pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bosss    5

TY jestes czarny nie dziwie sie ze masz z h 20 ton ;) , j gali mam 35-45 pod krzakiem i chyba jeszcze nigdy nie jadles tego kartofla , w smaku jest bd kazdy chce go . :) Powiem tyle W. Lodzkie

 

Myslisz ze nie posiejesz nawozu to bedzie plon 70 ton na h mylisz sie kolego nawet woda nic nieda kiedys dalem na pare redlin wiekszom dawke azotu i plon byl dużo wiekszy , w tamtym roku vineta pole 360 m , kopalismy ja we worki z grzadki bylo 142 worki , 15 kg :)

 

Co chcesz wiedziec o ziemniakach to ci wszystko moge powiedziec ,, bo bawie sie juz w to dlugo .. :)

35-45 pod kzrakiem, każdy ziemniak minimum 100 gram, czyli 3,5-4 kg pod krzakiem, pi razy drzwi 40 tysięcy krzaków na hektar, to jest niecałe 120 ton z hektara, czyli podsumowując pańskie osiągnięcia MISTRZU ucz nas Edytowano przez bosss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Może chodziło mu o kalibraż.

Edytowano przez mikad

"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

TY jestes czarny nie dziwie sie ze masz z h 20 ton ;) , j gali mam 35-45 pod krzakiem i chyba jeszcze nigdy nie jadles tego kartofla , w smaku jest bd kazdy chce go . :) Powiem tyle W. Lodzkie

 

Myslisz ze nie posiejesz nawozu to bedzie plon 70 ton na h mylisz sie kolego nawet woda nic nieda kiedys dalem na pare redlin wiekszom dawke azotu i plon byl dużo wiekszy , w tamtym roku vineta pole 360 m , kopalismy ja we worki z grzadki bylo 142 worki , 15 kg :)

 

Co chcesz wiedziec o ziemniakach to ci wszystko moge powiedziec ,, bo bawie sie juz w to dlugo .. :)

ja gali nie sadziłem ale już ją przerabiałem jak ty jeszcze takiej nazwy nie słyszałeś.

U mnie nawozu jest standardowo 570- 800kg + azot ale rok rokowi nigdy nie równy w plonowaniu. Bywa 60 ton ale 20 też. No ale 78 ton (przyjąłem że sadzisz na 75cm) z winety jeszcze w kalibrze handlowym to nigdy nie osiągnąłem :( . Szacun :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tak czy siak: jeśli wg wszelkich badań ziemniak potrzebuje tyle i tyle składników pokarmowych na 1t a kolega ładuje mu azotu ponad program to czym to grozi? Z całym szacunkiem ale dziękuję za takiego ziemniaka. Przeazotowany. Wodą po ugotowaniu można kwiatki nawozić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

@padd chłopie nie kompromituj się,żle trafiłeś bo tu sami zawodowcy i w takie bajki nikt Ci nie uwierzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Witam, Mam pytanie: Chciałbym wapnować pole na którym chcę na wiosnę sadzić ziemniaki i na nim jest zasiany teraz przedplon żyto. Moje pytanie to czy nie będzie parcha w ziemniakach jak teraz rozsieję wapno i czy żyta nie wypali jak na nie rozsieje? I czy to wapno się rozłoży jak rozsieję teraz na żyto i poleży tak do wiosny?Dodam ze pole nie było uprawiane przez rok i wapnowanne nie było chyba nigdy. Proszę o pomoc.

Edytowano przez BartekSzulc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Zależy jakie chcesz dać wapno i jaka gleba. Ja na ciężką glebę daję od 2 lat wapno dolomitowe pod ziemniaki i parcha niemam. Wapno możesz śmiało rozsypać po poplonie i potem to przyorać nawet wapno tlenkowe lecz to w małych ilościach.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Rozsiej teraz. Da więcej niż wiosenne wapnowanie. Rozłożyć się nie rozłoży na pewno. Chyba że masz kredę. Ta zadziała bez wymieszania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Panowie takie pytanko.

Kiedy na wiosne najlepiej dać azot pod ziemniaki , w jakiej fazie by było jak najwiecej ziemniaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

No też się nad tym zastanawiałem i wszyscy i wszystkie "mądre" ksiązki piszą aby dać przed sadzeniem, i do tej pory dawałem 10% azotu przed sadzeniem a w tym roku dam 50% planowanego azotu przed sadzeniem.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

zdecydowanie przed sadzeniem a na pewno 3/4 dawki. Później po wschodach przed zwarciem międzyrzędzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja dałem na 1.15ha 400kg polifoski6 i 300kg mocznika i plon był zadwalajacy a teraz mam zamiar dać na 0.89 ha 400 polifoski6 i 500kg saletrzaku wszystko przed sadzeniem. Oczywiście później przy każdym zabiegu opryskiwaczem dawałem mocznik i nawozy dolistne. Chcę zamienić mocznik na saletrzak bo nie zakwasza gleby jak jestem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Mocznik nie jest dobry dla ziemniaków jadalnych bo czernieją po ugotowaniu od dużej ilości azotu a zwłaszcza z mocznika. Ja w tym roku też daję saletrzak przed sadzeniem i potem saletrę przed zakryciem redlin. Na taki areał nie za duża dawka tego nawozu zwłaszcza azotu ?? Lepiej by było dać 200kg polifoski 6 i 200kg soli potasowej ok 2 tygodnie przed sadzeniem, żeby chlorki się wypłukały. Robiłeś badania gleby???

Edytowano przez bolid20

-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Badania robiłem zimą ph niskie tak samo jak i składniki. Ale po zbiorze pszenżyta było wapnowane i teraz rośnie tam facelja z peluszką dość rzadka ale zawsze coś. Zapomniałem jeszcze do tego będzie jeszcze kładziony obornik na wiosnę. A moje po moczniku w takiej dawce jak pisałem nic nie czarnieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Obornik wiosną nic prawie nie daje bo zaczym się rozłoży w składniki dostępne dla roślin to będziesz już kopał ziemniaki. Facelia jest bardzo dobrym poplonem pod ziemniaki lepszym jak gorczyca. Czytałem, że przyorana facelia wnosi do gleby tyle składników co 30 ton obornika.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Co do mocznika to z nim jest taki problem że pali kły ziemniaków i ogólnie psuje smak. Kiedyś dziadek dawał świniom ziemniaki po moczniku to jeść nie chciały - coś w tym jest bo po saletrzaku tą samą odmianę jadły. Plusem jest to że ma opóźnione działanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

A co sądzicie o polifosce 21 nadaje się pod ziemniaka wczesnego i póżnego. Zawsze był dawany saletrzak/salmag a na przyszły sezon została zakupiona właśnie polifoska (przed sadzeniem) bo potem szła i pójdzie saletra

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam daje tylko obornik przed orką jesienną a na wiosne same PK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

Ja polecam Polimag S (do podsiewacza nawozów który jest zamontowany na sadzarce) a oprócz tego idzie jeszcze sól potasowa i polifoska 4 trzy tygodnie przed sadzeniem saletrzak tuż przed sadzeniem i jak mają 15 cm mocznik i potem dolistne nawozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Tylko i wyłącznie VIKING 14.14.21 + mikroelementy.

żaden nawóz nie zastąpi tego nawozu.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Co do mocznika to z nim jest taki problem że pali kły ziemniaków i ogólnie psuje smak. Kiedyś dziadek dawał świniom ziemniaki po moczniku to jeść nie chciały - coś w tym jest bo po saletrzaku tą samą odmianę jadły. Plusem jest to że ma opóźnione działanie.

 

To człowiek gorszy jak świnia? Moje po moczniku ludzie brali jedli i przyjeżdzali po następne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Świnia ma bardziej czuły węch. Kiedyś jak mi dziki ryły w mieszance sianej po kukurydzy opryskałem odżywką z mocznikiem i był spokój. Nie twierdzę że wszystkie ziemniaki będą niesmaczne. Chodzi o przeazotowanie. Nie raz już słyszałem od rodzinki z miasta jak ugotowali ziemniaka a w garnku woda jak po praniu. Ciemna i śmierdzi chemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

:lol: :lol: :lol: szarlej no też tak może być , jak garnek po kapuście to bedzie czuć :D

 

A z tym mocznikiem to prawda, coś w tym jest .

Ja też swojego czasu dawałem a potem zrezygnowałem.

Po saletrzaku są ok.

Ja teraz na wiosne daje VIKING bez żadnego dodatkowego nawozu.

Viking ma w sobie wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj