AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

andrzej1988    293

czyli ogolnie w pierwszych latach uprawy soi nie mam co liczyc na brodawki tylko jak posieje nastepnym razem na tym stanowisku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No nie do końca, ale tak trzeba to traktować, Dlaczego nie do końca a no, dlatego że, jeśli będziemy mieli dobre bakterie do zaprawienia nasion soi to już w pierwszym roku będzie ich dość sporo

Ale ważne jest, aby w pierwszym roku były mało czy dużo, ale muszą być to nam gwarantuje, że jak posiejemy na tym polu następny raz soję to bakterii będzie już dużo, co nie znaczy że już w następnym razem możemy sobie odpuścić zaprawianie bakteriami to można będzie zrobić jak będziemy siać na danym polu soje po raz trzeci a w poprzednich 2 latach były bakterie to powinno ich być na tyle dużo że zaprawianie bakteriami może się okazać zbędna, ale to trzeba przetestować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Właśnie.Pstaszek co według ciebie znaczy dobre bakterie lub skąd.Jak się nie mylę i ja i andrzej1988 kupiliśmy z Wałcza i jakoś nie zadziałały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Wreszcie soja wykoszona i wyczyszczona po wyczyszczeniu szacowany plon średni to, co najmniej 2,5t z 1ha dokładny plon po sprzedaniu soi

Jak widać bez azotu mineralnego soja świetnie sobie daje radę o ile ma brodawki a będzie je miała jak w pierwszym roku zadbamy oto, aby je rozmnożyć to w następnych latach na tym polu brodawki będą na 100% i zadbają oto, aby soi azotu nie zabrakło

Po niżej zdjęcia najlepszej soi bez azotu a jak widać soja jest pochylona i gdyby zastosować azot mineralny to na 100% by się wyłożyła i na pewno by takiego plonu nie dała

Plon mógłby być większy gdyby nie kiepskie wschody i co najmniej 1/3 soi była za rzadka a było sporo miejsc gdzie jej niebyło, bo nie powschodziła w tych miejscach

 

attachicon.gifIMAG0917.JPGattachicon.gifIMAG0918.JPG

attachicon.gifIMAG0919.JPGattachicon.gifIMAG0925.JPG

attachicon.gifIMAG0931.JPG

 

Tylko pogratulować takiego plonu i takiej czyściutkiej soi, co zabrało w tamtym roku to w tym oddało.

U mnie niestety tak kolorowo nie było u mnie plon będzie oscylował w granicy 1,7t/ha ale w czwartek napisze dokładniej. Co na to wpłynęło:

Zachwaszczenie bardzo dało się we znaki szczególnie komosa pomimo że pryskana, to boxer w dawce 3,5l nie zrobił najmniejszego wrażenia na lebiodzie potem dodatkowo pielona to chwastów w rzędach wystarczyło na tyle by zepsuć plon. Także zabieg po wschodowego odchwaszczania niezbędny.

Gołębie żerowały na jednym kawałku 4ha i tam w większości obsada była zredukowana o ok 20% a miejscami placki były po 0,1ha gdzie nie było żadnej rośliny a jak zajechałem to gołębi lekko ponad 100 żerowało przez ok 2tyg, ja na pewno będę stosował zaprawę przeciwko ptactwu.

Kolejna sprawa to opóźniony siew, w tym roku posiałem soję 07.05 moim zdaniem o dobry tydzień za późno na pewno to też miało wpływ.

Także wiele rzeczy do poprawy.

Myślę zastosować bor i jakiś zabieg fungicydowy i pytanie do kolegi Pstaszka czy w końcu w tym sezonie stosował coś z tego zestawu i w jakich dawkach i pytanie czy efekt jest zauważalny.

Ostatnia sprawa czy odmiana Amadine również wysoko u Was zawiązuję strąki jak u mnie bo w porównaniu z Merlinem to Amadine wykosiłem co do strąka a Merlina zostało dosyć dużo....


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niestety nie polecę wam żadnej zaprawy z bakteriami, bo sam nie wiem, jaka jest najlepsza ja stosowałem ostatnio nasiona z Saatbau, więc one są już zaprawione, co nie znaczy, że to jest najlepsza zaprawa, ale coś tam bakterii zawsze było na roślinach

Stosowałem bor i inne mikroelementy zalecane w soi dodatkowo pryskałem Asahi SL 0,5l na 1ha chyba o ile dobrze pamiętam to trzykrotnie no i jeden zabieg fungicydowy i jeden na szkodnika

Jeśli na pewno ich u ciebie nie było to następnym razem ich nie będzie, ponieważ gleba się nimi nie zaszczepiła chyba, że były, ale bardzo mało i nie trafiłeś na nie

Żeby dokładnie sprawdzić czy są to najlepiej wykopać soję z całą bryłą ziemi a następnie włożyć to do wiadra z wodą jak ziemia się rozmięknie to wtedy delikatnie wyciągnąć rośliny soi i sprawdzić czy są brodawki, bo przy wyrywaniu mogą zostać w ziemi albo jak będziemy otrząsać ziemie z korzeni to mogą oblecieć razem z ziemią, dlatego najlepiej taka bryłę ziemi dobrze rozmoczyć

Ja tylko na jednym polu 0,70 ha w zeszłym roku nie znalazłem na tych roślinach, które wykopałem ani jednej brodawki a tak na każdym polu były, co prawda nie na każdej roślinie, ale były, co gwarantowało, że gleba została zaszczepiona brodawkami

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Mój merlin wykoszony plon ok 2t, troche gorzej jak rok wcześniej, może dlatego ze 100% zasiewów z własnych nasion :wacko: no i niestety nie poradziłem sobie z samosiewami rzepaku ;[   ktoś mi powie czemu soja w niektórych miejscach bardzo marnie wyglądała tzn była niska bo miała ok 15cm  i była poskurczana, niskie ph czy jakieś choroby? 

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Trudno teraz oceniać, co było przyczyną że te rośliny były małe tym bardziej że nie zrobiłeś zdjęć, więc nie da się nawet w Internecie znaleźć przyczyny, dlaczego one tak wyglądały

Oczywiście mogło to być spowodowane kwaśną glebą, brakiem siarka jak i przyczyną mogła być jakaś choroba teraz trudno coś powiedzieć na przyszłość wstawiaj od razu zdjęcia takich roślin to może uda się coś znaleźć w Internecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

No niestety z braku czasu nie udało sie zdjęc zrobić, macie jakiś sprawdzony srodek co by sobie poradził z samosiewami rzepaku?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

U mnie sprawdził się powschodowo Refine 50 ale trzeba go sprowadzić niestety w tym roku go w Polsce nie było

Podobno Corum® 502,4 SL dobrze zwalcza samosiewy rzepaku, ale ja nie stosowałem, więc nie potwierdzę tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Tylko pogratulować takiego plonu i takiej czyściutkiej soi, co zabrało w tamtym roku to w tym oddało.

U mnie niestety tak kolorowo nie było u mnie plon będzie oscylował w granicy 1,7t/ha ale w czwartek napisze dokładniej. Co na to wpłynęło:

Zachwaszczenie bardzo dało się we znaki szczególnie komosa pomimo że pryskana, to boxer w dawce 3,5l nie zrobił najmniejszego wrażenia na lebiodzie potem dodatkowo pielona to chwastów w rzędach wystarczyło na tyle by zepsuć plon. Także zabieg po wschodowego odchwaszczania niezbędny.

Gołębie żerowały na jednym kawałku 4ha i tam w większości obsada była zredukowana o ok 20% a miejscami placki były po 0,1ha gdzie nie było żadnej rośliny a jak zajechałem to gołębi lekko ponad 100 żerowało przez ok 2tyg, ja na pewno będę stosował zaprawę przeciwko ptactwu.

Kolejna sprawa to opóźniony siew, w tym roku posiałem soję 07.05 moim zdaniem o dobry tydzień za późno na pewno to też miało wpływ.

Także wiele rzeczy do poprawy.

Myślę zastosować bor i jakiś zabieg fungicydowy i pytanie do kolegi Pstaszka czy w końcu w tym sezonie stosował coś z tego zestawu i w jakich dawkach i pytanie czy efekt jest zauważalny.

Ostatnia sprawa czy odmiana Amadine również wysoko u Was zawiązuję strąki jak u mnie bo w porównaniu z Merlinem to Amadine wykosiłem co do strąka a Merlina zostało dosyć dużo....

 

Pstaszek a ile to refine kosztowało na złotówki i ile się go stosuje, bo może na Słowację bym się wybrał mam bliżej....


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niestety nie pamiętam dokładnie, ale jest to najtańszy oprysk powschodowy, więc jak masz możliwość go zdobyć to warto 

W poście #2606 pisałem ile go stosowałem, ale myślę, że można go zastosować więcej niż 10g na 1ha 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

u mnie  samosiewy rzepaku ładnie zlikwidował proman w dawce 2 litry. Jak byłem w Głubczycach to na doświadczeniach herbicydowych poletko traktowane promanem też wyglądało bardzo ładnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Trzeba pamiętać, że po Promanie nie zaleca się siewu krzyżowych, czyli rzepaku, gorczycy rzepy i buraków

Co jednoznacznie wskazuje, że Proman dobrze zwalcza samosiewy rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Soja wykoszona w połowie września. Plonem nie bede sie chwalił bo nie było najlepiej jak to pierwszym razem. Co to za odmiana. Mi sie wydaje że chyba Merlin bo Mavka jest jednolitego koloru??

 

post-16312-0-01089900-1475589949_thumb.jpg

post-16312-0-07941500-1475589963_thumb.jpg

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

andrzej1988

Trudno powiedzieć, ale na pewno nie Anuszka a może to być Merlin, bo ma ciemne znamię

jaco25

Nie jest dużo, ale więcej niż w zeszłym roku bynajmniej nic nie obiecywali, więc nikt nie powinien być zawiedziony

Możesz liczyć, że masz plon o jakieś około 370kg większy przy tej dopłacie w moim przypadku to już 2870kg z 1ha, więc nie jest źle można już mówić o opłacalności uprawy soi, ale z dopłatą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

tez mi sie wydaje że chyba Merlin bo nawet jak kwitł to na fioletowo czyli jak Merlin. Hmmm zobacze czy siac w nastepnym roku to nasienie czy nie czy kupic merlina albo anuszke z pewnego źródła. Jęli bede siał tym swoim to i tak musze pojechac do takiego goscia zeby mi przez Petkusa przepuścił bo troszke wyki sie trafia a wialnia ma problem z odwianiem. Niby drobniejsza ale ciezar jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Myślę, że jeśli chcesz jakiejś konkretnej odmiany to powinieneś kupić kwalifikat a później go sobie siać przez 2-3lata wtedy miałbyś pewność, że to jest ta odmiana, którą chciałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek a czy odmiana Amadine również u Ciebie wysoko zawiązywała strąki, bo skosiłem merlina i wjechałem w Amadine ku mojemu zaskoczeniu  ani jeden strąk nie został...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie zauważyłem, aby strąki były wyżej niż w innych odmianach była najwyższą odmianą, ale co do strąków to niestety u mnie były podobnie jak w innych odmianach

Pytanie jest, co spowodowało, że u ciebie były wyżej? Bo raczej to nie jest tak, że ta odmiana ma wyżej strąki, bo u mnie by też musiała mieć wyżej a sieje ją już 2 rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W zeszłym rok miałem Amadine i Merlina siane w optymalnych terminach i faktycznie amadine nie dość że wyższa, to zawiązała wyżej pierwsze strąki. W obecnym sezonie opóźniłem lekko siew i zawiązała zdecydowanie niżej pierwsze strąki. Nie wszystko udało się zebrać.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

RolMati- jak dla mnie to soja jest kompletnie nieopłacalna, nie na nasze warunki, nie ma na nią środków które są pewne i bez strachu możesz opryskać od tych cholernych chwastów, że spalisz uprawę. Osypuje się franca, u mnie na ponad 2 ha wyleciało w tym roku jakieś 60-70% dosłownie z dnia na dzień. Wykosiłem małe kawałki koło domu bo zaczynała się otwierać, a na dalsze pola nie zdążyłem. Sieję tylko przez EFA i w mojej okolicy tylko to można gdzieś opchnąć ze strączkowych. Leży tego ze 3 tony na betonie, codziennie przewalam bo się grzeje. Ma 20% wilgotności... Macie jakiś patent na doschniecie bez suszarni? Przy takiej ilości nikt nie będzie rozpalał suszarni jakbym chciał wynająć. W tamtym roku leżąc na betonie zeszła z ponad 20% do 12 w dniu sprzedaży, ale był suchy rok, teraz leje już któryś dzień i powietrze jest wilgotne.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Zgadza się Master. Jakby nie EFA to soi bym nigdzie na polach nie zobaczył. Każdy u nas sieje bo musi nie licząc na zarobek.Zło konieczne. Na początku jak robili nagonkę że to taka super uprawa ludzie wierzyli że coś z tego będzie ale jak nie wychodzi komuś któryś raz to nie będzie dokładał x lat bo przez następne x będzie odrabiał stratę. A gleby u nas bardzo dobre. Za miedzą Ukraina. Może za dobre. Jedyne plusy to stanowisko po soi i to że chociaż można ją sprzedać bez problemu. Za bezcen ale jednak.

Jeżeli chodzi u mnie w tym roku to nie dołożyłem do soi a pewnie coś się zostało.Miałem trochę dziadostwa ale na najlepszym kawałku w szerokiej rozstawie w strip tillu z 0,85ha nakosiłem 1930kg (nieczyszczone).Zdjęcie w galerii.
Swoje nasiona bez nitraginy tylko zaprawa T, command i graminicyd plus mechaniczna, ~40kg N 400kg npk.raz zupa ze starych odżywek. Bez insektycydów i fungicydów.
Po taniości ale się opłaciło CHYBA

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj