AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Pivot    31

Moja dysekowana wczoraj. Za 2 tygodnie tniemy, chyba, że pogoda będzie miała inne plany


Co do późnego siewu mam już swoje wnioski. Soja siana 20kwietnia odchorowała nieźle. 10 maj jest najlepsza i nie było takiej presji chorób. 1 czerwca najzdrowsza ale strąków 30% mniej. W przyszłym roku zasiewy po weekendzie majowym i .


Dodam , że 90% jedna odmiana - aligator. Wszystko zbiór własny, zaprawiane w tym samym czasie. Agrotechnika ta sama z wyjątkiem sianej najwcześniej, bo wymagała 2x grzybowki. tiofanat 1x , tebukonazol + azoeksystrobina 2x.. Przy drugim zabiegu grzybowym zostawiłem kontrolę i wyszła na duży plus.


Jak ktoś już po rzniwach sojowych to chwalcie się plonami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja jestem po żniwach sojowych ale plonami nie bede sie chwalił. Wizualnie ładnie wyglądała a plon z 1200 kg. Nawożenie podobne jak w tamtym roku a sypała z 600 kg mniej i bądż tu mądry. Dostała 160 kg polidapu pod korzeń, 350 kg polcalcu i 100 kg saletrosnu 30 przed kwitnieniem. Pszenice sypią po 6-7 ton a z soją ciezko wyjść z 2 z przodu. Gdyby nie te dopłaty obszarowe i straczkowe i jeszcze zakupić kwalifikat to kicha całkowita. Może zalezy od odmiany. Miałem Anuszke. Abelina pewnie wydałaby wiecej ale zbiór byłby miedzy 15 a 20 wrzesnia, spiętrzenie prac polowych. A po soi sieje pszenice a pszenicy nie lubie siac w pazdzierniku. Raz tak miełem. Soja do zbioru była gotowa przed 20 wrzesnia ale zaczeło padac i padac i kosiłem az 30 wrzesnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wczoraj wieczorem pierwsza soja do desykacji, czyli 10ha siana najpóźniej 25 maja Erica i co ciekawe odwrotnie niż pisze kolega Pivot ta soja dojrzała najszybciej a w zasadzie choroby ścięły ją najszybciej a siana wcześnie 10 kwietnia Abelina jeszcze jest zielona (liście najbardziej zielone z wszystkich odmian, które mam), ale strąki brązowieją już około 80% jest brązowo żółte, co ciekawe późna Coraline też zżółkła też ją na koniec choroby ścięły w tym roku nie pryskałem soi na choroby niebyło w wczesnych fazach rozwojowych takiej presji żeby warto było pryskać, ale z tego, co teraz widzę trzeba było w fazie tworzenia się strąków lub nieco później zrobić oprysk na choroby. Poza tym najpóźniej siana soja jest najniższa i ma najmniej strąków jest to zrozumiałe, ponieważ soja niemiała czasu, aby wyrosnąć, więc szybko zakwitła i zawiązała strąki, przez co miedzy węzła są bardzo krótkie, więc późny siew tylko, jeśli musicie przesiać soję. Poza tym zachęcam do siania kilku odmian w jednym roku to daje do myślenia, że jedne odmiany dają radę a inne nie, choć są przez innych zachwalane pamiętajcie, że soja, czyli odmiana musi plonować u was na waszych polach a nie u sąsiada, dlatego musicie sami wyselekcjonować sobie taką odmianę, która będzie plonować stabilnie, co roku na waszych polach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

Witam panowie powiedzcie jak czyscicie kombajn i czy wogle czyscicie po wykoszeniu soi bo u mnie są bardzo zaklejone podsiewacz i sita i zawsze muszę czyścić na kolejny rok przed rzepakiem czy stosujecie jakąś chemię i myjke ciśnieniowa? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja nigdy nie miałem problemów z zaklejonym podsiewaczem czy też sitami, ale w zeszłym roku z powodu psianki czarnej klepisko było praktycznie zaklejone a wytrząsacze całe zabite w otworach psianką i soją, czyli badylami z psianki i soi działo się tak, dlatego że psianka ma duże czarne owoce praktycznie 80-90% wody i ta woda w połączeniu z cała resztą zaklejała klepisko podsiewacze sita i wytrząsacze jak soja jest sucha i niema chwastów zielonych, czyli nie desykowanych to nigdy nie miałem problemu z zaklejaniem się czegokolwiek psianki nie bierze glifosat, dlatego była zielona i soczysta. Dlatego warto desykować soje przed zbiorem suche chwasty i soja nie będą zatykać kombajnu. Kombajn wyczyściłem myjką ciśnieniową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

Psiankę nawet jak dikwatem zdesykujesz to obawiam się że jagody nie zaschną i bedzie ten sam problem. Raz i ja taki przypadek miałem


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Trzeba by było z miesiąc wcześniej opryskać dikwatem to może owoce by się wysuszyły, ale wtedy soja mogłaby się też osypać. W tym roku też ją mam, ale późno się pokazała, więc niema jeszcze owoców tylko kwitnie, więc dikwat ją załatwi byłem na polu gdzie już popryskałem to jest cała zwiędnięta, więc powinno być OK szkoda, że EUROKOŁCHOZ wycofuje tą substancję, ale jak to mówią na układy niema rady teraz będzie rządził glifosat ten nieszkodliwy, bo niemiecki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

Dzięki za odpowiedzi no a ja mam to co roku czasami i trochę ziemi złapie ale soja zostawia taki nalot na podłodze i sitach i trzeba czyscic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To są włoski, które ma soja na całej roślinie liściach i strąkach, ale u mnie jak soja jest sucha to niema z tym problemu z mieszanką ziemi czy też jak soja ma jeszcze zielonkawe łodygi czy też są zielone chwasty to może to stanowić problem jak wszystko jest suche i bez ziemi czy zielonych nasion chwastów to niema z tym problemu, bo to wilgoć powoduje, że się to przykleja, dlatego ważne jest, aby soję kosić suchą po desykacji wtedy tego problemu nie powinno być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Skoszona borowina z pol ha moze z 300kg. Kosilem tą sama odmiane na płowiźnie to z ha caly zbiornik bizona tyle że ph kiepskie sporo choinek i soja niska dużo zostało na polu. Wilg o 16godzinie 9.8 . rano 11.7. Jutro walimy 2 ha anuszki i czekamy na 2 ha tej sianej po 26maja ale pojdzie pod desykacje ale tam jeszcze sporo zielonego i szkoda prykać

 

Anuszka skoszona 2.5t z 2ha ale tam w sumie 1.5ha skoszone reszta to trawica to nie kosilismy. Nie opryskałem na jednoliscienne i soja przepadla. Oprysk zostal na szafie bo przegapilem moment i zaczela kwitnąć. 

Edytowano przez aezakmi666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Już o tym pisałem, ale jeszcze raz przypomnę, że Select Super 120 EC można stosować w soi do połowy kwitnienia i jest zarejestrowany w soi. Teraz sam możesz się przekonać czy warto było wydać troszkę więcej i mieć te 0.5 ha też do skoszenia. Mogłeś mieć około 1650 kg z 1ha a tak masz tylko 1250 kg z 1ha, czyli 400 kg z 1ha mniej straciłeś na 2 ha 800 kg.

Soja

Termin stosowania: środek stosować od fazy rozwiniętego drugiego liścia właściwego do

połowy kwitnienia, gdy 50% kwiatów jest w pełni otwartych (BBCH 12-65), w odpowiedniej

fazie rozwojowej chwastów jednoliściennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

A no wachałem się od tych jednoliściennych i niech te 800kg po te 1300zl to tysiąca bym miał . 1270 chyba plus vat ok 1360 u mnie cena. Tak gdzieś przeliczyłem wiec ta bez vatu może się deko różnić. Kosiłem w tym roku bizonem i trafiaja się połówki i zielone strąki a w tamtym roku rotorem to oprócz ziaren chwastu to lepiej mi wyczyścił i tak nie pobił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Soja Madlen, W tej chwili ma 13 - 13,3 % wilgotnośći tak więc jeszcze ze dwa, może trzy dni i do roboty.

s1.JPG

 

s2.JPG

Trafiają się zielone krzaczki, wtedy można zobaczyć brodawki których jest sporo.

 

s3.JPG Edytowano przez 01_Spider
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Wczoraj badane wilgotnosc 12.2 i białko 28.7 . w jaki sposób można zwiększyć jej białko ? Zboża sieje paszówki i tak szczerze to zabardzo nigdy nie zależało mi na parametrach a za to białko to jednak na soi coś uwalają z ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Oczywiście azot decyduje o ilości białka poza tym odmiana są odmiany, które mają wyższą zawartość białka a niższą oleju i odwrotnie ( i nie chodzi tu oto, że ma więcej oleju niż białka tylko % w stosunku do innych odmian) następnie przebieg pogody. Lepszą gospodarkę azotem i efektywność wykorzystania tego składnika poprawia siarka także jest wiele czynników, które mają wpływ na zawartość białka, ale głównymi są azot i odpowiednia odmiana i przebieg pogody.

Jeśli masz problem z zawartością białka to albo, dlatego że soja była po raz pierwszy na danym polu, co skutkowało małą ilością brodawek lub ich brakiem należałoby w takim przypadku zastosować azot w dwóch dawkach pierwsza przed siewem około 30kg N i drugą przed kwitnieniem też około 30kg N lub jeśli azotu miała wystarczająco to wina odmiany i przebiegu pogody ( oczywiście zakładam, że odczyn gleby uregulowany, bo jeśli nie to niema, o czym dyskutować bez fundamentu nie da się nic wybudować). Ja zawsze miałem zawartość białka powyżej 30% jak badano, bo nie każdy bada zawartość białka, ale coraz częściej jest badana, więc warto zadbać o białko w soi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

1raz i dany tylko przedsiewnie więc dlatego pewnie tak . Dzisiaj chyba pójdzie pod kose anuszka z 26maja tyle że muszę jej wilgotność złapać bo na zęba twarda ale na wszelki wypadek trzeba złapać żeby gnoju nie nakosić.  Byłem to ma 11.7 więc poczekamy jutra 

Edytowano przez aezakmi666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31

Mój Aligator jeszcze tydzień musi postać. Wilgotność 15,9. Ciekawe co pokaże w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31

do 14 na skupie brali z tego co pamiętam. Ja 12% planuje ciąć


Chcę kilka ton zostawić na materiał stąd te 12%


Swoją drogą może ktoś chce się zamienić na materiał albo sprzedać kilkaset kg soi na materiał? poszukuję Obelixa i starego poczciwego Merlina. Nie kupuję już materiału siewnego bo to jest straszna lipa za cenę złota. Mam ładnego Aligatora i Mavke, którą od początku miała objawy jakiegoś wirusa więc ona idzie prosto na skup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

10.8 mam teraz na polu a na skupie w okolicy do 12.5 biorą bez potrąceń ale że zielona sie trafia to tak kolo 10 jak zejde to wykoszę. Pytam z ciekawości bo piszą w necie że od 15 można kosić ale jak ona sie ma do sechnięcia bo przecież na przyczepie to ona nie straci tej wilgoci do wymaganej ok 13 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siuks    0

Cześć. Czy ktoś z Forumowiczów zbierał kiedyś soję dwuetapowo? Znajomy ma pokosówkę płachtowo-listwową, natomiast sąsiad ma kombajn z podbieraczem płachtowym. Soja ma bardzo nisko osadzone strąki, być może wynika to z chłodnego końca kwietnia i początku maja. Rzadko powschodziła i nie miała presji wybujania, a pierwsze strąki zawiązała b. nisko. Obawiam się, że kombain nie skosi tak nisko jak pokosówka, gdzie kolega powiedział, żę do 10 cm opuści kosę. Czy to dobry pomysł, czy nie popęka zbyt dużo strąków? Odmiany mojej soi to mavka, moravians i brunensis. Dziękuję.

Edytowano przez siuks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Kolega już swoją ciachnął w poniedziałek, cena skupu 1300 brutto, wilgotność wyszła 12,4

Najlepszy jest plon, 2,4t/ha odmiana Merlin.

Moja polegnie najpewniej w sobotę, zobaczymy, co pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj