AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

01_Spider

Anuszka to wiem, że się krzewiła, ale na przykład Mavka nie a nawet jak miała boczne pędy to niemiała na nich łuszczyn albo bardzo mało, więc nie wszystkie odmiany się krzewią, dlatego samemu trzeba sprawdzać.

witejus

Przy zalecanych normach wysiewu wychodzi około 650zł na 1ha do ponad 1000zł na 1ha zależne od firmy i odmiany, jaką byś chciał kupić jak będziesz siał o połowę rzadziej niż zalecają to będziesz miał o połowę niższe koszty na 1ha, ale nie wszystkie odmiany nadają się do tak rzadkiego siewu najlepsze są te, które się dobrze krzewią takie można nawet rzadziej je posiać poniżej 40 roślin na 1metr kwadratowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie wiem jak u was, ale u nas wczoraj nieźle popadało teraz widać jak nierówno soja powschodziła.

Pytanie czy ta, co nie powschodziła teraz skiełkuje i powschodzi czy już nie, bo jeśli by już nie skiełkowała to będzie nie ciekawie, czyli już na starcie plon topnieje, czyli jak zawsze susza wszystkiemu winna a co niektórzy się podśmiewują, że uprawiać nie potrafimy a później na susze zwalamy i jak tu żyć bez stresu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja siałem w sobote ale już widze że gdzie niegdzie zaczyna coś kiełkować. Deszczu nie widać. Od wschodu coś idzie i może coś popada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaseton    10
Napisano (edytowany)

U mnie też kiełkuje. Oby tylko przymrozków nie było.

Edytowano przez kaseton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Najbardziej obawiam się o soje. Pszenica się trzyma narazie. Soja Lubi ciepło a ciepło jest ale wilgoci dla jarych jest mało a soja tez lubi i wilgoć oczywiscie nie w nadmiarze bo tego nic nie lubi. Jesli bedzie suchawo to trzeba bedzie ją ciągnąć jakimiś stymulatorami. Poprawka na chwasty bedzie niewykloczona bo już widze że coś zaczyna się pojawiać. Najbardziej rzodkiew świrzepa i rdesty ale one są narazie w fazie siewek i nie ma tego dużo. Harmony czeka. Dobrze że ma we wrazliwych te chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Tak to wygląda po deszczu niezbyt ciekawie są zamulenia i wymulenia podmyte korzenie soi trzeba będzie jak obeschnie spulchnić międzyrzędzia  

 

 

 

Edytowano przez pstaszek
kasowanie zdjęć
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Mi w tamtym roku tak zamuliło soje a że pola z górki to wszystko po płynęło sobie w siną dal... 


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

toomi30

Życzę ci żeby ci popadało, ale nie tak jak na tym kawałku, który pokazałem poszła taka fala i dosięgnęła 10 hektarowego pola z soją zobaczymy, co za parę dni się tam będzie działo, bo na razie jest nie ciekawie pozostałe kawałki, czyli ponad 20ha ta fala ominęła tam popadało normalnie niema żadnych szkud a ubezpieczenie dopiero od 9 marca zacznie działać karencja 14 dni zrobiła swoje, czyli odszkodowania nie będzie na razie może jeszcze coś przyjdzie to wtedy już będzie pełna ochrona.

jaco25

Pamiętam wstawiałeś zdjęcia, więc wiesz jak to wygląda w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31

psstaszek. Jakie masz doświadczenia ze spulchnianiem międzyrzędzi? Soja nie lubi zaskorupienia , ale czy nie powoduje to nadmiernego zachwaszczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36

Czy gdzieś na Podlasiu można kupić materiał siewny?


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Pivot

Miedzy innymi, dlatego zacząłem uprawę międzyrzędową, czyli z powodu zachwaszczenia jak zaczynałem siać soje to niebyło tyle środków chwastobójczych, co teraz.

Wszystko zależy od przebiegu pogody, jeśli pogoda jest to spulchnianie skutecznie niszczy też chwasty a jeśli pogoda jest przekropna to taka walka z chwastami jest mało skuteczna i trzeba poprawiać, czyli powschodowe opryski na chwasty. Żeby mechaniczna walka z chwastami była skuteczniejsza trzeba by zakupić bronę chwastownik, która bardzo skutecznie niszczy wschodzące chwasty, jaki zaskorupienie gleby, czyli następny wydatek.

kuba9449

Na przykład Rudnik nad Sanem, SolarCorn poza tym możesz zamówić nasiona w całej Polsce w każdej firmie, która sprzedaje materiał siewny soi, co najmniej 7 jednostek a dostarczą ci je pod wskazany adres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
4 rok sieję soję każdego roku mam problem z wtórnym zachwaszczeniem. Zastanawiam się tylko czy uprawa międzyrzędzi przyniesie jakąś wartość dodaną, bo harmony/corum i tak poprawiam co roku. Robiłem doświadczenie z ręcznym pieleniem kilku arów i gołym okiem efektów zniszczonej skorupy nie było widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

No współczuję takiej zlewy, u mnie warunki idealne, ziemia jeszcze ma wilgoć, a soja już wyłazi. Jednak zostało mi materiału i chciałem posiać u znajomego po życie na zielonkę i zapomnij, ziemia skała, na 15cm nie ma wilgoci w większości miejsc na polu. Tam gdzie posiana to jeszcze wytrzyma, ale mogłoby coś spaść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Pivot

Jeśli nie widzisz efektów to nie warto tego robić jedynie dla niszczenia chwastów o ile będzie to skuteczne to zaoszczędzisz na środkach powschodowych jak już kiedyś pisałem w moim przypadku soja po spulchnieniu przestała chorować po wschodach w pierwszych dwóch latach po wschodach soja ciągle usychała szczególnie po opadach deszczu. Włosi, z którymi pisałem na ten temat stwierdzili, że to wina zaskorupienia ziemi i jak na razie od czasu spulchniania nie było problemu z zasychaniem liści i całych roślin soi po wschodach. Na pewno nie warto tego robić na polach żyznych i przewiewnych tam nawet niema takiej potrzeby, bo na pewno żadnych efektów nie będzie. Jeśli chodzi o ekonomie tego zabiegu to w moim przypadku są to zdrowe rośliny i duża ilość brodawek a co za tym idzie i wyższe plony, od kiedy stosuje spulchnianie to średnie plony są w granicach 2,5t z 30ha a przed było w okolicy 2t średnio z 1ha, więc mi się na pewno opłaca.

metiu20

Na pewno w tak sucha ziemie nie warto siać soi.

Zdjęcia, które dzisiaj wstawiłem są z pola gdzie soja powschodziła dobrze i ulewa jej nie dosięgła jak widać jest różnica na tym polu, ale spulchnianie i tak konieczne będzie skorupa już powstała, więc soja będzie się dusić i zaczną się problemy.

 

Edytowano przez pstaszek
kasowanie zdjecia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
pstaszek. Mógłbyś wrzucić zdjęcie pielnika czy tam wieloraka , którym uprawiasz międzyrzędzia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

U mnie doglebówka raczej w tym roku nie zdała za bardzo egzaminu. Soja tydzien temu posiana i 3 dni po siewie opryskana na suchą glebę. Dzisiaj troszkę w miarę popadało. Soja zaczyna wyłazić a z nią chwasty a na jednym kawałku rzodkiew świrzepa. Jak wyskoczy wszystko i pokaże liście to trzeba polecieć Harmony bo soja będzie zawalona. Na jednym Kawałku drobniejsze nasiona soi szybciej kiełkują niż te na drugim kawałku grubsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Pivot

To zdjęcia pielików na początku miałem nasz Polski a później kupiłem ten drugi Gaspardo też ma podsiewacz do nawozu, ale go odczepiłem to są zdjęcia orginalnych pielików jakie posiadam

andrzej1988

Ja też pryskałem na sucha glebę, ale jak widać na razie trzyma chwasty dałem sencor 0,55l + command 0,25 przy takiej dawce powinny być przebarwienia, ale że było sucho to działanie było słabsze i na razie jest OK. Koniec tego tygodnia albo początek przyszłego pójdzie opielacz

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez pstaszek
kasowanie zdjęć
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Właśnie tak mi się wydaje, że szkoda nasion na taką glebę. Ma padać w tym tygodniu, może jeszcze coś się uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

A pryskał ktoś Harmony soję we wczesniejszej fazie rozwojowej czyli w fazie dwóch liści a nie już w fazie potrójnych pierwszych liści bo planuje troche szybciej wjechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36

@pstaszek

To co podajesz to podkarpacie ;)

Mógłbyś podać linki, bo na razie znalazłem 2 firmy i jedna podaje cenę 800 za hektar, druga 800 za 3 ha... Nie wiem komu wierzyć.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

kuba9449

Sorki przeczytałem podkarpacie, ale tak jak pisałem niema znaczenia gdzie kupisz i tak ci wyślą poniżej kilka adresów dzwonisz i pytasz gdzie najbliżej ciebie możesz dostać ich nasiona.

https://solarcorn.eu/nasiona-soi-katalog-2016/

https://www.farmsaat.de/pl/obelix/

https://www.saaten-union.pl/index.cfm/nav/2303.html

https://www.euralis.pl/produkty/odmiany-soi/

https://www.saatbau.com/pl/saatgut/soja-3

andrzej1988

Lepiej nie ryzykuj, bo nie dość że susza to jeszcze środkiem soje przytrzymasz a to na pewno się na plonie odbije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

U mnie wczoraj i dzis rano nawet sporo popadało. Dziś nadają jeszcze i jutro. Poczekam najwyżej do fazy potrójnych liści. Rzodkiew świrzepa jest narazie w fazie siewki ale jest tego naprawde sporo od jednej strony pola. Nie moge się tego pozbyć. W pszenicy likwidowana jest i na nastepny rok ponownie jest. Dobrze że harmony ma rzodkiew we wrazliwych to znowu ją wytępie ale na jesieni w pszenicy znowu pewnie bedzie jej sporo i znowu walka z nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
Skąd koledzy harmony macie? Można w Polsce dostać czy z Czech trzeba ściągać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Widzę że słabo pojmujecie zagadnienie oprysku doglebowego !!

to że pojawia się zachwaszczenie wtórne po oprysku doglebowym to nic nadzwyczajnego , w zalezności od opadów a w zasadzie od przemieszczenia doglebówki to zachwaszczenie może się pojawić ale powinno zniknać po uzyskaniu przez chwasty odpowiediego stadium rozwojowego [ chwast kiełkując ponizej srodka do glebowego uschnie dopiero wtedy kiedy zbuduje korzenie w zasięgu działania środka o ile został  zastosowany odpowiedni środek a nie pomyje !! ] a to że roślina chroniona nie ma oznak fitotoksyczności swiadczy o tym że srodek dobry albo siedzi pod wierzchem bo go opady nie przemieściły i zachwaszczenie będzie się pojawiać i będzie ginąc po czasie w zależności od zastosowanej substancji .

 grzebanie w ziemi powoduje poprawe struktury ziemi o ile została popsuta intensywnym opadem i niektóre rośliny nawet tego wymagaja ale jak jest oprysk wykonany doglebowy to lepiej sobie pogrzebać w ... zamiast w soi bo pod wpływem tego grzebania środek się przemieszcza i nie dośc że nie będzie działał to szkodzi roślinie chronionej . Wiadome jest również to że na  strukturę gleby nawiększy ma wpływ uprawa , im gorsza uprawa tym struktura lepsza hahaha  nawet po intensywnych opadach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj