AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pstaszek    238

Ja stosowałem Refine 50 SX 12g na 1ha, co wychodzi 6g czystego tifensulfuronu metylowego na 1ha i nie było uszkodzeń oczywiście środek nie jest zarejestrowany w Polsce w soi, ale na przykład w Austria, Węgry, Niemcy, Słowacja, Wielka Brytania Czesi też go testowali, ale nie wiem czy jest tam zarejestrowany Refine 50 SX - herbicid na bázi sulfonylmočoviny určený pro postemergentní aplikaci v kukuřici a na loukách proti

dvouděložným plevelům. Do sóji se používá ve fázi od prvního trojlístku sóji. Dávka 10 – 18 g/ha, vč. smáčedla

Trend, v případě nouze lze aplikaci po 10 dnech opakovat. Výborně likviduje výdrol slunečnice, brukvovité, svízel,

heřmánky většinou zvládne i (trochu) větší merlíky, laskavce a mnoho dalších plevelů. Hůře zvládá durman a

nezvládá lilek. Selektivita k sóji je dobrá. Aplikaci je vhodné provádět v ranějších růstových fázích plevelů.

Przetłumaczone na Polski:

Refine 50 SX - herbicyd na bazie sulfonylomocznika przeznaczony do stosowania po wzejściu na kukurydzę i łąki przeciwko chwasty dwuliścienne. Jest stosowany w soi w fazie od pierwszego trójlistka soi. Dawka 10 - 18 g / ha, w tym. środki zwilżające Trend, w nagłych przypadkach, zabieg można powtórzyć po 10 dniach. Doskonała likwidacja słonecznika, krzyża, ryjkowca, rumianki zwykle radzą sobie z (nieco) większym agrestem, lukrecją i wieloma innymi chwastami. Durman i nie obsługuje bakłażana. Selektywność soi jest dobra. Aplikacja nadaje się do wykonywania we wcześniejszych stadiach wzrostu chwastów.

Firma od TIFF 040 OD poinformowała mnie, że w Niemczech nie stosuje się więcej niż 7g czystego tifensulfuronu metylowego, ponieważ przy większych dawkach niektóre odmiany wykazywały fitotoksyczność poza tym wszystkie substancje w soi w Polsce są zarejestrowane, jako małoobszarowe wiec stosujemy na własna odpowiedzialność tyle wiem resztę najlepiej w firmie się dowiadywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

a no tak nie zauwazylem. To jest ta sama substancja co wlasnie w Harmony czy refine


Ciekawe jaka cena brutto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak będę wiedział coś na temat ceny i gdzie można kupić to, dam znać kazano mi się kontaktować z Chemirolem to tyle na dziś w temacie TIFF 040 OD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

https://innvigo.com/tiff-040-od/

chemirol sprzedaje w cenie ok 180 pln/litr netto, czyli jeśli dobrze przeliczyłem 15ml/ha daje koszt na ha 3.3pln

harmony 75 wg 6-8g/ha  co daje 0.6g s.a. na ha

tiff 040 od    40g w litrze czyli 40g podzielić przez 0.6g daje 66ha z litra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
43 minuty temu, mpopis napisał:

https://innvigo.com/tiff-040-od/

chemirol sprzedaje w cenie ok 180 pln/litr netto, czyli jeśli dobrze przeliczyłem 15ml/ha daje koszt na ha 3.3pln

harmony 75 wg 6-8g/ha  co daje 0.6g s.a. na ha

tiff 040 od    40g w litrze czyli 40g podzielić przez 0.6g daje 66ha z litra

No nie koniecznie dobrze policzyłeś, ale co do ceny to się zgadza brutto około 200zł, czyli na 1ha wychodzi 150ml, czyli 6g na 1ha czystego tifensulfuronu metylowego w 1dnym litrze jest tylko 40g czystej substancji czynnej (tifensulfuron metylowy (związek z grupy pochodnych triazynylosulfonylomocznika) - 40 g/l (3,74 %), co oznacza, że możemy 1 litrem opryskać 6,6ha, co daje nam koszt około 30zł na 1ha czyli dobra cena. Ja będę sprawdzał to, co Czesi piszą żeby dwa razy pryskać dam w pierwszej dawce 4g, czyli 100ml na 1ha i po 10 dniach druga taka sama dawkę łącznie na 1ha wyjdzie 8g i koszt na 1ha 40zł.

H A R M O N Y 75 WG

Zawartość substancji czynnej:

tifensulfuron metylowy (herbicyd z grupy pochodnych triazynylosulfonylomocznika)- ester metylowy kwasu 3-(4-metoksy-6-metylo-1,3,5-triazyn-2-ylo-karbamoilosulfoamoilo) tiofeno-2-karboksylowego- 75%.

Czyli w Harmony zawiera 75% substancji czynnej, czyli 750g substancji czynnej a nie 75g stąd wynika twój błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ochłodzenie i opady nadal będą nam towarzyszyć poza tym przed nami spore przymrozki, więc jak widać niema odpowiedniego terminu siewu dla soi z perspektywą wzrostu temperatury, bo taki mamy klimat, więc jałowa dyskusja i krytyka w tym temacie, czyli termin siewu to nieporozumienie należy pamiętać o tym, że soja jest roślina krótkiego dnia i wymaga wcześniejszego siewu a jednocześnie nie należy zapominać o jej wymaganiach cieplnych szczególnie ważna jest temperatura gleby, dlatego warto kupić termometr glebowy i zacząć badać przed siewem temperaturę gleby, aby pogodzić wczesny siew z wymaganiami, co do temperatury gleby a perspektywy na stabilny wzrost temperatury w naszym klimacie są bardzo niepewne, więc nie należy być pewnym, że jak posiejecie na początku maja to będzie dobrze, jeśli chcecie uniknąć tych anomalii to najbardziej odpowiednim terminem, aby uniknąć tych anomalii jest 10-15 maj, czyli najlepiej po zimnej Zośce, ale w tedy nie spełnimy wymagań soi, czyli wymogu wczesnego siewu, czyli należy pamiętać soja roślina krótkiego dnia i opóźnianie siewu wpływa na słabe kwitnienie soi a co za tym idzie słaby plon. Czyli nadchodzące dni dla wszystkich, którym soja już powschodziła bardzo ryzykowne z powodu zbliżających się przymrozków.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    908

może śnieg spadnie i żle nie będzie 😀

tak ze 30 cm by pasowało tym co im powschodziła i tym co czekali na ogrzaną glebe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

gdzies cos ktos pisal ze soja do -3 wytrzyma. U mnie niby nie nadaja przymrozkow chyba ze przy gruncie cos bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

 HA, ha, ha śnieg to by była niespodzianka, ale słyszałem, że może spaść, bo cały czas opady zapowiadają a jak się ochłodzi do 0 czy też poniżej 0 stopni to zamiast deszczu śnieg poleci.

Soja w fazie liścieni może wytrzymać do 3 stopni przymrozki przygruntowe i do 6 stopni w późniejszych fazach, ale trzeba mieć na uwadze, że przy wietrznej pogodzie może dojść do wysmalenia nawet przy niższych temperaturach poniżej 0 stopni, więc to należy traktować, jako informację ogólną a nie, że tak jest bez względu na odmianę czy też inne niesprzyjające warunki.

Poza tym mrozów takich soja raczej nie przetrwa mówimy tu tylko i wyłącznie o przymrozkach, czyli krótkotrwałemu spadkowi temperatury najczęściej nad ranem poniżej 0 stopni to tak żeby było wiadomo, o czym mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

no zobaczymy u mnie dzisiaj od świtu pada wiatr okrutny temperatura juz spadła do 4 stopni na rano zapowiadają 4 ale odczuwalna może być 0 jak będą przymrozki to i soja i rzepaki dostana ładnie a jeszcze takich idealnych wchodów nie miałem :-). soja siana w późniejszym terminie juz jest pod wierzchem, a pola zawałowane super wschodzą. mam nadzieje że jak jest trochę wilgoci to nie będzie tak źle dla roślin przy temp 0 -1 ale zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

U mnie mija tydzień od siania zaraz będzie na wierzchu ale nie mam jak opryskać wcześniej proch a potem jak nie wiatr to deszcz za 2 dni wyjdzie na wierzch ciekawe czy nie dostanie doglebowka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja tez pryskalem na sucha glebe w pochmurny dzien a na drugi dzien popadało i widze ze siewki żółkną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    145

za poradnikiem ODR "W 2014 roku przymrozki przygruntowe w okresie powschodowym nie występowały, ale np. w 2012 roku, w okresie 8–19 maja w Głubczycach wynosiły one od -1,4 do -4,3°C, nie mając ujemnego wpływu na dalszą wegetację soi. Natomiast duży 
przymrozek -8,1°C w Dobrzyniu, pow. brzeski zniszczył siewki, których liścienie były na wierzchu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2
20 godzin temu, pstaszek napisał:

No nie koniecznie dobrze policzyłeś, ale co do ceny to się zgadza brutto około 200zł, czyli na 1ha wychodzi 150ml, czyli 6g na 1ha czystego tifensulfuronu metylowego w 1dnym litrze jest tylko 40g czystej substancji czynnej (tifensulfuron metylowy (związek z grupy pochodnych triazynylosulfonylomocznika) - 40 g/l (3,74 %), co oznacza, że możemy 1 litrem opryskać 6,6ha, co daje nam koszt około 30zł na 1ha czyli dobra cena. Ja będę sprawdzał to, co Czesi piszą żeby dwa razy pryskać dam w pierwszej dawce 4g, czyli 100ml na 1ha i po 10 dniach druga taka sama dawkę łącznie na 1ha wyjdzie 8g i koszt na 1ha 40zł.

H A R M O N Y 75 WG

Zawartość substancji czynnej:

tifensulfuron metylowy (herbicyd z grupy pochodnych triazynylosulfonylomocznika)- ester metylowy kwasu 3-(4-metoksy-6-metylo-1,3,5-triazyn-2-ylo-karbamoilosulfoamoilo) tiofeno-2-karboksylowego- 75%.

Czyli w Harmony zawiera 75% substancji czynnej, czyli 750g substancji czynnej a nie 75g stąd wynika twój błąd.

dzięki za poprawkę , no właśnie coś mi nie pasowało w tych moich wyliczeniach, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    323

U mnie dzisiaj chwilę śnieg padał z deszczem. Południe lubelskiego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak będzie tego nikt do końca nie wie, ale w Tatrach spadło 70cm śniegu, więc coś jest na rzeczy z tym ochłodzeniem a u mnie dzisiaj spadł grad a Ja jeszcze nie ubezpieczyłem soi od gradu, bo czekam na tych zimnych ogrodników, bo nie wiadomo, co będzie czy po tych ogrodnikach będzie jeszcze, co ubezpieczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    145
Napisano (edytowany)

GFS 12 UTC na dolnym śląsku zapowiada z poniedziałku na wtorek ok.10 cm śniegu ale to się zmienia wczoraj było w małopolsce i niestety na 3 dni około nocami do 0 na 2 m więc ile będzie przy gruncie zależy jak będą chmury to dużo nie zejdzie gorzej jak nie będzie chmur, jak pisałem wyżej przy -8 C wszystko leci przynajmniej tak podają z doświadczenia

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    204

ja pisalem wczesniej -3C i bedzie koniec napewno a tu nie wiem co wy palicie jezeli myslicie ze soja wytrzyma do -8c LOLLLLLLLLLLL

https://www.ag.ndsu.edu/winterstorm/winter-storm-information-farm-and-ranch-information1/farm-and-ranch-crops-soybeans/assessing-frost-damage-in-soybeans

jest wyraznie napisane w usa ponizej 30F (czyli -1,1C) kilka godzin i soja umiera. to co pisza w polsce to sa jaja jakies ja sobie poslucham tych ktorzy wiecej uprawiaja soi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    908

suffeks a co ty na to

Temperatura jest nadal największym czynnikiem ograniczającym dla niemieckiej uprawy soi. Uszkodzenia spowodowane późnymi przymrozkami są bardzo rzadkie, nawet w chłodnych miejscach. Soja ogólnie toleruje więcej mrozów niż, na przykład, kukurydza, burak cukrowy i wino. Nawet rzepak zimowy jest bardziej wrażliwy na mróz niż młode nasiona soi na wiosnę, aby strzelać i kwitnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Dnia 5.04.2020 o 12:28, suffeks napisał:

wystarczy -2 w maju i po soi bedzie

Co do tego, co pisałeś to powyżej mamy to, co pisałeś a teraz wmawiasz coś, czego nie pisałeś i inni też nigdzie nie piszą, że soja wytrzymuje -8 stopni poza tym w artykule, który podałeś niema nic o krótkotrwałych przymrozkach a o tym tu piszemy ani o godzinach tylko o długotrwałych spadkach temperatury, więc nie na temat. A jeśli tak uważasz to, dlaczego posiałeś soje w kwietniu Ja z takim przekonaniem jak już ci pisałem posiałbym soje po 15 maja a ty mówisz coś innego później to przekręcasz a soje siejesz w kwietniu raczej mało, spójne i mało wiarygodne, dlatego jeszcze raz polecam czytanie ze zrozumieniem to po pierwsze poza tym jak jesteś przekonany o słuszności tego, co piszesz to bądź konsekwentny i siej soję, co najmniej 10 maja tak, aby uniknąć tych przymrozków inaczej nie będziesz wiarygodny. Czyli napiszę jeszcze raz piszemy o przymrozkach krótko trwałych a nie o spadkach temperatury poniżej zera długotrwałych o tym też pisałem, że, jeżeli wystąpiłyby długotrwałe spadki temperatury poniżej zera to soja by nie dała rady. Dodam tylko ze masz rację, ale tylko swoją a mimo tego nie robisz tak jak piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    145
Napisano (edytowany)

ile wytrzyma ile nie , dobra to szykujcie się że wszystko mróz załatwi i szkoda dalszej dyskusji

PS rzepaki też pewnie wywali na marginesie 

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aron    1

Czy jest sens siania jeszcze soi w centrum woj łódzkiego? Rozmawiałem z kilkoma przedstawicielami firm sprzedających nasiona soi i niektórzy odradzali inni nie widzieli przeszkód? Ziemia klasy 3a, 3b i kawałek 4. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj