AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Siedzacybyk    403

Wymłóciłem w tym roku tak łubin, z chwastem. Omłócony w ręku miał 12 %, jak na przyczepie leżał z chwastem miał chyba 20 :) Przewiałem go i wróciło do 13 %. Jak go sprzedawałem to kupcy dziwili się, że taki suchuteńki :) Radzę przewiać, na pewno nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

20 procent miała w czasie koszenia.

Wszystko z chwastem nie jest, były takie place, że było dużo chwastu i wtedy taka jak na zdjęciu wyżej.

Jutro w niedzielę czyścił nie będę od poniedziałku deszcz, rano w poniedziałek wiozę na skup tylko, żeby wzięli i żeby z przyczepy zleciało 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    403

W tym roku w soi miałem psiankę. Wystrzeliła jak szalona w sierpniu, miałem ją wyrwać ale jakoś odpuściłem. Zawyżyła wilgotność o 3 %, bez szans by ją odczyścić, ale najważniejsze, że przyjęli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak widać problemów z soja nie brakuje, co do chwastów w skoszonej soi to dobrym rozwiązaniem są wialnie czy to odśrodkowe czy zwykłe są tańsze od czyszczalni Ja oprócz czyszczalni Petkus 547 posiadam wialnie odśrodkową z Augustowa bardzo dobrze odsysają czy też wydmuchują chwasty i inne zanieczyszczenia soja jest dosyć ciężka, więc można ustawić mocny wiatr. Myślę, że przy uprawie soi narzędzie bardzo przydatne a i do innych nasion się przyda.

 

separator.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W tej chwili wybór jest bardzo duży, więc można sobie dopasować, co tylko się chce, ale wiadomo, że budżet najważniejsza sprawa, jeśli ktoś nie chce wydawać dużej kasy to wialnie są chyba najtańsze taka jak pokazałem kosztuje około 4tyś zł ta, o której ty mówisz to już wydatek około 18tyś zł są też wialnie odśrodkowe zamontowane na żmijkach plus sita tak, że wybór jest bardzo duży, ale jeśli chodzi oto, co lepsze to czyszczalnie sitowe mają jednocześnie separatory powietrzne z cyklonami, więc niema, co porównywać do separatorów nasion powietrznych czy też bębnowych sitowych czy tym podobnych wynalazków. Czyszczalnie sitowe z separatorami powietrznymi umożliwiają czyszczenie wstępne jak i dokładne, ale niestety kosztują bardzo dużą kasę Ja za moją używana bez sit cyklonu i podajnika elewatorowego zapłaciłem 23tyś po dokupieniu cyklonu i podajnika + sita do soi i zboża + podstawa pod czyszczalnię można przemieszczać czyszczalnie w dowolne miejsce wyszło mnie na dzień dzisiejszy około 60 tyś zł czyszczę nią i soje i zboża około 200-300t rocznie dodam jeszcze, że rama na sita do tej czyszczalni kosztuje 900zł brutto a trzeba ich 7 sztuk na każdą ramę przychodzi po 5 sztuk sit, czyli łącznie 35 sztuk na trzech poziomach jedno sito kosztuje w zależności od wielkości otworów, czyli oczka i podłużne otwory do 2mm kosztują 55zł netto a powyżej 2mm 45 zł netto poza tym warto mieć więcej ram, aby nie trzeba było przekręcać sit przy zmianie czyszczenia innych roślin. Dodam jeszcze, że moja czyszczalnia ma wydajność przy wstępnym czyszczeniu do 40 t na 1 godz., co umożliwia mi rozładunek z jednoczesnym czyszczeniem bez spowalniania rozładunku bardzo przydatne w czasie żniw, czyli jak już wspomniałem budżet decyduje o tym, na co się ostatecznie zdecydujemy, ale czy separatory powietrzne czy czyszczalnie bębnowe czy też czyszczalnie plus separator na pewno się przydają w uprawie soi i nie tylko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    908

1 . soja żeby na niej zarobić ma rosnąć bez chwastu , niewielkie zachwaszczenie nie przeszkadza 

2.na takie ilości o jakich mowa tutaj to albo zawieść na skup zapłacić za czyszczenie albo przetak i napierdalać haha 

3, ptaszyna już widzę następną mądrość życiową odkrywa w soi a mianowicie czyszczenie hahaha 

4 .  nasiona soi są delikatne i przy czyszczeniu transportowaniu suszeniu i na nie trzeba uważać  , jak mokre to się gniecie jak suche to robi się sieczka i o tym firmy przetwarzające soje wiedzą i chcą kupować soje o takiej wilgotności która nie jest osiągalna przy   zbiorze bez suszenia 

byle jaką suszarnie zasypać to potrzeba hektarów  do tego czyszczalnie wialnie o czym tu gadać 

siać takie odmiany żeby skosić wcześniej , tak odchwaszczać żeby czyścić nie trzeba było  i nie słuchać chorych ludzi !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    403

Przy takiej inwestycji na czyszczalnię, trzeba się raczej zajmować hodowlą nasion na C1? Ja pszenicę odstawiam z kombajnu, nikt u nas nie odwiewa, soję też staram się odstawić prosto z pola, aczkolwiek 2 tony w tym roku musiałem przewiać.

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja dostaje za pszenice 30zł na tonie więcej za oczyszczoną soje wiadomo jak niema zanieczyszczeń to niema potrąceń trzeba samemu sobie policzyć czy ci się to opłaca poza tym jak wysyłam pszenicę czy soję dalej to musze mieć czystą, bo jak mi powiedzą, że zanieczyszczenia są i będą potrącenia to przecież nie wrócę transportu, bo koszt transportu jest po mojej stronie tylko musze się zgodzić na potrącenia a jak policzysz sobie, że przy 200-300t stracisz od 6tyś do 9tyś to zrozumiesz, że to się opłaci taka inwestycja zwraca się po latach, bo nie może zwrócić się 2-3 latach to normalne. Poza tym UE wprowadza zielony ład nikt dokładnie nie wie, co to będzie oznaczało dla Rolnika, ale moim zdaniem UE nadal brnie w ekologie, co znaczy, że czyszczalnia w każdym gospodarstwie będzie konieczna obym się mylił, ale wszystko na to wskazuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    403

Mam nadzieję, że wiać pszenicy nigdy nie będę, choć mam jej kilka razy mniej. Nie wiem co w założeniu ma unijny 'zielony lad', przypuszczam zwrot rolnictwa w kierunku dopłat do ugorowania. Czas pokaże, aczkolwiek zakaz stosowania ŚOR w zazielenieniu doprowadziło do spadku ilości zasiewów strączkowych. Jeśli Pan posiada profesjonalny sprzęt, to dlaczego by tego nie wykorzystać do produkcji kwalifikatu, ? Uważam, że każda okazja jest godna wykorzystania. Jeśli ktoś ma dużo pola, dobre ziemię, zajmuje się wyłącznie rolnictwem, ukierunkowanie i wyspecjalizowanie produkcji może przynieść wymierny zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Owszem, ale jak sam chyba wiesz rynek materiału siewnego w naszym kraju jest przesycony a chętnych na materiał siewny mało poza tym nie wystarczy mieć czyszczalni potrzebny jest tryjer a i stół grawitacyjny też byłby wskazany to wszystko musi być robione w jakiejś hali, której nie posiadam do tego linia do pakowania i ważenia to tak z grubsza niestety te kilka tysięcy, które wydałem nie wystarczą do uruchomienia produkcji materiału siewnego poza tym nie wystarczy go wyprodukować trzeba też go sprzedać a z tym jest problem. Niedaleko mnie 10km są dwa gospodarstwa zajmujące się produkcją materiału siewnego dużo większe 1500ha od mojego, więc pchanie się w tym kierunku było by porażką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Obydwa gospodarstwa produkują dla firm nasiennych oczywiście nie cały areał, który posiadają tylko tyle ile jest zapotrzebowania od firm nasiennych, więc Ja nie mam żadnych szans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    146

ja stawiam że Zielony ład to raczej ekologia ,, czas pokaże trzeba obserwować,  z tego co czytałem wywiady z komisarzem rolnictwa Wojciechowski to z jego słów tak rozumiem , że w Europie uznano że nie mają szans w rolnictwie z resztą świata i muszą coś zmienić , więc uznano że wyjściem będzie ekologia i tak chcą wyciąć resztę , to  taktyka  stosowana przez UE nie na pierwszym rynku i to z powodzeniem, tak to widzę, ale to jest pewnym kosztem tylko o tym cicho mówią że nie będzie wzrostu cen , ale mnie to się jakoś nie spina bo jak będą większe nakłady to muszą ceny wzrosnąć, chyba będzie jednak na starcie rozwodniony ten projekt albo stopniowo wprowadzany , ale zdecydują o tym Niemcy, Francuzi, Holendrzy etc.  na pewno nie Polska

 

odnośnie materiału siewnego i produkcji to właśnie PE przegłosował  otwarcie unijnego rynku na materiał siewny z Ukrainy!!! 

 

PS. zawsze jak jest kij to i marchewka się znajdzie

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Filmik faktycznie słaby a co do ostatniego zdania to genetyka nie równa się genetycznie modyfikowanymi roślinami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    146

mam nadzieje że zrobią jakieś podsumowanie bo takie coś umieszczać to jakaś kpina, 

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Filmik fatalny zero przygotowania a soja wyglądała bardzo ładnie, więc warto by było poznać plony poszczególnych odmian. Oczywiście wygrała Adelfia i to nasuwa wiele pytań, bo wiem, że firma bardzo zachwala tą odmianę, więc wygląda to na reklamę tej właśnie odmiany zero profesjonalizmu. Rolnik nawet się nie wypowiedział, bo kto by się podłożył pod coś tak kiepskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257
Dnia 11.10.2020 o 06:53, Zodiax napisał:

Jakie macie ceny soi ?

1600 brutto LHR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206

za tydzień ma być 17c to może się wjedzie mam miejsca gdzie dużo wody stoi, soja po pas, powinno być tu 3t

20201016_153901-02.jpeg

20201016_153901-02.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ładna 3t powinno być oby tylko pogoda dopisała Moja też jeszcze na polu, ale na to, że suchą zbiorę to już nie liczę a jedynie żeby ją zebrać i za dużo na niej nie stracić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj