pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

KULAWA_KOZA    156

Panowie bedzie dobrze jak na jesień na orkę głeboką dam sól potasową i wymieszam to z ziemią , pod ziemniaki?

Dawka 400kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Panowie bedzie dobrze jak na jesień na orkę głeboką dam sól potasową i wymieszam to z ziemią , pod ziemniaki?

Dawka 400kg/ha.

Ja w tamtym roku tak zrobiłem i ziemniaczki u mnie w tym roku ładne porosly choć w okolicy wszyscy narzekają że słabe są. Więc chyba będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

moim zdaniem to fosfor powinien być wysiany jesienią a potas wczesną wiosną (chyba, że masz dużą zasobność), co prawda będą spore straty azotu, ale fosfor będzie bardziej dostępny a potas przemieszcza się bardzo szybko, więc przy jesiennej aplikacji mogą wystąpić straty, a na pozbycie się chloru wystarczą 3 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Aaaaaaaaaaaaaa

a jak wczesną wiosną dam całość i wymieszam z ziemią to dobrze bedzie?

Czyli 400kg soli i 250kg Polidapu?

Azotu nie daje , tyle co w polidapie bo nie chce dużych ziemniaków.

Ziemniaki głównie sprzedaje jako sadzeniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Dziwną masz technologię. A nie lepiej dać normalną dawkę azotu, niech się nawiąże dużo ziemniaka a potem w odpowiednim momencie je zreglonować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Czyli co masz Pawełku na myśli?

Jak Ty byś to zrobił , tak by było dobrze.

Zależy mi na dużo ziemniaków pod krzakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klaku    55

Witam panów. W tym roku chciałbym posadzić ziemniaki i planuje za niedługo dać obornik i zastanawiam się czy dać do niego taki kompost jakby: podwórkowa koszona trawa,liście skórki z warzyw.uschnięte kwiatki.popiół z pieca, ale i są tam chwasty z dziabania truskawek. To wszystko już od kilku lat zrzucam na jedno miejsce i mógłbym to z obornikiem rozrzucić. Tylko pytam bo nie jestem przekonany co do tych chwastów? Ogółem z tego wszystkiego chce uzyskać jak najlepszy plon ale nie chce dawać tam zbyt wiele chemikalii, chce ekologicznie :P Mogę jeszcze zaoferować gnojówkę tylko nie wiem o jakiej porze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Myślę że w tym roku to chyba nie ma sensu już sadzić :blink: ale zawsze możesz spróbować :ph34r:


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Czyli co masz Pawełku na myśli?

Jak Ty byś to zrobił , tak by było dobrze.

Zależy mi na dużo ziemniaków pod krzakiem.

 

Bo to jest tak: ziemniak jak ma wodę i składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach zawiązuje dużo bulw. Czekasz do momentu aż bulwy będą miały optymalną wielkość - skoro na sadzeniak to towar ma być średni - i pryskasz krzaki Reglone co powoduje ich uschnięcie. Tym oto sposobem masz np 30 sadzeniaków pod krzakiem a nie 10 z powodu braku azotu.

 

Widzę że panowie specjaliści "optymistycznie" nastawieni na kolejny sezon... A ja wam powiem że G wiecie. Pogoda robi cenę i nic innego na nią wpływu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Dziękujemy za cenne uwagi :D


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

 

 

Widzę że panowie specjaliści "optymistycznie" nastawieni na kolejny sezon... A ja wam powiem że G wiecie. Pogoda robi cenę i nic innego na nią wpływu nie ma.

Nikt o następnym sezonie nie pisał.

 

Witam panów. W tym roku chciałbym posadzić ziemniaki i planuje za niedługo dać obornik i zastanawiam się czy dać do niego taki kompost jakby: podwórkowa koszona trawa,liście skórki z warzyw.uschnięte kwiatki.popiół z pieca, ale i są tam chwasty z dziabania truskawek. To wszystko już od kilku lat zrzucam na jedno miejsce i mógłbym to z obornikiem rozrzucić. Tylko pytam bo nie jestem przekonany co do tych chwastów? Ogółem z tego wszystkiego chce uzyskać jak najlepszy plon ale nie chce dawać tam zbyt wiele chemikalii, chce ekologicznie :P Mogę jeszcze zaoferować gnojówkę tylko nie wiem o jakiej porze .

Chwasty na kupce to się nazywa kompost . Jeżeli były dziabane bez nasion to jak najbardziej się nadają. Wszystko co daje próchnicę się nada. A gnojówka na wiosnę przed sadzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Jaką dajecie startową dawkę azotu na wiązanie bulw?? i najlepiej dać przed sadzeniem czy delikatnie po wschodach?? - pytanie głównie dotyczy aby ziemniak jak najwięcej zawiązał bulw mowa o jadalnym oczywiście. Do tej pory dawałem azot dopiero jak część zielona miała z 10 cm ale widzę że to nie do końca się sprawdza.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klaku    55

Tydzień temu w sobotę pole wybronowałem, nawiozłem obornik, gnojówkę i zaorałem to. Tak jak doradzaliście przed sadzeniem też dam gnojówkę, lecz mam pytanie nie do końca z nawożeniem lecz z tym jakie ziemniaki zasadzić? Jaki rodzaj i gdzie kupić najłatwiej ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padd    1

470kg polifoska 8 , 150kg siarczanu 400 kg mocznika , jesli juz gaja grzadki sypę jeszcze saletrę bo ona szybko działa :) no i przed tym szedł jeszcze obornik ale nie jestem w stanie powiedziec ile ton .

Zieniaki gala 55t/h

Edytowano przez padd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Tak , unas tak sie nawóz sieje w naszych okolichach .

 

cóż to za okolica i przedplon, iż można aplikować 2x więcej azotu niż potasu, u mnie robi się odwrotnie;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

okolica ciemnogród :D . Te ziemniaki są czarne jeszcze przed gotowaniem. Zwłaszcza że mają zapotrzebowanie na 140-170 N ogólnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padd    1

TY jestes czarny nie dziwie sie ze masz z h 20 ton ;) , j gali mam 35-45 pod krzakiem i chyba jeszcze nigdy nie jadles tego kartofla , w smaku jest bd kazdy chce go . :) Powiem tyle W. Lodzkie

 

Myslisz ze nie posiejesz nawozu to bedzie plon 70 ton na h mylisz sie kolego nawet woda nic nieda kiedys dalem na pare redlin wiekszom dawke azotu i plon byl dużo wiekszy , w tamtym roku vineta pole 360 m , kopalismy ja we worki z grzadki bylo 142 worki , 15 kg :)

 

Co chcesz wiedziec o ziemniakach to ci wszystko moge powiedziec ,, bo bawie sie juz w to dlugo .. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

gali mam 35-45 pod krzakiem

Cool. :blink:


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj