pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

saszeta    164

a nie gnija Ci mocno w kopcu? i czym Ty masz zamkniety kopiec słoma +folia?

gniją na spodzie kopca bo stały trochę w wodzie po roztopach na początku grudnia. A tak to pojedyncze bo z pola bezpośrednio do kopca i nie przebierałem ich. A kopiec mam nietypowy bo sześcian na 5 metrów szeroki i 1,5 wysoki. Boki z belek słomy, na górę agrowłóknina (nie trzeba słomy wybierać z ziemniaków i jest cieplej,zawsze daję) i słoma i folia. Boki bez folii.

1400 to taniocha jak na ten sezon. Ładne chociaż? Może bym się skusił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Nie wiem dzwoniłem tylko jakiś miesiąc temu do centrali i mowili ze są nie jechałem oglądać nawet bo na wiosne kupie nie mam gdzie trzymac tych sadzeniakow bo kupiłem okazyjnie całkiem niespodziewanie ostatnio 12 ton jadalnego i mam lekki chaos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Ja w tym roku stosowałem Kelpak SL na całym areale ziemniaków, pierwszy zabieg zastosowałem przy zwarciu rzedów w ilości 2 l/ha następnie po 14 dniach również 2 l/ha.

napisz ile zabiegów i jakie efekty,ja stosowałem EM i EM5 zwyżka plonu ok 25% na oko przy pełnym nawożeniu ale doradzca z firmy od której kupiłem mówił żeby można zmniejszyś nawet o połowę NPK jeżeli są na oborniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cover    8

Fosforan 150kg/ha, sól potasowa 300kg/ha potem jak ziemniaki wychodzą to 150-200kg/ha saletry amonowej, i dolistnie z fungicydem i insektycydem 6% roztwór mocznika + siarczan potasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Panowie mam takie pytanko Jakie nawożenie zastosować na 25 arów ziemniaka? uwzględniając w tym obornik liczę ze będzie około 5-6 rozrzutników (3,5t) obornika bydlęcego i do tego liczyłem jakieś 50kg polifoski 6 i luboplon 50kg (by zapokolić Ca i Mg) Liczyłem posadzić nową odmianę Owację i chcę w miarę możliwy plon osiągnąć (ok 10t z tego kawałka) realne jest to na IV-V klasie jest? przy takim nawożeniu ? jeśli nie to prosiłbym o podanie odpowiedniego nawożenia z góry dziękuje ;)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No na takiej klasie ziemi można uzyskać dobry plon. A co było na tym polu przed ziemniakami? Owacja według mnie bardzo dobry wybór. ja sypie ok600 kg polifoski 6, i 300 kg saletrzaku przed sadzenim na hektar wez sobie teraz przelicz i według mnie to dobra dawka :P pozniej jeszcze azot daje w postawci saletry amonowej.

Edytowano przez limusine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Na polu była pszenica. właśnie dzięki za podpowiedź ale powiedz czy stosujesz obornik? bo nie wiem czy to nie było by zbyt duże nawożenie jak wliczając w tym obornik ;)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

no stosuje obornik bydlęcy ale tylko na jednym polu bo mam go mało to tylko troche zmniejsze ilości nawozu, ziemniak to wymagająca uprawa w nawoz w sumie daje 40 ton z ha to musi pobrac duza ilosc nawozu :D nie zapomniaj o ochronie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Ochrona to podstawa ale trzeba i nawożenie dać ;) stosujecie coś na Ca i Mg? nawozy?


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Oj marek ty zawsze pod każdym moim postem kłopotliwy jesteś :P wiem że jest ważne nie o tym mowa czy ważne czy nie:D Panowie jakie stosujecie środki ochrony ? chodzi mi na chwasty


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No ja to rożnie w tym roku przedwschodowo pryskałem linurexem po obredleniu pola, w ilości chyba 2l na hektar, potem poprawiłem Fusilade i pole czyste do wykopków. Na innym polu zaś poszedl Titus +sencor lub mistral, tylko ze to sie pryska jak sie zejda miedzyrzedzia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Patryk3802, jakoś tak wyszło, nie żebym negował Twoje wypowiedzi. A co do środka to Titus z sencorem powschodowo to najlepsza kombinacja

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Tylko że niektóre odmiany kartofli można "przypalić" titusem +sencor (jednym z nich) i może być zachamowanie chwilowe i pewnie zniżka plonu. Szkoda ze nie jest to tani zabieg bo sam titus z zeszlym roku około 210zl/ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

i na etykiecie titusa jest napisane żeby nie stosować jeżeli było na drutowca pryskane(dursban,pyrinex-śr.fosforoorganiczne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak stosuje, ale słyszałem, że jest obniżka plonów. U Niego obniżki podobno nie ma i teraz nie wiem, czy również zaryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

no ja w jelly pryskam tylko przedwschodowo to ma taką zajebi*ta nać że zadnen chwast sie nie moze przebic przez to :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja pryskam Vinetę Sencor + Fusilade Forte, nie zauważyłem negatywnych skutków

 

@limusine jakimi środkami pryskasz przed wschodami ziemniaków?

Edytowano przez pasio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Ja pryskam Vinetę Sencor + Fusilade Forte, nie zauważyłem negatywnych skutków

 

@limusine jakimi środkami pryskasz przed wschodami ziemniaków?

 

No w tym roku pryskałem samym linurexem w jelly i do wykopkow czysto bo jak wspomniałem chwasty nie mogły sie przebić(moze dlatego ze sadziłem grubym sadzeniakiem. Ale bez kitu nać po pośladki :D a mam 182cm wzrostu. w Vinecie również sam linurex poszedl ale tam nać nie była taka bujna no i poźniej poprawiłem Fusilade Forte i rowniez nie było źle. W tym roku połącze może linurex + command lub afalon. albo bede pryskał po w schodowo tylko że linurexem samym tak jak pryskam w jelly to chyba było (z 50zł za litr? a pryskałem 2 litry czyli 100zl) Titus 210zl/ha i + sencor/mistral to drogo wychodzi. zobaczymy nie myślalem na razie cały czas układam dawke nawożenia i dokarmiania dolistnego :D oraz jakie odmiany wybrać :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja pryskałem afalonem 2 l + 1 l roundupu. A później apyrosem bo coś tam jeszcze było. Miał na chwastnicę zadziałać ale niestety to nie podziałało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

marekpieg1234 To powiedz mi jakie nawożenie zastosować na 25 arów ziemniaka? według twojego uznania mi chodzi... Licząc w tym obornik


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w planie zastosować ok. 600-700kg polifoski 6 + 300kg saletrzaku/saletry. Powschodowo zobaczę jak będą rośliny wyglądać. A więc Ty musiałbyś zastosować w granicach 150-175kg polifoski 6 i 75kg nawozu azotowego. Dawki wysokie, ale w tym roku przekonałem się, że nie warto oszczędzać. Plony dużo większe niż w ubiegłym roku

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj