AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Na sianie nigdy nie jest za późno jak ktoś chce posiać to i w czerwcu posieje, ale musisz pamiętać, że soja jest rośliną krótkiego dnia ostatnio sporo o tym pisałem, czyli późniejszy siew nie gwarantuje dobrych plonów, dlatego tak ci mówili przedstawiciele handlowi poza tym możesz sobie na ten temat poczytać w Internecie. Czyli żeby nie okazało się, że ci soja nie dojrzeje musisz się skupić na odmianach wczesnych wschody powinny być szybkie jak masz wilgoć w glebie to wystarczy posiać soje na głębokość do 3 cm wtedy powinna powschodzić w okolicach 1 tygodnia, ale jak będzie chłodno tak jak do teraz to i 2 tygodnie może wschodzić, więc niema jednoznacznej odpowiedzi, bo rozumiem, że takiej oczekujesz. Kiedyś czytałem, że gościu posiał soje po jęczmieniu ozimym, czyli jak widać posiać można tylko pytanie czy to się będzie opłacało jak byś miał swój materiał siewny to bynajmniej nie miałbyś takich kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21
Napisano (edytowany)

Siej kolego ja 26 maja posiałem bo mi gołębie wcześniejszą zjadły i soja była. 20 dni później zeszła z pola po tej sianej miesiąc wcześniej. Plon był lepszy ale akurat ciepło i deszcz do tego się przyczyniły. Problem jak wiadomo to zbiór bo trafiłem na mokrą jesień i wykosiłem niby 15 wilgotności ale przez chwast więcej naciągneła i miałem ok 18 na skupie no i były potrącenia. Ale trafić na suchą jesień jak 2 lata temu to pewnie poszło by bez potrąceń.   

 

Pryskał ktoś soje przedwschodowo jakims chwastoxem albo glifo ? Na 2 duzo mam rumiankow 2 razy agregat nie dal im rady soja za 2 dni wyjdzie z ziemi pomyslalem opryskac to teraz . stomp nie dal im rady

Edytowano przez aezakmi666
Chwast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To ci powinno pomóc na rumianowate po wschodach soi wyjdzie taniej niż glifosat czy chwastox

https://innvigo.com/wp-content/uploads/2020/03/TIFF-040-OD1.pdf

To jest to samo, co Harmony czy Refine w powyższych postach było o tym pisane, ale jak chcesz sprawdzić glifosat czy chwastox to już twoja sprawa Ja tak nigdy nie robiłem, ale mam sąsiada, który tak robi w QQ tuż przed wschodami, więc i w soi przed wschodami na pewno by było można tak zrobić, ale to już ty musisz sam sprawdzić no i daj znać jak wyszło w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

Pomoc pilna :( mam problem 2 ha soi jest już na wieszchu  i ból jest taki że mam na tych 2 ha ostrożeń polny hm jest czym to zwalczyć aby nie uszkodzić soi ???? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niestety, co roku o tym się pisze, że niema środka, który by zwalczał ostrożenia w soi powschodowo bez jej uszkadzania jedyna skuteczna metoda to motyka wtedy nie uszkodzisz soi albo tak jak już wielokrotnie pisałem jakikolwiek środek, który skutecznie zwalcza ostrożenia i pryskać ręcznym opryskiwaczem w miejscach, których występuje ostrożeń soję też w tych miejscach wypali.

Dzisiaj pierwszy przymrozek -2 stopnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

wielki test dla soi na podkarpaciu w nocy spory przymrozek ziemniaki czarne kukurydza co piąta czarna i leży na ziemi po soi na razie nic nie widać ale pewnie czas pokaze czy przetrwa na szczęście dzisiaj na noc  zapowiadają opady i dodatnią temperature

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Po porannym przymrozku na soi ani śladu a u sąsiada w QQ pojedyncze przemarznięcia niektóre rośliny QQ całe ciemne a niektóre tylko pojedyncze liście na jutro u mnie nie przewidują przymrozków, ale nigdy nic nie wiadomo jak będzie, więc zobaczymy jutra za to na 15 tego ma być przymrozek w okolicy 0 stopni tak jak zapowiadali na dzisiaj a było więcej, więc wszystko przed nami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

jezeli  chodzi o ostrożenia w soi to w tym roku jest go więcej niż zazwyczaj ale mieszanina Plateen 41,5 WG 1,8 kg/ha + 0,1 l/ha commandu zniszczyła ostrożeń polny jest super czyściutko mimo że warunki do oprysku nie były idealne musze powiedzieć że środek puki co wart swoich pieniędzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PitTerro    20

pytanko do znawców, na gołębie w soi oprócz straszenia jest jakaś zaprawa do nasion czy coś w tym stylu? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9199

Możesz zaprawić soję śrutem z wiatrówki. Jak trafisz, to pomaga

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

u mnie tez gołabki chodza sobie po polu. Coś tam troche powyciagaja. Staram sie gesciej siac. W tym roku sialem 140 kg co druga redlice. W tamtym roku 160 kg na wszystkie redlice i mimo golebii obsada byla ok nawet troche przy duza. Rośliny juz wychodza wiec lada moment bedzie widac rzadki. Gołebie nie dadza rady wszystkiego wyciagnac. Upierdliwe ptaki.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PitTerro    20

ja może za rzadko posiałem 120 kg/ha nie pamiętam ile tam szt/m wyszło ale wpieprzają mi gołębie aż miło :D pewnie za rok będzie próba z gęściejszym wysiewem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aron    1

Co możecie powiedzieć o firmie Agroyumis i ich nasionach soi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    908
Dnia 13.05.2020 o 14:25, wladirol napisał:

wielki test dla soi na podkarpaciu w nocy spory przymrozek ziemniaki czarne kukurydza co piąta czarna i leży na ziemi po soi na razie nic nie widać ale pewnie czas pokaze czy przetrwa na szczęście dzisiaj na noc  zapowiadają opady i dodatnią temperature

kiedy pszesiewany ???  po niedzieli 😀

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

oj stach12 co to za słowo "pszesiewany" może chodzi o przesiewamy na razie w porównaniu do innych upraw soja ma się dobrze i puszcza nowe listki :-) dostała taki zastrzyk wilgoci że jak przyjdzie ciepło to bardzo szybko zakryje rzędy w jedną noc spadło 35 l wody spokojnego deszczu na dzisiaj dalej zapowiadają kilka litrów wody w pole nie da się wejść tak mokro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dzisiaj mamy 15tego, czyli teoretycznie po przymrozkach był tylko jeden przymrozek -2 stopnie, który w żaden sposób nie uszkodził soi, więc brednie o tym, że wystarczy -2 stopnie w maju i soja wyleci to tylko brednie. Prognozy długo terminowe pokazują, że noce nadal chłodne a temperatury w dzień też nie za wysokie, czyli nadal niesprzyjające warunki dla szybkiego wzrostu soi. Miejmy nadzieje, że przymrozki już za nami i nikt nie będzie musiał przesiewać z tego powodu soi tego wszystkim życzę.

Poniżej zdjęcia soi każde zdjęcie to inna odmiana i inny dzień siania pierwsze zdjęcie to Merlin siany 10 kwietnia drugie zdjęcie Aurelina siana 11 kwietnia i trzecie zdjęcie Abelina siana 12 kwietnia jak widać różnica w wegetacji jest widoczna po miedzy pierwszą a ostatnią 2 dni a różnica spora oczywiście nie są to te same odmiany, więc nie można ostatecznie stwierdzić, że to tylko termin siewu ma wpływ na taka różnicę, bo każda odmiana ma inny wzrost początkowy, ale różnica jest widoczna.

Poza tym na pierwszym zdjęciu widać ile kamieni mam na moich polach, dlatego musiałem zrezygnować z uprawy międzyrzędami, choć nadal uważam, że na glebach zaskorupiających się tak jak u mnie to taka uprawa jak najbardziej jest korzystna dla soi.

Soja siana 10 kwietnia

Soja siana 11 kwietnia

Soja siana 12 kwietnia

1 soja siana 10 kwietnia.JPG

2 soja siana 11 kwietnia.JPG

3 soja siana 12 kwietnia.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    146
Dnia 6.05.2020 o 12:26, theta napisał:

za poradnikiem ODR "W 2014 roku przymrozki przygruntowe w okresie powschodowym nie występowały, ale np. w 2012 roku, w okresie 8–19 maja w Głubczycach wynosiły one od -1,4 do -4,3°C, nie mając ujemnego wpływu na dalszą wegetację soi. Natomiast duży 
przymrozek -8,1°C w Dobrzyniu, pow. brzeski zniszczył siewki, których liścienie były na wierzchu."

ale jak pisałem to krytyka była  że  hej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

theta

Bez przesady po za jednym krytykiem suffeks, który jak widać niewiele wie na temat uprawy soi po prostu naczytał się zagranicznych publikacji i w dodatku nie zrozumiał tego, co tam napisali po prostu trzeba mu wybaczyć, bo nie wie, co mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    146

dobrze że już koniec przymrozków, wybaczam mu jako chrześcijanin :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Soja posiana kolo 28kwietnia opryskana na mokra glebe z tydzien po sianiu samym stompem 3l ha na polu łaka chwastów. Rumiany samosiewy rzepaku przytulia i kupa innego zielska. 5procent wykiełkowala i poszło na to dziś 2l na ha basagramu. Dam znać jak reaguje na to soja i czy dało rade. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34

i to jest soja siana punktowo mała obsada rozkrzewi się na boki widać nawet ze chwasty siadają  

była by idealna jak by była siana bez orki w systemie w słomę lub  ST 

PS jaka obsada na ha ? i czym pryskana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Obsada 40roslin jakieś 60kg 

Środki to Plateen 1kg+boxer 1litr +comand 0.3 na ha koszt jakieś 100zl ale na przyszłość plateen można zastąpić zamiennikami będzie wtedy taniej 

Sorki środki kosztowały koło 150 zł w zamienniku platenna było by to 100 zł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj