pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Badylarz    15

szarywilk, w jaki sposób aplikowałeś nawóz podczas sadzenia, że był pod sadzeniakiem? U mnie rurki od podsiewacza mam przed redlicą nawóz jest sypany na uprawione pole, potem lekko odsunięty na boki przez redlicę a na koniec zmieszany z ziemią podczas usypania "kopczyka" przez talerze. Powiedziałbym więc, że nawóz jest bo bokach sadzeniaka i nad nim. Pytam bo rok temu praktycznie go nie używałem a teraz chciałbym parę ha w taki sposób podsypać.

Druga sprawa... Pod ziemniaki dałem przed zimową orką średnio 10 ton kurzego pomiotu co daje ok. 150N, 150P, 80K i 70Mg (podaję średnie wartości znalezione w sieci). Czym jeszcze uzupełnić nawożenie? Myślałem dodać 500kg Korn-Kali lub Ultra Kali co da w sumie 150N, 150P, 280K, 100Mg i 60S. Dobrze kombinuję? Proszę o porady ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
1 godzinę temu, Badylarz napisał:

szarywilk, w jaki sposób aplikowałeś nawóz podczas sadzenia, że był pod sadzeniakiem? U mnie rurki od podsiewacza mam przed redlicą nawóz jest sypany na uprawione pole, potem lekko odsunięty na boki przez redlicę a na koniec zmieszany z ziemią podczas usypania "kopczyka" przez talerze. Powiedziałbym więc, że nawóz jest bo bokach sadzeniaka i nad nim. Pytam bo rok temu praktycznie go nie używałem a teraz chciałbym parę ha w taki sposób podsypać.

Druga sprawa... Pod ziemniaki dałem przed zimową orką średnio 10 ton kurzego pomiotu co daje ok. 150N, 150P, 80K i 70Mg (podaję średnie wartości znalezione w sieci). Czym jeszcze uzupełnić nawożenie? Myślałem dodać 500kg Korn-Kali lub Ultra Kali co da w sumie 150N, 150P, 280K, 100Mg i 60S. Dobrze kombinuję? Proszę o porady ;)

Nie licz ze 100% skladnikow z obornika bedzie dostepne w pierwszym roku. Bardziej bym przyjąl 40-50% fosforu i potasu i jakies 80% azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Rok temu też szedł pomiot tylko w mniejszej dawce, do tego solidne nawożenie mineralne więc ziemia na pewno żadnych niedoborów nie ma. Chodzi mi bardziej o uzupełnienie składników, które ziemniak pobierze w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
Dnia 11.01.2020 o 21:05, JM90 napisał:

Jaki nawóz zastosować do nawożenia rzędowego ziemniaka jadalnego i skrobiowego i oczywiście w jakiej dawce? Do tej pory w zależności od gleby dawałem wczesną wiosną rzutowo 200-300 kg soli, tyle samo superfosfatu a azot głównie jako mocznik w dwóch dawkach, łącznie 120-150 kgN/ha, potem jeszcze dolistnie siarczan Mg z mocznikiem a na skrobiowe dodatkowo Kalprim, ziemniaki na oborniku i poplonie.
Co byście polecili?

Zakładając plon 40 t/ha i średnia zasobność gleby w fosfor, rzędowo dałbym 100 kg polidapu. Reszta tradycyjnie posypowo. Ale też uważam że nie ma się na siłę pchać w nawożenie rzędowe. Aby myśleć o wysokim plonie glebę należy przebadać i dopiero dobierać dawki nawozów.  W okresie wegetacji należy osiągnąć górną granicę średnich zasobności makroskładników lub wysoką i wtedy można myśleć o plonie. 

Analiza glebowa jest tańsza niż sypanie nawozów ,,na pałe'' a bo ,,ktoś mi doradził 500 kg soli i 3 metry mocznika'' 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JM90    0

Dzięki za odpowiedź. Mam na większości pól średnią zasobność PK i staram się stosować średnie, racjonalne dawki nawozów. Jeżeli dam 100 kg polidapu to superfosfat też jeszcze rzutowo w małej dawce czy to wystarczy? Azotu też od razu dam mniej i tu nie mam wątpliwości. Dopiero od tego sezonu będę miał sadzarkę z podsiewaczem i chciałem chociaż część plantacji na próbę rzędowo, żeby porównać z nawożeniem jakie stosowałem dotychczas. 
Czy słyszał Ktoś, może stosował mikrogranulat na drutowce Belem 0,8 MG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
1 godzinę temu, JM90 napisał:

Dzięki za odpowiedź. Mam na większości pól średnią zasobność PK i staram się stosować średnie, racjonalne dawki nawozów. Jeżeli dam 100 kg polidapu to superfosfat też jeszcze rzutowo w małej dawce czy to wystarczy? Azotu też od razu dam mniej i tu nie mam wątpliwości. Dopiero od tego sezonu będę miał sadzarkę z podsiewaczem i chciałem chociaż część plantacji na próbę rzędowo, żeby porównać z nawożeniem jakie stosowałem dotychczas. 
Czy słyszał Ktoś, może stosował mikrogranulat na drutowce Belem 0,8 MG?

Nie słyszałem o tym preparacie, ale wydaje się to ciekawe rozwiązanie, ciekawe jak to wychodzi cenowo. Możesz dać coś fosforu posypowo ale to bardziej pójdzie na podniesienie zasobności, 40 kg P2O5 wystarczy. Ziemniaki nie konsumują dużo fosforu ale są wrażliwe na jego niedobór bądź zablokowanie. I moim zdanie rzędowo ma sens tylko fosfor bo jest mało ruchliwy w glebie.

Przy średniej zasobności w potas, przy założeniu plonu 40 t/ha wystarczy 180 kg potasu czyli 300 kg soli.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JM90    0

Nie przekraczam dawki 300 kg soli a daje nawet na niektóre jadalne 200 kg bo zakładam, że obornik coś od siebie da. W takim razie jak będę siał sól to od razu wysieję 100 kg superfosfatu. Ogólnie myślałem, że są jakieś gotowe nawozy do nawożenia rzędowego typu "Lobofos pod ziemniaki", sypię gotowca i ewentualnie daje rzutowo azot ale jeszcze takiego czegoś nie wymyślili😂
Cena Belem'u na ha to ponad 400 zł, dawka 24 kg/ha. Według instrukcji daje się go bezpośrednio w miejsce gdzie spada sadzeniak.
Zastanawiałem się czy podsiewacz będzie w stanie wysiać taki mikrogranulat z jakąś dokładnością co do ilości i czy można wyregulować podsiewanie nawozu tak żeby zamiast obok przychodził pod sadzeniak - wtedy nie dam wcale polidapu tylko sam Belem. To już kombinowanie ale jeśli w ten sposób go nie wysieje to czy dodać go do polidapu i stosować go tylko w wybranych miejscach (na razie mam problem z drutowcem tylko od miedzy).  Wiadomo wielkość granulek polidapu i mikrogranulatu jest różna ale na kilka rajek to mogę nawet na bieżąco w zbiorniku nawóz mieszać żeby w miarę równo wysiać. Z tym że wtedy trucizna na drutowce nie przychodzi bezpośrednio na sadzeniaki i czy to w ogóle coś da...
P.S. Belem stosuje się też w innych uprawach niż ziemniaki.

Belem.png

Edytowano przez JM90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

JM90

Nawozem uniwersalnym i kompleksowym i do tego naprawdę dobrym jest Polimag S. Ma optymalny skład i nie zawiera chlorków , tylko cena wysoka i trzeba by go zastosować tonę na ha.  Innym nawozem kompleksowym jest Yara 14-14-21, ma jednak troszke za dużo fosforu i zawiera chlorki, jest to idealne rozwiązanie dla ziemniaków uprawianych na sadzeniaki, 700 kg/ha i to wszystko , ewentualnie dorzucić 100 kg kizerytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JM90    0

Masz sprawdzone w praktyce działanie Yary? Polimag jest dla mnie za drogi ale z ciekawości spróbowałbym kawałek posiać Yarą i porównać plon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

W uprawie sadzeniaków to świetny nawóz bo dużo fosforu i moim zdaniem dla odmian które mało wiążą bo tym też wypada go zaserwować dużo. Stosowałem go w ziemniakach i jęczmieniu jarym, świetna jakość i rozpuszczalność, rośliny mają fajny wigor po nim. Wadą jest sztywny stosunek n:p:k, duża dawka na ha jeżeli ma to być jedyny nawóz, no i też nie jest to najtańsza opcja. Myśle że w ziemniaku jadalnym ten stosunek n:p:k tez miałby sens, jeżeli gleba bardziej zasobna w potas niż w fosfor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    68

Daro44 jakie nawozy stosujesz w tym roku pod skrobiówke? Co z azotu będziesz stosował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

 

19 minut temu, rob334 napisał:

Daro44 jakie nawozy stosujesz w tym roku pod skrobiówke? Co z azotu będziesz stosował?

Sól potasową, kizeryt , fosforan, dawki wedle zasobności. Z azotu tak jak zawsze Yara bela 27 % N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laope    6

Dużo yary 27 spiesz? Jedna dawka czy dwie ile łącznie azotu dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Pod kurasa daje 100-130 kg , w zależności czy celuje w 40 czy bardziej 50 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laope    6

Czy jesienne nawożenie solą ma sens czy wypłucze potas. Razem z obornikiem dałem 150kg soli i na wiosnę chce dać 150kg +polidap 250 kg i salmagu 200kg myślisz będzie ok ziemniak jadalny wczesne odmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
Dnia 15.01.2020 o 19:34, kobubuzabazu napisał:

Witam, miał ktoś styczność z nawożeniem dolistnym gnojowka z pokrzywy? Co o tym myślicie?

jak masz taki specyfik to jak najbardziej, ziemniak kocha takie rzeczy, mniam mniam. :P

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MK001    0
po jakim czasie od rozsypania Soli Potasowej chlorki sie ulatniaja?
po jakim czasie od rozsypania Soli Potasowej chlorki sie ulatniaja?
po jakim czasie od rozsypania Soli Potasowej chlorki sie ulatniaja?
po jakim czasie od rozsypania Soli Potasowej chlorki sie ulatniaja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Tez się zastanawiam nad korn kali w tym roku. Kiedy i ile go sypiecie? Zawsze dawałem 400 polifoski 6 200 soli i azot. Jak byście zaproponowali nawożenie w podanych mniejwiecej proporcjach ale zamiast soli dac korn kali?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy pod ziemniaki skrobiowe Albatros Tomensa, 30000l gnojowicy od krów, 24tys jesienią pod orke 6tys wiosna przed agregat, do tego 150kg ultra dap, 300kg korn-kali i 200kg saletrosanu 26 przed formowaniem redlin. Wystarczy takie nawozenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Ja zawsze uważałem ziemniaki wrażliwe na chlorki. Więc tylko siarczan potasu w dawce po 350 na ha czasem polifoski po 100 kg jak mi zostało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Chlorki się wypłukują , zazwyczaj wystarcza 100-150 litrów opadów przez zimę , Jak tak dalej pójdzie to może zająć ze 2 czy 3 lata........ od listopada do dziś spadło 25 litrów .......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj