pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
saszeta    164

ja dawałem miesiąc przed sadzeniem węglanowe w dawce 4 ton 60% i nie zauważyłem parcha. A ph też około 4 było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

niewielka dawka CaO wpływa na wzrost plonu bulw, a na parch jak traktował Mikad większy wpływ ma dostępność wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja PK pod ziemniaki wysiewam około 3 tyg wczesniej.

Zawsze biorę przelicznik według hektara.

i tak na hektar 650kg polifoski "6"

Azot zawsze daje pod obsypywanie i jest to albo saletrzak w dawce 400-500kg/ha albo mocznik 250kg.

Jestem zadowolony z plonu zawsze.

Oczywiście do tego by był plon idzie jeszcze szereg czynności.

Ochrona, na stonke , na chwasty,na zaraze.

Oraz pogoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Pytanie o podstawy uprawy ziemniaka ;) Jak to jest z tym obornikiem? Czy przyorany na wiosnę wpływa na smak ziemniaka? Pytam bo zawsze odkąd pamiętam ojciec pod wczesne wyrzucał obornik i nigdy nie było problemu że komus ziemniaki nie smakowały. Możnaby powiedzieć że we wsi wszyscy się zajadali ze smakiem moimi wczesnymi. Piszę to bo dziś znajomy, który blisko 10 lat nie sadzi pyrek, powiedział mi że obornik rozrzucony na wiosne psuje zupełnie smak ziemniaka. Owszem, plon będzie ale smak straszny. Ciężko mi sie z tym zgodzić bo z własnego doświadczenia wiem że tak nie jest. Co więcej, dziś wywaliłem własnie przyczepę na przyoranie pod Denara. Obornik to zbieranina od królików i kur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

U mnie co rok dawany jest obornik pod ziemniaka - na wiosnę (walczę z ojcem żeby sypał na jesieni ale nie przetłumaczy...). Ziemniaki kopię we wrześniu ale np Irysa dla siebie wcześniej i smak ma bardzo dobry.

Co do nawożenia:

100kg soli 60%

200kg amofosmagu NPK 3-14-20

200kg saletrzaku

 

100-150kg saletry pod redło.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Obornik najlepiej na jesień.

Na wiosne też będzie ale jak rok jest mokry.

Ja daje na jesień zaraz po żniwach pod pokłodkę , a potem drugi raz pod orkę zimową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

pawelo nie lepiej zamiast soli sypnąć potas w formie siarczanowej? Chlorkową sól trzeba wysiać ze sporym wyprzedzeniem a zazwyczaj nie ma czasu żeby czekać az chlor sie wypłucze i dopiero sadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/okopowe/artykuly/sterujemy-liczba-i-wielkoscia-bulw,43080,0.html

 

czytaliście ten artykuł? przejrzałem go pobieżnie, ale zaciekawiło mnie szczególnie znaczenie formy aplikacji azotu na ilość bulw, otóż aplikacja dolistna zwiększa ich liczbę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

pawelo nie lepiej zamiast soli sypnąć potas w formie siarczanowej? Chlorkową sól trzeba wysiać ze sporym wyprzedzeniem a zazwyczaj nie ma czasu żeby czekać az chlor sie wypłucze i dopiero sadzić.

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie siarczan potasu jest 2-3 razy droższy od soli potasowej. Rachunek prosty :). Sól śmiało można było rozsiać na początku marca podczas przymrozków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ile poszczególnych mikroelementów potrzebują ziemniaki jadalne? i co wnieść dolistnie w większej dawce fosfor czy potas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Mam pytanie, otóż 18 marca wysiałem NPK pod wczesne ziemniaki. PK w formie polifoski a N na jednym kawałku w postaci mocznika a na drugim w postaci yara bella can(odpowiednik saletrzaku). I pytanie jest takie czy ten azot zastosowany w postaci yara bella jest w ziemi czy został wypłukany i trzeba go uzupełnić. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Dlaczego miałby zostać wypłukany. Nie przesadzajmy że po miesiącu z kompleksu sorpcyjnego zostanie coś zupełnie wypłukane. Moim zdaniem mogłeś z saletrzakiem poczekać na kilka dni przed sadzeniem ale teraz azot równiez znajduje sie w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Posiałem bo po pierwsze myślałem że zaraz będzie się sadzića po 2 nie chciało mi się bawić w dzielenie siania na raty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Pytanie do tych, którzy robili badania gleby. Jeśli mam zalecenia nawozowe 150 kg/ha azotu, to rzeczywiście tyle wystarczy czy sypać więcej? I tak zrobię test, z dawką optymalną, zaniżoną i zawyżoną, ale jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie wypełnianiu zaleceń po badaniach, to proszę o podzielenie się. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

na niektóre odmiany 150 kg to już sporo za dużo. A pewnie nie podali pod roślinę tylko żeby nie wyszło ogólnie więcej jak 170kg/ ha bo tyle jest dopuszczalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

ogólnie to przekraczanie zaleceń azotem jest nie ciekawe - chyba że robisz jadalnego na szybką sprzedaż - wtedy ok może podgonisz plon - ale jak chcesz przechowywać to musi być zbilansowany z P i K - ogolnie azot ponad zalecenia danej odmiany - podnosi plon ale obniża suchą masę dodatkowo przedłuża wegetacje. jak robisz na przemysłowe to musisz bardzo uważać - jak na jadalne do przechowywania też - niższa sucha masa gorsze przechowywanie. Ale np w ubiegłym roku ilość opadów spowodowała spore niedobory azotu, po prostu został wypłukany i ziemniaki same kończyły wegetacje.Ogólnie to my dajemy 80-90% azotu pod korzeń resztę dolistnie (mocznik) ew. w momencie wiązania stolonów rozsiewaczem (saletra)- dodanie w formie mocznika do oprysku to nie problem, a możesz zareagować na pogodę (np susza - to szkoda dawać bo i tak plonu nie wykształci- dużo deszczu można dodać więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weroni    1

Witam mam pytanie odnośnie dursbanu lub pyrinexu ile dni po zabiegu można sadzić bo słyszałem że sadzenie kilka dni po zabiegu spowalnia kiełkowanie ziemniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja zawsze pryskalem dursban/pyrinex tuz przed sadzeniem. lecz w tym roku oprysk pójdzie przed formowaniem redlin


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

w jakiej postaci aplikujecie azot? przed sadzeniem mocznik czy sypiecie coś po sadzeniu?

My przed sadzeniem tylko NPK w tym roku amofoska 5-10-25 ilość 200 kg/ha a azot pod radło saletra ok 250 kg/h do tego dochodzą odżywki do każdego oprysku 12.5 kg/ha mocznika + ekolist lub maximus sadzimy ziemniaki skrobiowe

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Witam u nas co roku obornik na wiosnę kładziemy i jest ok tylko że zawsze było tak że obornik orka i trochę leżało aż ziemia przeschła i się nagrzała. W tym roku z powodu wyjazdu jutro obornik i orka w piątek 4m polifoski 6 i 2m mocznika i sadzenie jak myślicie czy to nie za szybko? Odmiany to wiwiana i wineta obie z centrali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Witam mam pytanie odnośnie dursbanu lub pyrinexu ile dni po zabiegu można sadzić bo słyszałem że sadzenie kilka dni po zabiegu spowalnia kiełkowanie ziemniaków

3-4dni przed sadzeniem. Pierwsze słysze, że przypala kiełki


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj