AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

jaco25    300

cena 180-200zł za jednostkę siewną to i tak o połowę za dużo, żeby obsiać 1ha potrzeba 4 jednostek siewnych jak już koledzy wspomnieli, jak łatwo policzyć daję nam to cenę ok 800zł na ha, co z tego jak obniżyli cenę za materiał siewny o 20zł za jednostkę jak i tak 180zł za 25kg to dużo za dużo. Cena nie adekwatna do ceny skoszonej soi i do plonu. Żeby pozwolić sobie na zakup tak drogich nasion kwalifikowanych to plon musiał by być 3t/ha,, jeszcze sporo wody w Wiśle przepłynie zanim nauczymy się uprawiać soje na tym poziomie. Cena grochu to 180zł za kwalifikat Batuty czyli na 1ha zapłacę 2,5*180 450zł, zboża ok. 400zł ha, rzepak ok 300zł ha także w porównaniu z pozostałymi uprawami dalej jest słabo. Wole kupić rok po kwalifikacie za 1,5zł / kg soi jak nabijać wszystkim w koło kabzę takie jest moję zdanie.

  • Like 1

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zgadza się nasiona są bardzo drogie, dlatego namawiam do kupowania tych najtańszych, bo i tak w większości nie osiągniecie plonu powyżej 2,5t z1ha, więc nic wam nie da kupienie drogiego kwalifikatu i mówię tu o średnim plonie z kilku ha, bo 2,5-3 t z 1dnego hektara może wam się udać osiągnąć, ale to się ma nijak do średniego plonu uzyskiwanego w danym gospodarstwie, więc propaganda sukcesu ogłaszana przez firmy, że ktoś miał 3t z 1ha czy też nawet więcej nic nie znaczy.

Jeśli uprawiacie soje na IV czy nawet niższej klasie to tak naprawdę nic wam nie pomoże jak tylko regularne opady deszczu w czasie wegetacji drogie nasiona i tak sobie nie poradzą z brakiem wody to już lepiej poszukać odmiany bardziej tolerancyjnej na niedobory wody i tolerującej słabsze gleby niż inwestować w drogie nasiona. Jak na razie nikt nie podaje czy dana odmiana toleruje słabsze gleby czy też zakwaszenie gleby lub większą tolerancję na okresowe niedobory wody a firmy takie jak Sattbau przy takich cenach jak mają i podobno tak technologicznie zaawansowanej hodowli powinna podawać takie dane jak i liczbę jednostek cieplnych danej odmiany i te dane, które wcześniej wymieniłem, ale jak widać tego nie robią, bo nie jest to w ich interesie, bo czym bardziej Rolnik byłby świadomy tym mniej by inwestował w pseudo dobre i drogie nasiona, dlatego polityka firm, czym mniej jest świadomy Rolnik tym więcej uda się sprzedać drogiego nie koniecznie dobrego dla Rolnika materiału siewnego.

SolarCorn sprzedaje nasiona soi AY w cenie5,85 netto za 1kg Violetty, co daje nam przy 4 opakowaniach po 25kg = 100kg x 5,85=585zł netto na 1ha, co jest odpowiednikiem 4 jednostek Sattbau a 4 jednostki najtańszej soi w Sattbau kosztują 756zł netto a najdroższej 796zł za 4 jednostki, więc średnio około 200 zł na 1ha drożej są też firmy, które oferują swoje odmiany w cenach za jednostkę w granicach 160-170zł netto są to zazwyczaj ceny odmian, które dopiero wchodzą na nasz rynek. Dlatego jak macie zamiar kupić kwalifikat to najpierw trochę podzwońcie poza tym minimalna ilość zamawianych jednostek w niektórych firmach wynosi 7 jednostek

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Witam

Mam problem z soją, ogólnie soję uprawiam 2 sezony, pierwszym razem sprzedałem do pobliskiego skupu. W 2017 gdy kosiłem soje trafiały się zielone nasiona, jedne już się obsypały a drugie jeszcze zielone, było to spowodowane suszą i bardzo wysoką temperaturą. Soja jest zmagazynowana na stropie w oborze (obora bez zwierząt) wilgotność podczas koszenia 8-9% (oczywiście oprócz tych zielonych) Ostatnio badałem wilgotność ponad 10%. w dodatku pobliski skup nie skupuje soi mógłby ktoś polecić kupca ilość około 20t? 

A drugie pytanie czy taka soja poleży do września, żeby sprzedać ja razem z nową? Ewentualnie np. do czerwca, zrobi się cieplej to powinna chyba trochę doschnąć pod blachą na stropie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Soja 8-10% sucha jak pieprz także tym bym sobie w ogóle głowy nie zawracał,  soję sprzedać żaden problem, poszperać na olx i na pewno coś znajdziesz, zresztą napisz z jakiego regionu jesteś?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Jestem z podkarpacia (pogranicze z lubelskim) szukałem ogłoszeń w internecie ale albo nieaktualne albo cena 1000/tona do jednego wysłałem próbę to powiedział ze soja drobna i wilgotna. Jutro sprawdzę wilgotność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Jak Ci się nie spieszy to spokojnie poczekaj do przyszłego sezonu i wtedy sprzedaż. Sporo skupów soi w naszej okolicy działa sezonowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300
10 godzin temu, Radek88 napisał:

Jestem z podkarpacia (pogranicze z lubelskim) szukałem ogłoszeń w internecie ale albo nieaktualne albo cena 1000/tona do jednego wysłałem próbę to powiedział ze soja drobna i wilgotna. Jutro sprawdzę wilgotność.

a Organika Jarosław? WS Trade? Romado k. dunajca?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Organika napewno skupowała sezonowo.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
11 godzin temu, Radek88 napisał:

Jestem z podkarpacia (pogranicze z lubelskim) szukałem ogłoszeń w internecie ale albo nieaktualne albo cena 1000/tona do jednego wysłałem próbę to powiedział ze soja drobna i wilgotna. Jutro sprawdzę wilgotność.

Lipsko GPH Farmer Sapiło koło Zamościa skupuje soję

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
18 godzin temu, Radek88 napisał:

Witam

Mam problem z soją, ogólnie soję uprawiam 2 sezony, pierwszym razem sprzedałem do pobliskiego skupu. W 2017 gdy kosiłem soje trafiały się zielone nasiona, jedne już się obsypały a drugie jeszcze zielone, było to spowodowane suszą i bardzo wysoką temperaturą. Soja jest zmagazynowana na stropie w oborze (obora bez zwierząt) wilgotność podczas koszenia 8-9% (oczywiście oprócz tych zielonych) Ostatnio badałem wilgotność ponad 10%. w dodatku pobliski skup nie skupuje soi mógłby ktoś polecić kupca ilość około 20t? 

A drugie pytanie czy taka soja poleży do września, żeby sprzedać ja razem z nową? Ewentualnie np. do czerwca, zrobi się cieplej to powinna chyba trochę doschnąć pod blachą na stropie.

Pierwsza sprawa czy twój wilgotnościomierz pokazuje dobrą wilgotność w soi, jeśli wysłałeś próbkę i stwierdzono, że soja jest wilgotna to może ci twój źle pokazywać musiałbyś go skalibrować najlepiej z wagosuszarką wtedy byś wiedział czy oszukuje czy dobrze wskazuje Ja miałem tak z moim mój pokazywał 14% a w skupie na wagosuszarce wyszło 16% teraz wiem, że jak pokazuje 14% to tak naprawdę ma 16% przy soi, dlatego jak będę kosił to nie może pokazywać więcej 11%-12%.

Następna sprawa pokrycie dachowe blaszane powoduje pocenie się blach i skraplanie się wody, co może skutkować podniesieniem się wilgotności w soi blacha jak w dzień się mocno nagrzeje to w nocy jak jest chłodno zaczyna się pocić i skrapla się woda, tak samo się dzieje jak jest zmiana pogody na deszczową, dlatego może być tak, że do następnej soi wilgotność może się podnieść.

Więc lepiej było by ją sprzedać o ile jest naprawdę sucha a twój wilgotnościomierz dobrze pokazuje

Bo jeśli nie to może być tak jak ci powiedzieli, że soja jest już zbyt wilgotna a wtedy to już niema, na co czekać tylko jak najszybciej się jej pozbyć podobno SolarCorn skupuje wilgotną, ale wiadomo, że za wilgotną to dobrej ceny nie uzyskasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Zakupiłem nasiona soi odmiana Anuszka od dwóch różnych rolnikow. Ta po lewej ma MTN 135g a ta po prawej 185g. Obydwie kiełkują więc nasiona są ok ale czy to możliwe że tak wielka różnica między jedną a drugą? Ta po lewej to napewno anuszka bo zauważyłem po liściach podczas kiełkowania a ta druga to też niby Anuszka. Rolnik twierdzi że kupował z centrali. Nawet dał mi reszte nasion co mu zostało z kwalifikatu w gratisie. Nasiona są cholernie grube. Nawet te kwalifikowane nie były az tak grube.

 

20180312_132202[1].jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Andrzeju nic tu tobie nie poradzimy poza tym, że lepiej by było tego nie mieszać tylko wysiać każdą osobno, bo jak by się okazało, że to nie jest ta sama odmiana to będzie problem ze zbiorem to są właśnie problemy zakupu nasion z drugiej ręki lepiej było kupić wszystkie nasiona od jednego Rolnika bynajmniej było by pewne że jedna odmiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ta drobniejsza jest na inny kawałek a ta grubsza na większy areał. Tą grubszą kupiłem po okazyjnej cenie i dostałem w gratisie z 40 kg kwalifikatu co mu zostało więc szkoda było nieskorzystać. Jeden i drugi twierdzi że to Anuszka. Jak jedna z nich bedzie Mavka to też nie bede lamentował. Jedyny minus będzie że zbiór nie będzie jednego dnia. Merlina miałem więc teraz pasuje coś innego. Jeśli na jednej i drugiej bedą fioletowe kwiaty tzn że jest to Anuszka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Dzięki koledzy za numery i firmy skupujące.

Soja ma 14% wilgotności, czy to możliwe że nabrała wilgoci z powietrza? Był u mnie przedstawiciel z solarcorn i powiedział że to normalne że soja zwiększa wilgotność gdy jest odwilż.

Umówiłem się już na suszenie u rolnika, a potem do solarcorn, 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Swojego czasu w Zimnie skupowali wilgotną soje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie tam macie  plany ze zasiewami na ten rok soji ?????????  i co planujecie z zazielenieniami robić , bo wiadomo że od tego roku pryskać nie wolno , a  bez opryskow to szkoda siac soje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Byłem na szkoleniu w Radomiu z E wniosku i pytałem przedstawicieli departamentu płatności o to jak będą kontrolować czy ktoś pryska czy nie. Nie wiedzieli jak to będzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Od tego roku przelicznik EFA jest, 1:1 więc można mniej podać do zazielenienia a pierwszy oprysk doglebowy to obowiązkowo trzeba wykonać, bo bez tego oprysku nic nie będzie wątpię żeby robili badania, ale jak przyjdą na pole to trzeba ściemniać, że ślady to nie po oprysku tylko po nawożeniu albo dolistnie dokarmiane a oprysk na chwasty to trzeba zrobić nie za dobrze żeby coś chwastów zostało i będzie OK Ja mam o tyle dobrze że robię uprawę międzyrzędową więc powiem że wyczyściłem mechanicznie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

A co panowie doradzicie dobrego na doglebówke ? Sprzedawca poleca mi Stomp Aqua ewentualnie Sencor . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jak przyjadą na kontrolę to raczej nie będą pytać o ślady tylko pobiora próbki. Na szkoleniach mówili że niektóre środki potrafią wyjść w badaniach przez 5 lat. Co do doglebowki to polecam sencor, command i afalon. Kosa na chwasty bez poprawek.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj