pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damii1    62

ja jak uprawiałem tajfun to dawałem max 110kg czystego i to tez wydawało mi sie ze za duzo bo zdarzało sie duzo zgniłych... a np pod denara czy lorda 140N czystego składnika to norma :) wczesny zbiór tez ma wpływ na przechowywanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Co powiecie na takie nawożenie?

500kg polifoska 5

100 kg sól potasowa

300kg yara bella can

Wszystko przed sadzeniem, plus do oprysków kristalon zielony+mocznik+siarczan magnezu+jakieś micro.

Bez obornika, założenie jak największy plon handlowego.

 

Ma ktoś jakieś zastrzeżenia? Bo chcę kupić nawozy póki tańsze.

Edytowano przez przemo89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

@przemo89 - rady będą jak wróżenie z fusów bo nie wiadomo jaka gleba ph i jej zasobność. Generalnie dla nie znanych parametrów to dawka ok trochę mało azotu będzie i fosforu. przed sadzeniem azot dałbym w formie saletrzaku 400kg i potem saletrą przez zwarciem rzędów poprawić


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzesss    35

To pod skrobiowe (odmiany: kuras , kuba ) ile radzicie dać czystych składników npk, IVklasa ziemi .Aby osiągnąć plon około 40 ton z h.

 

Wiosno jest kładzone około 40 ton obornika na h .To oprócz tego ile trzeba NPK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

po co dajesz ten obornik na wiosne?? czy zdajesz sobie sprawe z tego że może max w 20% się rozłoży?? to bez sensu. Obornik po ziemniaki daje się bezpośrednio na ściernisko, ewentualnie pod orkę zimową


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzesss    35

W tym roku miałem 3h ziemniaków na jesiennym i 3h na wiosennym , różnicy wielkiej nie było w plonie.Siałem po 300kg lubofosu 12 i po 300 kg saletrzaku na 1h plus opryski i odrzywki, to dało plon plon około 34 ton z h . A pytam fachowców bo na drugi rok chciałbym plon zwiekszyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawe60    0

ja jak uprawiałem tajfun to dawałem max 110kg czystego i to tez wydawało mi sie ze za duzo bo zdarzało sie duzo zgniłych... a np pod denara czy lorda 140N czystego składnika to norma :) wczesny zbiór tez ma wpływ na przechowywanie...

Na ten kawałek z którego tak gniją dałem 350kg saletrzaku bo 150 miałem sypnąć przed obsypywaniem ale przyszły ulewy i zrezygnowałem .

Tego denara i lorda to jak długo przechowujesz

 

Z tego co ja wiem to ziemniaki nie potrzebują tyle fosforu ale im też nie zaszkodzi tylko zostanie na następny rok ale czy z potasem jest tak samo ja dałem na wiosne 400 kg soli * 60 to jest 240kg K na ha czy to nie za dużo może dlatego tak gniją czy to wina potasu czy chloru (może lepiej dawać siarczan potasu) powiem jeszcze że w tym Tajfunie dużo jest wody jak się przekroi to aż kapie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawe60    0

Tylko i wyłącznie VIKING 14.14.21 + mikroelementy.

żaden nawóz nie zastąpi tego nawozu.

 

Stosowałeś go

Ile kosztuje ten nawóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Jak dobrze kupisz to ok 1700-1750zl/t


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damii1    62

Na ten kawałek z którego tak gniją dałem 350kg saletrzaku bo 150 miałem sypnąć przed obsypywaniem ale przyszły ulewy i zrezygnowałem .

Tego denara i lorda to jak długo przechowujesz

 

Z tego co ja wiem to ziemniaki nie potrzebują tyle fosforu ale im też nie zaszkodzi tylko zostanie na następny rok ale czy z potasem jest tak samo ja dałem na wiosne 400 kg soli * 60 to jest 240kg K na ha czy to nie za dużo może dlatego tak gniją czy to wina potasu czy chloru (może lepiej dawać siarczan potasu) powiem jeszcze że w tym Tajfunie dużo jest wody jak się przekroi to aż kapie.

 

tez daje 400kg soli i w tym roku nic nie gnije a przechowuje do końca marca stosowałem na jednym kawałku siarczan potasu i nie byłem zadowolony plon o polowe mniejszy... tajfun ma to do siebie ze lubi gnic... ale niektórzy kopia jak jeszcze zielony i potem wywożą przyczepami na pole...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

witam, panowie mam do was pytanie, co myślicie o nawożeniu pod korzeń ? zastanawiam się tak zrobić w tym roku. Uprawa będzie na polach bo zbożu, i poplonie ( łubin ) planuje nie sypać nawozu na ziemie tylko bezpośrednio pod ziemniaka przy sadzeniu, miało by to być : 400 kg polifoski 6-20-30 a następnie pod wsadzeniu wysiał bym 300 kg saletrzaku na rządki następnie je formując tak żeby cały ten nawóz poszedł w redline. Chyba że można by dać ten saletrzak też pod korzeń ? tylko czy wtedy azot nie upali korzeni ? do tej pory nawóz rozsiewałem standardowo po kultywator a pod korzeń szło jedynie 100 kg saletry. co o tym myślicie ? może pozwoliło by to zwiększyć plony ? w końcu cały nawóz roslina będzie miała pod korzeniem i nic nie będzie się marnowało między redlinami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

witam, panowie mam do was pytanie, co myślicie o nawożeniu pod korzeń ? zastanawiam się tak zrobić w tym roku. Uprawa będzie na polach bo zbożu, i poplonie ( łubin ) planuje nie sypać nawozu na ziemie tylko bezpośrednio pod ziemniaka przy sadzeniu, miało by to być : 400 kg polifoski 6-20-30 a następnie pod wsadzeniu wysiał bym 300 kg saletrzaku na rządki następnie je formując tak żeby cały ten nawóz poszedł w redline. Chyba że można by dać ten saletrzak też pod korzeń ? tylko czy wtedy azot nie upali korzeni ? do tej pory nawóz rozsiewałem standardowo po kultywator a pod korzeń szło jedynie 100 kg saletry. co o tym myślicie ? może pozwoliło by to zwiększyć plony ? w końcu cały nawóz roslina będzie miała pod korzeniem i nic nie będzie się marnowało między redlinami

 

Tylko polifoska nie może iść pod korzeń musi byc rozsiana 3 tygodnie przed sadzeniem żeby chlorek potasu ulotnił sie. Polimag S możesz dać bezpośrednio przed sadzeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woyto    16

witam,mam pytanie do doswiadczonych rolników-czym opryskać obornik wywieziony wczesną wiosną pod ziemniaki ? (EM)-np. stosował ktoś,a może inne specyfiki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

Tylko polifoska nie może iść pod korzeń musi byc rozsiana 3 tygodnie przed sadzeniem żeby chlorek potasu ulotnił sie. Polimag S możesz dać bezpośrednio przed sadzeniem

 

kolego a możesz wyjaśnic co stanie się jesli ten chlorek potasu się nie ulotni ? bo do tej pory sypałem polifoske po kultywator i w ten sam dzien było sadzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o nawożeniu 400 kg Polifoski 6, 100 kg soli potasowej i 500 kg saletrzaku ? Stanowisko po rzepaku(4t/ha), poplonem również był rzepak. Niestety nie wiem jakie Ph gleby. Klasa III, średnia i ciężka. Brak obronika. Polifoskę i sól 2-3 tygodnie przed sadzeniem, a saletrzak tuż przed. Później jeszcze mikroelementy, przed obsypywaniem odrobinę N i ewentualnie dolistnie. Czy nie będzie za dużo azotu ? Odmiana to vineta i byłaby przeznaczona do przechowywania więc zależy mi na dobrym przechowywaniu, ale i też smaku. Oczywiście plon też ważny bo chciałbym żeby wyniósł co najmniej 45t/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

A nie lepiej kolego Polifoske 4 dać? Moim zdaniem lepiej są dopasowane NPK :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Również wybrałbym czwórkę. W szóstce jest sporo więcej fosforu, który nie jest tak potrzebny przy ziemniakach jak potas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za rok pewnie to będzie polifoska 4, ale w tym roku jesienią kupiłem dużo polifoski 6 i będę musiał jej użyć. W zasadzie każdego roku używam polifoski 6 w takiej ilości i plonowanie w granicach 45-50t/ha. Jeżeli chodzi o potas to te 100kg soli potasowej powinno wystarczyć. Zastanawia mnie tylko czy azotu nie za dużo bo później mogą być problemy z przechowywaniem albo ziemniaki będą czarnieć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co powiedzie o takim nawozeniu przed sadzeniem fosforan amonu 18-46 100kg, mocznik 300kg, sól potasowa 300kg, i lubofos bez chlorkowy w dozownik 400kg wszystko na 1ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj