pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam panowie. Jestem świeży w temacie nawozów, dopiero zaczynam swoją przygodę z rolnictwem. W tym roku chce rzucić trochę nawozu pod ziemniaki. Myślałem nad polifoska 8 300kg/h i mocznikiem 250kg/h. Co myślicie? Ewentualnie co mogę zmienić, dodać lub ująć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie! Jestem świeży w temacie nawozów, dopiero zaczynam swoją przygodę z rolnictwem. W tym roku chce rzucić trochę nawozu pod ziemniaki. Myślałem nad polifoska 8 300kg/h i mocznikiem 250kg/h. Co myślicie? Ewentualnie co mogę zmienić, dodać lub ująć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edek3    0

Dzień dobry chciałbym się zapytac jakie mogę dać nawozy pod ziemniaki gdy mam dany obornik. Ziemniaków mam 25a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torus    29

Panowie mam działeczkę 40a . Z pozostałych upraw zostawiłem 200kg polifoski 6 i 100 soli potasowej i tak się zastanawiam czy to nie za duże ilości makroskładników? A ziemniaki na takim areale nie będą prowadzone intensywnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Ja tam daje 400 poli 8 i 200 soli plus obornik i mocznik 250 na ha wiec dawki podobne jak u Ciebie. Tylko na sól trochę za późno... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torus    29
3 godziny temu, Karollorak93 napisał:

Ja tam daje 400 poli 8 i 200 soli plus obornik i mocznik 250 na ha wiec dawki podobne jak u Ciebie. Tylko na sól trochę za późno... 

Zapowiadają jakieś opady, więc może te chlorki w jakimś stopniu zostaną wymyte( przynajmniej taką mam nadzieję). A sadzić planuje dopiero za +/- 3 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Sól najbezpieczniej na jesieni polifoskę daje wczesną wiosną a mocznik przed samym sadzeniem i potem druga dawka przed redleniem

Edytowano przez Karollorak93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    66

planuję w tym roku pierwszy raz zaprawiac bo w tamtym sezonie miałem sporo rizoktoniozy, myślałem na amistarem ze 2l na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ekstremalny    7

Witam rolników, czy moglibyście doradzić jaki nawóz oraz ile dać pod ziemniaki na nowym polu po łące ? Przeczytałem cały temat i mam dylemat. Gdybym wcześniej przeczytał dałbym pewnie wcześniej sól potasowa ale już za późno. Sadzić będę za tydzień. Obronik i orka dzień przed sadzeniem. Czy Polifoska 6 + saletrzak wystarczy ? Polifoske rozsiał bym jutro a saletrzak przed samym sadzeniem, a później jeszcze jedna dawka saletrzaku przed redleniem. Chciałbym dać 100Kg czystego N/ha.  Myślę o 50 kg Polifoski 6 + 50 kg saletrzaku teraz czy będzie ok ? A później jeszcze 25kg saletrzaku przed redleniem ,czy może też dać 50 kg ?

Edytowano przez Ekstremalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9

Witam , jakie stosujecie nawozy skrobiowych i jadalnych ?? Głównie chodzi mi o ziemniak skrobiowy gdyż coś mi się wydaje że za bardzo idą w łęty :/ Czyżby za dużo azotu ??? Gleby klasy przeważają 5 i 6 troszkę 4 ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9
2 minuty temu, TheJanekTV napisał:

Obornik +/- 40t/ha + NPK 250kg/ha przed sadzeniem

Jadalne czy skrobiowe ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laope    6

Sól rozsiana, przed sadzeniem chcę sypnąć 200kg polidapu 100kg mocznika i 100kg salmagu czy wystarczy? Czy wszystko dać przed sadzeniem czy może salmag pod formownice około 10 dni po sadzeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ekstremalny    7
21 godzin temu, Ekstremalny napisał:

Witam rolników, czy moglibyście doradzić jaki nawóz oraz ile dać pod ziemniaki na nowym polu po łące ? Przeczytałem cały temat i mam dylemat. Gdybym wcześniej przeczytał dałbym pewnie wcześniej sól potasowa ale już za późno. Sadzić będę za tydzień. Obronik i orka dzień przed sadzeniem. Czy Polifoska 6 + saletrzak wystarczy ? Polifoske rozsiał bym jutro a saletrzak przed samym sadzeniem, a później jeszcze jedna dawka saletrzaku przed redleniem. Chciałbym dać 100Kg czystego N/ha.  Myślę o 50 kg Polifoski 6 + 50 kg saletrzaku teraz czy będzie ok ? A później jeszcze 25kg saletrzaku przed redleniem ,czy może też dać 50 kg ?

Ktoś doradzi rolnikowi z doskoku ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biszu    7

Jaki środek używacie na chwasty powschodowo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torus    29

Nie ten temat, takie pytania w ochronie ziemniaka. Ja tam stosuje w tym roku Arcade środek można stosować do 5cm wysokości ziemniaka. Później Agil na jednoliścienne, mistral na dwuliścienne( przy odmianie nie wrażliwej na metrybuzynę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    277

Dokarmiacie ziemniaki skrobiowe mikroelementami np. manganem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    785

Mam zamiar w sierpniu po żniwach zastosować około 3 ton wapna, wymieszać z glebą a w październiku/listopadzie wywieźć obornik i zaorać na zimę. Słyszałem jednak, że ziemniaki nie lubią świeżo wapnowanej gleby, ale jeśli zwapnuję w sierpniu a ziemniaki posadzę dopiero w kwietniu to czy wtedy wapno również może zaszkodzić? Przyszły rok będzie moim pierwszym rokiem z ziemniakami i tak naprawdę mało o nich wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

Ziemniaki 2 miesiące siedzą w ziemi i nie wschodzą. Kiełki niby małe puszczają ale tak jakby były porażone. Zbyt głęboki siew i za zimno czy sól potasowa uszkodziła? Co z nimi zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
1 godzinę temu, massey87 napisał:

Ziemniaki 2 miesiące siedzą w ziemi i nie wschodzą. Kiełki niby małe puszczają ale tak jakby były porażone. Zbyt głęboki siew i za zimno czy sól potasowa uszkodziła? Co z nimi zrobić

Moze rizoktonioza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj