pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

blacha    26

Nawozy nie były ci potrzebne?

No a pod ziemniaki to przede wszystkim mocznik(z azotowych pod ziemniaki tylko on wchodzi w grę), saletra potasowa (zresztą nie musi być saletra, bo tu generalnie chodzi głównie o potas), no i nawozy zawierające fosfor(np. polifoski) no i dla ziemniaków istotny jest też magnez(np. Polimagi). No a konkretne dawki zależą od tego czy i ile nawozisz obornikiem, oraz w jakie ziemniaki celujesz (jadalne, czy przemysłowe na skrobię, lub na frytki, chipsy itd.). Po za tym wg. mnie dla ziemniaków ważniejsze od nawożenia przed sadzeniem jest nawożenie dolistne, no ale to tylko moje zdanie. No, a tak w sumie to poszukaj bo temat o nawożeniu ziemniaków już chyba był, więc nie ma sensu pisać tego samego jeszcze raz.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja sieje polifoske 6,saletrzak i siarczan amonu.I ziemniaki nie gniją i rosną bardzo ładne i plon też nie jest mały ;[ :lol: no zależy oczywiście na jaki obszar i jaką ilość


Mocy dostarczają: -Massey Ferguson- & -Case- & -U-R-S-U-S-!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

Wiadomo pod ziemniaki to przede wszystkim obornik. ALe to kazdy wie ;[.

Ja w tym roku np . sieje Polifoske 8 ok. 250kg/h + 100kg Polidap i 100kg Saletrzak. Taką mieszanke sobie wymyslilem. Zresztą podobnie stosuje pod cebule i buraki, z tym że dawki powiedzmy troche zwiększam. :lol:


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ziemniaki przede wszystkim potrzebują spore ilości potasu. Z nawozów azotowych to polecam zastosować przedsiewnie 60% dawki całkowitej N w formie mocznika pod odmiany przeznaczone na zbiór jesienny a 40 % w formie saletry 34% przed uformowaniem redlin. Pod odmiany wczesne proponuję całą dawkę N zastosować przedsiewnie w formie mocznika.

W tym roku stosuję Polifoskę 6 , sól potasową i mocznik przedsiewnie oraz saletrę przed uformowaniem redlin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

z azotowych to mocznik i saletrzak ewentualnie saletra. Ale z PK to najlepiej te które są w formie siarczanowej a nie chlorkowej, bo ziemniaki nie tolerują chloru. Z takich nawozów np bontar lub lubofos pod ziemniaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Ja na stanowisko po oborniku 30t wysieje 250kg Polimagu 405, 150kg Rosafertu 12-12-17, 100kg mocznika z siarczanu zrezygnowałem bo siarki jest wystarczająco w wieloskładnikowych, a forma amidowa z mocznika będzie lepsza niż amonowa tym bardziej, że ziemia dość przepuszczalna.. Dawki na ha. Ziemniaki jadalne. Jak myślicie dobrze dobrałem ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damjan15    0

A powiedzcie mi czy danie nawozu pod uprawę ziemniaka na własny użytek coś da czy dużo zwiększy plony i czy po daniu nawozu jest jakaś różnica w smaku. Z góry dzięki za odpowiedź :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

... Ale z PK to najlepiej te które są w formie siarczanowej a nie chlorkowej, bo ziemniaki nie tolerują chloru...

 

Wiesz co z tym chlorem to tyczy się bardziej ziemniaka przemysłowego, bo chlor w konsekwencji swego działania zmniejsza zawartość skrobi. O jakichś niekorzystnych wpływach na jadalne natomiast nic nie słyszałem.

Damjan15 no z nawozem to jest tak, że jak nie posiejesz to nie będziesz miał :lol: . Chodzi mi o to, że może różnicy w smaku nie będzie, ale za to zamiast tego bez nawożenia zbierzesz 1/3 tego co byś zebrał z danego areału gdybyś sypnął nawozem. Poza tym bulwy bez nawożenia to raczej wielkości piłeczek pingpongowych będą, lub będą max 5 pod kiechem takich średniej wielkości, bo bulwa ziemniaka to tak naprawdę taki magazyn jest i jej wielkość i liczba zależy od dostępności wody substancji odżywczych, które są magazynowane w bulwie ziemniaka.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W moim przypadku pod ziemniaki jadalne daję 100kg soli potasowej, 400kg polifoski 5 i 300kg saletrzaku, wszystko przed sadzeniem i nic wiecej, mocznika nie radzę ci dawać bo większość odmian czarnieje po ugotowaniu (oczywiecie po dużych dawkach mocznika)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damjan15    0

Ja to nigdy nie daje nawozu tylko makaron i tak na swój użytek starczy od kilku lat nie kupowałem a teraz w czasie porządków znalazłem worek mocznika i tak myślę żeby zrobić z jego pożytek. A przy jakim stosowaniu lepiej skutkuje przy rozsypywaniu czy może w formie rozrobionego oprysku??? :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

z azotowych to mocznik i saletrzak ewentualnie saletra. Ale z PK to najlepiej te które są w formie siarczanowej a nie chlorkowej, bo ziemniaki nie tolerują chloru.

Chloru to nie toleruje kapusta, w ziemniakach jadalnych jest to bez wpływu na smak i plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

@pasio chce dać tylko 100kg/ha mocznika przed sadzeniem później podsypałbym saletrzakiem w dawce 100kg. Zależy mi na smaku, także jeśli coś miałoby być nie tak to proszę o sprostowanie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no być może się mylę co do ziemniaków jadalnych a szczerze myślałem własnie o przemysłowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Zależy mi na smaku, także jeśli coś miałoby być nie tak to proszę o sprostowanie.

Na smak ziemniaka ma wpływ raczej genetyka - czyli smak zależy od odmiany i na wyborze takowej powinieneś się raczej skupić ja polecam odmiany takie jak np. Bila, Denar. Wielu sobie chwali też Bryzę i Vinetę, no ale należało by też zaznaczyć, że różne odmiany nadają się lepiej do różnych potraw np. do placków ziemniaczanych polecam Jasia - pomimo tego, że jest on traktowany jako ziemniak przemysłowy. No i z odmianą to tez jest tak, że należy kupować sadzeniaki ze sprawdzonego źródła aby Bila była Bilą, a nie Bryzą.

No i powtarzam jeszcze raz, nawożenie i dostępność wody ma wpływ głównie na wydajność i wielkość bulw.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Zbyt duża ilość N powoduje gnicie bulw. Co do smaku to polecam odmiany: Denar, Augusta i Vineta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

jak już pisałem w innym temacie będę sadził: Bellarose, Tajfuna, Vinete, Lorda, Owacje. Pierwszą i ostatnia sadze pierwszy raz mam 600kg z centrali, bellarose przez pomyłkę przywieźli mi prosto z Niemiec A/A :P Nawożenie wg mnie ma wpływ na smak, przykład znajomy kupił raz Lorda od pewnego Pana, na pewno to był Lord i nie dało się go zjeść, po ugotowaniu robił się zielony, twardy, a jak wziął moje to mówi ze nie ma porównania, nie widzę innej przyczyny jak nawożenie. Dam 75kg mocznika i 50 saletrzaku. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Chloru to nie toleruje kapusta, w ziemniakach jadalnych jest to bez wpływu na smak i plon.

Co powoduje chlor u kapusty, ze go nie toleruje?


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

mam pytanie-ziemniaki mają już ok 10 cm, mogę teraz dać jakiś nawóz azotowy np mocznik? Zaznaczę, że nie będą już obsypywane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

nie ma przeciwskazań.A ile ogólnie dajesz N na ha,jeżeli do 120kg najlepiej wszystko przed sadzeniem ok .tygodnia w formie mocznika lub siarczanu amonu.Ja nigdy nie daje N popgłownie jedynie w roztworze mocznika .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Chcę dać ok 150 N/ha i własnie ok 100 N było dane przed sadzeniem a teraz chciałem resztę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

mozna jak najbradziej posiac na redliny, tylko musisz pozniej czyms to obsypac, bo straty nawozu beda duze.

mniej wiecej 60~70% azotu powinno sie dawac w ziemie przed sadzeniem, a pozniej 30~40% na redliny powschodowo. Oczywiscie wszystko zalezy czy sa to odmiany na wczesny zbior czy na pozny. Na wczesny zbior 70% dawki N tego co na pozny zbior.

 

I tak najwazniejsze w tym wszystkim jest stanowisko oraz material wysadzany. Ilosc i jakosc nawozu nie rozwiaze sprawy, dgy pole bedzie slabe. Chyba ze na 2 rok, wtedy jest pewnoesc ze wszystkie skladniki dobrze rozpuscily sie w glebie. No i przedplon, a takze masa zielona (gorczyca, facelia, łubin itd) taka masa daje tyle samo azotu, potasu i prochnicy co ok 25ton/ha obornika.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no właśnie o to chodzi jak pisałem, że nie będę obsypywał, bo wcześniej był zastosowany środek na chwasty. Czyli straty azotu będą duże jak mówisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

czy ktos z forum ma doswiadczenia z nawozem dolistnym Kristalon YARA zielony NPK 18-18-18 (Mg,S) ??


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj