pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wokos    0
Napisano (edytowany)

No w Sróde Zabronowałem ziemniaczki Jutro dam nawóż przed opsypaniem a za 2 -3 tyg spryskam powschodowo na chwast . U mnie ziemniaczki już wychodzą sadzone 19 Kwietnia .

Edytowano przez Wokos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

to nie wiem jak ty płytko sadzisz ja sadziłem 30 marca i ze 4 dni temu wyszły dopiero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

No ok powyzej 10 cm pod pow ziemi . A mam problem wyszedł perz i skrzyp polny a ziemniaczki już wschodzą czym mam to spryskac i kiedy ?

 

Myślałem Linurexem lecz ten oprysk jest do stosowania przedwchodowo ? Moze titus z sencorem ale kiedy go się stosuje jak jaką wysokośc maja krzacki ziemniaków proszę o porade ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Przechowywaniem i gniciem się nie przejmuję bo zawożę do zakładu wszystko tego dnia którego kopię. Wapnować chcę bo na tej ziemi nie było bardzo dawno wpanowane a bez wapna składników nie bedzie pobierać z ziemi(pierwszy mój rok na dzierżawie). O oborniku myślałem dlatego że w nim tez jest dość dużo fosforu i w ten sposób chcę go wnieść do ziemi. Chronić chcę wg potrzeb przeważnie wychodzi od 4-7 razy na zmiane pyton contenso z infinito. Nie używam formownicy ponieważ nie nadaje się na moje gleby używam obsypnika i po nim oprysk. Ze ścisłością gleby to do opanowania bo mam głębosza to ziemniaków i po takiej uprawie ziemia jest super pulchna nawet glina :) Dałeś mi troche do myślenia z tym azotem myślisz ze będzie zbyt dużo??? Dzięki za odp:)

Co to za zakład i na jaką cene liczysz?

Ziemniak nie lubi wysokiego ph więc odradzam to wapnowanie - albo sypnij 1/3 dawki skoro się uparłeś. Sam sadziłem na działce gdzie wapna i sensowego nawożenia 20 lat nie było a plony miałem świetne i bez wapna. Fosfor proponuję wnieść nie tylko obornikiem ale i poprzez dostarczenie w formie nawozu. Np Amofosmag 3,5 N, 12P, 20K - daj 300kg na ha i zmniejsz ilość soli do 200kg. Co do ochrony - różne szkoły są jednak dwa środki jak dla mnie to za mało. Całą gamę masz: Ridomil, Revus, Altima itp. Ale pytona i infinito polecam bo sam stosuję.Czy warto pryskać 7 razy? Dobrze policz koszty bo proponuję przyjąć cenę 0,35zł/kg ziemniaka żeby się nie rozczarować. Jeśli chodzi o ścisłość gleby to dobra uprawa nie jest problemem - chodzi o to że zlewny deszcz powoduje osiadanie i kilka dobrych uderzeń a potem susza i masz beton - ale to od warunków zależy dlatego mówię - ryzyko większe na cięższej ziemi. Azotu jak na moje oko za dużo. Nawożenie musi być zbilansowane. Znajomy robił doświadczenie i zasiał podwójną dawkę każdego nawozu - plon nie był wyższy bo ziemniak pobierał w obu przypadkach tyle ile mu potrzeba a nie tyle ile było w ziemi. To tak jakby Ci ktoś 3 obiady pod nos podstawił a wiesz że zjeść możesz tylko jeden. Jeszcze raz podkreślę: zbilansowane nawożenie a nie sypanie na oślep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1128

A ten Twój znajomy słyszał o prawie Liebiga? Bo jak nie to niech wróci do szkoły a potem robi doświadczenia.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Słyszał. Tylko chodzi o to że dwu czy trzykrotne zwiększanie dawek nawozów nic nie da. Tak jak po 100kg lubofoski i 300kg mocznika nie można spodziewać się dobrej jakości i wysokiego plonu tak i wywalenie 500kg soli, 200kg fosforanu i 500kg saletrzaku nie przyniesie wymiernych korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Co to za zakład i na jaką cene liczysz?

Ziemniak nie lubi wysokiego ph więc odradzam to wapnowanie - albo sypnij 1/3 dawki skoro się uparłeś. Sam sadziłem na działce gdzie wapna i sensowego nawożenia 20 lat nie było a plony miałem świetne i bez wapna. Fosfor proponuję wnieść nie tylko obornikiem ale i poprzez dostarczenie w formie nawozu. Np Amofosmag 3,5 N, 12P, 20K - daj 300kg na ha i zmniejsz ilość soli do 200kg. Co do ochrony - różne szkoły są jednak dwa środki jak dla mnie to za mało. Całą gamę masz: Ridomil, Revus, Altima itp. Ale pytona i infinito polecam bo sam stosuję.Czy warto pryskać 7 razy? Dobrze policz koszty bo proponuję przyjąć cenę 0,35zł/kg ziemniaka żeby się nie rozczarować. Jeśli chodzi o ścisłość gleby to dobra uprawa nie jest problemem - chodzi o to że zlewny deszcz powoduje osiadanie i kilka dobrych uderzeń a potem susza i masz beton - ale to od warunków zależy dlatego mówię - ryzyko większe na cięższej ziemi. Azotu jak na moje oko za dużo. Nawożenie musi być zbilansowane. Znajomy robił doświadczenie i zasiał podwójną dawkę każdego nawozu - plon nie był wyższy bo ziemniak pobierał w obu przypadkach tyle ile mu potrzeba a nie tyle ile było w ziemi. To tak jakby Ci ktoś 3 obiady pod nos podstawił a wiesz że zjeść możesz tylko jeden. Jeszcze raz podkreślę: zbilansowane nawożenie a nie sypanie na oślep.

 

W tamtym roku sprzedawałem średnio po 515 zł za tone. Przyjmują wszystko pow 3 cm więc prawie wszystko z pola się sprzedaje ale parcha nie może być i odmiany też tylko preferowane przez zakład :) Z ochrona przed zarazą to jest różnie bo niektórego roku wystarczy nawet 3 razy ale jak nieraz trzeba to trzeba i tego nie przeskoczy. Stosujesz pod ziemniaki ten amofosmag?? jakie efekty? jakie odżywki stosujecie? ja najczęściej kristalon zielony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
Napisano (edytowany)

Nie ważne czy stosujesz amofosmag, unifoskę, lubofoskę czy amofoskę. Grunt żeby były składniki zbilansowane bo czy to ma taką nazwę czy inną to nie ma większego znaczenia. Lubofoska ma 12P i 12K więc dajesz trochę więcej soli i masz to samo co amofosmag. Odżywek wcale nie stosuję.

 

To chyba dobra cena jaką Ci zaoferowano :) Ja bellarosę 4,5+ sprzedałem po 830zł w listopadzie.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Moim zdaniem trochę ponad 500 zł to nie takie złe pieniądze. Ale pewnie w woreczki musiałeś? No i pewnie jeszcze trochę zgniło? Z jadalnymi to też trochę loteria bo nieraz i po 3 zł za woreczek się sprzedawało a tutaj jest umowa:) W tym roku cena ma być jeszcze wyższa ale zobaczymy jesienią:) U nas (kuj-pom) teraz po 12-13 zł za denara płacą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Worki moje a zgnitych wiaderko :) A że tak skromnie zapytam: skąd kolega wie że cena ma być wyższa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

rafalus8

 

Na perz zastosuje Leopard już się w niego zaopatrzyłem . Lecz dopiero zastosuje go za ok 2 tyg .

Bo za tydzień dam dawkę nawozu gran ulowego pod obsypnik myślę mocznik + Saletrzak .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

 

W tamtym roku sprzedawałem średnio po 515 zł za tone. Przyjmują wszystko pow 3 cm więc prawie wszystko z pola się sprzedaje ale parcha nie może być i odmiany też tylko preferowane przez zakład :) Z ochrona przed zarazą to jest różnie bo niektórego roku wystarczy nawet 3 razy ale jak nieraz trzeba to trzeba i tego nie przeskoczy. Stosujesz pod ziemniaki ten amofosmag?? jakie efekty? jakie odżywki stosujecie? ja najczęściej kristalon zielony.

czyżby Stolon a może Solan?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
Napisano (edytowany)

Worki moje a zgnitych wiaderko :) A że tak skromnie zapytam: skąd kolega wie że cena ma być wyższa?

 

No ale pewnie trochę pracy było przy woreczkowaniu:) Bo w tym roku w kontrakcie dali wyższą cenę podstawową :)

 

przemol87 Solan w Głownie też odstawiasz?

Edytowano przez pala92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Znam tę firme,mam podpisaną umowe

 

Nie wiem kto ci wcisna taką bajke, że w tym roku będą drozsze...przeczytaj jeszcze raz umowe. Biorąc pod uwage fakt iz byli "zawaleni" nowymi producentami obstawiam cene na ten sezon ok 27gr netto przy wolnorynkowej 40gr

 

Ile masz dopłaty do tony oraz ile masz km do zakładu


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Znam tę firme,mam podpisaną umowe

 

Nie wiem kto ci wcisna taką bajke, że w tym roku będą drozsze...przeczytaj jeszcze raz umowe. Biorąc pod uwage fakt iz byli "zawaleni" nowymi producentami obstawiam cene na ten sezon ok 27gr netto przy wolnorynkowej 40gr

 

Ile masz dopłaty do tony oraz ile masz km do zakładu

 

W umowie mam 300 za tone + wolnorynkowa. dopłaty mam 28zł do tony a do zakładu mam ok 100km. W tajfunie przeważnie mam skrobie ok 16.5-17.5% to i dopłata za skrobie tez duża. z tego co wiem to przerobowość zakładu w tym roku wzrasta i potrzebują więcej towaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
Napisano (edytowany)

Doczytaj umowe bo cena podstawowa jest wyliczana w nastepujący sposób:

50%=275zł/t netto

50%=cena wolnorynkowa pomniejszona o 50zł/t

czyli jesli na giełdach bedzie ziemniak PODAWANY (nie wołany) po 40gr to [(400-50)+275]/2= 312,5netto+premia+dodatek za skrobie+10%ceny podstawowej za płatność ratalną

 

Mi dorzucaja 25,5zl/t (+ - 90km)

Kto do ciebie przyjezdza na lustracje?

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Doczytaj umowe bo cena podstawowa jest wyliczana w nastepujący sposób:

50%=275zł/t netto

50%=cena wolnorynkowa pomniejszona o 50zł/t

czyli jesli na giełdach bedzie ziemniak PODAWANY (nie wołany) po 40gr to [(400-50)+275]/2= 312,5netto+premia+dodatek za skrobie+10%ceny podstawowej za płatność ratalną

 

Mi dorzucaja 25,5zl/t (+ - 90km)

Kto do ciebie przyjezdza na lustracje?

 

A w tamtym roku jak wychodziły?? W zeszłym roku nikt nie przyjechał na lustracje. a do Ciebie kto przyjeżdza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Z tego co pamietam to podstawa wynosia 43gr netto


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chemik112    1

witam,

w tym roku zaczolem uprawiac ziemniaki i od jednego goscia slyszalem ze on nieobsypuje ziemniakow jak zasadzi tak ich wogule nierusza opsypnikiem i tez tak chce zrobic. dalem na 60 arow 500kg polifoski 6 i 250 saletrzaku z borem (bez obornika) i ziemniaki juz powschodzily i teraz moje pytanie jest kiedy dac kolejna dawke azotu i czy saletra czy macznikiem(tylko niewiem czy mozna go zostawic bez okrywania)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

kolego jesli nie obsypiesz ich bedzie bardzo dużo zielonych , takie moje zdanie niech sie wypowiedzą inni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Łubin jako poplon jak najbardziej

Ciężka 3-4 klasa nie wróży dobrego plonu. Ziemniak woli gleby lekkie.

 

odnośnie do łubinu to zastosowany jako nawóz zielony przyczynia się do większego porażenia czarną nóżką, natomiast na glebach ciężkich należy zastosować inną technologię (aktywne narzędzia) w okolicach Torunia jest gospodarstwo, które produkuje ziemniaki na II klasie i plony osiągają dosyć dobre (w niektórych typach do 80t/ha), w dolnośląskim również nie brakuje ciężkich stanowisk w trudnym terenie, a ziemniaki się udają, także sądzę iż wszystko zależy od doboru agrotechniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

To zależy o jakim typie gleby mówimy. Glina nie wróży dobrego plonu. Agrotechnika to jedno a pogoda drugie. Jeśli teren jest ze spadem i można deszczować to jedynie wielki nadmiar wody zagraża plonom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

odnośnie do łubinu to zastosowany jako nawóz zielony przyczynia się do większego porażenia czarną nóżką, natomiast na glebach ciężkich należy zastosować inną technologię (aktywne narzędzia) w okolicach Torunia jest gospodarstwo, które produkuje ziemniaki na II klasie i plony osiągają dosyć dobre (w niektórych typach do 80t/ha), w dolnośląskim również nie brakuje ciężkich stanowisk w trudnym terenie, a ziemniaki się udają, także sądzę iż wszystko zależy od doboru agrotechniki

 

80t z ha to rekord świata!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1128

Żaden rekord, widziałem plantacje Asterixa a Holandii z taką wydajnością. Fakt że deszczownia musi prawie na okrągło chodzić i nawożenie też musi być nie małe. Od razu uprzedzę wszystkich którzy będą się rozwodzić nad smakiem takiego napompowanego ziemniaka - to nie jest do bezpośredniej konsumpcji tylko do przetwórstwa i nie ma być smaczne tylko spełniać parametry jakich żąda kupujący.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj