AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

barthez96    3

Ile soi należy wysiewać na ha biorąc nasiona z pierwszego odsiewu. Wiem, że te kwalifikowane są w jednostkach i bodajże jednostka jest na 0,25ha.


D-358 DT-239 DT-436 IH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Zależy od nasion ale tak mniej więcej od 120-150kg/ha. Ja siałem 140kg i troszkę była za gęsta. 

Edytowano przez Aroo22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barthez96    3

Robiłeś próbę kiełkowania? Niestety cena kwalifikatu zabija, szukam jakiejś rozsądnej opcji.


D-358 DT-239 DT-436 IH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Nie robiłem, nasiona kupowałem od innego rolnika i nie było już czasu na próbę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barthez96    3

Jakieś wskazówki co do soi na co zwracać uwagę przy kupnie nasion z "pola"?


D-358 DT-239 DT-436 IH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Nie za bardzo pomogę bo dopiero 1 rok miałem soje, może bardziej doświadczeni się wypowiedzą. Jedynie co mi przychodzi do głowy to aby nie była desykowana. 

Edytowano przez Aroo22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barthez96    3

Desykacja soi w jakiś sposób ogranicza jej kiełkowanie? Siałem groch, jednego roku desykowałem, siałem na wiosnę i było w porządku.

Edytowano przez barthez96

D-358 DT-239 DT-436 IH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Zależy czym desykowane. W pewnych przypadkach może mieć wpływ na kiełkowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zawiozłem próbki soi do zbadania i co się okazało, że soja koszona we Wrześniu, która miała niecałe 11% wilgoci miała ponad 40% białka i prawie 19% zaolejenia a soja koszona 15 Listopada miała niecałe 34% białka i 18% zaolejenia to tak do myślenia dla tych, co twierdzą, że soję można kosić późno nawet po przymrozkach.

Jeszcze jedna ciekawostka zaraz po wykoszeniu tej pierwszej soi we Wrześniu dałem ją do zbadania i parametry były niższe niż teraz, czyli miała ponad 35% białka i ponad 17% zaolejenia ciekawa sprawa czy leżakowanie soi ponad 1,5 miesiąca mogło wpłynąć na zwiększenie zawartości białka i oleju czy też te urządzenia do badania mają taki rozrzut, że za każdym razem pokazują, co innego i to o sporym skoku procentowym taka ciekawostka może ktoś też już miał taki przypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barthez96    3

Kupie soję do siewu, woj. lubelskie najlepiej odmiany wczesne i średniowczesne.


D-358 DT-239 DT-436 IH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Urządzenia, a szczególnie takie elektroniczne, mające zastąpić dokładną pracę laboranta, są nieprecyzyjne. Mam pogląd na podobne maszyny, lecz w innej branży. Miały być luksusem, ponieważ nie trzeba wysyłać materiału do laboratorium. Dla mnie to drogi w eksploatacji, ale nic nie warty sprzęt. W laboratorium, wszystko jest kalibrowane, drogie maszyny, a wyniki powtarzalne.     

Wydaje mi się, choć botanikiem akurat nie jestem, że w ziarnie, jak w każdym żywym organizmie zachodzą przemiany. Ono z czasem wysycha i te przemiany zanikają, przy dostępie wody powracają, a po wypłukaniu hormonów blokujących kiełkowanie, roślina zaczyna rosnąć. Prawdopodobnie w ziarnie dokańczane są jakieś procesy biochemiczne, które odpowiadają za produkcję i magazynowanie substancji zapasowych. To tylko moje rozważania, przydałaby się opinie botanika :) Może firmy skupujące  na tym bazują i zarabiają?! 

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dzisiaj wstawiam obiecane zdjęcie soi wykoszonej 15 listopada i dla porównanie soja wykoszona we wrześniu daje do myślenia

 

IMAG0188.JPG

IMAG0191.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Te ciemne nasiona i pomarszczone to przeważnie nasiona, w których zaczyna czernieć soja pod łuską a poza tym nasiona są pokryte grzybami mimo suszenia w suszarni Pedrotti, która ciągle miesza i jak mnie zapewniał właściciel oczyści ziarno soi to nadal nasiona są ciemne, bo tak jak pisałem są czy to zgrzybiałe od środka czy to proces psucia się oleju to jest to pod łuską i nie da się tego usunąć te nasiona, które w procesie suszenia były pozbawione łuski nadal były szare a nie żółte tak jak te, które nie są porażone. Poza tym w procesie suszenia te nasiona czarne i o kształcie fasoli nie odzyskały już kształtu owalnego i pozostały w kształcie fasoli, co oznacza, że zaszły w n ich już tak poważne procesy, że suszenie nie spowodowało powrócenia tych nasion do normalnego kształtu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    207
Dnia 25.11.2020 o 08:54, pstaszek napisał:

Zawiozłem próbki soi do zbadania i co się okazało, że soja koszona we Wrześniu, która miała niecałe 11% wilgoci miała ponad 40% białka i prawie 19% zaolejenia a soja koszona 15 Listopada miała niecałe 34% białka i 18% zaolejenia to tak do myślenia dla tych, co twierdzą, że soję można kosić późno nawet po przymrozkach.

Jeszcze jedna ciekawostka zaraz po wykoszeniu tej pierwszej soi we Wrześniu dałem ją do zbadania i parametry były niższe niż teraz, czyli miała ponad 35% białka i ponad 17% zaolejenia ciekawa sprawa czy leżakowanie soi ponad 1,5 miesiąca mogło wpłynąć na zwiększenie zawartości białka i oleju czy też te urządzenia do badania mają taki rozrzut, że za każdym razem pokazują, co innego i to o sporym skoku procentowym taka ciekawostka może ktoś też już miał taki przypadek.

ja sprzedalem wczoraj po 1800zl netto, koszona 20 paz, suszona do 12.5%, 34.6% bialko, 18.1% olej, zanieczyszczenia 1.1%, gestosc 69.3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Moja Abelina koszona 22 września miała wilgotność 10,2%. Sam się zdziwiłem z wyniku. Dlatego dalej będę stawiał na wczesne odmiany. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem soje pierwszy rok i soja aligator wyszła mi 3,2 t z ha na ziemi 3b a znajomemu na lżejszej ziemi  1- 2 klasa 3,6 t z ha  a znajomy miał soje Comandor i miał 4,2 t z ha przy wilgotności 18 %    

Edytowano przez przybyslawice5211

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Lp.

Odmiana

Zebrana powierzchnia [ha]

Ilość zebrana kg

Wilgotność [%]

Zebrana ilość [12,5%]

Plon [t/ha]

1

Adessa

0,19

426

25,1

0,363

1,91

2

Abaca

0,19

610

20,6

0,554

2,92

3

Abaca+Turbosoy

0,19

605

19,5

0,556

2,93

4

Abelina

0,18

540

23

0,472

2,62

5

Abelina+Turbosoy

0,19

570

19,2

0,524

2,76

6

Aurelina

0,2

725

21

0,65

3,25

7

Aurelina+Dakarsoy

0,19

710

19,2

0,653

3,44

8

Regina

0,18

605

16,9

0,577

3,21

9

Regina+Agrosorb

0,19

715

19,1

0,658

3,46

10

Adelfia

0,12

630

17,1

0,594

4,95

11

Betina

0,11

445

22,2

0,394

3,58

12

Betina+Yara

0,1

340

25,2

0,289

2,89

 

Tegoroczne wyniki z moich poletek.

Przedplon soja. Ziemia IVa IVb. Małopolska

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

tomaszek767

Bardzo dobre doświadczenie daje koledze obraz tego, co faktycznie na jego polach się udaje i co powinien siać.

Poniżej tegoroczne plony soi ciekawostką jest podanie plonów z trzech rejonów kraju i plon wzorca zobaczcie jak w poszczególnych rejonach kraju jest plon wzorca bardzo duże różnice, więc niema się, co sugerować średnim plonem ogólnym krajowym w podejmowaniu decyzji, co do odmiany, jaką będziecie siać. A najlepsze doświadczenie to, co powtarzam od wielu lat to doświadczenie na własnym polu wysiewać kilka odmian w tym samym roku najlepiej od różnych hodowców to wam pokaże, która odmiana sprawdzi się na waszych polach. Wpisać na miejsce "agrofoto" "a.g.r.o.p.o.l.s.k.a" bez kropek.

https://www.agrofoto.pl/uprawa/straczkowe/najlepiej-plonujace-odmiany-soi-2020,109.html

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

ptaszek

Masz racje aczkolwiek rekordzistka była u mnie Aurelina 4,1. W tym roku poletka była na polu gdzie rok wcześniej była tez soja wiec miała sporo brodawek więc uważam ze warto na początku siać przez 2 lata soję na soi żeby namnożyć bakterie. W tym roku na "świeżych" polach mimo dodatkowej podwójnej dawki histicka bardzo słabe było brodawkowanie. Dobrze mi tez wyszła Acardia 3,1 i Sirelia tez 2,9 dala także ogólnie nie najgorzej. Najsłabiej dala mi Viola bo wyszło 1,4t/ha. Jeszcze tak jak widzicie warte uwagi są te aminokwasy z agrosorbu. Naprawdę było widać gołym okiem ze rośliny były ładniejsze.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, tomaszek767 napisał:

 

Lp.

Odmiana

Zebrana powierzchnia [ha]

Ilość zebrana kg

Wilgotność [%]

Zebrana ilość [12,5%]

Plon [t/ha]

1

Adessa

0,19

426

25,1

0,363

1,91

2

Abaca

0,19

610

20,6

0,554

2,92

3

Abaca+Turbosoy

0,19

605

19,5

0,556

2,93

4

Abelina

0,18

540

23

0,472

2,62

5

Abelina+Turbosoy

0,19

570

19,2

0,524

2,76

6

Aurelina

0,2

725

21

0,65

3,25

7

Aurelina+Dakarsoy

0,19

710

19,2

0,653

3,44

8

Regina

0,18

605

16,9

0,577

3,21

9

Regina+Agrosorb

0,19

715

19,1

0,658

3,46

10

Adelfia

0,12

630

17,1

0,594

4,95

11

Betina

0,11

445

22,2

0,394

3,58

12

Betina+Yara

0,1

340

25,2

0,289

2,89

 

Tegoroczne wyniki z moich poletek.

Przedplon soja. Ziemia IVa IVb. Małopolska

 

a jaka agrotechnika? pH? nasiona kwalifikat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
4 minuty temu, ROLNIKzLUBOWA napisał:

a jaka agrotechnika? pH? nasiona kwalifikat?

Ph 7,0-7,2 fosfor potas średnie magnez nisko. Nasiona kwalifikat (jednakże mimo iż była soja na soi kwalifikta odszczepiam HiStickiem na poletkach był kwalifikat + inna szczepionka tak jak w tabeli). Agrotechnika. Po soi w zeszłym rokut alerzowka na 5cm. W lutym wysiane Korn Kali 250kg/ha. Na tydzień przed siewem oprysk glifosatem + MCPA ze względu na miejscowo występujący skrzyp. W trakcie siewu 100kg/ha Fosforanu amonu. Siew 27 kwietnia w ilości około 60 szt/m2 na głębokość około 2-2,5cm. Po siewie sencor liquid+ boxer ( ale moim zdaniem słaba mieszkanka bo później jeszcze poprawiałem corum 0,6/ha). Do tej pory korzystałem z plattena ale nie mogłem w tym roku dostać. potem dwa zabiegi dolistne Yara Photrel Advance 1,5hg/ha+ CoMo 0,2l/ha+ yara Bortrac 1,0l/ha+ Optysill 0,7l/ha. Zbiór około 10 października. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11
19 minut temu, damian12345 napisał:

a jaki rozstaw i siewnik? jaki masz zbyt na soję?

Siewnik mzuri. Rozstaw 33cm. Zbyt w tym roku sprzedałem po 1680 z podwórka netto do agroloku. Poprzednie lata sprzedawanem do ap trans energy. Agrolok ma ten plus ze nie potrąca jeszcze za niska zawartość białka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj