pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
KULAWA_KOZA    156

Tonę. :rolleyes: się daje .

Ale ja sadzę tylko 0.25 ar ziemniaków , więc 250kg.

Sąsiad daję tone i mówi ze nie ma lepszego nawozu .

Cena 2000zł/tona

 

W przeliczeniu na polifoskę "6"

 

700kgX210zł=1470zł , ale musimy dołożyć azotu tak by było 120kg czystego składnika by się wyrównało z vikingiem , czyli 120- 42 który azot już jest w polifosce to daje nam że brakuje nam 78kg czystego składnika Azotu.

Czyli + - 300kg saletrzaku po 140zł =420zł

 

Suma ;

1470+420 daje nam tylko 100zł mniej od Vikinga a w Vikingu mamy jeszcze MIKRO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

sprawdz ceny nawozów bo takie były 2 tygodnie temu: u mnie polifoska 6 jest po 1790 czyli 700kg daje nam 1253


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

Ale pod ziemniaki lepiej pasuje polifoska 4 i wtedy policz plus sol potasowa :) i bedzie duzo taniej ten sam składnik a jak chcesz mikro to dorzuć polimag S :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ten viking jest bezchlorkowy? można zaaplikować cały potas w kornkali czy będzie za dużo siarki?

 

Nie raz już słyszałem od rodzinki z miasta jak ugotowali ziemniaka a w garnku woda jak po praniu. Ciemna i śmierdzi chemią.

jeśli wszystkie zanieczyszczenia odchodzą z wodą to bardzo dobrze; odnośnie do ciemnienia bulw to za Barbarą Sawicką: "czynniki takie, jak: pH, koncentracja żelaza, nieobecność żelaza schelatyzowanego (kwas cytrynowy, kwas maleinowy, fosforany) i obecność innych związków fenolowych, jak kwas kawowy i tyrozyna przyczyniają się do uzyskania ciemnego pigmentu podczas gotowania bulw"

http://www.man.lodz....02/01/2626.html

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

nie a ile kosztuje tona?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Witam.

Mam pytanie sadzędla siebie ziemniaki i moje pytanie to czy stosować jakieś nawozy i w jakich dawkach jak coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie co myślicie nad takim nawożeniu - fosforan amonu 150kg, sól potasowa 300kg, mocznik 350kg przed sadzeniem i w dozownik 200kg superfosfat wzbogacony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Dobre nawożenie tylko moim zdaniem trochę brakuje magnezu. Wydaje mi się, że też z tym superfosfatem dasz za dużo fosforu względem innych makroelementów, ale to już niech się wypowie ktoś doświadczony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

Mam pytanie do uprawiających dawno ziemniak. Czy warto jest dawać zamiast soli potasowej siarczan potasu? Czy ma ktoś doświdczenie w tym kierunku? Czy po siarczanie potasu jest duzo większa skrobiowość? W ulotkach jakie mam piszą że tak ale ja tak do końca nie jestem przekonany... Zresztą koszt siarczanu w porówaniu do soli jest prawie 2,5 raza wyższy. Jestem przed zakupem nawozów i zawsze szła u mnie sól ale może warto spróbować z siarczanem.... Sam nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Mam pytanie do uprawiających dawno ziemniak. Czy warto jest dawać zamiast soli potasowej siarczan potasu? Czy ma ktoś doświdczenie w tym kierunku? Czy po siarczanie potasu jest duzo większa skrobiowość? W ulotkach jakie mam piszą że tak ale ja tak do końca nie jestem przekonany... Zresztą koszt siarczanu w porówaniu do soli jest prawie 2,5 raza wyższy. Jestem przed zakupem nawozów i zawsze szła u mnie sól ale może warto spróbować z siarczanem.... Sam nie wiem...

kolego chodzi ci o ziemniaki przemysłowe(skrobiowe)? Wiadomo nie od dziś, że ziemniak nie lubi chlorków a sól potasowa ma taką formę. Natomiast siarczan jak nawet sama nazwa mówi tak nie jest, to nie znaczy że jak dasz sól to nie będziesz miał ziemniaków czy tam obniży się plon. Skrobiowość trochę zleci ale ile? Może jeden %. Też zależy na jakiej ziemi sadzisz, bo sól możesz wysiać dużo wcześniej i chlorki w części wypłukają się-np na ziemi przepuszczalnej pod orkę zimową tylko z drugiej strony przy dużych opadach będą straty potasu. Najlepiej dać na wiosnę kilka tyg przed sadzeniem i niech wtedy pada... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

A dobrze będzie jak dam polifoski 5 250 kg/ha i mocznika 200 kg/ha.? przed sadzeniem .

 

Kolego lepiej pasuje polifoska 4 lepiej dopasowane ziemniaki i tak 250kg może być zależy jaki plon chcesz uzykać i czy na oborniku czy bez :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

kolego przede wszystkim powinieneś mieć przebadaną ziemię i wtedy wiesz czego potrzeba-czy więcej P czy K i dostosować ewentualnie polifoskę, bo każda ma inny skład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10

A jakie jest zródło Mg?

Edytowano przez 1410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyszły mi wyniki badania gleby. pierwsze pole ph 5,1 fosfor 7,8 potas 8,0 magnez 9,7

drugie pole ph 7,4 fosfor 4,3 potas 1,5 magnez 8,5

na obu polach planuje posadzić ziemniaki denar i prosze o wskazówki jakie bedą najlepsze nawozy i wapno aby osiągnąć bardzo dobre plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawe60    0

Panowie co myślicie nad takim nawożeniu - fosforan amonu 150kg, sól potasowa 300kg, mocznik 350kg przed sadzeniem i w dozownik 200kg superfosfat wzbogacony

Myśle że troche za dużo fosforu ja dałem w tym roku sól 400kg superfosfat wzbogacony 150kg i saletrzak 500kg na ha i do oprysku troche mocznika i siarczan Mg

Nie wiem dlaczego ale tajfun o mnie gnije jak cholera czy ma na to wpływ moje nawożenie. jak myślicie

Jaki jest lepszy nawóz pod ziemniaki mocznik czy saletrzak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Czy polifoska 21 to dobry wybór do nawożenia ziemniaka przed sadzeniem, czy się do tego nie bardzo nadaje, czy jej zastosowanie nie odbija się w sposób negatywny na jakości ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damii1    62

Myśle że troche za dużo fosforu ja dałem w tym roku sól 400kg superfosfat wzbogacony 150kg i saletrzak 500kg na ha i do oprysku troche mocznika i siarczan Mg

Nie wiem dlaczego ale tajfun o mnie gnije jak cholera czy ma na to wpływ moje nawożenie. jak myślicie

Jaki jest lepszy nawóz pod ziemniaki mocznik czy saletrzak.

 

500kg saletrzak to stanowczo za duzo i jeszcze mocznik i siarczan do oprysku.... dlatego tajfun gnije... 5* 27N = 135N czystego do tego jeszcze mocznik i siarczan pod tajfuna za duzo azotu... gdzies wyczytałem ze fosfor wpływa na przechowywanie ziemniaków ja osobiście daje ok 120kg czystego składnika fosforu

ksiazka mów ze powinno sie dawać proporcje azotu do fosforu do potasu 1:1:2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

500kg to dużo? wydaje mi sie że nie...

Tajfun może gnić bo był kopany nie dojrzały choć u mnie w oklloicy ta odmniana w tym roku ma tendencje do gnicia


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj