AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

No i mamy projekt zawężenia listy gatunków roślin wysokobiałkowych objętych wsparciem

Tylko te rośliny będą miały dopłaty:

 

1) bobik (Vicia faba minor L.);

2) groch siewny (Pisum sativum L. (partim)), w tym peluszka (Pisum arvense L.), z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego;

3) łubin biały (Lupinus albus L.);

4) łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius L.);

5) łubin żółty (Lupinus luteus L.);

6) soja zwyczajna (Glycine max (L.) Merrill).

 

http://www.agrofoto.pl/finanse/do-ktorych-wysokobialkowych-doplaty,65313.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

Ma to jak najbardziej sens bo nie bedzie dopłat do koniczyn, wyk czy innych dupereli tylko dla dopłat. Ciekawe czy zazielenienie bedzie można  realizować tylko poprzez  ww. gatunki.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dokładnie tak pieniądze będą szły na konkretny cel, jaki był na początku założony a nie rozproszony, co tak naprawdę nie realizowało zamierzonego celu

Zazielenienie też mogliby znieść na te rośliny białkowe, które nie będą ujęte dopłatami to bardziej by zachęciło do siania tego, czego potrzebujemy, czyli strączkowych grubonasiennych na pasze jak się wydaje publiczne pieniądze na jakiś cel to trzeba się tego trzymać tylko w taki sposób można go osiągnąć każdy, kto czuje się pokrzywdzony może siać te strączkowe, do których będą dopłaty

Można siać i na lepszych glebach i na słabych, bo mamy bobik, groch, soja na lepsze gleby i łubiny na słabe, więc chyba jest uczciwie

A jak kombinatorzy się pogniewają to żadna krzywda tylko należy się cieszyć, że wreszcie pieniądze pójdą tam gdzie powinny

A żeby nie było tak, że ktoś posieje strączkowe grubonasienne tylko po to żeby dostać dopłaty a i tak je zaorze to powiązać to z fakturami sprzedaży nasion albo fakturami zakupu materiału siewnego na ile hektarów kupi się materiału kwalifikowanego do tylu dostanie się dopłaty tak jak jest przy dopłatach do materiału siewnego i będzie uczciwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

pstaszek pisałeś wcześniej o fungicydach jakie można zastosować, a jaki jest optymalny termin, aby zapobiec ewentualnym chorobom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tutaj pod tym adresem na 15 stronie masz fazy rozwojowe soi i terminy stosowania fungicydów

https://www.ior.poznan.pl/plik,1551,metodyka-integrowanej-ochrony-soi-dla-producentow-pdf-wersja-booklet-ksiazeczka-do-zszycia-na-srodku-strony.pdf

Okres występowania chorób jest praktycznie od samego początku aż do końca wegetacji, więc trudno by było jednym opryskiem załatwić sprawę chorób

Jak w poprzednim linku gdzie wstawiłem środki na choroby pisało, aby stosować Cytat: ,,W warunkach pogodowych sprzyjających rozwojowi chorób grzybowych można zastosować profilaktycznie oprysk

Więc można właśnie w taki sposób na początek sobie radzić jak pogoda przekropna i ciepło to jest ryzyko, że pojawia się choroby albo obserwować łan soi i jak zauważymy pierwsze objawy chorobowe to od razu dajemy oprysk

Ja kupiłem Tarcza Łan 250 EW-0,5/ha + Acanto 250 S.C.-0,5/ha i mam zamiar popryskać na koniec kwitnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Porządek z nadużyciami w dopłatach można by zrobić bardzo szybko, ale ryba psuje się od głowy, a nikt nie lubi się sam odcinac od pieniędzy, jesli na nich siedzi. Wiadomo - grabie zawsze grabią do siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Panowie odnośnie naszych grubonasiennych na pasze, wystarczyła by ustawa o zakazie sprzedaży koncentratów z roślin GMO i na drugi dzień cena naszych grubonasiennych wzrosłaby co najmniej o drugie tyle, wzrósłby mocno popyt na białko, zwiększył by się o wiele udział motylkowatych w strukturze zasiewów, wiele środków do uprawy motylkowych grubonasiennych dostałoby rejestracje, i wtedy nie potrzeba żadnych dopłat. Jednak komuś zależy by było jak jest, bo my nie możemy uprawiać roślin GMO, ale pasze z pochodzenia roślin GMO już swobodnie mogą być sprzedawane, jak mawiał klasyk, ,,jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No niby to takie proste, ale okazuje się, że nasze strączkowe, czyli bobik groch i łubiny mają różna zawartość białka na różnych polach i kolejnych latach nawet w grupie tego samego gatunku poza tym substancje antyżywieniowe też nie utrzymują się na tym samym poziomie, co utrudnia robienie z nich pasz o jednakowym składzie, więc jak widać nie jest to takie proste paszarnie nie będą się bawić z tak niejednolitym materiałem

Pozostaje dopracowanie naszych strączkowych a to zajmie jakiś czas bliżej nieokreślony moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy

Lepiej jak by cała koncentracja sił i pieniędzy poszła w kierunku ulepszenia naszych odmian soi

Inaczej jeszcze długo będziemy czekać na zakaz sprowadzania i wytwarzania pasz z soi GMO

Gdyby teraz taki zakaz wprowadzono to nie mielibyśmy białka do wytwarzania pasz a strączkowe były by okropnie drogie, więc nie miałoby to żadnego sensu my uprawiający byśmy się cieszyli a odbiorcy pasz by splajtowali

A więc skuteczne finansowanie roślin strączkowych, ale tylko tych przydatnych do wytwarzania pasz może przynieść pożądany skutek jak już kiedyś pisałem soja ma olej, więc na pewno jak tylko będziemy wytwarzać odpowiednią ilość nasion soi to przemysł się zainteresuje tą rośliną i wtedy będzie można mówić o opłacalności i korzyściach

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Moja soja odżyła ale brodawek nadal brak.

post-18268-0-70449600-1467492855_thumb.jpg

post-18268-0-62817800-1467492944_thumb.jpg

post-18268-0-37288600-1467492969_thumb.jpg

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

KRISS75

Raczej nie masz, co liczyć na brodawki powinieneś zasilić soję jakimś nawozem do listnym o dużej zawartości azotu i nie musisz się martwic o zawartość w takim nawozie niepożądanych mikroelementów takich ja Mangan i Miedz, ponieważ brodawek niema, więc nie będą mieć negatywnego wpływu na brodawki dodałbym też Asahi 0,5l na 1ha to jej powinno dać kopa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie do końca na pewno nadal jest dobrym przedplonem, czyli łamaczem płodozmianu i drenaż gleby poprawia żyzność i wzbogaca glebę w próchnice a także rola fitosanitarna a więc jest tego troszkę

Na pewno nie pozostawi po sobie azotu, więc pod pszenice należy go zastosować w normalnych dawkach, bo nie będzie można uwzględnić azotu pozostawionego przez soję najgorsze jest to, że jak posieje następny raz na tym polu soje to nadal tam nie będzie bakterii brodawkowych, czyli pod tym względem 1 rok stracony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Może jeszcze mu sie pojawia brodawki?? Wiem że u mnie w łubinie późno sie pojawiły. Przed pojawieniem to były takie pasy jasno ciemne ale jak sie pojawiły to z ciemniał momentalnie i zaszył całe pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie pamiętam czy zaprawiał soje bakteriami, bo jeśli nie to raczej niema, co liczyć na bakterie

W takim przypadku tylko dokarmianie pozostało, bo na nawóz mineralny azotowy to raczej już za późno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dzisiaj sprawdzałem ponownie brodawki i zawiązywanie strąków

Okazało się, że pod względem ilości brodawek i największych na ten czas strąków jest najlepszy Merlin

Następnie Amaroki Anser i Amandine mniej brodawek zauważalnie mniej niż na Merlinie i zauważalnie mniejsze strąki niż na Merlinie prawdopodobnie będą nieco później dojrzewać niż Merlin

Na końcu Abelina i Pollux brodawek podobnie jak na Amorok, Anser i Abelina, ale strąki dopiero się tworzą, więc będą prawdopodobnie najpóźniej dojrzewać

Abelina wyróżnia się z pośród wszystkich zasianych u mnie odmian krzewistością ma najwięcej pędów bocznych i na nich są kwiaty, więc może być dobrą odmiana do siewu w szerokie rzędy o ile będzie dojrzewać przed październikiem inaczej trzeba by ją było dosuszać to samo tyczy się Polluxa też wygląda na późniejsza odmianę

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Pstaszek no nie złe te brodawki.Nasiona były zaprawiane nitraginą.Muszę wykopać jeszcze raz i zobaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak była zaprawiona nitraginą do soi to powinny być brodawki chociażby jedna na 1m kwadratowym szukaj tam gdzie soja jest ciemniejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak wygląda u mnie najsłabsza soja jest rzadka, ale ma intensywnie zielony kolor, co oznacza, że bakterie robią swoja robotę

Na pierwszych dwóch zdjęciach kawałek, na którym soja jest po raz pierwszy i jest najrzadsza, ale jak widać i tutaj soja jest intensywnie zielona, co oznacza ze tu bakterii też jest pod dostatkiem i robią swoja robotę

Myślę, że spulchnianie ziemi dobrze wpłynęło na rozwój bakterii nawet na tym polu gdzie soja była pierwszy raz

 

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

tak wygłąda moja soja ale był grad i toche pobił liscie ale moze to nie wpłynie dalej na rozwój rośliny

 

post-52006-0-17380800-1467665035_thumb.jpg

post-52006-0-90983500-1467665076_thumb.jpg

Edytowano przez toomi30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ładna soja te uszkodzenia po gradzie na pewno nie wpłyną na rozwój soi jedynie takie uszkodzone liście mogą być szybciej porażone przez choroby, ale soja wygląda zdrowo, więc raczej nie powinno być źle

Wygląda jak by była siana w szerokie rzędy? Wykonywałeś jakieś uprawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

czy ktoś może podpowiedzieć od czego zacząć przy uprawie soi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co nieco o uprawie soi można sobie poczytać i samemu wyciągnąć wnioski, co moglibyście z tych artykułów zastosować u siebie

Szczególnie dla tych, którzy dopytują się jak uprawiać soje tutaj znajdziecie wszystko, co was interesuje od nawożenia przygotowanie pola jak siać i kiedy ochrona przed chwastami aż do zbioru

Na początek wystarczy robić to, co tu piszą a później możecie sami poeksperymentować

Jeśli nie będzie wam się chciało tego przeczytać to soi też nie będzie wam się chciało posiać

Zachęcam do przeczytania

 

http://www.agrofoto.pl/chmura-tagow/uprawa-soi,104262.html

https://polifoska.pl/porady/230-uprawa-soi-krok-po-kroku

https://polifoska.pl/porady/134-czy-mozna-jeszcze-nawozic-soje-azotem

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/Agroporady/nie-najlepszy-rok-dla-soi/

http://www.agrofoto.pl/articles/info/czym-odchwaszczac-soje/

https://www.google.pl/search?q=uprawa+soi+2016&client=aff-maxthon-maxthon4&channel=t18&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiIj9_l6dzNAhXjYJoKHXEyBPcQ_AUICCgB&biw=1872&bih=920

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

@pstaszek nie siałem w szerokie rzędy specjalnie przypadkowo tak wyszł a mianowicie siałem acordem pneumatycznym i zostawilem włączone scierzki technologiczne a wysiew co druga rurka im tak sie posiało nic nie robiłem w między rzędach tylko oprysk targa i toche pieliłem ręcznie rzepaku dużo było ale to tylko 2 ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dobrze wygląda, więc myślałem że też robiłeś uprawki w międzyrzędach

Ale jak nic nie robiłeś to soja jest super oby tak dalej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek83    3

Zamierzam po jęczmieniu ozimym zasiać soje, czym mogę ją tanio popryskać  aby zlikwidować samosiewy jęczmienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj