pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
przemol87    186

Stosowal ktos z was yara vita ziemniak w dawce 10l albo mniejszej


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

przemol87 ja właśnie tez myślałem żeby ten oprysk dolistnie zastosować :) Ale stosowałem Yara Bela 27 can .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ja też stosowałem w swojej Vinecie saletrę z Yary. A dolistnie dopiero coś zastosuję, gdyż narazie pogoda nie pozwala pryskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

Witam Czy ktoś stosuje z was RSM w ziemniakach. Zastanawiam sie nad rozlaniem RSMu tylko już prawie sa zakryte rzedy. I pytanie - rozlać końcówkami czy wężami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1341

RSM to nawóz doglebowy. Jak nalejesz w międzyrzędzia to myślisz że ziemniak to wciągnie? Pewną część tak ale większość to straty. Co innego gdybyś np rozlał RSM po rozbronowaniu i obredlił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

Zamierzam redlić tylko pytałem pod kontem czy rozlewając bez węzy nie popali ziemniaków tak jak to sie dzieje z kukurydzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

koledzy co myślicie o nawozie pod ziemniaka suprofos 26 (3-12-26) ? z siarką i mikroelementami ? stosował już go ktoś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

1300 zł za tone do tego 9% so3 zawiera również mikroelementy (cynk, miedź, mangan, bor i molibden) jednak producent nie podaje w jakich ilościach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

zapewne w śladowych

nie wiem jak cena polifoski ale wystarczy porównać skład i cene będzie wszystko jasne

 

POLIFOSKA® 4 zawiera 4% azotu (N) w formie amonowej, 12% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, w tym 10% rozpuszczalnego w wodzie. Nawóz zawiera 32% potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, w formie chlorku potasu, czyli soli potasowej, 2% magnezu (MgO) całkowitego, w formie węglanu i 9% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu.

Edytowano przez rafalus8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żaden rekord, widziałem plantacje Asterixa a Holandii z taką wydajnością. Fakt że deszczownia musi prawie na okrągło chodzić i nawożenie też musi być nie małe. Od razu uprzedzę wszystkich którzy będą się rozwodzić nad smakiem takiego napompowanego ziemniaka - to nie jest do bezpośredniej konsumpcji tylko do przetwórstwa i nie ma być smaczne tylko spełniać parametry jakich żąda kupujący.

 

W Holandii tak, Polsce??? Należy się zastanowić nie tylko nad smakiem, ale również nad poziomem nawożenia. A jeżeli już będzie wiadomo ile ten producent sypie nawozów to kolejnym pytaniem może być zdrowotność tego ziemniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Dysponuje ktoś danymi ile NPK wraca do gleby z pozostałości po ziemniakach?

Edytowano przez przemo89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

Przyorując łęciny, pozostawia się w glebie średnio na każde 10 ton bulw: 20kg azotu, 4kg fosforu i 32 kg potsu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

po co to głupie pytanie.

Przy glebie  lekkiej 6,1 już jest wystarczające. A 4,3 jest za niskie przy każdym rodzaju gleb. Pomimo że ziemniak lubi ziemie lekko kwaśne to wykorzystanie nawozów przy ph 4,3 jest bardzo słabe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

ziemniak toleruje odczyn od 4,5 do 6,5. Odczyn alkaliczny bywa niekorzystny i może powodować porażenie parchem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

ale po wapnowaniu parch gwarantowany nawet jak podniesie pH o te brakujące 0,2

u mnie nawet w drugi rok po wapnie występował parch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie mimo iż nigdy nie wapnowałem też występuje parch , czego może być to wina? Wapno dam tam gdzie jest najmniejsze ph a resztę wapna podam w następnym roku po ziemniakach . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

parch w większej mierze zależy od pogody podczas zawiązywania bulw a także rodzaju gleby.

U mnie po dawce 4 ton węglanowego 60% stosowanego 2 tygodnie przed sadzeniem parcha nie było. I dwa lata z rzędu ziemniak był tam sadzony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Tak jak mówi saszeta- przebieg pogody podczas zawiązywania bulw- susza potęguje występowanie parcha. Sadzeniaki też przenoszą promieniowce, więc materiał sadzeniakowy też pośrednio wpływa na parcha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o stosowaniu Efektywnych Mikroorganizmów ? Bo w przyszłym roku będę musiał zasadzić 3ha ziemniaków po ziemniakach a podobno te EM-y wprowadzone do gleby powodują szybszy rozkład szkodliwych substancji i spulchniają glebę , może ktoś to potwierdzić ? 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geronimo    2

Koledzy w tamtym roku poszło na pole 1ha 35t obornika i zasiane było pszenżyto, na wiosnę będę sadził tam ziemniaka i tu pytanie czy jak dam 20-25t\ha obornika to będzie ok czy jednak dać te 35?? obornik rok po roku tak więc zastanawiam się czy coś jeszcze tam zostanie z poprzedniego roku składników czy zboże wyciągnęło wszystko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj