GrubyC330

Zmiana bezpieczników ceramicznych na płytkowe.

Polecane posty

GrubyC330    0

mam pytanie :D obiło mi się o uszy że niektórzy wstawiają do ursusków skrzynki bezpieczników od samochodu, nie będę ukrywał że mnie to ogromnie zaciekawiło, czy ktoś może coś takiego robi, zrobił lub ma w planach ?? bardzo proszę o jakiś schemat, napisanie jaki bezpiecznik do czego :lol: dzięki

 

A i od jakiego samochodu najlepiej użyć skrzynki ?? chodzi mi o to która zajmuje mało miejsca, ma wystarczającą ilość styków, może wie ktoś jak przeliczyć jaki użyć bezpiecznik wiedząc jakie będzie zapotrzebowanie prądu ?? czy coś w tym stylu bardzo proszę o rady :D

 

MOD: Jeżeli chcesz coś dopisać to używaj opcji EDYTUJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Dośc zgrabna skrzynka bezpiecznikowa jest np w Mercedesach lub samochodach małych.

To od ciebie bedzie zależało gdzie podepniesz obwód do którego bezpiecznika najlepiej robić to tak aby zgadzało sie to ze zankami pod bezpiecznikami.

 

Co do obliczenia pradu bezpiecznika to uzywasz wzoru I=P/U

P(W) - moc odbiorniak w watach

U(V) - napiecie

I(A) - prad pobierany przez odbiornik

 

A więc gdy mamy żarówkę 60W to przy napięcieu 12V bedzie pobierac prąd 5A więc bezpiecznik 7,5A(bo taki jest dostepny)

Czyli bezpiecznik musi byc wiekszy od pobieranego pradu lecz nie dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najlepsza (najtańsza) jest skrzynka bezpiecznikowa od 126P a dodatkowo są tam miejsca na przekażniki świateł i przerywacz elektroniczny kierunkowskazów. Ale trzeba mieć szczypce do zaciskania końcówek na przewodach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrubyC330    0

Z tego co wiem to płaskie bezpieczniki są takie: 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30 A.

 

Czyli jak do 30-stki są 8A to wypadało by założyć 10 bo 7.5 będzie za słaby co nie ??

 

 

A jeśli wyszło nam 5A to bezpiecznik może być też 5A ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Zmierzyłem jaki prad płynie przy żarówce 60W. Na akumulatorze którego napiecie spoczynkowe wynosiło 12,55V.

Prad wynosił 4,8A. Niby nie ma 5A ale przy ciągłym działaniu może dojsc do przepalenia sie wkładki bezpiecznika z powodu płynacego ciaglego maksymalnego pradu powodujacego nagrzewanie sie wkładki. Nie mówie że nie bedzie działac ale po jakims czasie bezpiecznik może polecieć. Tak samo przy właczaniu odbiornika bo popłynie wiekszy prąd.

ale przy zwarciu bezpiecznik 7,5A bedzie także odpowiednim, A nie bedzie sie sam przepalać.

Tak tylko w ciapku żarówki w przednich reflektorach to 45/40W tak wiec można podłączyc każdą pod oddzielny bezpiecznik 5A, albo wspulny 10A.

Tak wiec możesz podzielic obwody na bezpiecznikach i w tedy zakadac mniejsze bezpieczniki, bo 7,5 może byc za słaby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

w zasadzie można cudować ile sie chce z skrzynką bezpieczników zalezy to od inwencji :lol:) ale:

-skrzynka ma być tak zamontowana aby nie przeszkadzała nam samycm i aby nie było dyskoteki ze raz jest a raz niema.... co do samych bezpieczników wg mnie w zasadzie niema az tak krrytycznej wartosci jakie są zalecane ale wazne jest to aby pod odpowiednim obciazeniem bezpiecznik sie nie spalił -jesli podłaczymy dodatkowe odbiorniki ,

Jesli mamy dedykowany bezpiecznik np 7,5A a damy 5A to tez nic sie nie stanie ,trzeba też wziąć pod uwage ze z wchwilą właczenia np reflektorów -przód chwilowy prad duzo wiekszy popłynie spowodowany bezwładnoscią żarnika zarówki co moze spowodowac spalenie sie bezpiecznika jak bedzie zbyt mały amperaż jeszcze dodam jak pisałem w poprzednim poście koniecznie bezpieczniki ceramiczne !!! bo pole stykowe jest idealne wzgledem styków w gnieździe ,a aluminiowe bezpieczniki(plastik) jednak sie gryzą i dlatego na ich polach stykowych pojawia sie iskrzenie-tego nie zobaczymy gołym okiem co prowadzi do wytapiania sie styku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Autorowi chodziło o bezpieczniki samochodowe (płytkowe) a te nie występują jako ceramiczne (przynajmniej ja o takich nie słyszałem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markpp    1

ale np. w dużym fiacie wystepuja takowe

jak w ciapku

ale autorowi chodzi o samochodowe płytkowe


JAKA TWOJA CENA - ABYŚ BRATA SPRZEDAŁ?
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ KUPIĆ SIĘ NIE DAŁ?
JAKA TWOJA CENA - ABYŚ BRATA SPRZEDAŁ?
JAKA TWOJA CENA?... Oportunisto pier******...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Misi3k    0
tak tak chodzi mi o płaskie samochodowe bezpieczniki ;)

 

Wszystko OK tylko powiedz mi w jakim celu jest ta wymiana skrzynki dopasowanej do ursusa na skrzynkę z samochodu?


Sklep z filtrami do maszyn rolniczych --> kingrabat.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrubyC330    0

Chodzi o to że przy tak rozbudowanej instalacji elektrycznej jak moja brakuje mi styków, dochodzi do przeciążenia bezpieczników które co jakiś czas wymieniam z powodu przepalenia, a zwarcia brak ;) a przy okazji to fajny bajer taka skrzynka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

To dokup dodatkowa skrzynke bezpiecznikow i masz z glowy. Mozesz dolozyc nawet 2 szt oryginalnej. Lub wieksza na plaskie bezpieczniki.

W zasadzie to bez roznicy jaki bezpiecznik wsadzisz. Wazne zeby dzialal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
W zasadzie to bez roznicy jaki bezpiecznik wsadzisz. Wazne zeby dzialal.

Ja byłbym ostrożny z pisaniem powyższego stwierdzenia bo jest wielka różnica jaki bezpiecznik się wstawi. Później ktoś wstawi bezpiecznik 50A do zabezpieczenia silnika wycieraczki i przy zwarciu spali pół instalacji albo nawet ciągnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Piszac nie wazne jaki bezbiecznik chodzilo mi o jego rozmiary i wyglad. Amperaz jest rzecza swiata ;) . Ale jednak piszac " wazne zeby dzialal" mialem na mysli amperarz. Nie pomyslalemco prawda o tym . ze TY elektrotechniku zlapiesz mie za malo precyzyjne okreslenie :D . Jak ma byc do 10A to musi taki byc. A wymiary i wyglad to sprawa drugorzedna.

Sam osobiscie z checia stosuje bezpieczniki plytkowe. Na swiatla z przekaznikami zalozylem wlasnie takie. Jedynie podstawka pod nie to wlasne DIY. Czyli 2x konektor zenski 6,3mm zaizolowany i osadzony w koszulce termokurczliwej. Pasuje idealnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja się ciebie nie czepiam, tylko zwróciłem Ci uwagę dlatego, że na forum jest dużo mniej doświadczonych użytkowników, którzy mogliby pomyśleć, że w kwestii bezpieczików istnieje całkowita dowolność. Jeśli cię uraziłem to przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

No daj spokoj, o co niby mam sie obrazic :D .

 

W kwesti sprostowania. O ile jeszcze dobrze pamietam ze szkoly, napisze dla mniej doswiadczonych w tych sprawach, to podstawowymi parametrami bezpiesznikow sa:

1. Amperaz, wyrazany w jednostce Amper , lub mA (miliamper). Jest to 1/1000 jednostki. 1A= 1000mA, lub jak kto woli 1mA = 0,001A

2. Czas zwloki bezpiecznika. To parametr mowiacy w jakim czasie bezpiecznik zadziala. Niezaglebiajac sie w szczegoly bezpiecznik moze byc szybki, lub zwloczny.

 

Sa to wiadomosci wyciagniete z mojej pamieci. Jezeli cos zle napisalem prosze o zwrocenie mi uwagi!!. Jestem czlowiekiem i zawsze moge sie pomylic.

OT: Do dzis pamietam jak nasza nauczycielka elektrotechniki w szkole sredniej katowala nas zawsze jednym pytaniem: "Czy to blad , czy pomylka"

Swiec Panie jak okazalo sie to pomylka, a nie bledem. Po bledzie w odpowiedzi z goscia nie bylo co zbierac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Masz całkowitą rację tylko z tego co wiem bezpieczniki samochodowe (płytkowe lub rurkowe) są tylko szybkie. Natomiast wszystkie inne są takie jak piszesz. W standardzie IEC wyróżnia się: FF-bardzo szybki, F-szybki, M-dośc szybki, T-opóźniony, TT-zwłoczny dotyczy to np. bezpieczników szklanych lub ceramicznych 5x20 mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

zgadza się ale

takie szybkosci wskazane w zabezpieczeniu elektroniki- w ciagniku to niema znaczenia-pali nie pali

 

ps

nie ufam bezpiecznikom bo jak sie okazuje nie zabezpieczaja to co ma byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zawsze można zastosować suprszybkie bezpieczniki półprzewodnikowe tylko koszt bezpiecznika kilkukrotnie przekroczy wartość zabezpieczanego obwodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Oj rozgorzało ;) Osobiście uważam ze w 50% przypadków gdzie bezpiecznik zabezpiecza choćby trochę półprzewodników, bezpiecznik spali się na końcu :). W traktorze czy to jest 10A czy 30A przy sprawnych akumulatorach najczęściej większych jak 80Ah to i tak przy zwarciu przepali się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Masz rację ja też to stwierdziłem na podstawie swoich doświadczeń z elektroniką. A oto naukowe potwierdzenie tej teorii:

 

Piąte prawo Murphy'ego dotyczące elektroniki:

 

Tranzystor zabezpieczony przez superszybki bezpiecznik, skutecznie go zabezpieczy, paląc się jako pierwszy. ;):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek10734
      Wyskakuje błąd 5034 traktor steyr i przekaźnik (won) się wyłącza . Po odpaleniu traktora przekaźnik chodzi 5 sekund a za chwile wyskakuje błąd i się wyłącza . Z błotników tez nie działa 
    • Przez
      witam pacjent to mf 5435 nie działa ehr i przyciski na błotnikach,nic nie świeci. Dodam że w tym samym czasie obrotomierz przestał działać, być może jest jakaś korelacja. co by to mogło być?
    • Przez edek37
      Witam szanowne grono mam problem w moim df 5110G, a mianowicie wariuje licznik tzn. raz działa raz nie(kostki do licznika sprawdzone) czasem przerywa jakby coś nie łączyło lub mrygają kontrolki awaryjek pomimo braku uruchomienia ich. Dodatkowo gdy dzieje sie to co pisałem wyżej ciągnik odcina zapłon i przerywa raz gaśnie raz chodzi. Jakby coś odcinało prąd. A czasem działa jak powinien. Bezpieczniki sprawdzone. Może ktoś z was miał taki przypadek lub wie do czego zajrzeć?
    • Przez Matusp85
      Witam wszystkich. Jestem świeżym właścicielem Case IH CX80. Potrzebuje paru wskazówek mianowicie bolączka przewody półbiegów. W gałce jest zastosowany zwykły przełącznik i gdzieś pewnie przewody niestykają. Jak rozebrać tą obudowę. I drugi temat wentylator nawiewu działa tylko na 3 biegu. Help
    • Przez Krawi
      Orientuje się ktoś co to za rodzaj złączki?
      4 otwory, używane 2 piny ale w ciągniku występują takie same z wszystkimi pinami.
      Ciągnik Same Explorer3 90.
      Chcę do niego założyć dodatkowe lampy robocze do których muszę dorobić takie wtyczki, bo wolałbym nie przerabiać oryginalnych gniazd .


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj