robigal

biegunka odsadzeniowa u prosiąt

Polecane posty

Krzynio257    8

koledzy nie zgodzę się ze trzeba przy biegunkach po odsadzeniowych ograniczać prosiętom paszę, koncentraty, czy też podawać im sam jęczmień. Te biegunki zazwyczaj są spowodowane zmianą flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym odsadzonych osesków. Moim zdaniem świnki powinny jeść do syta dobrze strawna paszę zabezpieczoną antybiotykami lub tlenkiem cynku. Można do tego celu użyć mieszanin amoksycylina+colistyna, lub colistyna+tlenek cynku. Bardzo ważnym czynnikiem jest też zakwaszacz, który obniża pH w przewodzie pokarmowym co częściowo hamuje rozwój szkodliwych bakterii. Kolejnym sposobem ograniczania namnażania szkodliwych bakterii powodujących biegunki jest stosowanie wysoko strawnego białka i zachowanie proporcji pomiędzy białkiem, a energią paszy, czyli również naolejenie (naenergetyzowanie) paszy powoduje spadek wystąpienia biegunek po odsadzeniowych. Przy odchowie prosiąt używałem także probiotyków i prebiotyków, to też pomaga.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Antybiotyki rozumiem dawane z wodą albo w postaci zastrzyków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

a ile dajecie tego tlenku cynku do paszy i jakiej jest firmy ???

 

Zależy ile procentowy ten tlenek cynku. Bo jak dajesz czysty tlenek 80% to max 4 kg. ten wychodzi najtaniej bo niecałe 9 zł za kg. A jak dajesz inne specyfiki zawierające mniejsze ilości to nawet 6 kg możesz dawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

tak na tonę. Do kupienia w firmach paszowych. Acha czystego tlenku cynku nie wolno oficjalnie używać do karmienia świń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor1991    3

co do biegunki sprobuj z koncentratem nutreny v-power prestarter odsadzac tylko daj sobie 90 kg zboza /worek koncentratu (pszenica 40 kg jeczmein 50kg) do tego wsypujesz 1kg carbotoxu i zakwaszacz jakis no i jezeli masz niepewne zboze cos na mykotoxyny i problem z biegunkami znika jak na razie odsadzilem juz 20 miotow bez biegunki (u zadnego prosiecia!!!!) tak wiec polecam:D podajesz ta pasze przez 12 dni po odsadzeniu i jest efek:D nie rob tak ze obcinasz i koncentrat i karmisz zbozem bo to nic nie da musisz cos wsypoac na coli... jak bedziesz karmil samym zbozem prosiaki ci zchudna i stracisz nawet 3 tygodnie tuczu a to jest wiekszy koszt niz zainwestowac w dobry koncentrat kilo carbotoxu do niego i swietny efek:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepo14    9

Zakwaszacz z cynkiem dać, tylko nie za dużo bo nie będą mogły wydalić kału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor1991    3

Zakwaszacz z cynkiem dać, tylko nie za dużo bo nie będą mogły wydalić kału.

 

a co z mykotoxynami?? zakwaszacz Ci napeno nie pomoze na to!!! a z tym tlenkiem cynku i zakwaszaczem przerabialem i to nie jest ten sam efekt co z carbotoxem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Co nie zmienia faktu Zetor, że zakwaszacz powinien być i basta :) . Tak na marginesie zakwaszacz sam w sobie jest też niejako w pewnym stopniu inhibitorem wzrostu grzybów, bo zakwasza środowisko, nie wiąże jednak toxyn(za to dla odmiany w carbotoxie odpowiedzialny jest montmorylonit). Generalnie jednak myślę, że carbotox, carbotoxem, osobiście podoba mi się ze względu, na zawartość tlenku cynku, ale na grzyba jeśli już to raczej coś konkretniejszego, o celowanym działaniu np. Toxifin czy Mycosan.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor1991    3

Co nie zmienia faktu Zetor, że zakwaszacz powinien być i basta :) . Tak na marginesie zakwaszacz sam w sobie jest też niejako w pewnym stopniu inhibitorem wzrostu grzybów, bo zakwasza środowisko, nie wiąże jednak toxyn(za to dla odmiany w carbotoxie odpowiedzialny jest montmorylonit). Generalnie jednak myślę, że carbotox, carbotoxem, osobiście podoba mi się ze względu, na zawartość tlenku cynku, ale na grzyba jeśli już to raczej coś konkretniejszego, o celowanym działaniu np. Toxifin czy Mycosan.

ja pisalem kilka postow nad ze oprocz carbotoxu daje jeszcze zakwaszacz i sorbix 3dv na mykotoksyny:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekMat    0

Polecam na biegunki u prosiąt zwłaszcza w okresie okołoodsadzeniowym preparat Bentawet P informacja jest na stronie http://bentawet.pl/, który kosztuje za 1 kg trochę ponad 20 zł, a stosuje się tylko 100 g na prosiaka na całą kurację. Najekonomiczniej jest podać go juz przed odsadzeniem, jak jeszcze nie ma problemu, ale jak już biegunka wystąpi też bardzo dobrze działa. Można go podawać niezależnie od podawanych równolegle innych leków w tym antybiotyków, więc jeśli lekarz weterynarii leczy już prosięta Bentawety można stosować cały czas, bo wchłaniaja wszelkie toksyny bakteryjne, a tych jest zwykle duzo w czasie zapalenia jelit i sam antybiotyk może często nie wystarczyć. Dostępny jest przez system Allegro, gdzie można go w prosty sposób zamówić lub po prostu zadzwonić 601568858

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj