pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

pmichal56    15

ja stosuję teraz to . dokładnie to wychodzi 180-200kg mocznika rzędowo i na początku była yara8-15-30 to jej tak 550kg dałem na ha. a teraz musiałem zamienić p-5 na yare 7-12-25 i jej daje 600kg/ha.na zdjeciu w linku jeden z podsiewaczy, ten na przodzie c-360-3p, drugi zamontowany na sadzarce podaje azot. w tym sezonie jeszcze mocznik ale na drugi rok coś innego bo są problemy z podawaniem mocznika, lubi zaklejać zębatki wysiewające. co proponujecie zamiast mocznika w rzędy?. zrobiłem próbę z saletrą amonową, zobaczymy jak działa i czy oddzielenie od sadzeniaka ziemią 3-4cm wystarczy. :)http://www.agrofoto....wacz-do-nawozu/. więcej nie zamierzam siać nawozu bo to mija się już z celem przy takich dawkach.jak już to potas,fosfór. bor cynk mangan.

Edytowano przez pmichal56

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofsb    22

Mam takie pytanko czy mozna mieszac mocznik+siarczan magnezu+kristalon czerwony ewentualnie fungicyd +insektycyd

w dawce 15-20kgmocznik+5kg siarczan magnezu+kristalon czerwony 2,5kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1341

Panowie, chce wysiać ze 100-200kg soli potasowej tyle że tak ze 3 dni przed sadzeniem. Duże szkody poczyni ten chlorek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Ja przed sadzeniem sieję 200kg soli , 200 polidapu i 200 saletrzaku plus obornik oczywiście 30 t . Plon 45t Bellarosy i Sante miałem .


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

tydzień przed sadzeniem . tj w poniedziałek sypałem a pojutrze posadzę. Saletrzak posieję przed obredleniem a poźniej afalon + command i ewentualnie agil na chwastnicę i jakieś inne jednoliścienne.

 

Te 2-3 tygodnie ma jakieś znaczenie ?? Miałem zamiar pod orkę zimową wysypać ale .. czas hehe .


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1341

Potas w soli ma formę chlorkową i żeby te chlorki wypłukać trzeba ze 3 do 5 tyg przed sadzeniem rozsiać. U mnie nie było takiej możliwości a boje się że coś popiernicze jak posieję zaraz przed sadzeniem. Szukałem jakichś opracowań dotyczących owych chlorków i nigdzie nic nie znalazłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Stosuje ktoś rsm w ziemnikach?? Zastanawiam się kiedy zastosować - przed wschodami czy jak wzejdą i bedą miały kilka cm


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

ja już kilka lat sieję kilka dni przed sadzeniem i żadna krzywda się tym ziemniakom nie dzieje:)


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

chlor jest roślinom do życia potrzebny. Ja zawsze wysiewam zaraz przed sadzeniem i to w dużo większych dawkach i rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregorius    123
Napisano (edytowany)

witam koledzy mam takie pytanko czy to dobrze budzie taka mikstura :)

 

kristalon zielony 2kg/ha, mocznik 15kg/h, siarczan magnezu 15kg/ha, sonata ziemniak 1kg/ ha będzie to dobre rozwiązanie pozdrawiam :)

 

a jakby coś nie pasowało to proszę o wskazówki w sprawie dawek

 

pryskać mam chyba w piątek bo ziemniak powoli już zagrywa międzyrzędzia

 

pozdrawiam

Edytowano przez gregorius

Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avens    14

Ja tam kupuje gotowe mieszanki dolistne, nie eksperymentuje z mocznikiem bo kilka razy juz zaplacilem za to zbyt drogo. Polecam nawóz Maximus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

witam koledzy mam takie pytanko czy to dobrze budzie taka mikstura :)

 

kristalon zielony 2kg/ha, mocznik 15kg/h, siarczan magnezu 15kg/ha, sonata ziemniak 1kg/ ha będzie to dobre rozwiązanie pozdrawiam :)

 

a jakby coś nie pasowało to proszę o wskazówki w sprawie dawek

 

pryskać mam chyba w piątek bo ziemniak powoli już zagrywa międzyrzędzia

 

pozdrawiam

 

Generalnie ja jak pryskałęm to pryskałem kristalon, mocznik, siarczan. Lub zamiast kristalonu dawałem sonatę. nigdy nie łączyłem tych dwóch składników. Nie wiem czy ma sens ich łączenie bo nie pamiętam składu sonaty potasowej. ale generalnie ok ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregorius    123

skład Sonaty Ziemniak

http://horticenter.pl/opis/1403084/sonata-ziemniak-4kg.html

 

chcę kristalon i sonate połączyć żeby mikro też nie zabrakło w oprysku

 

a co do moczniku i siarczanu dawki tak w miarę ok są?


Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10

Moczniku OK,tylko siarcznu czy nie za dużo,ja daję 5-6 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregorius    123

siarczanu mi sie pomyliło 7,5 kg/ha daje


Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odwracając temat wskażcie mi proszę jaką wartość nawozową mają ziemniaki, zastanawiam się za jakie pieniądze warto z nich zejść, bo jak się okazało wartość paszowa ma się nijak do ceny rynkowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1341

Wartość nawozowa... czy dobrze rozumiem - chcesz sprzedać je komuś jako nawóz? Pomysł całkiem całkiem tyle że jest jeden problem. Aby nawozić ziemniakiem pole, musi być on przemrożony. Wtedy szybko się rozłoży i przyniesie efekt. Słyszałem o gościu który nie zdążył wykopać ziemniaków i na wiosnę zasiał mieszankę. Wywaliło się wszystko więc wartość ziemniak ma. Co do składu to niestety nie mam danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

przeszukaj dobrze forum bodajże @saszeta opisywał ile to mają ziemniaki wartości i ile łęty to na pewno pisał. Mówił ze każde jare się wyłoży :D wiec chyba sporo, jakby nie patrząc to kilkadziesiąt ton plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

Witajcie :rolleyes:

 

Podczepie się pod ten temat :P więc mam pytanie odnośnie kristalonu zielonego + mocznika.

Otóż mam ziemniaki w jednym kawałku bodajże jest tam 0.70ha. Na jesieni było dane tam około 50t obornika i rozsiane 150kg lubofoski.Pryskane przedwschodowo linurexem, Odmiany ziemniaków które tam rosną to Nicola i Bellarosa, przymrozek który był w maju porządnie je zważył (zdjęcie w galeri) ale ładnie odbiły (jutro zrobie zdjecie to wstawie) i moje pytanie czy kristalon zielony w dawce około 2.5-3kg + mocznik ok 10kg na 300l wody to będzie dobra dawka aby rośliny poszły lepiej? pryskał bym starym opryskiwaczem i c330 na 4 biegu to z ziemniaków by aż kapało.Gdzieś wyczytałem że kristalon stosuje się w 3 dawkach to akurat teraz dał bym pierwszą dawke bo jeszcze daleko do zwarcia miedzyrzędzi 2 dawke w trakcie kwitnienia? a 3 po kwitnieniu jakies 2 tyg? może do tego dodał bym jakis ekolist czy jak to sie nazywa na wykształcenie bulw czy coś?.Czy taki doping kristalonem da coś na plon? dużo więcej będzie ziemniaków?. A w poniedziałek mam zamiar pryskac na perz leopardem w dawce 3l/ha.

 

troche to pokręciłem ale może zrozumiecie i doradzicie ^^ bo jako ja to pierwszy raz sadze ziemniaki z takimi nawozami dolistnymi bo ziemniaki już sadzimy od X lat ale tata robi wszystko po staremu obornik pod ziemniaki brony i obsypnik... dobrze że konia nie mamy bo by koniem robił :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

kristalon smialo dawaj, ale z mocznikiem nie przesadz bo przypalisz. Lepiej byloby dac wiecej nawozu pod korzen niz dolistnie. Zwyżka plonu dokarmiając (solidnie!) dolistnie to max 15%, w ekstremalnych warunkach (susza, niedobor makro) 20% ogolnego plonu. Dobrze ze byl obornik, ale na przyszlosc wiecej NPK pod korzen na wiosne.

Do kristalonu mozesz dolać coś z mikro, czyli dowolny koncentrat, np plonvit, insol florovit itd.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

kristalon smialo dawaj, ale z mocznikiem nie przesadz bo przypalisz. Lepiej byloby dac wiecej nawozu pod korzen niz dolistnie. Zwyżka plonu dokarmiając (solidnie!) dolistnie to max 15%, w ekstremalnych warunkach (susza, niedobor makro) 20% ogolnego plonu. Dobrze ze byl obornik, ale na przyszlosc wiecej NPK pod korzen na wiosne.

Do kristalonu mozesz dolać coś z mikro, czyli dowolny koncentrat, np plonvit, insol florovit itd.

 

ale jak będe pryskał c330 na 4 biegu z krzaków sie będzie lało to im nic nie zaszkodzi? To ile dać mocznika na 300l wody do kristalonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

nie wnikam w to jak to opryskasz. ustaw to sobie tak żeby wylać ok 300-350l/1ha gotowego roztworu.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj