AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Radek88    15

Średni plon 2.2 t/ha

Także słabo, ale słaby rok dla soi zresztą nie tylko.

Cena masakra 1150 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niskie plony z powodu nieodpowiedniego chedera wmawianie nam od samego początku, że nie trzeba specjalnego chedera to następne kłamstwo, które nam wciskano chodzi o straty około 500 kg ziarna soi na 1ha po prostu zbiór tradycyjnym chederem generuje duże straty, dlatego trzeba stosować specjalne chedery z giętka listwa tnącą, czyli dostosowująca się do podłoża takie chedery mają możliwość odchylania się przyrządu tnącego listwy tnącej około 10cm w górę i 10cm w dół, czyli łącznie 20cm poza tym listwa tnąca praktycznie ślizga się po podłożu, co umożliwia cięcie soi poniżej najniższych strąków gdyby kit, który nam wciskano, że nie trzeba specjalnego chedera był prawdą to nikt na świecie nie skonstruowałby takiego chedera, bo niebyło by takiej potrzeby, ale jak widać problem nisko osadzonych strąków istnieje na całym świecie i dlatego wymyślono takie chedery.

Czyli jak chcecie mieć wyższe plony to czas pomyśleć o modyfikacji przyrządu tnącego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Odmiana Madlen próba koszenia i czekamy dalej. Może w sobotę się uda. Co ciekawe rośliny które wzeszły późno i są jeszcze zielone nie maja strąków. Poprostu sobie tak rosną. Ale ciekawiej robi się pod ziemią. Histick robi robotę.

br1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Popatrzcie, jak rzadko są rzędy soi w USA

 

Jak widać, też coś na polu zostaje, popularne są hedery powerflow

 

 

Edytowano przez jahooo
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Kilka przykładów takich chederów i filmiki najnowszymi chederami można kosić zarówno zboża jak i rośliny wymagające niskiego ciecia

 

 

 

 

 

A tak wyglądają bagnety i nożyki specjalne do soi

http://agro-serwis24.pl/pl/p/Bagnet-potrojny-Soja-John-Deere-H229538/5628

http://agro-serwis24.pl/pl/p/Bagnet-potrojny-SOJA-H229537/5630

http://agro-serwis24.pl/pl/p/Bagnet-podwojny-SOI-626279-/5629

http://agro-serwis24.pl/pl/p/Nozyk-kosy-podwojny-John-Deere-H153329/6438

https://agromex.com.pl/product-pol-33228-Nozyk-kosy-gornonacinany-podwojny-duzy-maly-kombajn-John-Deere-H215064.html

Jak widać zwykły cheder nie nadaje się do koszenia soi, dlatego ja swój modyfikuje, ale czy sprawdzi się w praktyce to się okaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

pstaszek napisał: Niskie plony z powodu nieodpowiedniego chedera wmawianie nam od samego początku, że nie trzeba specjalnego chedera to następne kłamstwo, które nam wciskano chodzi o straty około 500 kg ziarna soi na 1ha po prostu zbiór tradycyjnym chederem generuje duże straty, dlatego trzeba stosować specjalne chedery z giętka listwa tnącą, czyli dostosowująca się do podłoża takie chedery mają możliwość odchylania się przyrządu tnącego listwy tnącej około 10cm w górę i 10cm w dół, czyli łącznie 20cm poza tym listwa tnąca praktycznie ślizga się po podłożu, co umożliwia cięcie soi poniżej najniższych strąków gdyby kit, który nam wciskano, że nie trzeba specjalnego chedera był prawdą to nikt na świecie nie skonstruowałby takiego chedera, bo niebyło by takiej potrzeby, ale jak widać problem nisko osadzonych strąków istnieje na całym świecie i dlatego wymyślono takie chedery. Czyli jak chcecie mieć wyższe plony to czas pomyśleć o modyfikacji przyrządu tnącego. czyli mojemu usługodawcy muszę powiedzieć żeby przerobil heder na moje 3-4 ha bo praktycznie soja kosi tylko u mnie i coś tam trochę u mojego znajomego ze 2 ha. dużo właśnie zostaje przy ziemi. ze 300 kg na hektarze napewno

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No nie przesadzajmy usługodawca ma to gdzieś chcesz siać soję to się martw to tobie uciekają pieniążki a nie jemu on i tak cię skasuje mówię tu o tych, co mają własny kombajn i mogą w własnym zakresie coś pokombinować na moich hektarach mogę zwiększyć ogólny plon od około 6-15ton, więc jest się, o co bić a ty albo będziesz nadal zbierał ze stratą albo dasz sobie prędzej czy później spokój z uprawą soi no chyba, że w końcu uda im się wyhodować soje, która zawiązywać będzie pierwsze strąki na wysokości, co najmniej 15cm. Trzeba przyjąć straty z powodu hederu rzędu 10-20% na 1ha a więc przy plonie 2ton tracimy od 200-400kg na 1ha, czym wyższy plon i czym dorodniejsze strąki na samym dole tym Strata Większa. Trzeba szukać odmian, które większy udział strąków mają wyżej a nie na samym dole wtedy straty będą mniejsze albo kupić heder do soi i po sprawie, ale jest małe, ale bo te nowe hedery mają więcej czujników i stare kombajny nie obsługują tylu czujników, więc w pełni nie można wykorzystać ich możliwości przy starych kombajnach, czyli trzeba kupić kombajn z takim hederem i będzie ok.

Wkrótce wstawię parę zdjęć z przeróbki a w zasadzie dorobienia przystawki mam nadzieję, że to zadziała i ograniczę straty z powodu zbioru o połowę a i kamienie nie będą wślizgiwać mi się do hederu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
pstaszek napisał:

No nie przesadzajmy usługodawca ma to gdzieś chcesz siać soję to się martw to tobie uciekają pieniążki a nie jemu on i tak cię skasuje mówię tu o tych, co mają własny kombajn i mogą w własnym zakresie coś pokombinować na moich hektarach mogę zwiększyć ogólny plon od około 6-15ton, więc jest się, o co bić a ty albo będziesz nadal zbierał ze stratą albo dasz sobie prędzej czy później spokój z uprawą soi no chyba, że w końcu uda im się wyhodować soje, która zawiązywać będzie pierwsze strąki na wysokości, co najmniej 15cm. Trzeba przyjąć straty z powodu hederu rzędu 10-20% na 1ha a więc przy plonie 2ton tracimy od 200-400kg na 1ha, czym wyższy plon i czym dorodniejsze strąki na samym dole tym Strata Większa. Trzeba szukać odmian, które większy udział strąków mają wyżej a nie na samym dole wtedy straty będą mniejsze albo kupić heder do soi i po sprawie, ale jest małe, ale bo te nowe hedery mają więcej czujników i stare kombajny nie obsługują tylu czujników, więc w pełni nie można wykorzystać ich możliwości przy starych kombajnach, czyli trzeba kupić kombajn z takim hederem i będzie ok.

Wkrótce wstawię parę zdjęć z przeróbki a w zasadzie dorobienia przystawki mam nadzieję, że to zadziała i ograniczę straty z powodu zbioru o połowę a i kamienie nie będą wślizgiwać mi się do hederu.

u mnie prawie 4 ha soi wykosil w 2 godz hederem 4.20. szybko ale co z tego ze minimalna nierówność pola i straki zostaja przy ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wij2323    0

Ja plułem sobie w brodę że kupiłem kombajn z 3m hederem , bo schodzi ok 1godziny 20 minut na skoszenie 1 hektara pszenicy . Ale do soi jest w sam raz . Jadę praktycznie po ziemi na 2 biegu Dominator 68 . Nawet z bruzdy wybiorę do spodu . Tylko trzeba odpowiednio wyrównać .  Tak że do soi w sam raz 3 m kosa. Bo już 4 metry heder to zostawia , jak widzę u innych na polach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    255

Ja koszę hederem do rzepaku, ma inny kont nachylenia ładnie zbiera przy samej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

andrzej1988

Niestety, ale jak ci zostały strąki nienaruszone to powyżej wszystkie kosa przecięła i się osypały zanim trafiły na heder weszły, więc jak widać straty duże ja też całkowicie w tej przystawce strat nie uniknę przy sztywnym hederze i nierównościach na polu jest to niemożliwe, ale jak o połowę uda się obniżyć straty to już będzie dobrze. Koszt przystawki około 2 tyś zł, więc przy 30 ha szybko się zwróci oczywiście jak będzie działać tak jak w teoretycznym zamyśle moim to będzie ok.

Każda metoda, która może mieć wpływ na ograniczenie strat przy zbiorze jest dobra ja zrobiłem cos takiego może zadziała

Poniżej kilka zdjęć wysokość koszenia od ziemi około 3 cm niżej się nie da, bo bagnety mają od ziemi do nożyka około 3 cm, więc żeby było niżej to bagnety musiałyby iść w ziemi.

IMAG0046.JPG

IMAG0050.JPG

Edytowano przez pstaszek
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

jak nie zakryjesz starych bagnetów tylko zostawisz dziurę ( pewnie na kamienie ) to będziesz miał duze straty a zwłaszcza jak będziesz kosił sucha soje motowidło poobija i bedzie tam leciało duzo ziarna albo zostanie na tym uskoku i może się zawieszać cała soja.

U mnie w classie jest pewnie inny kąty hederu ale kosze bez przeróbek na ok 4 cm strąki zostaja tylko na dużych nierównościach terenu w tym roku bardzo mało zostawało niewykoszonych najgorzej jest z chomikami które robia kopce i od czasu do czasu trzeba czyścić heder z ziemi. 

Ja już po żniwach sojowych pogoda dopisała kosiłem o wilgotności 14 -16 ponieważ nie łuszczy ziarna niema połówek i się tak nie osypuje a wysypana na posadzce betonowej super wysycha.

o plonach nie będe pisał ale soja wyszła super jak sie jeszcze  sprawdzi informacja

  https://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/doplaty-do-wysokobialkowych-beda-w-tym-roku-wysokie,87677.html

 i wyższy  kurs euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie nie to będzie przykryte blachą, ale nie miałem, więc może dzisiaj pojadę kupić arkusz blachy i dokończę robotę jak założę blachę to zrobię zdjęcie.

Kamienie by tamtędy nie przeleciały ani by się tam nie zatrzymały na kamienie jest ten próg ma około 8cm przypuszczam, że kamień się nie wśliźnie chyba, że motowidła za nisko opuszczę to mogą go wciągnąć. Oczywiście test praktyczny pokaże czy warto było przerabiać i czy będzie to działać tak jak sobie to zaplanowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Panowie mdw 524 525 ma heder na sprezynach poziomowany w kazda strone,  byle zeby pole bez kamienie i 4-3 cm jest do osiagniecia bez zadnych przystawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

wywalone 1.7 anuszki sianej 26maja . wilgotnosc spora kolo 15 trafia sie zielone ziarko ale nadaja 2 tygodnie paskudnej pogody i bede wachlować.  O dziwo na te moje bidy najlepiej wyszla. Na piaskowej ziemi z 1.7 ok 3.5t na oko sprzedam to zważe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak to wygląda ostatecznie próba była na polu po talerzowanym nie w soi może być spuszczona i delikatnie brać ziemię nożyki ja przetrząsają i przelatuje przez nie i nie pcha się oczywiście po talerzówce ziemia pulchna a na soi ubita, więc będzie inaczej, ale na razie nie mogę sprawdzić, bo pada, więc muszę poczekać na pogodę.

 

IMAG0063.JPG

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Ściernisko po soi pięknie się zaorało mimo suszy ogólnej. Ziemia rozsypała się w pył, bez grud. Zobaczymy, jaki będzie plon pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Jak radzicie sobie z mokrą soją? Wykosiłem ponad 16 miała i tak stoi na przyczepie wachlowana i ma 15.5 od paru dni ziarka miekkie złapałem kombajn bo nadaja 2 tyg deszczów i teraz mam problem bo wcale nie schnie. Jak by rozsypać cienko na drewnianej podlodze to jest mozliwe ze jej spadnie do tych 13?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj