pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
crouch02    9

Najlepszym i najtańszym sposobem jest stosowanie soli potasowej  już jesienią. Sadzę ziemniaki skrobiowe i stosuje takie nawożenie: 150kg czystego składnika jesienią w postaci soli potasowej póżniej punktowo 200kg patenkali(forma siarczanowa z siarczanem magnezu) pomieszane z fosforanem amonu 100kg. Polifoska to najgorszy nawóz pod ziemniaki skrobiowe ma duzo chlorków bo jest nisko skoncentrowana okolo 2-3 procent mniej skrobii jezeli tuz przed siewem zastosujesz polifoske. Co do stosowania soli jesienia to nie widac wcale  spadku skrobii i ziemniaki lepeiej sie przechowują. co do jadalnych to z mojego doświadczenia zwyczajanie gorzej smakuja ziemniaki i sie zle przechowują.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

a jesienia jaką masz zawartość K w glebie?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Ill czy V?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie fachowcy która Polifoska jest lepsza pod ziemniaka 6 czy 8 ? miałem zamiar dać jeszcze sól ale czy sama Polifoska nie wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

4


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

czy można jeszcze wysiać sól potasową pod ziemniaki skrobiowe mam już poorane i po rozsianiu bym agregatem przejechał. na najbliższe dwa tygodnie nadają temperaturę dodatnią i bez większych opadów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crouch02    9

czy można jeszcze wysiać sól potasową pod ziemniaki skrobiowe mam już poorane i po rozsianiu bym agregatem przejechał. na najbliższe dwa tygodnie nadają temperaturę dodatnią i bez większych opadów 

 

Moim zdaniem spokojnie możesz. Ja siałem dzisiaj a  jutro agregat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

Stosował ktoś Bontar pod skrobiowego? fajnie wygląda cenowo, bezchlorkowy i zawiera magnez. W porównaniu do patentkali wychodzi dużo taniej. Tylko fosfor pewnie w formie superfosfatu ale to można przeboleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Jak masz ph w granicach 6-7 to można wtedy przeboleć. wtedy ten fosfor jakaś przyswajalność będzie miał. Patentkali wychodzi duzo korzystniej w przeliczeniu na potas. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

trochę się nie zgodze z Tobą Daro44 . Przy dawce 150 K2O patentkali będzie kosztowało (przynajmniej u mnie) 1070 zł/ha a Bontar 1560zł/ha. W dodatku w Bontarze będzie 10kg mniej magnezu, ale będzie 81kg P2O5 i 30kg N. Tego w tej cenie nie wyrówna się fosforanem przy stosowaniu patentkali.  Ciekawe tylko jak z przyswajalnością.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

200 kg Polidapu za 420 zł netto i masz 92 kg fosforu w tym i 36 kg azotu więc korzystniej moim zdaniem i do tego przyswajalny fosfor. 150 - 170  kg jakbyś dał to by starczyło nawet.

A fosforan amonowy jest moim zdaniem najlepszy. Patent kali też super nawóz no tylko te ceny ..

 

No 1500 zł wychodzi za takie nawozęnie a np. 500 kg/ha polifoski 5 to bedzie koszt ok. 750 - 800 zł.

 

Potasu 150 kg , fosforu (w formie amonowego) 75 kg,  azotu 25 kg  10 kg magnezu i 35 kg siarki. 

 

Czy stosując bezchlorkowe nawożenie plon skrobii zrekompensuje te 700 zł róznicy ?

 

Przy plonie ziemniaków skrobiowych 35 t/ha wyliczyłem że opłaca się stosować bezchlorkowe nawożenie jeżeli skrobia by była wyższa na takim o co najmniej 1,7 - 1,8 %.

 

 

 

Ma ktoś jakieś doświadczenie jaka faktycznie jest obniżka skrobii? Zastanawiam sie jaki system nawożenia pod skrobię wybrać.

 

 Ja sieje nawóz ok. 3 tyg. przed sadzeniem bo uprawa z odkamienianiem to wymusza. Wiec uważam że przez ten czas część chlorków może sie wypłukać.

 

http://www.wrp.pl/nawo%C5%BCenie-plon-skrobi

 

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawe60    0

Czy pod ziemniaki bardzo wczesne sadzone pod przykrycie lepiej zastosować nawozy bez chlorkowe czy może być np polifoska 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom446    13

Czy można na wiosnę pod ziemianki zastosować wapno węglanowe w ilości 2t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

tom446 po co ? Parcha chcesz ? Wapnujemy po ziemniakach.

 

Pawe60 Mi się wydaje lepszy byłoby bez chlorkowe np. siarczan potasu bo szybciej działa, ale wiem że stosuje się chlorkowe i jest ok. W młodych sucha masa się nie liczy tak więc chyba polifoska może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

a która najlepiej się nadaje ? mam do dyspozycji 6 i 8 a kolega @mikad uważa ze 4 jest na najlepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

zalezy od zawartosci skladnikow w glebie, ja daje mieszanke lubofosu pod ziemniaki i poli.4.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KiQ    14

Również jestem tego zdania więc u mnie tylko polifoska 5 pod ziemniaki idzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

dzisiaj pojezdziłem,popytałem o tą 4 lub 5 ale w pobliskich składach nie zamawiają takich maja ewentualnie Unifoske 02,Potafoske,Tarnogran PK,Polifoske 6,8,M lub Plus wiec podjąłem decyzje ze jednak dam Polifoske 6 mam ja w domu,zostało mi z jesieni wiec wykorzystam po ziemniaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

a co powiecie o linij nawozów z Lubonia

jest w ich ofercie  lubofos pod ziemniaki i lubofos bez chlorkowy

uprawiam głównie ziemniaki skrobiowe na oborniku z ferm brojlerów 

który z nich byście polecili i ,,jaki" azot do tego dopasować 

http://www.nawozyzlubonia.pl/pl/product/lubofos-pod-ziemniaki/

Edytowano przez denzel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crouch02    9

lubofos pod moim zdaniem ekonomicznie nie opłacalny bo z tego co pamiętam zawierał on potas w formie chlorkowej przede wszystkim. Używaliśmy lubofos bezchlorkowy do punktowego nawożenia ziemniaków efekty były niezłe,ale później przeszliśmy na Bontar bo nim skrobia była lepsza troszke lepszy plon ale trzeba pamiętać ze bontar jest droższy wiec w sumie wychodziło w miarę podobnie ekonomicznie. Teraz używamy Patenkali i tak jak poprzednio z bontarem czy lubofosem mieszamy go z polidapem do punktowego nawożenia Trochę cięzko jest z dostepnością w naszym województwie z patenkali i trzeba jezdzić aaz do sasiedniego województwa, ale mimo wszystko sie opłaca plon jest dużo wiekszy.Wydaje mi sie ze to z powodu wiekszej ilości magnezu który jest odpowiedzialny za rozwój systemu korzeniowego i fotosynteze. W tym roku planuje jeszcze dawać dolistnie siarczan magnezu w dużej dawce i zobaczymy. Co do Azotu wszyscy mówią ze mocznik i mocznik pod ziemniaki moim zdaniem tak ale pózniej po wschodach (duze straty N w przypadku zimnej wiosny)  lepsze jest polidap bo ma formie amonowej i działą w niższej temperaturze wspomaga pobór fosforu .Oczywiście na start . Po wykiełkowaniu na  daje 50kg żeby nie spalic pod deszcz  na hektar Mocznika pózniej 150kg przed obrydleniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Mi sie wydaje że lubofos pod ziemniaki to całkiem ciekawa propozycja do wysiewu na ok. 3-4 tyg. przed sadzeniem. 600 kg lubofosu + na krótko przed sadzeniem 100 kg polidapu + np.250 kg polifoski 21 i potem na wiązanie ze 120 kg saletry + dokarmianie siarczanem magnezu z opryskami na zaraze Mamy wtedy 150 kg K20 88 kg P205 132 kg N  25 kg MgO i  sporo siary. Koszt takiego nawożenia wyniósłby ok . 1200 - 1300 zł na ha netto więc całkiem korzystnie. Jest sporo magnzeu, dwie formy fosforu, dwie formy azotu i dużo siary która być musi.

 

 

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

za mało K i N a SO3 200kg/ha czyli za duzo o 100kg a zbyt duża ilośc S zakwasza

 

Wracajac do lubofosu pod ziemniaki to ja go stosuje

Przeprowadzałe u siebie kiedyś doświadczenia polegające na nawożeniu ziemniakow jadalnych:lubofosem pod ziemniaki, polifoskami oraz vikingiem i nie widze zasadniczej róznicy pomiedzy lubofosem o polifoska natomiast po vikingu zmnieniła sie skruktura plonu(wieksze wyrównamie,wiecej zawiazanych bulw). Obecnie stosuje mieszanke lubof. + poli. 4 + N co daje mi K 250-300 kg/ha N200-240kg/ha


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj