pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wokos    0

A dzięki za ten link .

Zaprawa Prestige Forte nie chroni ziemniaka przed chorobami wirusowymii ? i np. Zarazą ziemniaka lub alternariozą ziemniaka ?

Bo kolega mi mowił ze nie pryskał na zaraze ponad 1.3 ha i mu nic nie zatakowało po tej zaprawie a również ją zaprawiałem ? Le3cz teraz u mnie w okolicy codzieniie burze przechodzą wiec dla pewności opryskam i niestety perz mi sie odbił na polu które 2 lata temu była trawa rok temu łubin a teraz ziemniaki odmiana Vineta więc Vineta jest podatna na choroby wiruowe więc raczej pasuje opryskać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

@Wokos oraz @farmer000

Co was sklonilo do zasadzenia w tym roku ziemniakow?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Co Ty przemol nie świeży jesteś :):):) jak to co przecież na ziemniaku można się dorobić kiedyś już ktoś liczył : 50 ton z ha sprzedane po 1 zł za kg = taaaka kasiora. Zaraz będziemy mieli wysyp "fachowcuf" z uprawy tej rośliny.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer000    105

Ziemniaki dla siebie zasadziłem ... jest to pierwszy rok jak są ziemniaki u mnie ... jaki nawóz stosować gdy wzejdą liście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Mam 19 Lat Trochę Pola I chciałem zobaczyć czy coś wyjdzie z uprawy ziemnikaka kto nie ryzykuje ten nie poczuje . Zazwyczaj uprawiało się zboża a co potym zbożu było kilka ton z ha . To może na ziemniakach coś wskoczy więcej a jak nie to cóż to jest ryzyko. Jestem początkującym nie mam szkłoły rolniczej tylko jestem po Liceum I nie jestem obeznany ale już powali łapie jak ile dac co opryskać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nie chcę być wścibski ale tak z ciekawości: jakie dałeś nawożenie, skąd masz sadzeniak i jaki plon Cię satysfakcjonuje? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Na wiosne na kawałek 55 arowy dałem 20 Ton przegnitego obornika bydlęcego z czego na 15 arach wcześniej był łubin przyorany . Przed sadzeniem pod korzeń dałem 125 kg Polifoski 6 i 100kg saletrzaku z magnezem I zaprawiłem to zaprawą Prestige Forte . Ziemniaki Kubiłem od gospodarza któro sporo sadzii Są to sadzeniaki 2 letnie Vineta . Z tego kawałka myśle coś ok 15 ton gdzieś myślę że to jest możliwe .

Na 25 arów dałem 8 ton obornika 35 kg polifoski 6 i ok 55kg saletrzaku .Sadzeniak 2 letni owacja tu myśle gdzieś z 7 ton .

Edytowano przez Wokos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

koledzy czy eksperymentował ktos z was z intensywnym nawozeniem dolistnym bo jestem ciekaw czy daje to taki efekt jak mówią ci co chcą sprzedac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

pawelol111

 

I jak myslisz uda się zebrać coś ok tego przy takim nawozeniu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Z 15 arów chcesz 15 ton, czyli analogicznie z 1 ha miałbyś 100 ton? Jak je zważysz razem z ziemią, to tyle gdzieś będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

nie, z 55 arow


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

pawelol111

 

I jak myslisz uda się zebrać coś ok tego przy takim nawozeniu ?

z 55 arów powinieneś wyciągnąć 20t dużych. Tylko nawożenie za małe... poczytaj ile potrzeba składnika na 10t ziemniaków...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Pawelo wiem czytałem mam zamiar saletre dać i nawozy dolistne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Witam potrzebuje porady co myślicie o takiej uprawie ziemniaków tajfun. Po żniwach chcę rozsiać wapno dolomitowe ok 3 t/ha i zasiać łubin jako poplon ok 150 kg/ha. Przed orką zimową chcę rozrzucić pomiot kurzy(sama kupa) w ilości 10 t/ha przejechać gruberem żeby zniszczyć poplon i wymieszać obornik zaorać na zimę. Wiosna chcę dać 300 kg/ha saletrzaku Canwil z magnezem i 300 kg/ha soli potasowej. Póżniej przy ochronie przed zarazą jakąś odżywka+mocznik+siarczan magnezu. Co myślicie o takiej uprawie??? Gleba raczej ciężka 3-4 klasa. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
Napisano (edytowany)

Pawelo wiem czytałem mam zamiar saletre dać i nawozy dolistne :)

 

A potas którego ziemniak potrzebuje ok 50kg na 10 ton?

Masz tu cytat o zapotrzebowaniu ziemniaka na składniki pokarmowe. Saletra nie rozwiązuje problemu bo azot to za mało. Link do poczytania: http://polifoska.pl/..._75.html.html

Wymagania pokarmowe ziemniaka to ilość składników pobierana przez rośliny i tak z plonem 10 t bulw i odpowiednią masą łęcin przeciętnie pobierane jest: 40 kg azotu (N), 15 kg fosforu (P2O5), 55-75 kg potasu (K2O), 6 kg wapnia (CaO), 6-8 kg magnezu (MgO), 6 kg siarki (S), 25 g boru (B ), 20 g miedzi (Cu), 70 g manganu (Mn), 1 g molibdenu (Mo) i 65 g cynku (Zn).

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Dziś wysypałem przed ostatnim redleniem mocznik. Nie wiem czy nie dałem zbyt malo azotu bo ogólnie poszło 20kg z Polifoski, 55kg z Canu i 45kg z mocznika czyli łącznie ok 120kg. Odmiana Vineta. Fosfor 60kg, potas 170kg.

 

W tym roku jakoś ostrożnie do azotu podchodzę tym bardziej z mocznika bo wiele teorii głosi że od mocznika ziemniaki czarnieją a w kończącym się sezonie miałem z tym trochę problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Witam potrzebuje porady co myślicie o takiej uprawie ziemniaków tajfun. Po żniwach chcę rozsiać wapno dolomitowe ok 3 t/ha i zasiać łubin jako poplon ok 150 kg/ha. Przed orką zimową chcę rozrzucić pomiot kurzy(sama kupa) w ilości 10 t/ha przejechać gruberem żeby zniszczyć poplon i wymieszać obornik zaorać na zimę. Wiosna chcę dać 300 kg/ha saletrzaku Canwil z magnezem i 300 kg/ha soli potasowej. Póżniej przy ochronie przed zarazą jakąś odżywka+mocznik+siarczan magnezu. Co myślicie o takiej uprawie??? Gleba raczej ciężka 3-4 klasa. Pozdrawiam.

 

Tajfun to plenna odmiana, wytrzymuje suszę. Jedyny minus to delikatna skórka - wrażliwe na uszkodzenia i przy mokrym roku tendencja do gnicia. Zasypałem raz piwnicę i po miesiącu trzeba było sortować i sprzedawać. W smaku dobre, słodkie ale są gusta i guściki. Tyle o odmianie.

 

Łubin jako poplon jak najbardziej tyle że to wapno... w jakim celu? Ziemniak lubi glebę lekko kwaśną i kwaśną. Tylko parcha możesz sobie zafundować wapnowaniem. Pomiot kurzy - znów walisz azot bo i z łubinu jak będzie ładny dużo azotu wniesiesz. Obyś nie przedobrzył. Jak Ci się da gruberem zrobić pole - ok, jak nie to proponuję talerzówkę. Orka przed zimą jak najbardziej. Co do nawożenia: azotu chyba za dużo... 300kg soli - niech będzie chociaż ja bym zszedł do 200kg. Zapomniałeś o fosforze. To też potrzebne 15kg na 10ton. Zakładając 40ton potrzebujesz 60kg. Wypadałoby dać jakiś fosforan. Ile razy planujesz chronić ziemniaka? Zaraza to nie jedyna choroba, jest jeszcze alternarioza. Wskazane ok 5 zabiegów. Do tego jaką technologią chcesz uprawiać ziemniaki? Sadzenie a potem formownica i oprysk od chwastów czy starsza metoda: sadzenie, po kilkunastu dniach rozbronowanie, potem redlenie, kolejne redlenie i oprysk od chwastów? Odżywki i mocznik dolistnie możesz stosować ale uważaj na suszę bo spalisz... No i na koniec... gleba. Ciężka 3-4 klasa nie wróży dobrego plonu. Ziemniak woli gleby lekkie. Sam mam mozaikę na polu i wiem że np na glinie plon jest 50% mniejszy niż na wilgotnej lekkiej ziemi. Wszystko zależy też od warunków bo jak Ci naleje w tą ciężką ziemię i beton się zrobi to plon raczej marny. Proponowałbym orkę wiosenną zastosować żeby ziemia była bardziej pulchna. U mnie sadzenie na orce zimowej nie zdaje egzaminu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

ja sieje mocznik i to mysle ze nawet duże ilości i nie mam problemu żeby mi czarniały .. hmmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Tajfun to plenna odmiana, wytrzymuje suszę. Jedyny minus to delikatna skórka - wrażliwe na uszkodzenia i przy mokrym roku tendencja do gnicia. Zasypałem raz piwnicę i po miesiącu trzeba było sortować i sprzedawać. W smaku dobre, słodkie ale są gusta i guściki. Tyle o odmianie.

 

Łubin jako poplon jak najbardziej tyle że to wapno... w jakim celu? Ziemniak lubi glebę lekko kwaśną i kwaśną. Tylko parcha możesz sobie zafundować wapnowaniem. Pomiot kurzy - znów walisz azot bo i z łubinu jak będzie ładny dużo azotu wniesiesz. Obyś nie przedobrzył. Jak Ci się da gruberem zrobić pole - ok, jak nie to proponuję talerzówkę. Orka przed zimą jak najbardziej. Co do nawożenia: azotu chyba za dużo... 300kg soli - niech będzie chociaż ja bym zszedł do 200kg. Zapomniałeś o fosforze. To też potrzebne 15kg na 10ton. Zakładając 40ton potrzebujesz 60kg. Wypadałoby dać jakiś fosforan. Ile razy planujesz chronić ziemniaka? Zaraza to nie jedyna choroba, jest jeszcze alternarioza. Wskazane ok 5 zabiegów. Do tego jaką technologią chcesz uprawiać ziemniaki? Sadzenie a potem formownica i oprysk od chwastów czy starsza metoda: sadzenie, po kilkunastu dniach rozbronowanie, potem redlenie, kolejne redlenie i oprysk od chwastów? Odżywki i mocznik dolistnie możesz stosować ale uważaj na suszę bo spalisz... No i na koniec... gleba. Ciężka 3-4 klasa nie wróży dobrego plonu. Ziemniak woli gleby lekkie. Sam mam mozaikę na polu i wiem że np na glinie plon jest 50% mniejszy niż na wilgotnej lekkiej ziemi. Wszystko zależy też od warunków bo jak Ci naleje w tą ciężką ziemię i beton się zrobi to plon raczej marny. Proponowałbym orkę wiosenną zastosować żeby ziemia była bardziej pulchna. U mnie sadzenie na orce zimowej nie zdaje egzaminu.

 

Przechowywaniem i gniciem się nie przejmuję bo zawożę do zakładu wszystko tego dnia którego kopię. Wapnować chcę bo na tej ziemi nie było bardzo dawno wpanowane a bez wapna składników nie bedzie pobierać z ziemi(pierwszy mój rok na dzierżawie). O oborniku myślałem dlatego że w nim tez jest dość dużo fosforu i w ten sposób chcę go wnieść do ziemi. Chronić chcę wg potrzeb przeważnie wychodzi od 4-7 razy na zmiane pyton contenso z infinito. Nie używam formownicy ponieważ nie nadaje się na moje gleby używam obsypnika i po nim oprysk. Ze ścisłością gleby to do opanowania bo mam głębosza to ziemniaków i po takiej uprawie ziemia jest super pulchna nawet glina :) Dałeś mi troche do myślenia z tym azotem myślisz ze będzie zbyt dużo??? Dzięki za odp:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj