AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

metiu20    16

Z tego co się zorientowałem to pierwsze zaprawia się zaprawą przeciwgrzybową, a później bakteriami. Zaprawa raczej nie zaszkodzi nasionom jeśli zrobisz to tydzień wcześniej, natomiast bakterie są zabijanie przez promienie słoneczne i z zaprawę chyba w pewnym stopniu też więc bakterie dajesz max dzień przed siewem choć też zależy to od szczepionki, ale im bliżej siewu tym lepiej. Ogólnie hodowcy twierdzą że nie ma potrzeby zaprawiać nasion od grzyba, chyba że jest mokra wiosna. Co wy o tym sądzicie? Pomijając fakt że nasion zaprawionych przez producenta bakteriami raczej się już nie zaprawia od grzyba. 

Edytowano przez metiu20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Ja tam mam chęć zaprawić nie jest droga zaprawa trochę roboty betoniara a zawsze będzie na co innego zgonić jak plon zawiedzie :P A z pogodą w maju też nie ogadniesz niby sucho ostatnio było ale to rożnie może być , A wy jak zasiewami kiedy ruszacie ? W polu niestety sucho ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Soja posiana piątek i sobota w piątek siałem Aligatora, Coraline, Obelix, Silesia, Sultana a w sobotę Violetta jest strasznie sucho, więc nie wiem jak będzie z wschodami bez opadów może być kiepsko.

Soja jeszcze nieopryskana czekam na deszcz ma padać dzisiaj, jeśli nie popada to trzeba będzie pryskać na suchą ziemie.

Ogólnie jestem zwolennikiem wcześniejszego siewu w tym roku można było już 15stego siać wtedy było ciepło i ziemia była wilgotniejsza, ale niestety nie miałem wszystkich odmian, więc czekałem teraz trochę żałuję.

Jeśli chodzi o zaprawianie bakteriami to nowe zaprawy bakteryjne można nawet 90 dni wcześniej zaprawiać a te proszkowe najlepiej przed wysiewem szybko wysychają i bakterie giną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Soja zasiana, tylko strasznie sucho i mam dylemat czy jechać z doglebówką. Jak się wstrzymam i opryskam później samym Corum to będzie czysto??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Gwarancji nikt ci nie da, więc może lepiej popryskać doglebowym może nie będzie tak skuteczny przy tej suszy, ale zawsze coś chwastów przytrzyma do czasu aż będziesz mógł powschodowo pryskać.

Ja popryskałem doglebowo Sencor-0,55l + command-0,25l czekałem na deszcz, ale się nie doczekałem, więc popryskałem na sucha glebę bardziej martwi mnie fakt, że w tak suchej glebie to soja raczej nie skiełkuje oglądałem to tam gdzie nasiona trafiły do wilgotnej ziemi to soja już skiełkowała a tam gdzie nasiona leżą w suchej to nic się nie dzieje i to jest problem, bo bez deszczu nie skiełkują.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dudi834    18

Ja mam soje juz w fazie 2lisci wlasciwych siana 14 kwietnia ja co roku sieje wczesnie zpowodu golebi dzikich pryskane comand plus mistral.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

26 posiana anuszka i merlin 4.5h w nocy spadl deszcz. 27 popryskane sencorem gleba z wierzchu sucha ale przez kilka dni nie nadaja deszczu wiec wykorzystalem wilgoć po siewie. Zaprawione bakteriami nitraflorą bez grzybówki 1 raz warjat ze mnie co będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Dzisiaj też zasiałem Soje Anuszke. Siew około 160 kg na ha. Nasiona z drugiej ręki, rok po centrali. W poniedziałek wieczorem opryskam Sencorem. Jest sucho. Dobrze jakby jutro coś spadło ale marne szanse.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja wczoraj posiałem Merlina, obsada 90 szt na m2 czemu tak dużo bo siła kiełkowania 82%, do tego sucha wiosna, dzikie gołębie więc ze wschodami może być kiepsko, chociaż nad ranem przeszła ulewa więc może jakoś to będzie. Pod korzeń poszło 300kg polifoski 6, 100kg Kizerytu i 500kg Polcalca. Soja zaprawiona Hi Stickiem i Vitavaxem także zobaczymy. Po niedzieli myślę opryskać Chlomazon  0,2l i Linuron 1l.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mentos223    209

Ja posiałem 4 ha odmiana Merlin i Protina w ilości 125 kg/ha przed siewem polcalc 250kg/ ha i unifoska 230kg/ha nasiona zaprawiane nitraginą w płynie  , na chwasty poszedł sencor liquid 0.5 l /ha przed kwitnieniem planuję dać odżywki z intermagu


Naprawa ciągników i maszyn rolniczych , przeróbki, malowanie, tulejowanie przednich osi, klejenie rozmrożonych bloków itp. PODKARPACIE tel. 721141104

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matik89    1

27 zasiana soja na powierzchni 5 ha , nasiona od rolnika odmiana Merlin po zwarzeniu 1000 nasion masa 204g  wysiane 150 kg na ha w rzędach co 24cm, nasiona zaszczepione szczepionką z biofood , pod korzeń polifoska 6 w dawce 250kg , oprysk wczoraj Sencor 0,4/ha +command 0,25/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Ja wczoraj uprawiałem, a jutro będę siał. 110kg/ha mavki i tyle samo abeliny. Sypałem 200kg soli potasowej,  200kg kizerytu i rozlałem 70l rsm 32%. Fosforu nie sypałem, bo zasobność bardzo wysoka, potasu i magnezu niska. Po siewie będzie opryskana środkami z linuronem i chlomazonem 1,5+0,15l. Uprawiam pierwszy raz i mam nadzieję że mi wynagrodzi starania. Jestem dobrej myśli :)

Edytowano przez metiu20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

U mnie też już posiana (28.IV). Odmiana Violetta i Madlen. Violetta ok 90kg/ha, Madlen 75 kg/ha. Niestety jest sucho dlatego zasiałem głębiej, tak na 4 cm. Na tej głebokości coś tam wilgoci jeszcze pozostało. Udało mi się dostać nawóz Fertil więc go posiałem na połowie działek w ilości 170 kg/ha. Oprysk po siewie standardowo Linuron1,5 l i chlomazon 0.23 l. Pryskam na raty ok 4.30 rano, o tej porze jest rosa i ziemia ma chociaż resztkę wilgoci zanim słońce wstanie. Najgorsze że nie zapowiadają deszczu a ostatni padało u mnie na wielkanoc wiec jeżeli nawet soja skiełkuje to uschnie później.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

To współczuję, pod Lublinem też skończyło padać po Wielkanocy i gdyby nie ostatni deszcz to zaczęłoby się robić sucho, na szczęście w glebie jest dużo wilgoci, wczesną wiosną bronowałem i przerwałem parowanie. Natomiast w chmielu gdzie nie było nic robione,  bo międzyplon to ziemia skała. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
17 godzin temu, 01_Spider napisał:

U mnie też już posiana (28.IV). Odmiana Violetta i Madlen. Violetta ok 90kg/ha, Madlen 75 kg/ha. Niestety jest sucho dlatego zasiałem głębiej, tak na 4 cm. Na tej głebokości coś tam wilgoci jeszcze pozostało. Udało mi się dostać nawóz Fertil więc go posiałem na połowie działek w ilości 170 kg/ha. Oprysk po siewie standardowo Linuron1,5 l i chlomazon 0.23 l. Pryskam na raty ok 4.30 rano, o tej porze jest rosa i ziemia ma chociaż resztkę wilgoci zanim słońce wstanie. Najgorsze że nie zapowiadają deszczu a ostatni padało u mnie na wielkanoc wiec jeżeli nawet soja skiełkuje to uschnie później.

Wreszcie pojawił się plantator z przyzwoita normą wysiewu , bo pozostali chyba będa pędzle robić z badyli !!! w jakiej rozstawie posiałeś  40 +  ?????????/

u nas też sucho jak byk !!! te ziarna co trafiły w mokre sa już na wierzchu te co były pod wierzchem zaczynaja puszczać kiełki bo porosiło kilka dni temu  siane w połowie kwietnia

nie dość że nie pada to jeszcze grzeje i wieje  , jeszcze mrozu brakuje hahaha ale jeszcze i on pewnie będzie do kompletu !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
Jutro planuje siać Aligatora z centrali 80kg/ha - 39szt/m. Nie za mało? Jaki rozstaw zastosować? planowałem 25 cm ale w grę wchodzi wielokrotność 12,5cm. Siewnik poznaniak talerzowy. Miałem siać punktowo ale weekend majowy pokrzyżował plany....
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Gratulacje panowie 01_Spider, Pivot za odwagę i próbę rzadkich siewów.

01_Spider nie wiem czy Violetta i Madlen się krzewią, więc nie powiem ci czy dobrze zrobiłeś, ale z opisu tych odmian wynika, że Violetta ma lekkie zdolności krzewiące sam ją posiałem wyszło mi około 70kg na 1ha po wschodach policzę ile jest na 1metrze kwadratowym roślin pozostałe odmiany siałem około 45 roślin na 1metr kwadratowy Violetta była najdrobniejsza z tych wszystkich odmian a najgrubszy był Obelix

Pivot, Jaką masz siłę kiełkowania? Bo nie sądzę, że masz 100% siły kiełkowania, więc trzeba by było dodać coś na straty podczas wschodów proponuję wysiać około 45 do 50nasion na 1metr kwadratowy w zależności od siły kiełkowania nasion, które posiadasz i rozstaw rzędów, co najmniej te 37,5cm a lepiej 50cm aligator dobrze się krzewi, czyli ma pędy boczne, ale w takim rozstawie rzędów będzie potrzeba niszczenia zaskorupienia i przerywania parowania z nieproduktywnych międzyrzędzi. A siew poniżej 40 nasion na 1 metr kwadratowy to wydaje mi się, że tylko siewnikami punktowymi tu już liczy się precyzja rozmieszczenia nasion w rzędzie, dlatego odradzam tak rzadki siew zwykłym siewnikiem, chociaż z ciekawości jakąś część pola możesz spróbować posiać poniżej 40 nasion na 1metr kwadratowy będziesz miał porównanie na przyszłość. Poza tym wydaje mi się, że jak na Aligatora to trochę późno siejesz on zalicza się do późnych odmian, więc możesz mieć problem ze zbiorem, ale to oczywiście będzie zależało od przebiegu pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
Sieję tak późno ponieważ długo czekałem na nasiona z centrali. Te 39szt/m to już po uwzględnieniu siły kiełkowania i czystości podanych na opakowaniu. Pół hektara poświęcam na taki eksperyment

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Aha, jeśli to tylko 0,5ha to można poeksperymentować.

To fakt, że Aligatora nie sposób dostać wcześniej nie wiem skąd się u nich wzięło przeświadczenie, że w Polsce soję sieje się w maju i dlatego nie spieszą się z dostarczaniem nasion na czas ja też czekałem na Aligatora, ale najpóźniej dostałem Coraline dzień przed siewem i Sultana dokładnie w dniu siewu i to około godziny 16stej jak by nie dojechała w tym dniu to bym im jej nie wziął. Trzeba z nimi postępować rygorystycznie, bo inaczej będziemy musieli siać soje w maju.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Skończyłem dzisiaj siewy. Stety lub niestety siewnik mnie zrobił w balona i Mavki posiałem ok 85kg/ha, Abelina już normalnie- 110kg/ha. Zobaczymy jak to się będzie miało do plonu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Dziś o 5 rano pryskałem soje 3 dni po siewie Sencorem w dawce 0,56l. Troszke wilgoci jest z rosy ale to za mało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Hmm u mnie pod Łęczną pogoda idealna, przed agregatem padało, po agregacie a przed siewem znowu. Także wysztko było super tylko jak na złość musiało coś wyjść nie tak i ten siewnik pieprzony nawalił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
No to będzie eksperyment.. Aligator zasiany. 30a z obsadą 32szt, 30a z obsadą 48szt. Poniżej 40 szt nigdy nie schodziłem. Czas pokaże co z tego wyniknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

# ordynator - siałem w rozstawie 25 cm

# pstaszek - Violetta na pewno puszcza boczne pędy, sieję ją już trzeci rok. Madlen do sprawdzenia w tym roku. Nawet Anuszka jak się jej zrobi miejsce też się na boki rozrasta (zdjęcie  str. 114 w tym temacie)

Jeżeli u nie nie popada w ciągu dwóch tygodni, a nie zapowiadają, to soję w tym roku można spisać na straty. W ziemi wilgoci prawie niema, kto zaorał na wiosnę to ma pustynię na polu. Pada w miarę regularnie dookoła a w powiecie Biłgorajskim jakby ktoś parasol miesiąc temu otworzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj