AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

dysydent    3086

To trzeba brać pod uwagę już przy planowaniu płodozmianu bo pozostałości pestycydów i i ich wpływ na działanie kolejnych w uprawach następczych jest nie do przewidzenia, trochę trzeba na wyczucie bo nikt nie opanuje teoretycznie wszystkich zmiennych gdy np: pogoda jest nie do przewidzenia.

 

Ja o dawkach herbicydów w fasoli decyduję w momencie ich stosowania gdy wiem ile po siewie, jaka gleba, prognoza pogody też ma znaczenie i nie mam jednej recepty na gotowy zestaw uniwersalny dla wszystkich i na każdą porę. Znam nieco mechanizmy i to mi dużo ułatwia. Ciekaw jestem dalszego losu tej soi po takiej dawce i postaram się odezwać w tym temacie za jakiś czas.

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Hey

wczoraj pryskałem na 1 liścienie Agilem w dawce 1 litr po deszczu ale na suche rośliny, dziś też trochę popadało. Tak chodziłem po polu i zauważyłem że od dołu żółkną mi liście wiecie może co to może być. soja siana 12.05. Przed deszczami wczoraj nie padało jakieś 2 tygodnie.

post-215260-0-74814500-1496762332_thumb.jpg

post-215260-0-66392600-1496762371_thumb.jpg

post-215260-0-74599200-1496762381_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

Ile Commanda (chlomazonu) i w mieszance z czym bo i Afalon i Penigan (Stomp ) podobne dają objawy w połączeniu z chlomazonem. Jeśli trafiłem to nie musisz nawet odpowiadać bo już wiesz, jeśli nie trafiłem -oczywiste że chciałbym się dowiedzieć czym to pryskane bo na drugi rok mam pole pod soję.

 

Przyjrzałem się bardziej i Metrybuzyna na drugim i trzecim chyba była i chyba z chlomazonem. Zgadł nie zgadł - to opryski przedwschodowe przedawkowane lub mieszanina przekombinowana i nieciekawie to wygląda bo może jeszcze się pogorszyć jak porządnie nie poleje. Zbyt to żółte i fotosynteza nie nadąża za stratami przez poparzenia pomijając pierwsze zdjęcie.

 

Paradoksalnie Agil może trochę "podleczyć" destrukcje biochemiczne po chlomazonie, ale metrybuzyna i linuron dają zwykłe poparzenia i - w najlepszym wypadku następne piętra rośliny będą zdrowsze.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Wyskoczyło mi trochę dziadostwa od miedz, mogę jechać teraz z Corum ? Jaką dać dawkę ?

post-8912-0-32361000-1496764757_thumb.jpg

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidWciso    1

no nie gadajcie że ją wytnie... czytałem i takie dawki ludzie stosują przy sencor. tym bardziej ze bezpośrednio po oprysku i w trakcie były obfite opady deszczu, tak naprawdę do połowy maja były obfite opady i deszczu i śniegu;]


co do skrzypu kwaśna ziemia kreda lub wapno po zbiorach i to dużo;] a Corum chyba nie da rady. Ja mam trochę przytuli i zastosuję chyba 1 dawkę 0,6l/ha Corum + Dash 0,6l/ha. W razie czego za 2 tygodnie druga taka sama...


micek161

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam

w soi bezpieczny i sprawdzony oprysk po siewie afalon po wschodach basagran , comand to nie za bardzo dobry pomysł pryskałem groch siewny afalonem i comandem jak co roku wsiane dwie odmiany jedna to tarchalski druga odmiana nabyta od sąsiada i nie wiem jaka nazwa bo nie pamięta i na tej odmianie nie było widać porażenia a w  tarchalskim dużo siewek pożółkło jakby były porażone i praktycznie nie ruszyły skarłowaciały mam pewność że od oprysku omijałem słup i gdzie ruszałem poszła duża dawka pas na szerokość belki karłowaty zbrązowiały lub nie ma , mokra i zimna wiosna  , liściozwój to pamiętam że w fasoli to miedzianem pryskałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidWciso    1

A co do objawów na dolnych liściach to to samo co u mnie mam nadzieję że się poprawi najwyżej za kilka dni dolistnie jakiś nawóz...


ja w tamtym roku pryskałem Afalonem i nic nie wziął chwast na chwaście spadek plonu soi do jakiś 2,5t/ha

 


micek161

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Dolistne będę stosował proleaf max zostało mi po zbożu więc wykorzystam dam jakieś 2litry na hektar. Tylko musi trochę podrosnąc jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

Na skrzyp w dwuliściennych oprysku nie ma, nie tylko w soi. W fasoli eksperymentują saletrą wapniową nalistnie ale jakie dawki i z jakim skutkiem? Nie wiem. Przy próbie ratowania z poparzeń chlomazonem warto dostarczyć składniki chlorofilu jednocześnie ze stymulatorami (np: Asahi) czyli magnez, żelazo nieco azotu a dobrze gdyby i gotowe aminokwasy - bo są jakieś tam gotowe kompozycje nalistne ale nie pamiętam jakie bo ulotka na podpałkę poszła a i cen nie znam bo może - "skórka za wyprawkę", efekty nieweryfikowalne bo każdy przypadek inny i nie wiadomo czy pomogło z zabiegu czy i samo by przeszło?

Gdy mieszanina herbicydów to dawki się kompensują i potęguje się efekt chwastobójczy i fitotoksyczny. Ja dawką pendimetalina 2,5l+ linuron 0,8l+ chlomazon 0,1l popaliłem ok 6-8% plantacji fasoli wielokwiatowej sąsiada podczas gdy u mnie bez problemu taka sama (oczywiście dawki środków zawierających te substancje) efekty poparzeń charakterystyczne dla linuronu). Każdy z tych środków osobno w tych dawkach nic by fasoli nie zrobił a i chwastów by pełno zostało, różnicę w efekcie na dwu plantacjach sprawiła różna głębokość siewu (u sąsiada płycej tak że motykami miejscami zasypywali) a już po wschodach czy nawet w trakcie poszły dwie ulewy. W ub r takie same dawki nie zlikwidowały dostatecznie chwastów mimo wilgotnej stale podczas wschodów gleby ale przy bardzo małych opadach łącznie.

Mieszaniny dają lepsze efekty chwastobójcze ale trudniejsze do zoptymalizowania w skali różnych innych uwarunkowań jak rodzaj gleby, gł. siewu, przebieg pogody i t. d.

Z tego zestawu dla soi pendimetalina za wysoka bo na nią wrażliwsza a jaka optymalna - nie wiem, soi nie uprawiam od czasów gdy pendimetaliny jeszcze nie było. Podobno linuron wycofany i jego rolę w mieszankach może przejąć herbicyd Boxer w spektrum zwalczanych chwastów i - podobno - mniej parzący, praktyka pokaże ale to już na drugi rok.


Przed wschodowo robiłem samym afalon 1l na hektar a teraz tym agilem też 1 litr na hektar.

 

Jeżeli tak to masz pecha bo ilość opadów po zabiegu była akurat taka że wmyło linuron dokładnie w strefę największej masy korzeni siewek soi i teraz je pali a soja stara się odbudować i efekt tego wyścigu to przynajmniej opóźnienie wegetacji. Sytuację poprawi porządny deszcz. Chociaż w fasoli pobielenia liści bardziej po chlomazonie, pewnie soja inaczej reaguje.
 


no nie gadajcie że ją wytnie... czytałem i takie dawki ludzie stosują przy sencor. tym bardziej ze bezpośrednio po oprysku i w trakcie były obfite opady deszczu, tak naprawdę do połowy maja były obfite opady i deszczu i śniegu;]...

 

U ciebie rośliny stracą tylko dolne piętro liści od oparów z gleby a skoro był deszcz to powinno być już lepiej.
 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Tego skrzypu to wyskoczyły mi tylko niewielkie place i w miejscach od miedz <_<  Pola wapnowane ale ph pewnie w granicach 5.5 bo to nowe kawałki. 

Na samosiewy zbóż, perz to tylko agil ?

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

na samosiewy zbóż mój wpis w temacie "fasola"

Skrzypu to ja mam ze dwadzieścia arów masowo w fasoli i to jest dopiero skrzyp, nie tam jakieś twoje pojedyncze i to placami, a podobno go kupują i nie wiem które zostawić? :)

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

post-16312-0-03023900-1496851521_thumb.jpg

 

Tak wygląda soja na dzień dzisiajszy. Gdzie niegdzie pojawił mi sie rdest kolankowy. Jest sens pchać się w basagran 1,5 l na ha?? bo w tej dawce rdest spali ale nie ma go jakoś sporo. Miejscami sporo jest jednolisciennych i może jutro prysnę jakimś leopardem 1 l na ha. Od siewu mineło miesiąc. Cięzko ona rośnie przez ten okres. Strasznie powolny ten wzrost jest ale jakiś tam jest.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

Nie wiem jak soja radzi sobie z rdestami bo w fasoli pozostawione 1sz/m2 dało taki las w żniwa że na rotacyjnej nożyki się zamykały ale to było kilka lat temu kiedy grad przerzedził fasolę i nie zagłuszyła tych pojedynków. Kiedy indziej więcej chwastów było różnych ale fasola gęsta i zbiór podcinarką wyszedł. Doświadczenie potrzebne na ile zachwaszczenie jest niegroźne bo 1,5l Basagranu "piechotą nie chodzi". Soja jest bardzo wymagająca co do fosforu i potasu, przy niedoborach będzie ciemnozielona (zwłaszcza fosforu) a mimo to nie rośnie, dotyczy to zresztą wszystkich roślin ale motylkowych szególnie, zakwaszenie też soi nie w smak i przychylam się do stwierdzenia że niewiele mniej wymagająca od buraków a bardziej od fasoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

fosforu to ma az nadto. Dostała 160 kg Polidapu ale gdzies czytałem ze w poczatkowej fazie soja rośnie mizernie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

Szwagier miał kawałek kilka lat temu bo nasion fasoli zabrakło i przywiózł przy okazji kontrabandy z Ukrainy nasiona (może to była nawet roudup ready). Posiana była w pierwszych dniach maja, opryskana razem z fasolą, raczej wyszła bo i zebrana sucha ale plon taki wyszedł że żaden z nas ze szwagrem do dzisiaj jej nie sieje a i zbiór ledwie przed wrześniowymi deszczami. Ona cały sezon wolno rosła w porównaniu z fasolą jaśkiem i ewidentnie dla niej za posno było tak że zostaliśmy przy fasoli ale teraz ta spadła z ceny i przyglądam się soi.

Po ile ją skupowali rok temu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Witam

Oto moja soja i zdjęcie chwastu to rdest?? Jest tylko w kilku miejscach placami na jednej działce, także pewnie 1l basagranu wystarczy, 

Soja siana 05.05

Pozdrawiam

post-31112-0-83105800-1496864246_thumb.jpg

post-31112-0-86265300-1496864332_thumb.jpg

post-31112-0-47199100-1496864493_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

W ubiegłym roku w Skierbieszowie po 1350 brutto/tona. Dobra odmiana daje w naszych warunkach na IV klasie do 2,2t/ha. W ubiegłym roku z 3ha średni plon 1,8t/ha odmiana Merlin.

Ja siałem kilka lat polską odmianę Aldana. Schodzi z pola około 5-10 września, plon do 2t z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5534

fosforu to ma az nadto. Dostała 160 kg Polidapu ale gdzies czytałem ze w poczatkowej fazie soja rośnie mizernie.

Soja rosnie wolno dopóki nie pojawią sie brodawki. W tym roku nie zaprawiałem nitraginą i brodawki już są . Soja była na tym polu 3 lata temu.

Co do fosforu to podobno soja pobiera niedostepne dla zbóż formy fosforu.  


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

u mnie nie ma brodawek, soja siana pierwszy raz na tym polu, zaprawiana nitroflorą, mineło miesiac od siewu. Nie licze na brodawki może dopiero jak bedzie siana ponownie na tym samym polu. W poczatku kwitnienia dam z 30 kg czystego N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

To gdyby nie dopłata - nijaki interes tylko zmianowanie dobre ale pod zboża groch, bobik pozostawiają lepsze stanowisko.

 

Na zdjęciach to rdest, nie wiem jaki ale nie kolankowaty, ten tworzy kępy a gdy więcej kobierce (nawet ładne z daleka :),) a ta soja nie jest taka mała jak na początek czerwca, na te trawki poczekałbym jeszcze niech podrosną, ja fasolę rok temu na takie mniej więcej popryskałem Supero i jeszcze zdążyły nowe powschodzić zanim fasola ziemię skryła i trochę problem ze zbiorem a w tym roku tam już łąka bo się wysiały (też fasola na tym polu) mimo że dopiero powschodziła chwastnica i chyba czekają mnie dwa zabiegi graminicydami. Tutaj traw niewiele a rdesty tylko na pierwszym zdjęciu widać bo widok plantacji raczej nie wymaga basagranu.

Jakbym swoją czerwoną fasolę widział - takie same uliczki przejazdowe i mijaki między siewnikami a i rozstaw rzędów podobny. Mam gdzieś foto, poszukam.

znalazłem

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj