AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Radek88    15

Wiem, że jeszcze daleko do siewu, ale jaki wał po siewie będzie dobry? Mam gleby średnie trafi się piasek i troszeczkę ciężkiej, ale głównie średnie.

Dodam, że nigdy nie używałem żadnego wału po siewie w żadnej uprawie interesuje mnie wał głównie właśnie pod soje w celu wyrównania pola, ale jakby sprawdzał sie także w zbożach to tez bym go używał w innych uprawach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

dzisiaj padali stawki dopłat i jakby kogoś interesowało strączkowe na nasiona niecałe 610zł/ha całkiem nieźle.

zabrali mi z fasoli to Wam do soi więcej wyszło  ;[ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Wiem, że jeszcze daleko do siewu, ale jaki wał po siewie będzie dobry? Mam gleby średnie trafi się piasek i troszeczkę ciężkiej, ale głównie średnie.

Dodam, że nigdy nie używałem żadnego wału po siewie w żadnej uprawie interesuje mnie wał głównie właśnie pod soje w celu wyrównania pola, ale jakby sprawdzał sie także w zbożach to tez bym go używał w innych uprawach.

 

możesz wałować śmiało ja wałuje walcem pierścieniowym i nie zauważyłem negatywnych skutków, masz wyrównane pole, równomierne wschody, szczególnie się zaleca jak sucho.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

dziwny rok na soje, u mnie zaczęła plesniec w strakach i mimo 12% wilgotności miałem problem w skupie...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Bedzie miał ktoś z okolic Zamościa, Biłgoraja jakąś odmiane z hodowli agroyoumis? Mavka, Anuszka. Coś z tych wczesniejszych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jakbys uzupełnił profil albo powiedział skąd jestes to ktos cos moze doradzi...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Soja zebrana plon 2,2 z 13 ha. Generalnie kiepsko ale to chyba wina pogody w moim regionie było dosc sucho w czerwcu i maju. Odmiana Merlin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To prawda, że głównym czynnikiem ograniczającym plony soi w wielu naszych gospodarstwach jest okresowy brak wody najbardziej niekorzystny jest brak wody od kwitnienia do zawiązywania się strąków ten okres przypada u nas w okresie czerwiec lipiec, kiedy jest największy niedobór wody wtedy właśnie najbardziej topnieją plony soi na naszych polach

Jak było widać na filmiku przed okresem kwitnienia rozkłada się węże nawadniające a co daje takie nawadnianie widać na końcu filmu bez wody nawet najbardziej staranna uprawa ochrona i nawożenie nie pozwolą nam uzyskać wysokich plonów owszem zdarzy się rok, kiedy opady będą sprzyjające i wtedy będziemy mieć dobre plony

Owszem wielu z nas źle podchodzi do uprawy soi i popełnia wiele błędów najważniejszy z nich to zbyt gęsty siew taka soja nie może dać wysokiego plonu nawet na dobrych polach z odpowiednia ilością opadów

Poza tym na dzień dzisiejszy moja soja nadal na polu ciągle pada i niema możliwości jej zebrania to chyba pierwszy rok, w którym będzie trzeba ją dosuszać nie wyobrażam sobie tej soi bez desykacji takie pogody pokazują jak ważna jest desykacja bez desykacji tam gdzie soja była zielona to przy takiej pogodzie by nie doschła

Czyli następny problem przy większym areale uprawy soi jest potrzebna suszarnia bez niej nie będzie można uprawiać późniejszych odmian, które lepiej plonują, ponieważ w naszych warunkach pogodowych rzadko, kiedy będzie można ją zebrać suchą pytanie nasuwa się samo, jaką suszarni kupić daszkową czy typu Pedrotti czy ta druga może uszkadzać soję?

Bo jak na razie nikt nie skupuje mokrej soi tak jak rzepak czy kukurydzę

Ciekaw jestem jak ta późna odmiana u suffeks się sprawuje i czy ją zbierze suchą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Ja włąsnie suszyłem u siebie soje bo napewno by nie doschła. Podczas koszenia po tygodniu słońca miała 15%. Mam suszarnie porcjową Riela GT1700 i po wysuszeniu nasion nie mam uszkodzonych anie połówek wiec suszyć się da. Nastawy jak na rzepak tylko temperatura z górnej granicy. Najgorsze tylko to ze są to dodatkowe koszty więc więcie jak to sie ma do opłacalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To ciekawe, co piszesz o tej suszarni, że nie pogłówkuje, ponieważ pytałem gościa, co ma taka suszarnię i twierdzi, że raz próbował przesypywać groch z przyczepy na przyczepę taką suszarnią i miał dużo połówek może nie chciał suszyć soi to mnie tak się pozbył

Dzwoniłem do pedrotti, ale tam nikt nie miał pojęcia, co się będzie działo z soją, bo jeszcze soi nie suszyli w daszkowej materiał suszony opada grawitacyjnie a do góry jest podawany podajnikiem kubełkowym lub typu elewator jak w kombajnie podobno nie kruszy tak ziarna i jest tańszy koszt suszenia poza tym nie trzeba czyścić sit, bo ich tam niema taka suszarnia daszkowa jest dużo mniej skomplikowana i tańsza od pedrotti

Taką suszarnie nową, ale bez pieca i elewatora można kupić już za 17500zł do poskładania z gotowych elementów https://www.olx.pl/oferta/suszarnia-daszkowa-gotowe-elementy-z-ocynku-pojemnosc-10t-CID757-IDbetk5.html#d856d8df5a

A używaną nawet za 6tyś. zł bez pieca i elewatora kusząca sprawa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Zgodzę sie ale należy pamietać o jednym nasiona soi z racji ze jest roślina oleista ma wysoka zawartość tłuszczu dzięki czemu nie bedzie sie tak polowkowac jak groch z uwagi na fakt ze nasiona sa bardziej elastyczne. Ja jak uprawiałem groch po przejściu przez wybierak w silosie miałem masę połówek a z soja jest znacznie lepiej. Lubie ta roślinę tylko niestety ekonomia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niemiałem nigdy grochu, więc nie wiem czy bardziej jest wrażliwy na pękanie niż soja, ale ci, co w moim rejonie go sieja to twierdzą, że jest podatny na pękanie

Soja jak jest sucha też pęka, dlatego zaleca się ją kosić jak ma wilgotność 15%-16% a później dosuszyć, dlatego moje obawy czy jak w suszarni się podsuszy to nie będzie pękać, ale jak ty to masz już wypraktykowane to jestem spokojniejszy

Z suszarnią daszkową jest o tyle lepiej, że jak byś chciał ją rozbudować to na tym samym palniku można obok drugą taką samą postawić i suszyć na zmianą jak w tej pierwszej już suszysz to drugą zasypujesz po wysuszeniu pierwszej palnik przełączysz na drugą a tą pierwszą w tym czasie wychłodzisz i zasypiesz ponownie lub jak masz dużo do suszenia to można ją ustawić na pracę w ruchu ciągłym wtedy zasyp suszenie i schładzanie idzie na bieżąco

Też mi się podoba uprawa soi, choć ten rok daje nieźle popalić i bardzo zniechęca, ponieważ pogoda strasznie nie sprzyjająca najpierw było sucho a teraz non stop leje

Co do ekonomii to nie jest tak źle przy plonie 2,2z1ha nie powinieneś narzekać tym bardziej, że dopłata do strączkowych ma być powyżej 600zł do 1ha a dopłata do materiału siewnego powyżej 140zł do 1ha, więc samej dopłaty dodatkowej jest powyżej 700zł plus 2,2t soi x 1300zł za 1t soi = 2860zł z 1ha + 700zł = 3560zł z 1ha, czyli nie jest źle

Do tego niskie nawożenie azotem lub w cale tak jak w moim przypadku + azot pozostawiony w glebie i bardzo dobre stanowisko pod rośliny następcze gratis dla mnie ekonomicznie wychodzi na +

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

A czy Wam desykowana soja nie próbuje plesnieć w strąkach? Ja swojej nie desykowałem i może stąd te problemy...  


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Strąki niektóre są spleśniałe, ale nasiona w środku na razie nie zauważyłem nie wiem jak będzie podczas koszenia, ale trafiło mi się nasionko różowe, co by wskazywało na fuzariozę takich anomalii jeszcze nie miałem

Gdyby od dzisiaj była pogoda to trzeba by było tydzień odczekać aż soja obeschnie teraz wygląda jak by miała kiełkować jest gruba i podłużna nie wiem czy się uda w tym roku wykosić suchą soję i co jeszcze ją czeka przy tych opadach może tak jak piszesz pleśnieć katastrofa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Własnie przez plesn miałem problem na skupie, dobrze, że w końcu ją wziął. Stałem i czekałem na decyzję z 2 godziny, ale cena też na dół... Swoją kosiłem na trzeci dzień po deszczu i wilgotnosc wychodziła 12-12,6%


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Ja swoją kosiłem 11.IX po trzech dniach słońca miała 12,5 %. Sprzedałem w jarosławiu 22.IX.

Z 4,6 ha było 6540 kg czyli niecałe 1,5 t z ha

Białko 32 %

Olej 22 %

zanieczyszczenia 1,8 %

Cena netto 1220 zł/t

 

master20002: gdzie sprzedawałeś ?

Pstaszek Jaką obsadę proponujesz ? w mnie w tym roku było ok 60 szt na m2, siać co drugą czy co trzecią redlice ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wozilem do Pełkiń, ostatecznie poszła po 1200 zł brutto, chwalić się plonem to nie bardzo jest się czym chwalić bo z ok 1,7 ha wyszło 2330 kg, na jednym kawałku była drugi raz po sobie i zauważyłem dużo brodawek i tam ładnie sypala, ale było tej działki tylko 18 arów, ogólnie to upalona była na największej działce... Brak wody z każdym rokiem jest bardziej widoczny, nie tylko w soi.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

01_Spider

Jeśli nie masz zamiaru robić uprawek między rzędami to rozstaw jest mniej ważny ważniejsza obsada radzę nie przekraczać 45 roślin na 1m kwadratowym, jeśli siejesz pierwszy raz na danym polu to bez azotu niema, co liczyć na zadawalający plon trzeba dać na start do 30kg czystego a jeśli przed kwitnieniem soja będzie blada, bo nie będzie miała brodawek to jeszcze dać 30kg czystego, ale przy takiej dawce azotu nie siałbym gęściej jak35-40 nasion na 1m kwadratowy i w rzędach, co 35-45cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja ponownie z zapytaniem. Kto ma soję Anuszke albo inną wczesną w okolicach Biłgoraja, Zamościa. Miałem oferte w okolicy ale nie wyszło. Zmieszane odmiany. Chcę sprzedać Merlina i zasiać coś innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W linku zdjęcia ze zbioru soi jak widać nasiona nie wyglądają ciekawie

Taka soja sporo ciemnych nasion czy to da się sprzedać?

Ja moją już zebrałem też mam takie ciemne nasiona wynik deszczowej pogody tak przypuszczam pytanie czy taką soję uda się sprzedać

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj