pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

poosa21    856

W uprawie ziemniaka nie chodzi tylko o plon, ważne zeby były dobe w smaku i nie czarniały po ugorowaniu, oraz zeby sie dobrze przechowywały w zimie, jeszcze nigdy nie przekroczyłem dawki 130kg N/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Ja mam w planie zastosować ok. 600-700kg polifoski 6 + 300kg saletrzaku/saletry. Powschodowo zobaczę jak będą rośliny wyglądać. A więc Ty musiałbyś zastosować w granicach 150-175kg polifoski 6 i 75kg nawozu azotowego. Dawki wysokie, ale w tym roku przekonałem się, że nie warto oszczędzać. Plony dużo większe niż w ubiegłym roku

Z twojego postu rozumiem ze chyba nie stosujesz nawozów naturalnych? boję się przedawkowania jak dowale te (3,5t x 5 lub 6) unas jeden tak zrobił to nie miał nic...

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

W uprawie ziemniaka nie chodzi tylko o plon, ważne zeby były dobe w smaku i nie czarniały po ugorowaniu, oraz zeby sie dobrze przechowywyały w zimie, jeszcze nigdy nie przekroczyłem dawki 130kg N/ha.

 

Poosa to ze jak sie da za duzo azotu to wiem że gniją i źle sie gotują ale że czernieją po ugotowaniu to rowniez sprawa nawozenia :)? Dla mnie mniej ważny jest plon wole miec 5 ton mniej z ha byle były dobre w smaku i nie robiły sie czarne po ugotowaniu bo ludzie pozniej chca mnie powiesic :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic się z nimi nie stało, wręcz odwrotnie miałem smaczniejsze

a przecież azotu z mojego nawożenia wychodzi od 117 do 123kg N + 35-40kg N z obornika. Pogłównie raczej nie będę stosował, albo zastosuję mniej przed sadzeniem, a dodam po wschodzie.

@Patryk3802, oczywiście że stosuję obornik.

@Poosa21, jasne, że zależy mi zarówno na plonie jak i jakości, w tym roku prawie wcale mi nie gniją, gotują się dobrze. Nie zauważyłem nic niepokojącego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Wg mnie to kto ile daje to raczej zależy od zapotrzebowania na danym polu i nie można jednoznacznie okreslić tu dawki. Bo dla jednego 200kg Polifoski będzie dość do osiągnięcia plonu 40t a dla drugiego 700kg. Ja w tym roku postanowiłem że będę brał wszystkie czynniki pod uwagę i na jednym polu mam obornik + rozdrobniona słoma więc dawki nawożenia obniżę do takiej aby było dość składników do osiągnięcia optymalnego plonu. Na drugim polu mam tylko pociętą słomę + UG Max więc dawka będzie wyższa. A czekam jeszcze na wyiki badania gleby na tych dwóch kawałkach


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregorius    123

Ktoś korzystał z programu nawożenia dolistnego Intermag?

http://www.intermag.pl/pl/pdfy/ziemniaki.pdf

 

Widać różnice w wysokości plonu? Jakie koszty wiążą się z tym koszty?


Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po zabiegach i ich ilości widać, że nie będzie to zbyt tanie. Ja daję siarczan magnezu + mocznik + jakiś mikroelementowy, albo Kristalon zielony(spróbowałem w zeszłym roku, za rok również stosuję)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja do każdego oprysku w ziemniakach dodawałem siarczan magnezu.

Stosowałem Kristalon pomarańczowy, który zawiera bodajże 36 % potasu, łączyłem go z opryskami na zarazę.

Do oprysku na chwasty dodałem Basfoliar 36 extra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

A czym sie te kristalony roznia bo piszecie ze jeden zielony drugi pomaranczowy i jakie jeszcze są kolory :P?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kristalony różnią się składem, np:

Zielony NPK 18-18-18+Mg+ mikro

Pomarańczowy NPK 6-12-36+Mg+ mikro

Czerwony NPK 12-12-36+Mg+ mikro

Żółty NPK 13-40-13+Mg+ mikro

Jest jeszcze chyba niebieski, fioletowy, ale te co wypisałem to są najczęściej używane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregorius    123

Ja również dodaje mocznik i jakieś odżywki oraz potas, ale właśnie interesuje mnie cena tego programu, czy wymierne korzyści by były nie duża cena-wzrost plonu.


Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Chłopaki według mnie ten żółty należy zastosowac jak zaczynają się wiozac bulwy, gdyż ma najwiecęj fosforu, który to jest odpowiedzialny za tworzenie korzeni, a bulwy to specyficzny typ korzeni.

Kristanol pomarańczowy należy stosowac jak już są wytworzone bulwy, ponieważ zawiera najwięcej potasu, który jest odpowiedzialny za jakosc bulw i zawartosc skrobi. to tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregorius    123

hmmm bardzo mnie ciekawi, a Wy jakie odżywki, "dopalacze", stosujecie i czy widać różnice w plonie.


Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

marekpieg1234, dzięki :D

ja dopiero zaczynam przygodę z rolnictwem, ale masę czasu czytam na necie co i jak.

w tym roku będę stosował co się da na kartofle, obym tylko miał kasę.

wszystko, tzn. nawozy dolistne, EM-y, biostymulatory(np. wyciąg z Alg morskich), zaprawy itd.

po sezonie napisze jak kondycja roślin, plon itd.;p

to będzie 3 rok z uprawą kartofli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Jak cena będzie taka jak w zeszłym roku to będę zadowolony:)

Jeśli chodzi o biostymulatory to w tym roku będę stosował Kelpak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

w zeszłym to znaczy teraz czy 2009/2010. Bo wtedy niektórzy sprzedawali po 20 groszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Mam ostateczne wyniki Gleby i nie jest źle ale mam niską zawartość Fosforu. Jak myślicie co dać przedsiewnie, żeby uzupełnić jego niedobór ?? Dam 500kg Polifoski 6 czyli wniosę 100kg czystego składnika Fosforu myślicie, że to wystarczy czy dać coś jeszcze???


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

jak pod kartofle, to ja wiem, Polifoska zawiera potas w formie chlorkowej, czego kartofle nie lubią, jeśli masz odpowiednią zawartosc potasu, to sypnij Superfosfat wzbogacony. Zawiera on fosfor:D, ale też siarkę i troszeczkę wapnia. A jeśli się uprzesz na Polifoskę, to wjedź z nią na pole jak najwcześniej, żeby ten chlor się trochę wypłukał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

@Kuba1993 ma rację, lepiej wcześniej rozsiać nawozy chlorkowe. Ja sól potasową będę rozsiewał jeszcze na zmarznięta ziemię w marcu.

 

Co do fosforu, to ziemniaki go zbyt dużo nie potrzebują, liczy się przede wszystkim potas. Stosunek trzech głównych makroskładników ( N : P2O5 : K2O) kształtuje się w czasie zbioru jak 1: 0,37 : 1,75. Jednak w czasie wegetacji ( w okresie maksymalnej akumulacji) stosunek ten dla potasu przekracza podane wartości o około 15-20%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj