AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Co do brodawek to już kiedyś pisałem, że niema nic lepszego dla strączkowych w tym soi jak brodawki, ponieważ na razie niema nawozów mineralnych, które udostępniałyby roślinie tyle azotu ile ona potrzebuje w danym momencie raczej działają szybko i w krótkim okresie, co sprzyja rozwojowi masy zielonej a nie koniecznie zawiązywaniu strąków, dlatego podawanie dużych dawek azotu mineralnego na początku wzrostu jest nie korzystne mówi się o maksymalnej dawce na start 30kg czystego składnika oczywiście, jeśli mamy słabe stanowisko, jeśli wiemy, że jest zasobne w azot to można zmniejszyć lub nie dawać wcale. Brodawki mają to do siebie, że wraz z wzrostem soi przybywa ich na korzeniach dzieje się tak, dlatego że brodawki są zależne od rośliny i nie jest tak, że jak jest ich dużo w glebie czy też zaszczepimy soję podwójnie to one już od małej rośliny obsypią korzenie taka mała roślina nie dałaby rady asymilować tyle azotu z powietrza, aby je wszystkie wyżywić, dlatego wraz z wzrostem soi przybywa brodawek o ile dobrze zaszczepimy nasiona lub mamy już dostatecznie zaszczepioną glebę, dlatego jak najbardziej na polach gdzie niebyło soi należy szczepić podwójnie teraz szczepionki są coraz lepsze, więc warto je stosować. Ja na dzień dzisiejszy już nie szczepie soi a mimo to jest dużo brodawek, ale to, dlatego że w moich glebach przez te 8lat namnożyło się ich bardzo dużo, więc warto sobie zaszczepić pola azot tylko w ostateczności jak słabe stanowisko lub jak soja przed kwitnieniem jest jasno zielona to warto podać azot mineralny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
8 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

Zgadzam się z opinią wyżej. Zastosowałem azot na kwitnienie z powodu braku brodawek. Nasiona miałem oryginalnie zaprawione, ale to chyba jedynie efekt marketingowy dla uzyskania lepszej ceny. Chciałbym w tym roku sam zaprawić histickiem, ale nie mam go gdzie kupić. O turbosoy wiem jedynie z tego doświadczenia. Może są to dwa różne preparaty, z różnymi szczepami bakterii, nie nakładają się, a uzupełniają, dając lepszy efekt. 

Nie wiem z jakiego regionu jesteś ale firma Wialan jeszcze ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

powiem wam jedno lubię obserwować jak rośnie soja ale jak się sprzedaje po 1950 netto tonę bez żadnych odliczeń x 25 ton (fakturę chyba w ramki oprawie) i wszystko się zmienia w uprawie soi pod względem opłacalności, nie wiem czy jeszcze dożyje takiego sezonu w którym cena soi zbliży się do 2000 tyć /tona . W tym roku mam plan przeprowadzić siew soi w odstępach rzędów  45 cm siewnikiem do kukurydzy z dwoma kółkami dociskowymi i dozownikami nawozu +mikro siał ktoś takim zestawem już może wcześniej ?? ciekawe jak mikro wpłynie na początkowy start soi a w dozownik NPK 7-20-30 ze 100 kilo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy sieje co 45 siewnikiem pneumatycznym i fajnie to wygląda mówił ze siał 100 kg na ha soi  a z nawozem to nie wiem  

22 godziny temu, Siedzacybyk napisał:

Zgadzam się z opinią wyżej. Zastosowałem azot na kwitnienie z powodu braku brodawek. Nasiona miałem oryginalnie zaprawione, ale to chyba jedynie efekt marketingowy dla uzyskania lepszej ceny. Chciałbym w tym roku sam zaprawić histickiem, ale nie mam go gdzie kupić. O turbosoy wiem jedynie z tego doświadczenia. Może są to dwa różne preparaty, z różnymi szczepami bakterii, nie nakładają się, a uzupełniają, dając lepszy efekt. 

https://sprzedajemy.pl/szczepionka-histick-rudnik-nad-sanem-2-e30984-nr58008374 tutaj masz bakterie dzwoniłem do nich ale trzeba zrobić przedpłatę a zadzwoniłem do miejscowego skupu zboża i powiedział ze będzie miał dużo opakowań i podjadę do niego i zapłacę na miejscu ale ma mieć dopiero w marcu     

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borat    0

Witam, w związku z problemami zakupu szczepionki Histick co myślicie o szczepionce z firmy agrarius bi soya, chyba zawiera ten sam szczep bakterii co Histick i jest w przystępnej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
8 godzin temu, borat napisał:

Witam, w związku z problemami zakupu szczepionki Histick co myślicie o szczepionce z firmy agrarius bi soya, chyba zawiera ten sam szczep bakterii co Histick i jest w przystępnej cenie?

Ja w tym roku na jednym polu zastosowałem. Ogólnie wszędzie na świeżych polach u mnie było słabe brodawkowate ale po tej szczepionce było chyba najgorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mi mówił co uprawia soje więcej jak 5 lat ze raz zrobił próbę i zasiał 3 kawałki soi na jednym polu jeden kawałek zaprawił histik-iem  drugi nitraginą i 3 kawałek czystą soje bez niczego i na żadnym kawałku nie było bakterii brodawkowych i pytał się różnych przedstawicieli i nikt mu nie powiedział dlaczego ich nie było 

A drugi znajomy stosował kilka lat nitraginę i mówił ze nigdy nie było bakterii a jak zastosował histick w podwójnej dawce to były bakterie

,ja siałem pierwszy raz soje na polu świeżo co kupionym nigdy tam nie było soi i zaprawiałem histik-iem 1 opakowanie na 100 kg ziarna i było bardzo dużo bakterii na korzeniach tylko ze dałem przed siewem 200 kg saletrzaku 27 i z 250 kg polifoski 8 bo to pole było zawsze nawożone amofoską 4-12-12            

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Bardzo duży wpływ na rozwój bakterii ma pogoda. W warunkach dużej suszy i w przesuszonej glebie bakterie się nie rozwiną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borat    0

Próbował ktoś stosować do odchwaszczania soi produktów zawierających chinomerak i imazamoks (produkty stosowane w rzepaku Clearfield ) ,chodzi o wyeliminowanie negatywnego wpływu bentazonu (bo prawdopodobnie taki jest ) na soję w preparacie Corum?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Stosowałem w zeszłym sezonie i w poprzednich latach czysty bentazon 480sl w dawce 2,5l na 1ha, czyli 1200g czystego bentazonu i nie zauważyłem negatywnego wpływu na soję pisałem o tym i pokazywałem zdjęcia po oprysku nic soi nie było nawet na zakładkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borat    0

Bardzo pomocne materiały dotyczące odchwaszczania (cz.2), oraz pochodzenia szczepionek (cz.3) znajdziemy na kanale MODR Karniowice na YT.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jachna2000    6

Mam pytanie odnośnie odmiany Mavka, czy naprawdę dolne strąki są tak wysoko jak pisze producent (15-20cm) ? Jak miał ktoś doświadczenie z tą odmianą, to proszę o odpowiedź. Pomiędzy Merlinem, a Bettiną widziałem znaczną różnicę na korzyść Bettiny. Kombajn wybrał wszystko, a przy Merlinie zostawały najczęściej 2strąki na roślinie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borat    0

W 2019 roku miałem odmianę SG Anser i według mnie strąki dolne były dość wysoko osadzone, zasiana była w ilości 55 szt./m2 w rozstawie rzędów 25cm, w tym roku będę siał soje w rozstawie 37,5 cm (co 3 redlica) 50 szt./m2 bo według mnie takie zagęszczenie w rzędzie spowoduje że soja będzie między soja konkurowała o światło i tym samym wybijała się ku górze co powinno skutkować wyższym zawiązaniem dolnych strąków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

W tym roku większość odmian w mojej okolicy miała strąki na 15 cm, chyba, że ktoś siał po 15 maja. Bez problemu wszystko się zebrało kombajnem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeśli chodzi o zawiązywanie strąków to nie jest to cecha odmianowa, która by była powtarzalna, co roku niektóre odmiany zawiązują nieco wyżej strąki niby jedną z takich odmian jest anser czy też słynna mavka, ale jak Ja je miałem to nie zauważyłem istotnej różnicy porównując do innych odmian, które miałem w tym samym czasie. Mówi się, że wcześniejszy siew ma wpływ na zawiązywanie strąków około 2cm wyżej niż ta sama odmiana posiana później gęstość siewu też ma wpływ na zawiązywanie strąków, ale czym gęściej tym gorszy plon mniej strąków na roślinie niektórzy wieżą, że podanie większej dawki azotu na start sprawi, że rośliny soi będą wybujałe i zawiąże wyżej strąki, dlatego walą ten azot na start poza tym każdy ma swoją teorię, ale jedyną słuszną metodą jest sianie po kilka odmian na własnym polu i obserwowanie soi na własnych polach, jeśli na waszych polach tak będzie jak piszą to wtedy możecie powiedzieć, że ta odmiana u was faktycznie, co roku zawiązuje wyżej strąki niż inne inaczej to tylko przegadywanie się jak to tu na tym forum wielu ma w zwyczaju nie byli w ulu a chcą mówić o życiu pszczół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

pstaszek ty albo ktoś inny ale to chyba Ty pisałes kiedyś że chlomazon Command ma rejestracje w soi w Polsce. Na żadnej etykiecie nie moge znaleźć soi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    403

Chciałbym zasiać jakąś wcześniejszą odmianę, zastanawiam się nad odmianami Syngenty. Nie siałem jeszcze soi z tej firmy, widziałem je tylko na poletkach. Anser, Abelina, Merlin, to chyba takie wcześniejsze. Mam porównanie tylko do Brunensis, Moravians i Mavki, i nie chciałbym późniejszej odmiany niż wymienione. Jakie jest Wasze zdanie o odmianach z tej "stajni"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

andrzej1988

W wyszukiwarce gow.pl wpisz soja chlomazon to ci wyszuka 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie

Siedzacybyk

To są odmiany z firmy Saatbau a nie z Syngenty proponuje abyś je posiał razem z tymi odmianami, które już siałeś tylko w taki sposób przekonasz się czy u ciebie one będą lepiej plonować niż te, z którymi masz już doświadczenie innej skutecznej metody niema jak tylko posiać kilka odmian w jednym roku to najskuteczniejsza metoda stosują ją wszyscy, którzy poważnie myślą o uprawie soi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

Merlin wychodzi między 15 a 25 września do zbioru, plon od 2t wzwyż na IV klasie u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

ABACA trudno dostępna reklama zrobiła swoje teoretycznie mam zamówioną na 2ha a czy dostanę to się okaże miałem siać Polluxa, ale chcą za jednostkę ponad 240zł, więc nie posieje poza tym zamówiłem Aurelina, Sirelia, Adessa, Abaca miała być jeszcze Kofu, Tertia, Naya, Adelfia, Silesia, Regina, ale chyba zrezygnuje, bo albo niema albo za drogie. Radze się pośpieszyć z zamawianiem, bo w tym roku z powodu ceny skupu soi niektóre odmiany mogą bardzo szybko zniknąć zwlekanie na ostatnią chwile spowoduje, że zostaną tylko te mniej popularne Merlin dość w cenie prawdopodobnie z powodu jego popularności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Prawda Silesia już niedostępna może gdzieś u pośrednika jakiegoś jeszcze by się znalazła, ale oficjalnie już niema tak jak sporo innych odmian popularnych i w miarę z przyzwoitą ceną, dlatego warto jak najszybciej zorientować się, co gdzie jest Ja już w styczniu pytałem, co gdzie będzie to Silesi już nie było podobno w Grudniu trzeba było zamawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    403

Powiedziano mi, że silesia w całości poszła do Czech. Może ktoś ma u siebie Silesię i chciałby się podzielić?

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj