AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Siedzacybyk    413

Cześć. Posiadacie zdjęcia, gdzie widać ostrąkowanie krzaczka soi? Ciekawy jestem jak w tym roku to u Was wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Też jestem ciekaw. Tak to wygląda dzisiaj, ale jest obawa, że jak nie popada to ziarno będzie drobne i plon diabli wezmą.

 

IMAG0124.JPG

IMAG0127.JPG

IMAG0131.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Planujecie desykować czymś soje? Mam kilka kawałków z chwastem i obawiam się koszenia tego bo już miałem problemy z wilgotnością i kombajn tego syfu nie odwiał a jednak po pryskaniu 3 lata temu reglone było git. Wcześniej na glifo nie badali a teraz po aferach z gryka mogą na to patrzeć. Może samym azotem w mocnym stężeniu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Też mam taki problem zastanawiam się nad spotlight 

Edytowano przez Radek88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W soi mamy zarejestrowane dwa środki oparte na glifosacie, czyli Klinik Free 360 SL 3-4l na 1ha i Rundup Power Max 720 2kg na 1ha odpowiednio wcześnie zastosowane dają dobry efekt przy desykacji soi z chwastami. Czyli glifosat można stosować bez obaw w zalecanych dawkach i terminach zachowując odpowiedni okres karencji przed zbiorem pryskanie tydzień przed zbiorem glifosatem to nieporozumienie niema możliwości, aby chwasty po 1 tygodniu po glifosacie uschły, dlatego nie należy czekać aż soja uschnie tylko pryskać, jak co najmniej 70-80% żółto-brązowa.

Poza tym do desykacji ziemniaka mamy do dyspozycji takie środki

- Basta 150 SL (glufosynat amonowy)
- Beloukha 680 EC (kwas nonanowy)
- Randil Fast 680 EC (kwas nonanowy)
- Spotlight Plus 060 EO (karfentrazon etylowy)

No i jak ktoś zrobił zapasy to można prysnąć Dikwatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

No tak, ale ten glifosat... Wiadomo temat rzeka, ale chyba coś w tym jest.

Tylko pytanie czy np spotlight też nie jest szkodliwy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zasada jest prosta każda chemia jest szkodliwa a wokół glifosatu było dużo szumu zanim Niemcy przejęli od Monsanto Rundup teraz jak Niemcy się bogacą to glifosat jest OK pisałem kiedyś, że tak będzie po prostu Monsanto musiało się podzielić z zyskami z Niemcami albo wcale glifosatu w Europie nie można by było stosować a że Niemcy żądzą w UE to niebyło trudno wywrzeć presję i zmusić Monsanto do podzielenia się zyskami, czyli stara prawda jak nie wiadomo, o co chodzi to wiadomo, że chodzi o szmal.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Ja na swoim kwaśnym kawałku dając po 100 kg saletry wapniowej i na miejscu gdzie nadsiałem więcej nawozu to mam po 50 strączków gdzie mniej to po 30 ale nie jest źle. W miejscu gdzie pale łęty z pomidorów to zielona jak cholera ale za to i wigor ma. Więc jak są dobre zasobności to soja jak las a tam gdzie słabe to już żółta. Tyle że nie ma sie z czego cieszyć bo równo nie dojdzie. 2 lata temu. 13 września desykowaną soje ścinałem a w tum roku na tych polach pojdzie kolo 30 września bo nie bardzo żółknie jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    207

tak myślę żniwa będą późno bardzo u myślę środek października minimum 

w tym roku Gorczyca była 3 tyg później jak rok temu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147

pogoda , za imgw "Będą się tworzyć silne układy burzowe, którym towarzyszyć będą nawałnicowe porywy wiatru (miejscami powyżej 100 km/h!), nawalne opady deszczu oraz opady gradu. Wystąpią także warunki do rozwoju trąby powietrznej."

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak wygląda soja po niecałych 2 tygodniach od wstawienia poprzednich zdjęć jest nie do poznania teoretycznie nadaje się do desykacji brak opadów przyspieszył jej dojrzewanie a w zasadzie usychanie dzisiaj spadło około 15l na 1m, więc ta, co jeszcze zielonkawa to przedłuży swoja wegetację a ta, co żółta to jej już nic nie pomoże takie mamy anomalia pogodowe jedni maja za dużo deszczu a u innych jest go za mało.

 

IMAG0138.JPG

IMAG0139.JPG

IMAG0140.JPG

IMAG0141.JPG

IMAG0142.JPG

IMAG0143.JPG

IMAG0146.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147

będziesz desykowac roudapem ? a jakby zostawić to co źle będzie w ścieżkach to dopiero się wymłóci przy oprysku?

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Mam dikwat, więc jeszcze poczekam, ale desykacja raczej konieczna straty podczas desykacji to normalna sprawa, ale na pewno mniejsze niż przy nierówno dojrzewającej soi ta wcześniejsza będzie się osypywać i straty będą większe niż podczas desykacji oczywiście każdy zrobi tak jak będzie uważał, że w jego przypadku będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147

kiedy odpowiedni moment na dikwat  na przykladzie twoich zdjęć?

u mnie część dolnych strąków zasycha  już brązowieje, górne zielone, rośliny też mieszanka chociaż zaczynają te zielone schnąć w oczach  ,  górne strąki częściowo niewypełnione albo w ogóle brak ziarna , zaschnięte, do czwartku duży deszcze jak pisałem wyżej  zapowiadają, poźniej ma niby byc ciepło koło 20 stopni i słonecznie ale kto wie jak będzie

Sarplon  sklejacz  warte to coś czy nie?

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zacznę jak ta żółta będzie miała strąki brązowe to ta zielona powinna w większości w tym czasie zżółknąć, czyli jak będzie słoneczna pogoda to gdzieś za tydzień wjeżdżam a jak będzie padać to koło 15tego września. Sklejaczy nigdy nie stosowałem to nie wiem jak w praktyce działają na pewno trzeba dobrze opryskać strąki, jeśli ma to je skleić, czyli dysze dwustrumieniowe i odpowiednia ilość wody albo opryskiwacz z rękawem powietrznym, ale tak jak pisałem nie stosowałem, więc doświadczenia w tym temacie nie mam, więc nie poradzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Soja to roślina ciepłolubna gdyby w europie był ustabilizowany klimat ciepły to dawno by uprawiano na większą skalę .A tak kilku mondrali z Brukseli i "ekspertów" z ODR chcą wprowadzać kosztem rolnika nowe uprawy . Gdyby to było takie proste to mamy w europie krokodyle i piranie i nie tylko w zoo o soi nie wspominam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    908

w naszej parafii 20 % upraw to soja , z tego co widzę to w następnym roku ponad 40 % 

jak będa dopłaty w okolicach 700 zł do ha strączkowych i choroby nie zaatakują soi drastycznie to ciężko będzie kupić pszenicy kurom  w następnych latach 

mówi się nawet że soja niektórym życie uratowała  haha  i to wcale śmieszne nie jest bo soja u tych co siali zboże w monokulturze wcale gorzej nie plonuje od pszenicy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj