AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Skoro u ciebie Corum w dawce 2l zwalczył bodziaka to ok, ale na pewno nie ostrożeń polny bentazon w dawce 960 – 1440 g ma skuteczność na ostrożenia powyżej 50% przy pełnej dawce, czyli 1440g bentazonu to jest 3l środka i w sprzyjających warunkach pogodowych nawet do 70% a w 2l Corum jest 960g bentazonu, więc co najwyżej ostrożeń pożółknie, ale go nie zniszczy. Ja stosowałem bentazon w dawce 1200g, czyli 2,5l i ostrożeń nie zwalczył, więc u ciebie musiał być faktycznie bodziak a nie ostrożeń polny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Soja dostała odżywkę asashi 0,2 l+aminokwasy 1l. (tak mi poradzili w sklepie) Jak się pozbiera troszkę to dam jej bor+cynk+siarkę i magnez.  Po dokładniejszej lustracji pola można zauważyć że tam  gdzie najsłabsza ziemia, oberwała najmocniej. Prawdopodobnie przez ulewy na lżejszej glebie więcej substancji czynnej przenikło do strefy korzeniowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

 

Raczej nic jej nie jest uszkodzenia na liściach na pewno są to uszkodzenia po szkodnikach.

Jeżeli są na liściach gąsienice to najprawdopodobniej jest to Rusałka osetnik potrafią wyszkieletować całe liście czas żerowania tego szkodnika to około 2-4 tygodnie, więc warto zrobić oprysk, bo to może jeszcze nie koniec żerowania szkodników w soi no i przestać wierzyć w propagandę, że soi szkodniki i choroby nie zagrażają, bo to jest jedna wielka bzdura. Tak jak i w innych uprawach wcale u wszystkich w tym samym czasie nie musza wystąpić tak szkodniki jak i choroby to że u kogoś są to tylko odpowiedni przebieg pogody i mamy i szkodniki i choroby więc radzę obserwować soje, bo nie tylko fito jest groźne w soi.

707449603_RusakaOsetnik-gsienica.jpg.0549f07747c393a9ced8c221bb36f848.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56
8 minut temu, pstaszek napisał:

 

Raczej nic jej nie jest uszkodzenia na liściach na pewno są to uszkodzenia po szkodnikach.

Jeżeli są na liściach gąsienice to najprawdopodobniej jest to Rusałka osetnik potrafią wyszkieletować całe liście czas żerowania tego szkodnika to około 2-4 tygodnie, więc warto zrobić oprysk, bo to może jeszcze nie koniec żerowania szkodników w soi no i przestać wierzyć w propagandę, że soi szkodniki i choroby nie zagrażają, bo to jest jedna wielka bzdura. Tak jak i w innych uprawach wcale u wszystkich w tym samym czasie nie musza wystąpić tak szkodniki jak i choroby to że u kogoś są to tylko odpowiedni przebieg pogody i mamy i szkodniki i choroby więc radzę obserwować soje, bo nie tylko fito jest groźne w soi.

Żadnych szkodników nie zauważyłem  występuje to miejscami  w tamtym tygodni nigdzie nic nie zauważyłem największe uszkodzenia są na dolnych liściach.Jaki środek proponujesz? Czy jeszcze zaczekać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Żeby być zgodnym z prawem to najlepiej insektycydy, które są zarejestrowane w soi lub na własną odpowiedzialność jakiś inny, który zwalcza między innymi rusałkę. Jak niema gąsienic to może już pierwsze żerowanie przegapiłeś i będzie po problemie, ale tego nie wiadomo a jak widzisz wystarczył jeden tydzień nieobecności na polu i taka niespodzianka.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Kurde drugi rok z rzędu grad w soi, nie dość, że było zimno i bardzo długo wschodziła to teraz jeszcze grad. Będzie jeszcze coś z tego? Ostatnie zdjęcie od strony gdzie było najmniej gradu.

IMG_20210609_134117.jpg

IMG_20210609_134108.jpg

IMG_20210609_133538.jpg

Edytowano przez Radek88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

jak nie jest uszkodzony stożek to bedzie soja. Soja bardzo dobrze sie regeneruje. pryśnij z 2x aminokwasami i powinno byc ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Już pryskać czy poczekać aż wypuści więcej liści? Bo teraz w najgorszych miejscach soja bardzo mało pobierze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Soja na pierwszym zdjęciu bardzo rzadka raczej taka soja nie rokuje plonu ostatnie zdjęcie wygląda, że jest gęściej chyba, że to tylko złudzenie, ale jeśli większość soi jest taka jak na ostatnim zdjęciu to warto zainwestować a jeśli większość jest taka jak na pierwszym zdjęciu to niema cudów nakłady się nie zwrócą obsada na metrze kwadratowym powinna być, co najmniej 20-25 roślin na 1 metr kwadratowy poniżej tej obsady nie warto inwestować chyba, że masz odmianę jakoś wybitnie krzewiącą się to można zainwestować, ale poniżej 20 roślin n 1 m kwadrat cudów nie będzie.

Tak na moje oko to uszkodzenia na liściach wyglądają na żerowanie szkodnika.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol13    5

Witam. Poleci ktoś coś na ostrożeń oraz nawłóć w soi ? Na kilku działkach soja zasiana po ugorze i doglebówka nie poradziła sobie z tymi chwastami 

 

Próbowałem plecakowym chlopyralid (helion) to ostrożeń ładnie zwija ale soję również 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jachna2000    6
Soja ma brodawki, nie jest ich zbyt wiele. Chciałbym podać troche azotu, bo za tydzień będzie zaczynała kwitnąć. Lepiej małe stężenie mocznika dolistnie, czy rzucić trochę granuli (saletra i mocznik) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
Dnia 27.05.2021 o 19:22, celtis napisał:

Panowie, macie jakiś sposób na skrzyp polny w soi?

ja mam ale soja musi być dość duża. 100g/ha mcpa+l/ha basagranu czy jakiegoś tam bentazonu + adiuwant olejowy. Soja lekko odchoruje ale skrzy zlikwidujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeśli ktoś uwierzy w te bzdury i zastosuje to niech się pochwali efektami będzie tak samo jak z tym Bandurem, jeśli spalicie soję taką pod kolana to niema, co liczyć na plon taka soja już intensywnie kwitnie, więc oprysk w takiej fazie takim badziewiem to samobójstwo, ale widać niektórzy mają z tego radochę, że kogoś w maliny wpuszczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

No właśnie dlatego spytałem bo tak wysoką soja już dobrze kwitnie poza tym w takiej fazie zasłania ona już skrzyp 😏

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Tak wyglądała soja w tamtym roku po bandurze. Lekko ja przypaliło ale tragedii nie ma. Jedynie żeby z nakładkami uważać. Soja szybko się regeneruje. Jak zrobię zdjęcie to wstawię jak wygląda w tym roku. 

IMG_20200709_153613.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zrób zdjęcie wtedy jak jest bandurem przyjarana a nie jak się już zregenerowała, bo taka regeneracja nie jest bez wpływu na plon tak jak to zrobił 01_Spider i to jest uczciwe podejście do sprawy a to, że się w takiej fazie zregeneruje to inna sprawa, choć nie zawsze i nie bez wpływu na plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Proszę wstawiam. Pierwsze zdjęcie bez nakładek dawka 3l/ha. Na pierwszym trojlistku było widać poparzenia. Kolejne zdjęcia to nakladki. 

received_4031754443544377.jpeg

received_528997871441392.jpeg

received_787734565279199.jpeg

A tak wygląda dzisiaj. Trochę rzadka ale jakoś to wygląda. Dopiero 2 rok sieje soje i to na małym areale aby sprawdzić czy opłaca się zaryzykować więcej. 

IMG_20210623_112606.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

I kolejne. Za rok mniejsza dawke spróbuję albo zupełnie inne rozwiazanie. Może Arcade z chlomazonem.

IMG_20210623_111640.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

mozna by było spróbować zejśc na 2 litry bandura i 0.1 command.


sasiad w tym roku zastosował 2l stomp aqua i 0.12l.command i jest ok brak uciążliwych rdestow tylko przepusciło mu rumiany. Ja stosowalem 0.45 mistral +0.2l command ale ten słabszy 360 i poprawke zrobiłem harmony 7gram bo przepusciło mi gdzie niegdzie świrzepe i po 5 dniach labrador extra 0.9l na jednoliscienne.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj