pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Binladen    10

Mieszasz mocznik z saletra? To czysta głupota przecież.

Powinieneś dostać bana za post bez uzasadnienia i naśmiewanie się z innych :(


Pisz prawdę, nie przejmuj się innymi;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

obornik 3 lata temu pod buraki 30t/ha a tak to same zboża mi wystarczy nawet jak będzie 30t/ha ziemniaków. Popieram post wyżej!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Przed sadzeniem to siarczanu amonu ze 100kg. A przy obredlaniu 200kg saletrzaku na ha. To tak wychodzi 75kg N/ha ja tak teraz sieje. Kiedyś siałem dużo więcej azotu to trochę gniły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Ja daje pod ziemniaki, obornik 40t/ha, superfosfat prosty 120kg, soli potasowej 120kg, 150kg siarczanu amonu, 100kg saletrzaku, w tym roku mam zamiar dac jeszcze wapno granulowane przed ostatnim obredleniem, tak na Naszym forum polecacie, to zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie życz tego drugiemu... . Nie zawsze. Ja u siebie nie zauważyłem. Ale ważne jest ph. Jak jest niskie to nawet spora dawka nic nie zrobi. A jak jest odczyn zasadowy to i bez wapna będzie parch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

nie zawsze po wapnie jest parch,kwestia ilosci wapna i warunkow gdy ziemniak zawiazuje aplegry

 

ja przed sadzeniem daje 400kg(+21 N z nawozow wieloskladnikowych) saletrzeku bez roznicy czy wczesne czy poznie, przed obredleniem pojdzie jeszcze saletra w roznych dawkach

 

saszeta dobrze mowi


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

saszeta nie pleć głupot daj wapno tlenkowe to zobaczysz.Chyba że dasz minimalnie to tak .Ale znajac życie to parch będzie może nie na wszystkich ale bedzie , ziemniak wyjatkowo nie lubi wapna , ziemniak lubi ziemie lekko kwaśna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dużo za dużo. 200 kg wystarczy bo przecież w glebie też coś jest.

ja tlenkowego nie stosuję bo mam piachy. Teraz dawałem 4 tony na ha węglanowego. Ph i tak nie przekroczy 5,5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Jak czytam o tym nawożeniu to widzę, że większość daje PK (jakieś polifoski, amofoski, lubofosy itp) w jakiś kolosalnych dawkach np 400-500 kg/ha! Rozumiem Ci co tak dawają nie znają zasobności gleby w te składniki i przyjmują, że mają ich minimalnie? Bo skoro zasobność PK w glebie jest na poziomie wyższym lub nawet średnim to przecież nie potrzeba tyle dawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

saszeta węglanowe tak.......ale nie tlenkowe.370 kg potasu :blink: :blink: ciekawe jak bedzie z przechowywaniem tych ziemniaków?Pewnie będą piekne zapachy w piwnicy :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

przecież nikt o tlenkowym nie pisał. Było grnulowane a tego mało się daje i jest dosyć słabe.

coś mi się wydaje że było 370kg ale npk a marek źle zrozumiał.

Ja badanie gleby robię co roku. Dzisiaj kupiłem polifoskę 4. Pójdzie w dawce 570 kg+200 kg mocznika. Do tego 4 razy mocznik w opryskach. Myślałem też nad blaukornem bezchlorkowym w dawce 700 kg. Do tego nie potrzeba dodatkowo azotu. Ale tego nie ma w big bagu a do tego tona 2260zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

być może. Ponoć ziemniak nie lubi jak jest za dużo potasu bo go bierze na wyrost bez zwiększenia plonu. Ja bym tyle nie dał. No chyba że z 60 ton bym kopał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Jak czytam o tym nawożeniu to widzę, że większość daje PK (jakieś polifoski, amofoski, lubofosy itp) w jakiś kolosalnych dawkach np 400-500 kg/ha! Rozumiem Ci co tak dawają nie znają zasobności gleby w te składniki i przyjmują, że mają ich minimalnie? Bo skoro zasobność PK w glebie jest na poziomie wyższym lub nawet średnim to przecież nie potrzeba tyle dawać.

Ja znam zasobnosc swoich ziem i 500 kg lubofosu to malo wiec daje 600kg i nie wydaje mi sie ze to jest duzo,a tam gdzie jest ziemniak po ziemniaku to nawet 650kg..

kwestia intensywnosci uprawy oraz ilosci deszczowania


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

nie wiem czy będzie parch, w tamtym roku na kawałek 5 a rozsypałem popiół, czyli tlenkowe, zawartosc to ok 30%, ze 100kg może mniej, wiec to wyjdzie ok 30kg Ca na 5 a i do tego 25kg Yara Complex i ziemniaki bez obornika, po mieszance stanowisko, i się urodziły a w tym roku napisałem co daje, wiec siarczan zniweluje działanie wapnia.

To co lepsze saletrzak czy mocznik? bo mam to i to, doradźcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Rozsiałem nawóz pod kultywator ale jeszcze obornik będę wozić i przyorać to czy nie zagłęboko będzie wtedy nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

A kto to sieje nawóz i przyoruje , matko jedyna no takich cudów to jeszcze nie słyszałem :o:D :blink: .Obornik to już za póżno pod ziemniaki dawać , a nawóz wieloskładnikowy to daj tydzień przed sadzeniem na zaorane pole i wymieszaj go kultywatorem.A przed sadzeniem daj nawóz azotowy i bedzie oki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

To dlaczego zalecają na zimę potasowe i fosforowe siać pod pług na ziemniaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj