pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
limusine    9

Chcialbym zapytac sie bardziej doswiadczonych rolnikow co najlepiej posiac na poplon po kartoflach pod kartofle.? Mam zamiar sic zyto na dniach no i zaorac je na wiosne i na to pyrke wczesna lorda. Ile posiac nawozu na ha i jakie ? ( myslalem o 600 kg polifoski i 200 kg mocznika przed sadzeniem? pomozcie. a i nie mowcie co robia wasi sasiedzi albo kogos dziadek sial cos tam. Pozdro!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

na poplon daj cos z duza masa zielona, najlepiej cos strączkowego, a jesli nie da rady to zwykla gorczyca, łubin, gryka.

nawozenie ok!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

jak przeciez to nie zdazy urosnac bo zmarznie. tak to teraz to zyto bym potraktowal z opryskiwacza mocznikiem jakies 30 kg na ha i na wiosne jeszcze z raz i moze by bylo lepiej? mam lubin ale watpie zeby to chociaz troche masy wytworzylo.. zanim zmarznie. a i znasz moze jakis zamieo nnik polifoski bo caly czas sieje ta polifoske to sa te same skladniki w glebie itp.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat nawożenia podstawowego ziemniaków PK jesienią. Jest wielu zwolenników takiego nawożenia, ale są także przeciwnicy. Jak to jest według Was: jesienią czy wiosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenpl2    0

czy oplaca sie sadzic ziemniaka na slabej glebie tak 4/5 klasa czy da on jakis ekonomicznie sensowny plon bez nawadniania prosze o podpowiedz kogos kto uprawaia na 4/5 klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

ja sadze na 4 klasie z powodzeniem, tylko wszystko zależy od ilości opadów, co do nawożenia to ja na przyszły rok już conieco ustaliłem i wygląda to tak: obornik jesienią, 250kg polifoski 6, 150 kg Rosafertu, do 150 kg mocznika przed sadzeniem i 100kg saletrzaku przy formowaniu redlin i myśle jeszcze wtedy hydrokomplexu dać w zależności od warunków pogodowych w tym roku przydał się zastrzyk łatwo przysfajalnych form. Dolistnie jak najbardziej Krystalon który jeszcze taki drogi nie jest bo 3 kg czerwonego mam za 30 zł, agroleaf daje super efekty ale koszt ponad 100 zł/zabieg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

czy oplaca sie sadzic ziemniaka na slabej glebie tak 4/5 klasa czy da on jakis ekonomicznie sensowny plon bez nawadniania prosze o podpowiedz kogos kto uprawaia na 4/5 klasie

ja sadzę na 5 klasie(lepszej nie mam).właśnie kopię ziemniaka.plon 45 ton(vineta).bez nawadniania(45 dni suszy w tym roku a studnię wybili mi akurat jak zaczęło padać więc w tym roku w ziemniaku się nie przydała).sucho nie jest bo annę ciągnie 40 a ten zestaw jeszcze zetor major.a jeszcze 2 hektary.dzienna wydajność 25 ar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

saszeta, to jeszcze tak mokro jest u was? wydajnosc faktycznie kiepskawa. Ja juz w zasadzie skonczylem. Zostaly jakies niedobitki po kilka rządków na roznych kawalkach.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

no wydaje mi się że Complex zrobił robote, biorąc pod uwagę ilość wody jaka przeszła przez nie w maju (jestem z południa kraju) to i składnik po części zostały napewno wypłukane. Porównanie mam takie, że sąsiad na polu obok też miał ziemniaki, przed sadzeniem daliśmy podobne dawki składników, z tym, że on nie zastosował nawożenia pogłównego. Wynik - różnica ogromna, mimo, że jesienia stosował więcej obornika niż ja. Gdyby pogoda dopisywała, to napewno nie stosowałbym pogłównie PK tylko sam N, ale w takiej sytuacji nie było wyjścia. Rośliny zielone do końca sierpnia, fakt plon nie byl nazbyt rewelacyjny bo ponad 30t/ha ale jak na taki rok to i tak bardzo dobrze, bo w całej okolicy plon średni napewno nie przekroczył 8-10t/ha. pzdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

W następnym roku zamierzam sadzić część na cięższej ziemi czy dobrze byłoby jeszcze teraz rozsiać nawóz fosforowy pod talerzówkę. Obecnie rośnie tam poplon facelia chcę to potalerzować na zimę a na wiosnę obornik dać, tak wyszło z tą działką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mielosz    0

ja tam pod pyre to tylko dobry gnój a na wiosne bontar sól potasową i do togo niewielą ilość saletry 34n na wiosne zaś bod radło salmag z borem odrzywki i opryski na chorobi i stonke

 

jaki nawóz prponujecie mi pod jęczmień jary w tym rku miałem polifoske nasypsło super ale chce coś tańszego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mielosz    0

jaką odmianę prponujecie purów bardzo wczesnych bo chceposadzić podkiełkowane i nakryć włukiną żeby były już na czerwca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Co Ty.. Lord i Denar nie są az tak wczesne zeby sie oplacalo tak bardzo. Jezeli dsponujesz dobrą gleba na ktorej mozna szybko sadzic to najlepiej jak najbardziej wczesne np Ruta, miłek :) i po 3zl za kg ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

lord i denar jak najbardziej. ale są o wiele wcześniejsze odmiany.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Jakie nawożenie planujecie w następnym sezonie pod ziemniaki przy średnio-zasobnej glebie bez obornika ??

Ja narazie się zastanawiam nad rodzajem polifoski i jak będę nawoził azotem rzędowo to zmniejszać dawkę??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie rzędowe nawożenie to oszczędność nawozu, a więc ja bym zmniejszył. Co do nawożenia podstawowego jeszcze nie wybrałem dawki ale mam nawóz NPK 4-18-33, fosforan amonu i sól potasową, zobaczymy coś się wybierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Czytałem gdzieś ze nawozenie można zmniejszyć o 30-25%. ;) ja sieje polifoske 4 lub 6 i saletrzak przed sadzeniem potem saletre amonowa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Mi wyszło z obliczeń że na zakładany plon 40t muszę dać 400kg. Polifoski 6 N6 P20 K30 + 200kg soli potasowej + Azot. Na tym polu była rozdrobniona słoma jęczmienna i zasiana gorczyca ale gorczyca nie wyrosła bo jak ją przyorałem miała może 5-10 cm więc jej nie licze.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

400kg samej polifoski? czy wszystkiego 400kg?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj