pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Dobre nawożenie ziemniaków

galeria
Ursus c-329
kammillo    18

Mam zamiar sadzić ziemniaki przemysłowe. Przed sadzeniem mam zamiar dać 100kg mocznika no i w fosforanie jest 18%N do tego, w czystej dawce wychodzi 64kg N. Nastepnie przed obredleniem chce dać 500kg siarczanu amonu i tu teraz pytanie czy siarczan będzie wykorzystany? Oczywiście sól potasową pole dostało na jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Jaki nawóz azotowy sypiecie pod ziemniaki? Zawsze dawaliśmy salmag, ale trochę drogo wychodzi, a mocznik się nie nadaje pod ziemniaki... Jak myślicie jest sens sypać jakieś 2 tyg przed sadzeniem sól potasową?? Chcę dorzucić im po 60 kg K bo w samej polifosce mało.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Ja sól zastosowałem kilka dni temu żeby chlorki wypłukać, co do azotu to najczęściej jest to Saletrzak przed sadzeniem-ale to jest mała dawka, reszta N w formie mocznika, saletry idzie bezpośrednio przed formierką. W późniejszym okresie dolistnie idzie mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Ja za jakiś miesiąc dopiero obornik będę przyorywał to nie dam teraz soli pod orkę głęboką. Nie wiem czy jest sens 2 tyg przed sadzeniem nie zaszkodzi?? Z azotem tak samo dwie dawki saletrzaku/salmagu przed i pogłównie, mocznik dolistnie, ale po doglebowym stosowaniu mocznika gniją i trudno przechować sadzeniaka, są wodniste i pewnie przekłada się to na zawartość skrobi.

Kolega sadzi na moczniku te same odmiany co u nas i ma zawsze niższą skrobię.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mocznik się nie nadaje pod ziemniaki...

 

forma aplikowanego azotu raczej nie ma wpływu na jakość bulw, mocznik jest jednym z zalecanych w literaturze nawozów azotowych dla upraw ziemniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie wapna przy wczesnych ziemniakach pod włókniną. Gleba 3b-4a, ph5,5-6 czy jest sens teraz jeszcze przed sadzeniem rzucić 500kg wapniaka koszelowskiego( nie ukrywam że już kupiłem) czy się wstrzymać i dopiero po zbiorach. Niektórzy piszą o parchu, ale zawsze przyswajalność nawozu była by lepsza, co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Ja nie doświadczyłem na własnej skórze, ale dużo opinii słyszałem, że po wapnie będzie parch. My zawsze po ziemniakach sypiemy wap-mag


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KiQ    14

Ja będe sypał wapniaka przed sadzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

To podziel się po wykopkach w temacie jak zniosły to ziemniaki... 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeffo    2

W jaki sposób szkodzi sól potasowa siana przed sadzeniem ziemniaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Sama sól nie szkodzi ale zawarty w niej chlor już tak dotyczy to w szczególności ziemniaków skrobiowych i bardziej intensywnych odmian. Wysiew wcześniejszy na przedwiośniu/wczesną wiosną pomaga w wypłukaniu chloru poza strefę korzeniową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeffo    2

w jaki sposób szkodzi ten chlorek i jak długo on się wypłukuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no może ze trzy tyg. przed sadzeniem. Skrobiowe reagują na chlorek spadkiem skrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeffo    2

no może ze trzy tyg. przed sadzeniem. Skrobiowe reagują na chlorek spadkiem skrobi.

a na wczesne ziemniaki jak działa chlorek?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam chce teraz na wiosnę rzucić podłoża po pieczarkach 30t/ha i wysiać sól potasową i polidap tylko nie wiem jak to zrobić(przedplon pszenżyto ,słoma ścięta).Czy najpierw wysiać nawozy fosforow-potasowe i na to obornik,czy samo podłoze,orka i dopiero po orce wysiew nawozów fosforow-potasowych(tylko nie widzi mi się jeździć kilka razy po oranym i zbędnie ubijaćpole).Prosze o rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RobustDF    0

Witam, mam pytanie, jakich i ile nawozów zastosować pod ziemniaki skrobiowe? Stanowisko po pszenicy , 4 klasa ziemi , obornik po żniwach wywieziony w ilości 90 ton zlasowanego od bydła na 1 ha , zagruberowany i orka zimowa. Proszę o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

stosuje niestety nawozy chlorkowe pod ziemniaki chcąc zmniejszyć działanie chlorków planuje rozsiać nawóz po dzisiejszym włókowaniu i teraz pytanie jeśli rozsieje i popada to nie ma potrzeby wyieszania nawozu agregatem ? czy i tak będą straty ? nawet po deszczu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crouch02    9

Moje pytanie dotyczy  siewu  soli potasowej pod orke. Otóz na stanowisku mam poplon żyta zamierzam rozsypać na nim sól potasową a nastepnie użyć brony talerzowej i przyorać na około 25-30cm. Czy ktoś praktykował takie rozwiązanie z solą potasową pod orkę? czy nawożenie daje  efekty ? Chce zastosować sól jak najwcześniej , zęby wymyło chlorki jak w najwiekszym stopniu. Czy ktos praktykował stosowanie fosforanu amonu w nawozeniu rzedowym a jeśli tak to w jakich dawkach. Wyczytałem gdzieś,że fosforan amonu im blizej ziemniaka  tym jest lepiej przyswajalny w początkowej fazie , gdy temperatury sa jeszcze niskie i  nie zasala ziemi przy sadzeniaku i jeszcze pytatanie dotyczace nawozów potasowych w formie siarczanowej z dodatkiem magnezu jakie sa najlepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1994kuba1994    63

Potrzebuje pomocy;/ będę sadził na spróbowanie 2 odmiany ziemniaka tzn Tajfun i Vineta po 10 ar(ziemniaki z centrali). Działki rok temu dostały wapno magnezowe, klasa 3a-b(miejscami małymi jest glinka), była pszenica ozima a teraz gorczyca, nie będę dawać obornika. I potrzebuje pomocy doświadczonych rolników - ile/kiedy i jakich nawozów mam dać( aby ziemniaki dały dobry i smaczny plon aby poszły na jadalne i czy w kilku dawkach czy jednorazowo), a także jak walczyć z chwastami? obsypywać je i dopiero później opryskać czy od razu doglebowo, czy jak pierwszy zabieg nie będzie zadowalający to czym można w późniejszej fazie rozwoju ziemniaka  zwalczać chwasty? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Chyba nie oczekujesz że ktoś napisze Ci teraz referat z technologii produkcji ziemniaka. Poczytaj dział okopowe tam znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KiQ    14

Weź próbke ziemi z pola i daj do analizy ogrodniczej bedziesz wiedzial czego ile masz siac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey38    18

Panowie pytanko małe kl. ziemi III na jesieni około 40 t/h obornika końskiego przedplon pszenica niestety słoma zebrana ; p na jesieni nie były stosowane żadne nawozy od czego najlepiej byłoby zacząć na wiosnę ? co polecacie czym podsypac przed sadzeniem ? odmiana ziemniaka jaka będzie sadzona to ametyst z góry dzięki i czekam na odpowiedz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj