AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

andrzej1988    293

Ja 2 maja posialem Anuszke. Ziemia wilgotna . 4 maja opryskana na wilgotną ziemię po deszczach i dalej w miare spokojnie pada. Dobrze ze nie ma zlew. Nasiona napecznialy. Nawet te co są na wierzchu to nie będą miały problemu ze wschodami. Oprysk po śpiewie to 0.43kg Mistral i 0.2l Hadar 360 (chlomazon) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Osobiście nie stosowałem, ale kolega, który sieje kukurydzę tak właśnie robi z tym, że też nie orze tylko zostawia pole po zbiorach nieruszane a na wiosnę jak samosiewy zbóż najczęściej pszenica ozima ruszy po zimie i chwasty powschodzą to pryska i po tygodniu sieje kukurydzę albo tak jak w tym roku zrobił najpierw posiał a po 3 dniach popryskał na te chwasty, które były nieruszane w międzyrzędziach.

Tak, że na pewno można tylko czy w sio się to sprawdzi jak przed siewem będziesz musiał ziemie wzruszyć to i tak ci nowe chwasty powschodzą, więc i tak doglebówką będziesz musiał zrobić albo powschodowo, ale bez doglebówki to raczej soja i tak zarośnie zanim będziesz mógł pryskać powschodowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kagitaar    97
Napisano (edytowany)

Koledzy , potrzebuję porady z waszej strony. Klasa 3b 4a odmiana Mavka. Ale doczytałem teraz że Mavka jest wrażliwa na metrybuzynę.
Moje pytanie do was czy mimo wszystko gdy zastosuje kombinację środków:
Activus 400 ac (400g  pendimetalina) czyli b.podobny środek do STOMP -  dawka 1,5l/ha
Szabla  480 EC (480 chlomazon) czyli zamiennik comanda - dawka 0,2l/ha
I uwaga: Aurelit 70 WG (mistral) (metrybuzyna 700g/kg)  czyli zamiennik Sencora w dawce 0,25kg/ha 
Czy zaszkodzi to tej odmianie w takiej dawce ? 
Co radzicie ? Czy zrezygnować z metrybuzyny całkowicie i podnieść dawki innego środka (jak tak to którego i o ile) czy może zmniejszyć dawkę Aurelitu do powiedzmy 0,15-0,2 i resztę zostawić w takich dawkach jakie były , czy może nie przejmować się , i lecieć takimi dawkami jakie miałem zaplanowane ? 
Z góry dziękuję. 

Edytowano przez kagitaar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Merlin 14 dni po siewie dopiero wyłazi, dziś rano było 0 stopni o 5:00

IMG_20190507_100640.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

U mnie w sobote wyjdzie 14 dni ale jeszcze siedzi w ziemi ale tylko dotknąć i na wierzchu . Też mam stresa z tymi przymrozkami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Oprysk jak na razie się sprawdza, siewki chwastów wschodzą , bieleją i marnieją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Moja Anuszka zaczyna wypuszczać gdzie nigdzie kiełki. Minęło 7 dni od siewu. Ziemia wilgotna. Nawet te które są na wierzchu to też zaczynają kielkowac. Jeszcze z tydzień potrwa zanim zaczną się pojawiać liscienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak wygląda na dzień dzisiejszy Abelina siana w ilości około 40 nasion na 1 metr kwadratowy pozostałe odmiany nadal kiepsko zobaczę w przyszłym tygodniu jak nic się nie zmieni to trzeba będzie podjąć decyzję o przesiewie Obelikx i Coraline.

 

To jasno pokazuje jak ważna jest odmiana i że warto siać w tym samym roku, co najmniej dwie odmiany a lepiej więcej, aby się przekonać jak dana odmiana w danym roku sobie poradzi w stosunku do innych w ten sposób można sobie wyselekcjonować tą, która w naszym gospodarstwie spisze się najlepiej moim zdaniem jest to najlepszy sposób. Teoretycznie wszystkie te odmiany zgodnie z opisem tych odmian powinny mieć dobry wigor początkowy, ale jak widać tylko opis Abelina jest rzetelny a pozostałe to tylko chwyt reklamowy. Powtórzę to, co już pisałem, że to nic dziwnego, że w doświadczeniach Abelina króluje w większości regionów Polski Ja od siebie mogę powiedzieć, że sieje ją już drugi raz i jak na razie nie mogę na nią narzekać tak jak i na Merlina polecam obydwie odmiany do przetestowania jak ktoś ich jeszcze nie uprawiał.

IMAG0761.JPG

IMAG0762.JPG

IMAG0763.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kagitaar    97

Koledzy , potrzebuję porady z waszej strony. Klasa 3b 4a odmiana Mavka. Ale doczytałem teraz że Mavka jest wrażliwa na metrybuzynę.
Moje pytanie do was czy mimo wszystko gdy zastosuje kombinację środków:
Activus 400 ac (400g  pendimetalina) czyli b.podobny środek do STOMP -  dawka 1,5l/ha
Szabla  480 EC (480 chlomazon) czyli zamiennik comanda - dawka 0,2l/ha
I uwaga: Aurelit 70 WG (mistral) (metrybuzyna 700g/kg)  czyli zamiennik Sencora w dawce 0,25kg/ha 
Czy zaszkodzi to tej odmianie w takiej dawce ? 
Co radzicie ? Czy zrezygnować z metrybuzyny całkowicie i podnieść dawki innego środka (jak tak to którego i o ile) czy może zmniejszyć dawkę Aurelitu do powiedzmy 0,15-0,2 i resztę zostawić w takich dawkach jakie były , czy może nie przejmować się , i lecieć takimi dawkami jakie miałem zaplanowane ? 
Z góry dziękuję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Dnia ‎2019‎-‎05‎-‎09 o 18:47, kagitaar napisał:

Koledzy , potrzebuję porady z waszej strony. Klasa 3b 4a odmiana Mavka. Ale doczytałem teraz że Mavka jest wrażliwa na metrybuzynę.
Moje pytanie do was czy mimo wszystko gdy zastosuje kombinację środków:
Activus 400 ac (400g  pendimetalina) czyli b.podobny środek do STOMP -  dawka 1,5l/ha
Szabla  480 EC (480 chlomazon) czyli zamiennik comanda - dawka 0,2l/ha
I uwaga: Aurelit 70 WG (mistral) (metrybuzyna 700g/kg)  czyli zamiennik Sencora w dawce 0,25kg/ha 
Czy zaszkodzi to tej odmianie w takiej dawce ? 
Co radzicie ? Czy zrezygnować z metrybuzyny całkowicie i podnieść dawki innego środka (jak tak to którego i o ile) czy może zmniejszyć dawkę Aurelitu do powiedzmy 0,15-0,2 i resztę zostawić w takich dawkach jakie były , czy może nie przejmować się , i lecieć takimi dawkami jakie miałem zaplanowane ? 
Z góry dziękuję. 

Z tym pytaniem musisz się skierować do firmy, czyli właściciela tej odmiany tylko oni wiedzą czy jest wrażliwa na metrybuzynę czy nie a na forum była mowa o kiepskich wschodach ich odmian a firma wszystko zwalała na doglebówkę, czyli metrybuzynę, że to z jej powodu soja kiepsko wschodzi, choć na ich stronie kiedyś metrybuzyna była zalecana do odchwaszczania ich soi.

Przy takiej mieszance zmniejszyłbym dawkę chlomazonu do 0,15l i nic się nie powinno dziać no chyba że nasiona Mawki są porażone chorobami to możesz mieć przy niesprzyjającej pogodzie kiepskie wschody, ale na pewno nie z powodu doglebówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Ciekawa sprawa na stronie AgroLock znalazłem coś na temat Mavki a mianowicie cytat z tej strony z opisu odmiany Mavka  Uwaga! Odmiana jest wrażliwa na działanie substancji czynnej – metrybuzyny

https://www.agrolok.pl/nasiona/soja-mavka-c1-150-tys.htm?link=polecane

Niestety strony firmy AY nie udało mi się odnaleźć, aby sprawdzić czy na ich stronie w opisie Mavki i innych odmian też jest ta informacja i czy nadal polecają do odchwaszczania soi metrybuzynę.

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Szkoda, że nie masz innych odmian wtedy byś miał porównanie czy wszystkie tak samo poradziłyby sobie w tak trudnym roku dla soi ze względu na ciągłe chłody już prawie połowa maja a nadal jest chłodno, co dla odmian o słabej energii kiełkowania jest zabójcze.

W moim przypadku Abelina powschodziła bardzo dobrze około 38 roślin na 1 metrze kwadratowym, czyli blisko zakładanej obsady, czyli 40 roślin Coraline raczej się przebije i będzie można ją zostawić widać, że ma dobra zdrowotność, ponieważ po tak długich wschodach mała ilość ziaren odpadnie, co świadczy o jej dobrej zdrowotności na razie nie liczyłem obsady, bo jeszcze się przebija, ale rządki już znać a Obelix tragedia słaba energia kiełkowania powoduje, że soja jest unicestwiana przez choroby i szkodniki te nasiona, które miały dobrą energię już dawno się przebiły a te o słabej siedziały w glebie, choć skiełkowały to nie mogły się przebić i powoli się wytracały wszystkie odmiany były siane na taką sama głębokość 3-4cm więc jak widać odmiana ma duże znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Nie mam aż takiego areału, to moje pierwsze doświadczenie na wiekszym areale, wcześniej 20-30 arów w razie "W" można było potraktować motykozolem od chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do chwastów to na dzień dzisiejszy niema już takiego problemu jak na początku jest już parę substancji czynnych zarejestrowanych w soi więc można sobie z nimi poradzić bez problemowo kwestia doboru dobrych odmian i powinno być OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Wiem, oprócz chlomazonu stosowałem wszelkie dostępne środki, ale zazwyczaj pojedyńczo do tej pory. W tym roku poszła mieszanka, jak na razie OK, nawet trawy pożółkły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No i nie ciekawie się zapowiada jutrzejszy poranek zapowiadają przymrozki będzie nie ciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba_cesc    2

macie jakieś skuteczne sposoby na odstraszenie gołębi bo wydziobały mi już chyba połowę roślin 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Najskuteczniejszą metodą jest wcześniejszy siew, czyli co najmniej 20-25 kwietnia soja zdąży powschodzić zanim gołębie będą miały młode wtedy najbardziej żerują żeby wykarmić młode a wschodząca soja jest łatwym pokarmem do zdobycia. Było tu już sporo na ten temat napisane, więc proponuje poszperać, ale raczej nic mądrzejszego od wczesnego siewu tu nie wymyślono nie wiem czy ziarnochron coś pomoże, ponieważ one nie wybierają ziarna tylko ścinają wschodzącą soję no chyba ze ziarno leży na powierzchni gleby to je też zjadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ta wschodząca soja to nie to ziarno co posiałeś fachowcu ???????????

skoro gołębie grasują w soi z powodu braku pożywienia i robią szkody to proponuje je dokarmiać np worek pszenicy na uwrocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba_cesc    2

Siana była 26 kwietnia więc nie jakoś pozno, a wyjadają już wschodzące rośliny a nie samo ziarno, chociaż nawet nie wiem czy wyjadają tylko wyrywają te roślinki bo leżą w tym miejscu co je wyrwały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zjadają wychodzące liścienie, które były wcześniej ziarnem soi liścienie jak wychodzą to wyglądają jak ziarno, dlatego gołębie je zjadają w tym roku jest chłodno, więc 26 kwietnia to już za późno, ponieważ soja dłużej wschodziła, dlatego lepiej ją posiać około 20 kwietnia a lepiej wcześniej

Ordynator to tak zwane liścienie nazywane fachowo a nie ziarno to było ziarno a jak wydostanie się na powierzchnię to są to liścienie musisz się dokształcić doglebówka, bo jesteś tragiczny twoje teksty są na poziomie przedszkola jeszcze tego nie zauważyłeś? A tą pszenicą to je tylko zwabisz na te pole i będzie jeszcze gorzej beznadzieja.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj