AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jahooo    9201

Mam zamiar w tym tygodniu zasilić soję 30-35kg N w postaci saletrzaku, przed siewem azotu nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie wiem czy jest taka potrzeba, aby teraz dać azot najczęściej daje się 30kg przed siewnie, jeśli stanowisko jest słabe a jeśli jest OK to przedsiewnie nie trzeba zasilać azotem a po twojej soi widać, że nic jej na razie nie brakuje a drugą dawkę daje się przed kwitnieniem o ile soja niema brodawek lub ma ich mało i jest jasno zielona wtedy jest uzasadnione podanie azotu a jeśli soja dobrze brodawkuje to dodatkowy azot może przedłużyć wegetację wydaje mi się, że masz jeszcze czas na danie azotu Ja bym poczekał. Albo zrób sobie doświadczenie i połowę zrób azotem a drugą połowę nie niema jak się samemu przekonać czy warto w takim monecie wzrostu soi podawać azot na pewno będzie bujniej rosnąć, ale w soi nie oto chodzi, aby wyrosła na 1,5 metra tylko żeby zawiązała jak najwięcej strąków, dlatego przeczytaj artykuł, który wstawiłem i pomyśl o mikroelementach szczególnie o molibden, cynk i bor bez tych mikroelementów nie będzie plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No właśnie też to zauważyłem, więc w takiej fazie na pewno nie potrzebuje dodatkowego azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pstaszek

to że gołąb żre soje to nie znaczy że nią karmi młode , sam też musi jeść  no ale kiedy karmi to więcej żre

najprawdopodobniej żre najpierw te co są  rozrzucone na   wierzchu , potem szuka tych trochę niżej porozrzucanych  a że  myśli  to grzebie coraz bardziej i szuka , jak już pozbiera te niepotrzebne to zaczynają te potrzebne pokazywać się  bo wschodzą i wtedy dopiero ma ucztę ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Jakbym miał rozum gołębia , to bym ci odpowiedział, czy dobrze myślisz :D

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak byś miał rozum gołębia to byś to wiedział

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

U mnie nie ma tego problemu z gołębiami, także dzikimi. Kiedyś żarły buraki cukrowe i kukurydzę, ale odkąd zaczęło się powszechne zaprawianie ziarna ptaki się oduczyły zżerania czy to pszenicy , czy kukurydzy albo grochu. Masę wron padało od zaprawianych buraków i kukurydzy a reszta jakoś wyciągnęła z tego wnioski i żerowanie się skończyło już sporo lat temu. U mnie soja leży miejscami na wierzchu, tam, gdzie się nałożyły pasy na poprzeczkach i nic jej nie rusza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie przejmuj się ordynatorem on jak by był w kole łowieckim toby kazał rolnikom na uwrociach sypać karmę dla dzika czy jelenia żeby nie zjadały plonu, ponieważ jego myślenie jest ograniczone nie rozumie, że jak będzie sypał tam gdzie one przychodzą żerować na pola rolników to spowoduje, że się przyzwyczaja, że jest tam karma i nigdy się nie wyniosą karmę podaje się, ale nie na polach tylko w lasach tak żeby nie wychodziły na pola to samo z gołębiami jak by je dokarmiać to na pewno nie na polu tylko tam gdzie ma gniazda tak żeby nie latał na pola a parpać to chyba ty ordynator parpiesz w ziemi i wyciągasz soję, bo Ja jeszcze nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby grzywacze parpały w ziemi i wybierały soję skąd ty ordynator bierzesz te bajki hmmm… prawdopodobnie sam je wymyślasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
9 godzin temu, pstaszek napisał:

Zjadają wychodzące liścienie, które były wcześniej ziarnem soi liścienie jak wychodzą to wyglądają jak ziarno, dlatego gołębie je zjadają w tym roku jest chłodno, więc 26 kwietnia to już za późno, ponieważ soja dłużej wschodziła, dlatego lepiej ją posiać około 20 kwietnia a lepiej wcześniej

Ordynator to tak zwane liścienie nazywane fachowo a nie ziarno to było ziarno a jak wydostanie się na powierzchnię to są to liścienie musisz się dokształcić doglebówka, bo jesteś tragiczny twoje teksty są na poziomie przedszkola jeszcze tego nie zauważyłeś? A tą pszenicą to je tylko zwabisz na te pole i będzie jeszcze gorzej beznadzieja.

U mnie tez pojawiło się na polu przy domu 2, 3 gołebie i sobie grasują i wyciagają siewki. Nie wiem jak na innych polach bo mam troszke dalej. na innych nie ma tyle zadrzewienia a na tym w poblizu są zadrzewienia. Strat może dużych nie bedzie. 2- 3 gołebie spustoszenia nie zrobią i tak posiałem 175 kg na ha. W zaleceniach Anuszki jest chyba 140. Trafiały się jakieś połówki więc zwiększyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To faktycznie nie problem Ja jak siałem koniec kwietnia czy raz w maju to, po co najmniej 200sztuk na jednym polu było jeździłem, co dziennie jak soja się przebijała i strzelałem pistoletem hukowym syzyfowa praca gołębie odlatywały i za 2-3 godziny znów były na polu, dlatego muszę siać wcześniej soję, bo przy moim rzadkim siewie to straty były za wysokie. W mojej okolicy drzew i lasów nie brakuje, więc mają gdzie gniazda zakładać jak jest ich dużo to stanowią duże zagrożenie dla soi nic przyjemnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

2 lata temu też sialem chyba 5 maja ale soja była z dala od domu i codziennie nie byłem na niej. Nie wiem czy były czy nie bylo gołębi tam. Trafiały się jakieś puste miejsca. Może to po golebiach. Z czasem to i tak zaroslo. Śladu nie było. Ja rzadkich śiewów narazie unikam. Chociaż widzę są są możliwe ale i materiał siewny musi być idealny. Soje sialem 2 maja. Jeszcze z kilka dni powinna wyjść. Metrybuzyne i chlomazon fajnie działają. Małe siewki chwastów bieleja. Nawet przy miedzach ostrożnia wzięło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No i decyzja podjęta Obelix do przesiewu ponad 2 tygodnie chłodów i opadów deszczu spowodowała że słaba energia kiełkowania Obelixa nie przebiła się przez ziemie przed ochłodzeniem i deszczami, co spowodowało, że nasiona zostały zniszczone przez choroby po prostu albo zgniły albo jak już kiełkowała to szkodniki zauważyłem drutowce i zgorzel zrobiły swoje jak widać energia kiełkowania i zdrowotność odmiany mają duże znaczenie Coraline jest przerzedzona, ale chyba zaryzykuje i ją zostawię zobaczę, jaki plon wyda przy tak rzadkiej obsadzie myślę, że nie przekroczy średnio 25 roślin na 1metrze kwadratowym zobaczymy czy jest warta swojej ceny przy zalecanej obsadzie 700tyś na 1ha Wychodzi 1330zł na 1ha, czyli trzeba przeznaczyć 1 tonę soi, aby zapłacić materiał siewny. Ta soja musiała by dać średnio, co najmniej 3,5 t z 1ha żeby zwróciły się koszty niema mowy, aby z tą cena weszli na rynek z tą odmianą.

Teraz muszę podjąć decyzję, jaką odmianę kupić myślę o Polskiej odmianie 4 zerowej Erica z firmy Danko dzisiaj zadzwonię i dopytam o tą odmianę jest zalecana ze względu na jej wczesność dojrzewania w rejonach północnych Polski, więc powinna sobie dać radę przy tak późnym siewie i dojrzeje na czas była by to pierwsza Polska odmiana, którą posieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

widzę pstaszku że się sponsor inny znalazł hahaha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jahooo

Zobaczę, co dostanę, ale wiem, że Agrolok ma Erica, więc nie będę wybrzydzał, bo czas się liczy.

Ordynator

odmiany przez ciebie polecane już miałem i mam swoje zdanie na ich temat i tak jak już pisałem więcej nie skorzystam to jest moja kasa i pozwolisz, że to ja będę decydował, komu ją dam i za co czym prędzej to zrozumiesz tym lepiej dla ciebie nierzetelność nie popłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak  myślisz że chociaż 1 osoba uwierzy w to  że kupisz 2 raz kwalifikat to jesteś w błędzie

tobie się już nie dziwie , ale twoim sponsorom juz tak

lepiej by było dla nich rozsypać soje grzywaczom hahaha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Myślę, że oprócz ciebie każdy, kto potrafi logicznie myśleć to nie musi wierzyć tylko sam się domyśli, że, jeśli biorę nasiona z innej firmy to niemożliwe jest żeby dali mi za darmo przecież to nie była ich odmiana żeby musieli mi dać za darmo pomyśl zanim coś napiszesz, bo cały czas się ośmieszacie.

Firma od Obelixa była dzisiaj i tak jak każda inna firma włącznie z tą, co ty reprezentujesz niema zamiaru nic dać za darmo i to było i jest oczywiste proponowali mi nasiona na przyszły rok za darmo na 1ha żebym tylko im złej opinii nie zrobił, bo to taki nietypowy rok, ale powiedziałem, że więcej tej odmiany nie posieje a innych nie mają i po sprawie nie będę się cackał z nimi tak jak z wami są 3 odmiany posiane ta wypadła najgorzej koniec kropka to wina nasion a nie moja nie sprawdziła się w moim gospodarstwie i tyle dam szansę innym niech też sobie zarobią. Co do reklamacji to wiadomo, że niema podstaw, bo nie było wysiane zalecanej ilości nasion, czyli 700tyś i tu niema, o czym dyskutować i kropka.

Jeśli ktoś chce siać Obeliksa to nie polecam na wczesny siew, bo nie można przewidzieć czy pogoda się nie zmieni na chłodniejszą czy też deszcz jej nie przyklepie i wschody będą słabe jak się ochłodzi poza tym przedstawiciel sugerował, że jakbym wysiał 700tyś to by mi tak prawie powschodziło, więc mu odpowiedziałem, że jak nasiona były takie jak Abelina to by powschodziły tak jak Abelina bez zwiększania wysiewu będą o połowę tańsze to będę siał 700tyś żeby mi zostało 400tyś a przy tej cenie to niema, o czym rozmawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Kurde moja 26kwietnia siana na glinach ledwo co ziemie przebija. Niewiem czy przez to że jest zimno i ciągle pada czy trzyma ją doglebówka bo zdażają się z żółte rośliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie daj sobie wmówić, że to doglebówka popatrz sobie na zdjęcia, które wstawiłem wszystkie są zrobione w odmianie Abelina i widać, że jak soja się przebija to ma żółte liścienie to zazwyczaj jest efekt stosowania chlomazonu szczególnie, gdy mamy przekropną pogodę, ale te przebarwienia występują też w rzepaku i nie mają znaczącego wpływu na wschody soi, ale zimna i deszczowa pogoda ma i to bardzo duże znaczenie niestety większość odmian soi w takich warunkach sobie nie radzi wschody są zawsze gorsze, niż gdy jest ciepło tylko, że jedne odmiany reagują na takie warunki bardzo mocno tak jak w moim przypadku Obelix inne tak średnio jak w moim przypadku Coraline czy też nic z sobie z takiego przebiegu pogody nie robią tak jak w moim przypadku odmiana Abelina, która miała bardzo dobrą energię kiełkowania i dała sobie radę w tych warunkach bez większych problemów, chociaż i w tej odmianie nie obyło się bez strat, ale te straty nie powodują przesiewu plantacji, bo obsada jest wystarczająca, aby ją zostawić, co do Coraline to sprawa jest dyskusyjna, ponieważ przerzedzenie plantacji jest na dzień dzisiejszy, o co najmniej, 30% ale ostatecznie okaże się jak przestanie padać i soja ostatecznie ruszy wtedy okaże się czy to Będzie 30% czy też Jeszcze jakieś siewki wypadną i będzie większy ubytek Coraline można podziwiać za żywotność siewek po miesiącu jeszcze dają rade się przebijać przez glebę, ale niestety nerwówka jest duża, więc nie polecam tej odmiany do wczesnych siewów szczególnie ze względów ceny za materiał siewny 700tyś nasion na 1ha kosztuje 1330zł, czyli trzeba przeznaczyć 1 tonę plonu na materiał siewny, co jest totalnie chore i pokazuje hipokryzję tych, którzy robią kalkulacje Obelix to około 1200zł na 1ha przy zalecanej normie wysiewu, czyli 700tyś nasion na 1ha, czyli niewiele mniej oczywiście przy takiej normie wysiewu zostanie zazwyczaj tyle roślin, że niema Potrzeby przesiewać tylko trzeba by było policzyć ile tych roślin został w stosunku do tego, co wysialiśmy żeby wiedzieć ile nasion nie dało rady wtedy byśmy mogli jasno i wyraźnie stwierdzić, że tak duża norma wysiewu jest właśnie po to żeby ograniczyć skutki słabych wschodów soi a hodowcy dobrze o tym wiedzą.

Dodam jeszcze tylko, że wszystkie odmiany były siane w ilości 40 roślin na 1 metr kwadratowy tym samym siewnikiem na ta samą głębokość pryskane tą samą mieszanką, czyli sencor 0,5l + command 0,15l, więc, jeśli to doglebówka załatwiłaby Obelixa to powinno to być napisane, że niewolno stosować tych środków w tej odmianie, jeśli tego niema to niema, o czym rozmawiać.

Jak już wstawiałem Mavka w Agrolok ma taką uwagę odnośnie metrybuzyny wpisaną, czyli batalia z AY się opłacała i wyszła wszystkim na dobre, dlatego nie bójcie się pisać o problemach z uprawą soi macie prawo do wyrażania swoich opinii, choć jak wiemy UE robi wszystko, aby nam to uniemożliwić chronią właśnie takie nieuczciwe firmy, które podają nie prawdziwe informacje w opisach swoich produktów. Dlatego zachęcam do pisania o problemach z uprawa soi i nie dajcie sobie wmawiać, że to jest wasza wina warto mieć kilka odmian i nie od tego samego hodowcy wtedy jak im pokażecie inną odmianę, która rośnie bez problemów to nie mają już nic do powiedzenia, bo jasno i wyraźnie widać, że to ich odmiana nie daje rady a nie to, że to wy popełniliście jakiś błąd gdybym niemiał 3 odmian to wina by była moja, bo za wcześnie posiałem a tak jasno i wyraźnie powiedziałem, że to wina ich odmiany, bo inne świetnie sobie radzą i obwiozłem ich po Wszystkich polach wtedy już nie mówili, że to moja wina, bo za wcześnie posiałem wytarciem im ich argumenty z ręki i pokazałem, że są odmiany, które sobie dobrze radzą w takich warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Drodzy forumowicze sensacja dowiedziałem się dzisiaj nie oficjalnie, że w soi powschodowo można zastosować metrybuzynę w dawce 0,3 kilograma lub litra niema znaczenia, jakiego środka użyjecie ważne żeby to była sama metrybuzyna w dawce 0,3kg/L na 1ha dowiedziałem się o tym, ponieważ zapytałem czy po tej przesiewanej soi mam zastosować oprysk przedwschodowy czy tylko powschodowy padła odpowiedz że poprzedni zestaw powinien jeszcze działać, więc lepiej poczekać i powschodowo opryskać w fazie trzech liści soi więc powiedziałem, że powschodowo to drogo wychodzi i czy nie lepiej poprawić doglebowo odpowiedz była taka że jak ten poprzedni zabieg jeszcze zadziała to niema, co niepotrzebnie wchodzić w koszty a powschodowo można zastosować metrybuzyne w ilości 0,3kg/L i nie będzie to tak drogo.

Dlatego że to informacja nieoficjalna to sprawdzę to na małej powierzchni, bo nie chcę strzelić sobie dodatkowo w kolano pytanie czy ktoś może robił próby oprysku metrybuzyną w soi powschodowo w fazie trzech liści właściwych?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Stosowałem, są przejściowe przebarwienia lub nekrozy na brzegach liści, ale soja rośnie dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31

Ciekawe na ile przyhamuje . jahooo stosowales mistral czy sencor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201
Napisano (edytowany)

stosowałem sencor w wersji granulowanej, to jedyne, co było dostępne 15 lat temu, nie było jeszcze zamienników. Stosowałem coś koło 1/3 dawki jaka była na ziemniaki

Tutaj poszło 1l Avatar plus 1l Stomp Aqua posiewnie 24 kwietnia

IMG_20190517_105724.jpg

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj