pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
przemol87    186

To samo mowia mi pracownicy HZPC odnosnie innovatora. A jaka jest mobilnosc N?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Masz te same wiadomości bo zarówno tobie jak i jemu doradza hzpc. Tuberyzacja ma miejsce w połowie czerwca i jeżeli trafisz na suszę to saletra poleci w kosmos, poza tym ja nie mam możliwości rozsypać nawozu, ścieżki mam na 24m, na tą odległość rzucić równomiernie saletrę to trzeba dobrego sprzętu, mój tego nie potrafi. Podaję dolistnie i nie mam problemu z wyrównaniem.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Tez sie tego obawiam i jeszcze straty N bo prawie wszystko bedzie w bruzdzie redliny. Natomiast podanie calej dawki przed sadzeniem nie wchodzi w gre bo ta odmiana podrzebuje ponad 240kgN. @Mikad ile jestes w stanie dac dolistnie N? Zawsze dawalem saletre pod formownice ale w tym roku poslucham madrzejszych z hzpc


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

To sporo, ile w takim razie dajesz K ? 500? To idzie na frytki? Nie mam doświadczenia z tak dużymi dawkami azotu bo nigdy nie uprawiałem ziemniaków w tym kierunku, zapytaj kolegi @szarywilk jak on radzi sobie z takim nawożeniem. Dolistnie jednorazowo podasz max 9 kg czystego N.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

K 300 a sprzedaje go na szusze ziemniaczane (granulat,płatki)

przekopałem troche forumi i  @szarywilk oraz @ szarlej sadzą innovatora przy czym szarlej pózniej daje 150kg saletry 

 

 

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Ja też , stosuje pogłównie azot w innowatorze - ale rozsypywany przed dużymi opadami albo podlewaniem. 

Ta odmiana ma bardzo słaby system korzeniowy i przez to jest bardzo wrażliwa na niedobory azotu. 2 lata temu dostał 3 mała dawkę azotu w lipcu( 100 kg saletry) bo zaczał przedczesnie kończyć wegetacje - ryzykowne ze względu na cukry i skrobię ale spokojnie wyszedł.  

przed sadzeniem tylko w formie mocznika. W tym roku eksperymentalnie na części azot 1/2 w postaci mocznika 1/2 w postaci płynnego nawozu z adobuz fosforem i potasem ( strasznie drogie ) aplikowanego w czasie sadzenia. wyniki podam po wykopkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Jesli dajesz mocznik pod korzen to kiedy kopiesz?
Bywaja lata ze innovator nie łapie mi 13% skrobi


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

innovator - hm desykowany zazwyczaj  na początku września, a zbierany koło 20 . najniższą sm miałem 2 lata temu 19 % czyli koło 14 skrobi - ale były 3 dawki azotu bo tak jak pisałem na początku lipca zaczął siadać z braku azotu -ale dla porównania sąsiad kilometr dalej nie dał 2  dawki azotu ze względu na skrobię i miał 13 skrobi i połowę plonu bo 15 lipca innovator skończył wegetacje . Podstawową kwestią jest to ile chcesz zebrać plonu ,u nas historycznie najgorszy był ubiegły rok - suma temp. załatwiła wszystkie średnio wczesne odmiany nie dając szans na wysokie plonu (mimo podlewania) i  innovator dał 43 tony netto(odstawiane do ubiegłego tygodnia) to nasz najgorszy wynik w historii tej odmiany.

Ale zrób sobie doświadczenie i na części daj mocznik, na części drugą dawkę i kop próbki (oznaczenie skrobi jest proste i do zrobienia samemu)  - za rok będziesz mądrzejszy - niestety w tym kraju rolnik musi być ośrodkiem doświadczalnym - bo te co powinny się zajmować takimi doświadczeniami robią reklamę za pieniądze - wodzie święconej i innym dziwnym wynalazkom.

 

Edytowano przez szarywilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja siałem nawet dzisiaj, w sumie 2x po 100 kg saletry, oczywiście uzupełniająco i plus co oprysk mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

ja przed sadzeniem dałem 150 kg mocznika i teraz 260 kg saletry, łącznie ok 157 kg N a do tego wczoraj spadło 25 mm deszczu to teraz będą rosły jak szalone :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

ile należy sypać moczniku na 100litrów wody w opryskiwaniu dolistnym?

Edytowano przez Bercik92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

jak u was ze stonką? u mnie znowu jaja po składała... Actara w tym roku to zupełna lipa mało co po niej stonki spadło. ja stosuje Proteusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

A u mnie actary z zeszłego roku całe opakowanie zostało, raz prysnąłem i nie ma nic, sporadycznie znajdzie się jedna...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

pryskał ktoś na stonkę środkiem Fury 100 EW (zeta-cypermetryna)?? wyszło by dość tanio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Tanio, jakieś 15-20 zł/ha ale przy tej temperaturze nieskutecznie.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

to jest zwykły pyretroid i działa tylko kontaktowo, to co się wylęgnie następnego dnia będzie żyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Niestety kolego nie masz racji, pyretroidy działają również żołądkowo czyli stonka padnie też po spożyciu liścia potraktowanego preparatem tak długo jak będzie on na nim aktywny. Mimo wszystko powyżej 20 stopni robale dostaną co najwyżej czkawki od tego.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Actara do zaprawy i przy pierwszym zabiegu na zaraze (15 czerwca), stonki w tym roku nie widziałem, z drutowcami tez póki co problemu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Aby uzyskać Actarą ten sam efekt co Prestige trzeba by dać przynajmniej 150 gram na tonę sadzeniaków co przy trzech tonach sadzeniaków da ok 300 zł na ha i do tego fungicyd to wyjdzie drożej jak za Prestige. Problemu z drutowcami nie masz bo odkamieniasz a one bardzo nie lubią przesiewania.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj