pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

gregorius    123

Koledzy mam problem bo nie wiem czy mogę to ze sobą zmieszać, zostało mi z tamtego roku 3kg Kristalonu Zielonego i teraz ojciec kupił mikrokomplex z intermagu http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produkt28,mikrokomplex.html można to razem zmieszać i do tego trochę mocznika dodać?


Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Panowie spotkaliście się z takim nawozem?

Nawóz YaraMila NPK 14-14-21 (Viking)

Podobno najlepszy nawóż pod ziemniaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

śmiało


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Co myslicie o zastosowaniu = Ridomil+mocznik+kristalon zielony ?

2.5kg/ha Ridomilu , 20kg mocznika + paczka Kristalonu.( 3kg) +siarczam magnezu.(5kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
specrol36    0

Doradzcie zrąbałem sprawę wynawoziłem ziemniaki azotem pod gorczyce teraz rosną kiepsko. Fosforowe i potasowe dalem przed sadzeniem myślalęm że gorczyca oda azot ziemniakom nie odaje chyba został azot wypłukany zasilałem ziemniaki w oprysku mocznik siarcza magnezu i basfoliar nie pomaga słabo rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

czy naożenie ziemniaków przed zwarciem miedzyrzędzi kizerytem ma jeszcze sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na tym etapie już chyba szkoda kizerytu, korzystniej będzie zaaplikować troszeczkę więcej siarczanu magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Dziwna sprawa jest . 2 rok z rzędu ziemniaki za bardzo idą w górę . Optymalna wysokość rośliny to 60 cm a moje mają gdzieś ze 100 cm . To znaczy miały bo przy 1 lepszej ulewie , wiadomo ,że leżą .

N nie było nie wiadomo ile . Gdzieś koło 150 .

Jest w stanie ktoś to wyjaśnić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Moje ziemniaki na jednym polu mają gdzieś koło 80 cm, a na innym nie zeszły się w rzędach, a już zaczynają kwitnąć i na pytanie do doradcy rolnego co z nimi, dostałem odpowiedź 'taki rok'.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

@BizonFan321 nie ma czegoś takiego jak optymalna wysokość rośliny, to cecha odmianowa i dlatego jedne mają 50cm a inne 100. Masz zdaje się Bellarosę a u niej metrowe krzaczory to nic nadzwyczajnego.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olopaff    0

ja tak myślałem żeby dać około 30 ton gnoju po żniwach na to gorczyca orka przedzimowa , wiosną 30 000 litrów gnojowicy świńskiej , gruber i można sadzić

co o tym sądzicie czy na odmiany wczesne to za dużo [dodam] że gnojowicy z pobliskiej fermy można wozić do oporu.

I jeszcze jedno ziemniaki są jadalne na targ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszko    695

W tym roku więcej pobrały azotu i są wysokie . Ja w tym roku pod denara azot dałem gdy wzeszły i krzaki mają około 40 cm nie zeszły się a już kwitną .

Martwi mnie to ,że niektórzy stosują przed sadzeniem pestycydy . Zwalczają organizmy szkodliwe ale i organizmy pożyteczne w glebie . Wszystko nie zastąpi się mikroelementami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Które rozwiązanie jest lepsze. Sypnąć PK na jesień a jeśli tak to która opcja lepsza, w pstaci soli potasowej + fosforan amonu czy polifoski. Czy lepiej dać na wiosnę. Ziemie cięzkie lasa 2-3. Zawsze dawałem z wiosny polifoskę 5 ale myślę że jak zastosuje się nawożenie PK pod orkę zimową to ten fosfor i potas będą bardziej dostępne dla roślin. Co o tym sądzicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak gleba ciężka to zdecydowanie lepiej jesienią. Potas i fosfor nie będą wymyte. Zamiast fosforanu lepszy byłby superfosfat. Azot akurat ucieknie. Poza tym wypłukany zostanie chlor z soli potasowej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

pytanie do praktyków

Jakim przedplonem dla ziemniaka jest kukurydza ziarnowa? Zostawia dużo wartościowych resztek. Że niby niszczy strukturę gleby to mnie nie obchodzi bo na piachu struktury raczej nie ma a przy uprawkach przed sadzeniem i tak jest w dużej mierze zniszczona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Kukurydza wyciąga z górnej warstwy gleby ile się da... Najgorsze są korzenie na taśmie kombajnu. Po 2 latach się zdarzają. Ziemniaki po kukurydzy na ziarno sadzić można tyle że domownicy wyklną Cię przy kopaniu bo tego syfu nie nadąży odrzucać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

o taką odpowiedź mi chodziło. Nawet jak ściernisko będzie rozdrobnione 2-3cm nad ziemią to korzenie się nie rozłożą? Wyciąga z gleby ale i oddaje.

A na taśmie zazwyczaj stoję sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Jeśli kukurydza się udała to na tych "pieńkach" po łodydze podczas orki bez wcześniejszego talerzowania traktor podskakuje. Sieję kukurydzę kilkanaście lat ale nigdy po niej ziemniaków nie sadziłem. W tym roku orałem rżysko po pszenicy gdzie wcześniej była kukurydza - czyli minął rok od sprzętu kukurydzy- i korzeni z kawałkami łodyg było do czorta i trochę a część niemal nierozłożona. Jak chcesz to ryzykuj bo być może warto się pomęczyć na kombajnie za cenę wysokiego plonu :)

 

 

Dla ścisłości - kukurydzę sieję na kiszonkę.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Jakim przedplonem dla ziemniaka jest kukurydza ziarnowa? Że niby niszczy strukturę gleby

 

w zeszłym roku podejmowaliśmy temat kukurydzy jako przedplonu, ale zastanawia mnie dlaczego twierdzisz, iż niszczy ona strukturę gleby, czy rozchodzi się o erozję wierzchniej warstwy gleby w międzyrzędziach? nie ulega wątpliwości, że żadna inna roślina nie wniesie takiej ilości suchej masy do gleby, więc doszukiwałbym się raczej pozytywnego wpływu na bilans materii organicznej, podstawa to odpowiednia ilość mocznika zaaplikowana na słomę, a przy wczesnych odmianach możemy się jeszcze pokusić wysiew poplonu z roślin jarych, ja wykonuję po kukurydzy głęboką orkę i rzucam jeszcze gorczycę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie twierdzę. Po prostu wyczytałem że qq to zły przedplon dla ziemniaka bo niszczy strukturę gleby. A m.in. ze względu na dużo resztek qq złamała u mnie monokulturę ziemniaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj