AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Postanowiłem dzisiaj sprawdzić w mojej soi brodawki no i zaskoczenie ogromne, ponieważ brodawek jest dużo i nawet na soi, która nie była zaprawiana bakteriami brodawkowymi a mam dwie takie odmiany, które nie były zaprawione i maja brodawki, co by oznaczało, że na polach gdzie już rosła soja niema potrzeby zaprawiania bakteriami brodawkowymi

Poniżej zdjęcia soi, która była zaprawiona i soja, która nie była zaprawiona i jak widać nie można rozpoznać, która była zaprawiana a która nie była zaprawiona

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Czyżby się nasuwał wniosek, że jak rok słaby to i nitragina nie pomoże a jak dobry to i nitraginy nie trzeba? U mnie nie jest nic zaprawiane ale z ciekawości przejdę się jutro i zobaczę co się dzieje. 

A może tam gdzie nie zaprawiałeś to był kiedyś strączek? 
Edit. rozumiem że tam gdzie nie zaprawiałeś była soja a masz stanowisko bez zaprawiania i gdzie soi nie było? 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dzisiaj na 1m2 opryskanym basarganem, rdest położyło. Mineło 3 dni a rdestu Zrobiło sie siano. Jutro jade opryskac soje w dawce 2 l na 1,15 ha czyli 1,70l na ha. Ładna soja szkoda zeby rdest ją zawalił. Czyli ja tak samo potwierdzam że powschodowo w soi mozna stosowac basagran w dawce 1,5l do 2 l na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

melon10641

Mam taki kawałek 2ha gdzie jeszcze nie było soi jutro podjadę sprawdzić jak tam się brodawki rozwijają z tym, że tam soja była zaprawiona, ale zobaczę czy są i czy też tyle, co na tych polach gdzie soja już była

andrzej1988

Z pewnością się przyda nie jednemu to doświadczenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Jak widać w tym roku uprawa soi nastręcza wiele problemów które nie ominęły również mnie

na początek pokaże najlepszą moją soję

post-48077-0-03207400-1465245056_thumb.jpgpost-48077-0-41655200-1465245080_thumb.jpg

 

najgorsza:/

post-48077-0-59655300-1465245104_thumb.jpg

 

Są też i puste place wiec uprawa jest bardzo zróżnicowana pod względem rozwoju roślin  jak i zachwaszczenia i tu pytanie do koleżanek kolegów na forum mam na jednym kawału szarłat szorstki normalny wysyp i zastanawiam się czy Basagran weźmie go, na etykiecie nie ma żadnej informacji.

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

melon10641

Byłem na polu gdzie soja jest po raz pierwszy, ale nasiona były zaprawione bakteriami i potwierdza się to, co pisałem w zeszłym roku i w tym, że tam gdzie soja jest po raz pierwszy bakterii jest bardzo mało mimo zaprawionej soi bakteriami prawdopodobnie gdyby nie była zaprawiona to mogłoby ich nie być wcale lub tak mało, że trudno było by znaleźć rośliny soi z brodawką

mic01

Czy uważasz, że przyczyną takiego a nie innego przebiegu sprawy, czyli wschodów może być winna po naszej stronie? Czy to tylko taki rok

Ja osobiście uważam, że to wina mojego siewnika, czyli Moja zbyt mocno ugnieciona ziemia przez mój siewnik i obfite opady deszczu spowodowały u mnie kiepskie wschody, dlatego do soi potrzebowałbym inny siewnik

Podam przykład soi andrzej1988 na zdjęciach widać, że ziemia ciężka, ale nie po wałowana a soja ładnie mu powschodziła następny przykład zdjęcia soi, które wstawił jahooo od swojego sąsiada gdzie są bryły a soja bardzo ładnie powschodziła a jakby po wałowali to prawdopodobnie wschody by były kiepskie, więc jak wałować to siew musiałby być bardzo płytki do max 2cm inaczej w takiej sytuacji ja w tym roku wschody będą kiepskie chodzi mi tu o gleby ciężejesz na lekkich soja szybciej się przebije, więc z wałowaniem niema na takich glebach problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Moja soja na dzień dzisiejszy:

post-42761-0-11176600-1465324881_thumb.jpg

 

post-42761-0-46510400-1465324927_thumb.jpg

 

post-42761-0-17910400-1465324961_thumb.jpg

 

No i to pole którego jeszcze nie pokazywałem:

 

post-42761-0-82170200-1465325001_thumb.jpg

 

post-42761-0-71883100-1465325040_thumb.jpg

 

Nie patrzyłem czy ma brodawki bo nie wziąłem sobie rydla, a jest za sucho żeby po wyrwaniu określenie ich ilości było miarodajne.

 


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Super soja widać, że ładnie poszła, co nieco jednoliściennych, ale to chyba dasz jakiś oprysk?

 

Jeśli nie macie brodawek lub jest ich bardzo mało to nie zapomnijcie dać azotu przed kwitnieniem wcześniej niema sensu dawka w zależności od wyglądu soi jak będzie bardzo blada to można dać 40-50 czystego a jak tylko trochę jaśniejsza to 30 kg azotu wystarczy

Życzę wszystkim abyście mieli jak najwięcej brodawek i niemieli potrzeby stosowania dodatkowego azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0
pstaszek

Winę za to co dzieje się na polu ponosi zawsze rolnik to jakie podejmuje decyzje a natura albo pomaga, albo pogarsza stan na polu. W tamtym roku chyba nie narzekałeś na wschody, tak samo i ja soja powschodziła dobrze mimo zimnego maja i nawet gdzie była kilka razy kołem najechana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No tak w zeszłym roku było inaczej po siewie nie było intensywnych opadów i dlatego nie było problemów ze wschodami, choć siałem tym samym siewnikiem, ale jak widać to nie znaczy, że jest ok, bo ten rok pokazał, że siew tym samym siewnikiem, ale po siewie intensywne opady spowodowały słabe wschody, więc wniosek nasuwa się jeden pogody nie przewidzę, ale mogę poprawić siew, co będzie miało wpływ na wschody przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych a mianowicie nasiona nie mogą być tak mocno ugniecione, bo jak się powtórzą warunki z tego roku to sytuacja się powtórzy i znów będą kiepskie wschody a Tak nie może być, bo to już jest loteria a ja muszę mieć pewność, że jak sieję soję to mimo niekorzystnych warunków pogodowych wschody muszą być, co najmniej dobre

Podobnie było z siewem rzepaku tylko idealny siew pozwalał uzyskać równomierne wschody, dlatego uważam, że w przypadku soi może być podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Super soja widać, że ładnie poszła, co nieco jednoliściennych, ale to chyba dasz jakiś oprysk?

 

Jeśli nie macie brodawek lub jest ich bardzo mało to nie zapomnijcie dać azotu przed kwitnieniem wcześniej niema sensu dawka w zależności od wyglądu soi jak będzie bardzo blada to można dać 40-50 czystego a jak tylko trochę jaśniejsza to 30 kg azotu wystarczy

Życzę wszystkim abyście mieli jak najwięcej brodawek i niemieli potrzeby stosowania dodatkowego azotu

 

Nie wiem czy będę pryskał, narazie nie widzę potrzeby. Pozatym mam potężny deficyt czasu więc wiesz.

 

Co do tych bakterii to już kiedyś pisałem co mi mówił starszy pan co pracował w kwarantannie. Opowiadał, że robili jakieś doswiadczenia dawno dawno temu u jakiegoś gospodarza odnośnie brodawek na różnych strączkach. Zaprawiali i nie zaprawiali bakteriami, ale na te nie zaprawione podsiewali azotem. Mówił, że te bakterie niby są gdzieś w nasionach i jak się nie zaprawia to podsiać max 30 kg N na ha.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No to trzeba by to było sprawdzić ja już nie mam pola, na którym bym nie siał soi, więc już tego nie sprawdzę

Ale co niektórzy siali chyba w tym roku niezaprawione nasiona na polach gdzie soi niebyło jak u was z brodawkami?

Moim zdaniem lepiej w pierwszym roku zaprawić a w następnych na tym samym polu, co już była soja siana zaprawiona brodawkami niema potrzeby stosowania tej zaprawy

Co do naszych strączkowych to niema problemu w naszych glebach są bakterie, które asymiluję z naszymi strączkami gorzej jest z soją, bo ponoć tych szczepów u nas niema, więc warto pierwszy raz zaszczepić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

No właśnie nie wiem jak to jest, bo kiedyś sporo na ten temat czytałem i znalazłem sporo publikacji w których mówili o potrzebie zaprawiania i chyba 2 co autorzy napisali, że bardzo podobny szczep bakterii jest u nas, nawet żyją w symbiozie z którymiś z naszych strączkowych i jest on w stanie przenieść się na soję. Jak spotkam się z tym to wrzucę tutaj na forum.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja niestety nie spotkałem się z taką opinią wszędzie gdzie jeździłem na seminaria i poletka doświadczalne to mówiono, że w naszych glebach jest brak tego szczepu bakterii, który występuje w soi i należy soje nimi zaszczepić

 

Propozycja nowego systemu dopłat do strączkowych

 

http://www.agrofoto.pl/finanse/do-wysokobialkowych-doplaty-do-produkcji-nie-obszaru,64835.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ja byłem u siebie przed chwilą na polu. Mam posianą soję gdzie nie było strączkowych wcześniej od X lat i brodawek nie ma. Ojciec dał tam teraz ok. 100kg saletry. Może za wcześnie ale nie wytrzymał bo miał iść deszcz a deszczu nie było :/
Później pojadę na dzierżawę i tam sprawdzę bo chyba 2 lub 3 lata temu była tam fasola. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas401    3

Witam ja byłam wczoraj u mojej soi i brodawek jest strasznie mało powiem ze znikoma ilość chociaż w zeszłym roku tez była soja na tym polu to w tym roku pojawiaja się brodawki po 1-3 szt na korzeniu i to nie na każym wykopałam 4 szt i na 2 było a na 2 nie było a soja była zaprawiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Stosowaliście przewdchodowo Proman 500 SC na soi? Jakie pierwsze wrażenia.?

U mnie jest nieco czyściej jak po linuronie , szczególnie jesli chodzi o jednoliscienne.

 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Podłączam się z pytaniem do kolegi Ulmana, ktoś pryskał jeszcze promanem? Ulman pytanie do Ciebie jaką dawkę na 1ha dawałeś, jak cenowo ten środek wychodzi???


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Dawałem 2,3l/ha +0,15 Command + 0,3 Sencor. Cenowo to okazja nie jest bo chyba 105 netto/l ale jak linuron beddzie wycofany to bedzie trzeba i to przełknąć. Na ten moment po Promanie jest czyściej ale nie jest to olbrzymia różnica. Ciekawe co bedzie dalej.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

melon10641

Czyli potwierdza się, że jak nie było to raczej nie będzie

sebas401

Ja w zeszłym roku miałem na Amandine taki problem z tym, że na tym polu gdzie była posiana nigdy nie było soi nawet pisałem o tym, że Amandine miała bardzo mało brodawek wychodziło, że na 1m2 była 1 roślina z brodawkami i to bardzo mało ich było

Nawet dzwoniłem w tej sprawie do hodowcy, aby się upewnić czy aby na pewno była zaprawiona tam potwierdzono, że była, więc jak widać prawdopodobnie bez zaprawiania w ogóle by nie było

Ja w tym roku posiałem ostatni kawałek, na którym jeszcze soi niebyło a w przyszłym roku jak będę siał to na niektórych kawałkach będzie już 3 raz wiec tam powinno być już brodawek na maxa

Ulman, jaco25

Ja stosowałem Proman, ale nie sam tylko w mieszance z sencorem i commandem jest porównywalnie z mieszanką sencor + command niestety wychodzi drożej niż sencor + command

Za 5l Promanu zapłaciłem 567zł tak, że nie jest to tania sprawa i nie wiem czy warta zachodu, ale jak u kogoś występują chwasty, które Proman zwalcza to na pewno warto zastosować, ale trzeba się liczyć z większymi kosztami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

wczoraj opryskałem całośc pola Basagranem w dawce 1,70l na ha. Kilka dni i powinno wypalić rdest. Na mikropoletku juz nie ma śladu po rdesie. Dawka na mikropoletku wyszła w przeliczeniu na hektar 2l na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Witam.
Bylem na dzierzawie gdzie wczesniejszy dzierzawca mial z 2-3 lata temu fasole. Niestety brodawek tez nie ma. Moze ph im nie odpowiada bo u mnie jest w granicac 7.0- 7.5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

ja wczoraj skończyłem radłować soje, jest różna w zależności od pola, stanowiska, ph. Duże nadzieje sobie po uprawie wielorakiem gleba została napowietrzona być może teraz szybciej soja ruszy...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj