pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

mikad    1125

Saszeta odblokuj komunikator bo nie da rady do Ciebie wysłać wysłać PM.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Polifoska ogólnie każda jest dobra pod ziemniaki.Ja zazwyczaj sieje polifoske "4"-700kg/ha plus 700kg/ha saletry sianej w dwóch dawkach,oczywiście wody do oporu i jest git!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rozumiem, że ziemniak przemysłowy, ale nawożenie zaskakujące 266kg N, 84kg P i 224kg K troszeczkę mi to nie pasuje, dajesz jeszcze jakiś potas? i jaki jest przy tym nawożeniu plon przemysłowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Nie wiem czy to pytanie było skierowane do mnie kissmy..? Ale jeśli tak to ja w życiu nie sadziłem ziemniaka przemysłowego tylko jadaly. I nie ważne czy to jest ziemniak bardzo wczesny czy póżny to dawki nawozu są prawie zawsze takie same. A co do plonu to jest różnie,zależy od klasy ziemi, terminu kopania i świerzości sadzeniaka, ale zazwyczaj jest 30-50 ton z hektara. Oczywiście zaczynam kopanie pod koniec maja jak jest 15 ton z hektara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

700 kg saletry ludzie to mają fantazje. osobiście to bym tego ziemniaka za darmo nie chciał

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Czasami jeszcze odrobine saletry posiewam jak się radliny schodzą, ale to zależy od finansów. :) A tak przy okazji magnum to nie są fantazje.Jade z ziemniakiem na nie których stanowiskach już 10 lat,rok w rok ziemniak, jakiś poplon i musi się rodzić (obornika zero). Zapraszam w moje strony tutaj to norma :DChciałbym jeszcze dodać że wszystko podlewane.Połowe tych składników woda wypłucze.

Edytowano przez Rafiozo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

To ty musisz przy takim nawozeniu i nawodnieniu kapac sie w pieniadzach za te pyrki i jeszcze powiadasz ze pod koniec maja juz 15 ton jest z ha:-D a pozniej piszesz ze dajesz tez azot jak sie redliny schodza, ale to juz zalezy czy sa fundusze:-D:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Wszystko się zgadza kolego. Ostatnie dwa lata sam wiesz jakie były-albo zysku zero albo dokładka. A tak przy okazji to żyje tylko z ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

@Rafiozotylko rok 2011 był hm... gorszym rokiem ale ostatni 2012 ,kto przetrzymał ten wygrał i zarobił. Osobiście osiągam plony ok 40t handlowego kopane na przełomie wrzesień\pazdziernik nawożenie przedsiewnie Viknikg 14-14-21 5q\ha sól potasowa 60% 2q\ha Saletra Can 27 2q\ha N 124 P 70 K 225.

Edytowano przez pawel6485

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

pytanie jak czesto sadzisz ziemniaki bo podejrzewam że @Rafiozo rok po roku


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@Rafiozotylko rok 2011 był hm... gorszym rokiem ale ostatni 2012 ,kto przetrzymał ten wygrał i zarobił. Osobiście osiągam plony ok 40t handlowego kopane na przełomie wrzesień\pazdziernik nawożenie przedsiewnie Viknikg 14-14-21 5q\ha sól potasowa 2q\ha Saletra Can 27 2q\ha N 124 P 180 K 105.

 

rzucasz korn kali? i czym uzupełniasz fosfor, bowiem z tych nawozów wychodzi 124kg N, 70kg P i 225 K (jeśli to sól potasowa 60%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Ziemniak wchodzi co 4 lata

kissmy.. Zwracam honor mój błąd teraz już poprawiłem. Pod korzeń idzie tak jak napisałem\poprawiłem. Z potasowych jedynie sól.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

W rejonach Sieradza własnie tak robią azotu i wody do oporu i ziemniak puchnie, tylko później nie da się tego jeść. Kolego rafiozo jak bym dał dawke jak ty to bym musiał ziemniaki cyklopem kopać, ja daję połowę azotu a plony np denara dwa lata z rzędu 40- 45t/ha, satina średnia za 2 lata to 40t/ha tajfun tylko 45t/ha i nie podlewane, prawidłowo zmianowane, oraz poplony z łubinu ja daję 800kg vikinga rzędowo i jeszcze kilka innych. A zimowe na przechowalnie robię jeszcze inaczej tak żeby były jak najlepsze w smaku, a wydajność jest u mnie na drugim miejscu. Niestety ale dobrego ziemniaka tanio nie da się zrobić.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

W 100% się z wami zgadzam "ZMIANOWANIE". Ale jeśli jedziesz rok w rok z pyrą to musisz walić nawozu bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. A tak przy okazji, jeśli dalej będą takie gówniane lata na pyre to i u mnie będzie zmianowanie :) Wesołych świąt!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

@pmichal56 Nie przesadza, nie są takie złe jak piszesz. Każdy z kupujacych patrzy tylko zeby byly duze. Jedynym minusem tego jest to że szybko gnija no ale przeciez kto dlugo trzyma mlodego ziemniaka.

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

:lol: dobry tekst obiad dla zuchwałych. KOLEDZY WESOŁYCH ŚWIĄT, jeżeli o wielkość ziemniaka chodzi to u mnie jest na odwrót dużego ziemniaka nikt nie chce, ale za to cenę też mam odwrotną a i zbyt w ciągu ostatnich lat nie maleje tylko rośnie, a dlaczego?? bo ludzie maja dość badziewia, chociaż jeden koleś przestał brać bo cena za duża była to teraz mu schodzi tyle ze lepiej nie wozić do niego 2-4worki tygodniowo. :blink: a było 14-24 .Z cwaniakami nie handluje bo maja siano w głowie i nie dają konsumentowi co konsument chce tylko co oni uważają za lepsze dla siebie i swojej kieszeni. Ale to pozory bo wiadomo jak jest zbyt to nawet na droższym ale pewnym towarze więcej zarobisz niż na badziewiu które raz kupione odpycha jak kupa gnoju za stodołą. wiem z doświadczenia i teraz ci co kupowali w tym sklepie teraz już ich nie ma , biorą gdzie indziej ale mój ziemniak mimo że drożej wychodzi jak u poprzednika.. Ja to mowie że jakość czyni cuda nie cena.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tafit    4

jak już wcześniej pisałem duże nawożenie dane w odpowiednich promocjach nie pogarsza smaku. smak zalezy od odmiany a przede wszystkim zależy od gustu klienta jeden lubi mieć błoto na talerzu inny wióry. a od złego nawozenia to mogą być ziemniaki np puste albo czarnieć. śmieszą mnie ludzie, którzy piszą, ze najlepsze są ziemniaki po oborniku, tylko że obornik ma zachwiane proporcje NPK i jeszcze niektórzy go walą tyle, ze wszelkie normy azotanowe są przekroczone a do tego jeszcze tylko saletrzaku z borem na smak dodadzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Tafit święte słowa. :) Pmichał56-w ten sposób co Ty piszesz to można sprzedać ziemniaki z jednego albo dwóch hektarów a nie z dwudziestu, a co z tymi co mają po 100/ha, mają stać na bazarku? :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Jak tak myślicie to wasza sprawa, rób jak chcesz, a do szkoły to chodzili wy??, chyba nie, na studiach robiliśmy badania i nie wciskaj mi kitu ze tylko odmiana daje smak, boś tak samo smaczny57.gifI madry jak te twoje ziemniaki, A POZA TYM SPRZEDAJE PONAD 200T ROCZNIE,. Może to nie dużo ale za to cena 2 razy wyższa niż ty bierzesz za ten badziew.. Odsyłam chociaż do literatury lub do kogoś kto wam to wytłumaczy bo na szkołę to za późno, tych co myślą, że smak ziemniaka zależny tylko i wyłącznie od odmiany. :blink: rozga1.gif


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Max83Max83    60

Panowie mam pytanie : Po zbiorze zbóż 2012 dałem wapno węglanowe 50% w ilości ok.1,6 t/ha. pod ziemniaki na ten rok. pH było 4,0 do 4,5. Czy nie będzie parcha? Tj. w czystym składniku CaO poszło ok.800 kg/ha

Edytowano przez Max83Max83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj