pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Ja stosuję potas 3-4 tygodnie przed sadzeniem i według mnie to dość czasu. Wszyscy w okolicy sieją sól przed samym sadzeniem, lecz ja wolę dac wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja wysiewałem z tydzień przed sadzeniem amofoskę. To też chlorkowy w dawce 500-600 kg. Nie zauważyłem jakiegoś złego działania. Może dlatego że zawsze jest u mnie bagno i każdy nawóz rozpuszcza się od razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Jak jest mokro to lepiej się rozpuszcza, gorzej jak susza panuje, dlatego lepiej wcześniej rozsiać.

Edytowano przez pasio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Polifoskę i sól mam już kupioną. A też rozsiewam zawsze tak ok dwa tygodnie wcześniej przed sadzeniem a u mnie gleby są cięższe i na wiosnę mokre więc nawóz się rozpuści. Zobaczę jeszcze jak z tym fosforem i może dokupię ten superfosfat jak radzicie i dorzucę trochę. A wg książek pisze bo właśnie wyczytałem, że przy niskiej zasobności gleby w fosfor do osiągnięcia plonu 40t/ha (średnio zwięzła gleba) powinno się dać 136kg czystego składnika fosforu.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Jak jest mokro to lepiej się rozpuszcza, gorzej jak susza panuje, dlatego lepiej wcześniej rozsiać.

chciałbym żeby chociaż jednego roku było sucho na polu w kwietniu u mnie. A nie jak co roku kawałek uprawiony, nawożony sadzony i od nowa. Takie urywanie pola po kawałku bo mokro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja to znowu mam zbyt sucho. Zwykle sadze w tzw. "pustynię" :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy stosujecie pogłówną dawkę azotu, bo ja po wschodach ziemniaków. Słyszałem, że niektórzy stosują ją dopiero przed kwitnieniem. Nie za późno? Ja wolę dać wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Ja tylko 200 kg mocznika przed sadzeniem i mieszam to sadzarką przy sadzeniu. A potem w opryskach mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja dałem w tamtym roku na połowę pola saletre po wschodach przed pieleniem i nie było różnicy w plonie więc nie wiem czy warto. Lepiej chyba dać rzędowo podczas sadzenia i taki mam zamiar w tym roku


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

Oczywiscie poplon + obornik.

Przed sadzeniem mocznik z polifoską, po wschodach czasami saletra-trzak. W tym roku może zacznę rzędowo przy sadzeniu, ale cos wyczytalem o tym potasie chlorkowym i bede musial pomyslec... Gleby lekkie, piaszczyste. No u mnie zasada jedna, plon duuuzo zalezy od dobrego rozkladu opadow, nawet dobre nawozenie, nie zniweluje zlego rozkladu opadow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

No u mnie zasada jedna, plon duuuzo zalezy od dobrego rozkladu opadow, nawet dobre nawozenie, nie zniweluje zlego rozkladu opadow.

 

czysta prawda!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164
Napisano (edytowany)

Ale mimo suszy dobrze u mnie sypnęło. Jutro w końcu wapno pójdzie pod ziemniak bo od października jak przyjechało to nie szło w pole wjechać. Teraz trochę zamarzła ziemia

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

W uprawie ziemniaka nie chodzi tylko o plon, ważne zeby były dobe w smaku i nie czarniały po ugorowaniu, oraz zeby sie dobrze przechowywały w zimie, jeszcze nigdy nie przekroczyłem dawki 130kg N/ha.

kolego jakie masz plony przy takiej dawce azotu

 

ja daje 650-700kg lubofosu pod ziemniaki na hektar bez obornika ale po zniwach jest poplon a jesli chodzi o N to do 200kg(czasami 20 kg mniej) czystego skladnika na hektar.dla niektorych z was to za duzo ale u mnie woda duzo wyplukuje


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W roku 2009 plon jadalnego z 1ha to 40 ton, w roku 2010 plon około 33tony jadalnego z 1ha. Azot daje tylko przed sadzeniem, w postaci saletrzaku, nie pryskam tez mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187
Napisano (edytowany)

a jakie masz klasy ziemi

ja taka dawke stosuje juz od paru lat ale na 4 i 5 klase

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a nie lepiej mocznikiem w oprysku? 4 x 15 kg czyli 60 kg azotu można dać dolistnie a wykorzystanie na pewno lepsze. Gdzieś czytałem że niektórzy plantatorzy na zachodzie europy stosują 1/3 dawki doglebowo a resztę w oprysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Lepsze plony miałem na klasie IVa-IVb, niż na IIIb, ale to było uzależnione od pogody, z oprysków mocznikiem zrezygnowałem bo po moczniku bardziej roślina choruje, sprawdzcie sami nie dawajcie mocznika do oprysku na pszenice ozmią, na ziemmniaku aż tak nie widać ale wole nie dawać, daje azot w innej postaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10
Napisano (edytowany)

Saszeta 4x15 kg jest 60 kg mocznika,a azotu 28 kg jezeli nie mylę się?Albo masz na uwadze oprysk w 30 kg mocznika cowynosi 14kg azotu.

Edytowano przez 1410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

4x15 czystego azotu. Czyli 4x 33 kg mocznika. Powinny być odstępy 7 dniowe ale ja na jednym kawałku ze 20 arów bo zostało mi w opryskiwaczu dałem dzień po dniu i roślinom nic nie było a jak kopałem to efekt był super. Ale tak to co tydzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

oczywiście. W ogórach też stosuję i nie widzę złych skutków. Raczej dobre. Ale jak kto woli. W życie też kiedyś dawałem. Ale każda roślina ma dawkę graniczną jaki może być stężenie. Sam mocznik źle rozpuścić bo wychładza wodę. Lepiej najpierw siarczan magnezu dać do opryskiwacza bo on podgrzeje wodę a potem mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10
Napisano (edytowany)

Saszeta a taka ilosc mocznika nie popalia lisci?I czy bulwy nie czarnialy?Z gory dzięki.

Edytowano przez 1410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj