AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wladirol    72
2 minuty temu, micgal39533 napisał:

Maaxx napisał: Kolego ale cze nasiona nie muszą być przerobione ? Tak mam gniotownik więc robilbym śrute i mieszal ze zbożowymi Świętokrzyskie 3 4 klasa

są specjalne urządzenia to przetwazania soi podobno \bez obróbki nasiona nie nadają sie do karmienia mamy kilkanaście kur i robie sam taka mieszanke bez żadnej obróbki tylko samej soi nie przemielisz bo załoi maszyne (sam to sprawdziłem) ale jak pomieszasz małą ilość soi z pszenicą i kukurydza to przejdzie ale to na własna odpowiedzialność :-) albo gotujemy soje i dodajemy do zmielonej wcześniej pszenicy z kukurydzą i tłuczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498
Cisnienie nie jest potrzebne tylko musi być ogrzana bo zawiera substancje antyodżywcze, jednak w niedużych ilościach nie trzeba wykonywać tego zabiegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

a co do zapraw to napewno sprobuje na tamtym forum pisałem ale nikt nie odpowiedział

widze że jest tu kilku doświadczonych rolników praktyków nie teoretyków mam pytanie czy ktoś próbował zaprawiać nasiona nitroginą +woda (bez chloru) +jakaś zaprawa donasienna (czy to nie zabije bakterii brodawkowych) na grzyba też nie zaprawiałem czy ktoś próbował jakoś to wszystko połączyć   (ja zawsze zaprawiam nitrogina +woda)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34

Ja myślę że wszystkie zaprawy można ze sobą łonczyc wystarczy że mają rejestrację w strączkowych a woda wądpie czy ma jakieś znaczenie ale nawozów bym nie dodawał 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

ja soje uprawiam na 1-2 klasie więc niewiem czy moge sie wypowiadać o klasach 3-4 ale naprawde nie ma co się bać podejść do ODR jak sa tam ludzie to napewno pomoga w temacie odmiany albo znaleść najbliższy ośrodek COBORU ale patrząć na wyniki na pszestrzeni kilku lat  to podstawowa sprawa to pogoda.

jak kupowałem nitrogine to mi pani powiedziała ze woda z chlorem zabija bakterie i za zimna i za gorąca też może nie być dobra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zaprawa na choroby zabija bakterie te co szczepicie żeby były brodawki , jest zaprawa  łagodniejsza którą można zaprawić na choroby wcześniej kilka dni a bezpośrednio przed siewem szczepionką  jak ziemia w miare ogrzana i nasiona zdrowe i w dodatku ciepło to soja szybko wschodzi i raczej  zaprawa zbędna , z tego co mi wiadomo to najlepsza szczepionka  HiStick® Soy użyta  zgodnie z zaleceniami producenta 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

micgal39533 napisał:

Cisnienie nie jest potrzebne tylko musi być ogrzana bo zawiera substancje antyodżywcze, jednak w niedużych ilościach nie trzeba wykonywać tego zabiegu

Zależy co rozumiesz przez ogrzewanie, substancje antyzywieniowe rozkładają się z tego co pomietam powyżej 60 stopni. Zostało mi 150-200 kg soi i dodawalem do srutownika takiej surowej jak mielilem, niedużo bo max 2-3% wagowo. Trzoda wiele gorzej pobierala pasze, a lochy rodziły drobniejsze prosiaki. Z tym trzeba naprawdę bardzo uważać przynajmniej u świń. Krowom nie przeszkadzało czy w srucie jest soja czy nie, wydajność mleka się nie zmieniła ani na +, ani na -.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladirol    72

ja mam nadzieje przeprowadzić kilka doświadczeń w tym roku

1. na polu gdzie była soja i były brodawki 2 lata temu dam samą zaprawe grzybową + woda + nawóz donasienny

2. na jednym polu mam kawałek który teraz na jesień w połowie pojechałem wapnem magnezowym mimo że ph jest wysokie (na całości jedna odmiana)

3. obok na następnym kawałku dam 200 polifoski 6 + saletrosan 100 kg

4. nowa odmiana bez nawozenia

zobaczymy co z tego wyjdzie moze jeszcze coś pozmieniam

słyszałem że są próby opryskania pala bakteriami rok wcześniej albo przed siewem ciekawe co z tego wyjdzie

co do siewu to najlepiej mi wychodzi co 2 lej i myśle że jest ok

nie mam możliwości ale fajnie by było na jednym kawałku jakieś prowizoryczne nawodnienie zrobić :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam wszystkich w nowym temacie o soi no i oczywiście pozdrawiam jego założyciela pokrzywdzonego przez niejakiego „Ptaszka” a swoja drogą ciekawe, kto to taki, bo na tym forum nie spotkałem nikogo z takim Nickiem. Wesołych Świąt wszystkim pokrzywdzonym życzę.

http://najgorszapraca.net.pl/opinie/hodowla-soi-agroyoumis-polska---poznan/107412

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Trzy krótkie filmiki o uprawie soi i stosowaniu azotu w soi a także plon, od którego zaczyna się opłacalność uprawy soi szczególnie polecam tym, którzy chcą rozpocząć przygodę z soją lub się zniechęcili czy też dopiero raczkują w uprawie soi dużo kwestii, które na tym forum były poruszane są jasno wyjaśnione szczególnie, jeśli chodzi o stosowanie azotu, co ciekawe nic nie mówią tutaj o szkodliwości MANGANU, co by znaczyło, że MANGAN można stosować w do listnych nawozach i mit o jego szkodliwości jest niepotwierdzony.

https://www.youtube.com/watch?v=wtfOwtQ4lBQ

https://www.youtube.com/watch?v=lb5_PnqWzys

https://www.youtube.com/watch?v=nMqt6qmfxNQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mironrak    10

Czy ktoś z obecnych na forum próbował zaprawiać soje mesurolem przeciw ptakom. Mam problem na dwóch kawałkach z dzikimi gołębiami, a także z jednym hodowcom tych gołębi. Najgorszy okres przypada na skiełkowanie, nasiona zostają wyjedzone do zera. Może ktoś ma inny sposób na ptactwo ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja osobiście nie stosowałem żadnych chemicznych odstraszaczy, więc nie wiem jak działają w praktyce poza tym stosowałem petardy, czyli odstraszanie hukowe. Oprócz gołębi mogą też pojawić się kruki a w późniejszych fazach rozwojowych problem stanowią zające i sarny

Jeśli chodzi o dzikie gołębie, czyli grzywacze to problem rozwiązuje wczesny siew, czyli w kwietniu do 20 kwietnia soja zdąży skiełkować przed wylęgiem młodych grzywaczy po wylęgu młodych grzywacze stają się bardziej aktywne w poszukiwaniu pokarmu i dlatego plądrują soję na ten temat było już tu sporo pisane. Co do gołębi sąsiada to zostaje tylko straszenie albo dogadaj się z sąsiadem żeby na okres wschodów nie wypuszczał gołębi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Warto przeczytać ważne stwierdzenie ze plony nawet w ramach jednej odmiany są niestabilne, co potwierdza to, o czym pisałem, że nawet jak wybiorę odpowiednią odmianę to o ostatecznym plonie zadecyduje w danym roku przebieg pogody jest też kalkulacja opłacalności.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/jak-zarobic-na-uprawie-soi/?page=1#lead

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mentos223    209

Panowie co powiecie odmianie Abelina i Aligator ?  Znalazłem je w liście odmian na Podkarpacie i pewnie je będę chciał posiać wcześniej miałem Merlina i Protinę teraz chciałbym zmienić  , i gdzie dostać mat kwalifikowany ? bo szperam po internecie i nie idzie znaleźć jest paru co sprzedają niby pierwszy raz po C1 ale czy to warto ?


Naprawa ciągników i maszyn rolniczych , przeróbki, malowanie, tulejowanie przednich osi, klejenie rozmrożonych bloków itp. PODKARPACIE tel. 721141104

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja tam nikogo do kupowania materiału siewnego nie będę namawiał, bo jak wiadomo jest bardzo drogi, ale z drugiej strony jak chcecie wiedzieć jak plonuje dana odmiana to żeby mieć pewność, że siejecie tą odmianę a nie inną to niestety, ale musicie kupić oryginalny materiał siewny z drugiej ręki niema pewności czy to jest to, co chcecie kupić, więc lepiej kupić oryginała później po rozmnożeniu można posiać własny będziecie mieli pewność, że to jest to, co chcieliście posiać.

Co do odmian Abelina i Aligator to miałem obydwie Merlina też miałem i na początek jak najbardziej bym go polecił, co do Abelina to miałem ją 1 raz na próbę ma ładne grube ziarno i się dobrze krzewi wada szybko się osypuje, dlatego trzeba kosić ją jak jest wilgotne ziarno i nie czekać aż będzie sucha, bo mogą być spore straty z powodu pękania łuszczyn jest niby następcą Merlina, ale w moim gospodarstwie wyszedł później niż Merlin, więc więcej jej nie siałem bałem się, że jak rok będzie niekorzystny to nie da się jej zebrać suchej a suszarni nie miałem teraz Mam suszarnię to w przyszłym roku znów ją posieję zobaczę jak się spisze na większym areale. Aligatora miałem w tym roku, ale na moich glebach rewelacji nie było, więc raczej dam sobie z nim spokój długi czas brylował w artykułach, jako najplenniejsza odmiana, ale tak jak napisałem w moim gospodarstwie wypadł gorzej od innych odmian i jest późną odmianą.

Kontakt do odmiany Aligator:

https://www.euralis.pl/produkty/odmiany-soi/

Kontakt do odmiany Abelina:

https://www.saatbau.com/pl/saatgut/soja-3

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
Ja w tym roku miałem Aligatora i wyszedł bardzo słabo. Główny powód to śmietka i straszne porażenie grzybem od samego początku.Dopiero po Topsinie soja odżyła. Czystość kwalifikatu też pozostawiała wiele do życzenia, a cena kosmos. Jeśli ktoś chce to mam jeszcze z 700kg Aligatora po centrali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mentos223    209

Merlin  wyszedł mi na czystych polach 1200 kg z ha tam gdzie było zachwaszczenie duże to szkoda nawet gadać ,a i dałem ciała z ph tam gdzie było 5,5 to widocznie plon był słaby przy 6.0 -6.5 soja była taka jak ma być wysoka i dużo strąków ,ale na pierwszy raz może szału nie było ale na drugi rok postaram się przyłożyć lepiej , niby szczepiłem nitraginą ale nie było brodawek  ale wina chyba tego że za mało wody dałem nigdzie nie było napisane ile dać a ja dałem na 1 ha 500 ml , kiedyś widziałem film na youtube z kombinatu w Kietrzu i tam było dokładnie opowiedziane jak dbać  o soję i tak będę się starał robić , ph  na polach podratowane to powinno być lepiej :)

Edytowano przez Mentos223

Naprawa ciągników i maszyn rolniczych , przeróbki, malowanie, tulejowanie przednich osi, klejenie rozmrożonych bloków itp. PODKARPACIE tel. 721141104

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj