pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pedro2    7209

Koledzy sól potasowa na 2tyg przed sadzeniem zostawić na wierzchu czy zbronować?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Rozważałem kupno jednego z trzech nawozów bezchlorkowych: YaraMila Complex, Polimag S i Polifoska Start. Kupiłem ostatecznie YaraMila Complex. Zawsze rozsiewam nawozy wieloskładnikowe pod kultywator. Teraz też tak zrobić z tym nawozem, czy go płytko broną wymieszać? I ogólnie, co możecie napisać o efektywności stosowania tego nawozu z Waszego doświadczenia?

Oprócz tego nawozu daję jeszcze przed sadzeniem saletrę YaraBela Extran Can 27. Drugą dawkę azotu stosuję przed obredleniem. Niemniej w tym roku planuję wykonać zabieg odchwaszczania przedwschodowego, zatem później już nie będę ziemi "ruszał".

Dodam jeszcze, że ziemniaki uprawiam wyłącznie na własne potrzeby konsumpcyjne:)

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

2 665,00 zł (brutto)/t

Ja nie kupuję dużo, bo ziemniaki uprawiam na własne potrzeby konsumpcyjne.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ziemniak na 1t bulw wraz z odpowiednią masą łęcin pobiera średnio 0,6 kg siarki.

Oprócz tego, że dostarczam ten makroskładnik w nawozach wieloskładnikowych, to dodatkowo podczas dokarmiania dolistnego (czy też łącznie z fungicydem lub insektycydem) dodając siarczan magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

tak, ja daje co roku w zależności od zasobności w magnez od 100 do 150 kg kizerytu na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Witam. Czym uzupełniacie siarke? Można kizerytem?

 

Nawet trzeba, w zasadzie to ziemniakowi bardziej potrzebny magnez, przy małej zasobności 200 kg będzie ok.

 


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

na korzyść siarkopolu przemawia atrakcyjna cena.

na korzyść kizerytu jakość.

różnica tyczy źródła z którego jest robiony nawóz - kizeryt to siarczan magnezu, z tym z siarkopolu można wyczytać że jest robiony z "magnezytu" poza dzwięczną nazwą można powiedzieć że jest to węglan magnezu - skąd więc siarka - pewnie dodają elementarną - np tak jak wigor S.

różnica tyczy rozpuszczalności w wodzie - kizeryt w 100%, z tym z siarkopolu jest gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

chce teraz zaprawić ziemniaki prestige forte i dopiero za dwa tygodnie je zasadzić czy są jakieś przeciwwskazania do tak wczesnego zaprawiania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kammillo    18

Jak ziemniaki będą miały kły i je zaprawisz to ci nawet nie wzejdą bo prestige spala wystające kiełki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Nie tylko prestige ale i monceren, tu chodzi o subst. pencykuron.

 

Na obłamane kiełki zaprawić można  Moncut  460 sc. Sprawdzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

w tamtym roku zaprawiałem prestige na sadzarce polewając je rozrobionym roztworem niektóre miały kły i nie zauważyłem by nie wzeszły. tylko nie dokładnie były pokryte zaprawą i wyszło jej mniej niż zaleca producent, mimo to stonka pojawiła się sporadycznie nie musiałem  pryskać  i po posadzeniu dziki raz weszły zaryły ze dwa razy i zostawiły ziemniaki w spokoju.

dziś sadzonka nie ma jeszcze kiełków i bym chciał je zaprawić zanurzeniowo tylko obawiam się czy to nie za wcześnie  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

To jaka reakcja to zalezy też od odmiany. 

 

Wcześniej nie jest zalecane. Max tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Miałem to wypróbować w tym roku ale jednak zostałem przy kizerycie.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

200 kg, jeszcze nie siałem, zaczynam po niedzieli a sadzenie chyba nie prędzej jak za dwa tygodnie bo okrutnie zimno.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Czyli tego macrospeed też bym tyle musiał posiać. Chociaż azot będę dawać z yaroskiego canu gdzie jest niby 4% MgO. Tylko jak dam 100kg N tj ok 350kg nawozu to wrzucę raptem 14kg MgO to czystego Mg jeszcze mniej. Bo to 100kg N chyba wystarczy pod Vinetę, czy mało? Mam już tam jakies 30kg z Polifoski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1414    0

Panowie powiedzcie mi jakie uzyskujecie średnie plony Irgi. I jakie byście polecili żólte pyry- chodzi mi przede wszystkim o najbardziej plonotwórcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj