pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

tobago    351

Faktycznie chyba lepiej samemu mieszać. Za bańkę 20l każdego pierwiastka B, Zn, Cu, Mo... średnio wychodzi koło 200zł brutto więc strzelam w ciemno że korzystniej sze jest takie rozwiązanie. Minusem są wielkie opakowania ale część można spożytkować na zboża.

Wracając do 'gotowców' http://www.caldena.com/uploads/catalog/product/22/specification/bfe4902868c5e12dd23f76df42713f08.pdf Bor którego wydawałoby się ziemniak potrzebuje dośc sporo tutaj mamy 0,0096% :unsure: No chyba że zakładają uzupełnienie płynnym ale wtedy co to za mieszanka kiedy musze i tak dodawać poszczególne pierwiastki.

 

Super5 znam. W zeszłym roku stosowałem. Nie pamiętam ile zapłaciłem a faktury doszukać się nie moge. Wiem tylko ze kosztowała jakoś 'super' (500 albo 600zł woreczek 15kg) :D

Co do Super5 w okolicy był przypadek że po zabiegu gościowi wszystkie ziemniaki padły. Co dokładnie zmieszał nie wiem ale twierdzi że to od tego właśnie. Powodem niby było to że pryskał w ostre słońce. Może tak być? Ja pryskałem w podobnych warunkach i żadnych poparzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pryskasz zimną wodą za upalnego dnia to nawet samą wodą zaskodzisz ziemniakom. Ja zazwyczaj późnym wieczorem stosuję opryski kiedy już temperatura powietrza, jak i roślin znacząca spada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

Panowie chciałbym dolistnie dać siarczan potasu. Orientujecie się jakie powinno być stężenie ;>??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

koledzy poradźcie mi. ile zastosować pod ziemniaki skrobiowe i jadalne nawozu lubofos12 i ile mocznika. dodam ze jesienią rozrzucony był obornik. czy mocznik zastosować przed sadzeniem razem z KP czy dopiero później pod obsypnik. i jeszcze jedno pytanko od czego ziemniaki ciemnieją po ugotowaniu. w jakim stopniu to zależy od nawożenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9886

Mam pytanie ok 1 marca żyto dostało 70 kg/ha azotu teraz chce je zaorać i zasadzić ziemniaki. Jak myślicie czy jakaś część z tego azotu zostanie jak tak to ile mniej wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

witam

kolega 2tyg temu z łąki zrobił sobie pole uprawne,

skultywowal, po bronował dał obornik zjeździł glebogryzarką i zaorał. Dzisiaj posadził ziemniaki ale jest jeszcze dużo trawy i to zielonej i ona na pewno odrośnie, i coś słyszał o tym żeby to w najbliższych dniach poniedziałek-wtorek opryskać to randapem. co myślicie o tym??? ziemniakowi nic się nie stanie??? może to czymś innym opryskać? co polecicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

To zalezy jak gleboko sa kielki

 

Mam pytanie ok 1 marca żyto dostało 70 kg/ha azotu teraz chce je zaorać i zasadzić ziemniaki. Jak myślicie czy jakaś część z tego azotu zostanie jak tak to ile mniej wiecej.

Zalezy co siales.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

To zalezy jak gleboko sa kielki

 

ziemniaki dzisiaj zasadzone, ziemniaki sadzarka sadzone więc kiełków nie mają pojedyncze sztuki.

Zalezy co siales.

 

pisze że żyto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

moim zdaniem zastała śladowa ilość N

ziemniaki dzisiaj zasadzone, ziemniaki sadzarka sadzone więc kiełków nie mają pojedyncze sztuki.

 

informacja z etykiety ROUNd*pU:

"...ZIEMNIAKA

Środek stosować na glebach średnio zwięzłych. Opryskiwać po zasadzeniu ziemniaków i jednokrotnym obredleniu na wschodzące chwasty ale nie później niż 3 dni przed wschodami ziemniaków.

Zalecana dawka: 2 l/ha..."

 

http://www.ochrona-r...d*p 360 SL.html

 

Domyslam sie że chodzi o zwalczenie perzu czyli roundup trzeba dać jak zacznie sie on zielenić. Z doswiadczenia wiem,że latwo przypalic kiełki ale @saszeta ma wieksze doswiadczenie z glifosatem

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9886

My zawsze glifosat dajemy tuż przed wschodami ziemniaka mniej wiecej jak jest 2 cm pod ziemią i nigdy nic sie nie przypala. A z tym azotem to dam tyle samo co normalnie pod ziemniaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie jaki wysokie nawożenie azotem stosujecie? Z ciekawości sprawdziłem w mądrych książkach i w zaleceniach jest od 110-170kg/ha w zależności od odmiany. Wydaje mi się to sporo równiez biorąc pod uwagę to że w zeszłym roku posiałem jedynie 300kg saletrzaku co daje ok 80kg azotu do tego ze 20kg w Polifosce a plon mialem ok 40t.

 

Teraz chciałem trochę zmienić nawożenie. Po pierwsze podzielić azot na dwa razy - raz przed sadzeniem drugi raz przed ostatnim formowaniem. Formy azotu to w pierwszej dawce szybciej działający saletrzak (ok 200kg) a pod redlenie ok 150kg mocznika.

 

Dobra kolejność i ilość N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

sam azot wiele nie da. Najważniejsza do plonu jest woda. Przy suszy nawet 200kg nie pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Zgadzam się, nie opieram budowania plonu jedynie na azocie licząc na to że im dam więcej tym więcej zbiorę. Bardziej zastanawiam się nad formą i terminem. Zawsze dawałem wszystko przed sadzeniem w formie CANu w ilości ok 300kg ale czytając już kilkukrotnie że pod ziemniaki najlepszy mocznik chciałem włączyć go w nawożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przesadzisz z mocznikiem to będą ciemnieć ziemniaki :)

Mocznika używam tylko dolistnie w ziemniakach. Przed sadzeniem 2/3 dawki Saletrzaku, a 1/3 dawki przed obsypywaniem w formie saletry amonowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja dawałem w zeszłym roku azot dopiero przed wschodami 2/3 dawki i potem jak ziemniaki miały z 15cm to resztę i nie byłem zadowolony. W tym roku dałem pzed sadzeniem 300kg saletrzaku i jak ziemniaki będą miały z 15cm dam jeszcze 150kg saletry. Po wykopkach dam znać czy poprawił sie wynik. Oczywiście Ph i reszta składników na odpowiednim poziomie


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Witam Prosze o porade .

Na wiosne na 55 arów dałem 20 ton obornika od krów .130kg Polifoski 6 , Oraz 130 kg Saletrzaku z magnezem i wapniem I zasadziłem na tym kawałku Ziemniaka Vinete .

Na drugim polu 25 arowym dałem 8 ton obornika 70 kg Polifoski 6 i 80kg Saletrzaku z magnezem i wapniem Zasadziełm ziemniaka Owacja .

Wszystko zaprawiałem zaprawą Prestige Forte . I chciał bym się dowiedzieć czy trzeba pryskać na zaraze . Jak tak to jakim najlepiej preparatem i ocenić czy tobre proporcje dałem nawozu i gnoju gnój niestety dałem na wiosne i zaorałem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9886

Jak chcesz mieć coś z tych ziemniaków to co najmniej 2 razy na zaraze(to jest minimum moim zdaniem, najlepiej 4-6). Na pierwszy zapieg polecam Pyton consento, na drugi infinito , revus. Co do nawozu wydaje mi sie że trochę mało azotu ale zależy jaka gleba bo ten azot z obornika to nie bedzie w 100 % wykorzystany w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Aha to jak będe opsypywał ziemniaki to przed obsypaniem sypne nawozu z większą ilością azotu . I opryskam z 4 razy na zaraze i z 4 razy Dolistnie jeszcze opryskam :)

Thx za porade .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

W przeliczeniu na 55 arów dałem .

Azot (N) 79kg

Fosfor (P) 58kg

Potas (K) 100kg

Magnez (MG ) 5kg

Siarka (S) 7kg

 

Myślę Jeszcze opryskać dolistnie :

-agrosol

-Plonvit K

 

Na zarazę preparatem :

Pierwszy zabieg - Pyton Consento

Na drugi zabieg -Infinito

 

A na pryskanie na chwasty : Wyszło mi na 10 arów sporo perzu 2 lata temu była tam łąka A rok temu łubin Pryskana Raundapem .

Przedwschodowo -Linurexem

Powschodowo -Fusilade Forte

 

Jak myślicie dobrze powybierałem ? .

Edytowano przez Wokos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja 2 razy pryskał od zarazy to nie byłoby co zbierać. 3-4 zabiegi to jest minimum, a gdy jest mokry rok to i tyle może być za mało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

To moge tymi samymymi preparatami pryskac na zmiane pierw Pytonem potem infinito i znów pyton i infinito ? Czy lepiej 4 Różne środki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj