AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

KRISS75    54
Napisano (edytowany)

@pstaszek na pierwszym zdjęciu soja ładnie wygląda ale na drugim,patrząc ogólnie na pole to jeśli tak wygląda większość to rzeczywiście tylko współczuć poniesionych kosztów i modlić się o deszcz aby jeszcze coś urosło.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

rzeczywiście zróżnicowane wschody, a na tym drugim zdjęciu patrzyłeś ma ochotę się przebić czy za sucho? ja tak miałem z rzepakiem ozimym i h*j wie co z tym było zrobić aż do momentu gdy przyszedł noworoczny mróz i sprawa się sama rozwiązała... u mnie tylko górkami gdzie glina soja pod wierzchem ale dzisiaj spadło z 10l/m2 więc powinna wyjść a jest w miarę ciepło.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Niestety większość soi jest taka jak na drugim zdjęciu niby soja jest pod ziemią, ale jakoś nie potrafi się przedostać na powierzchnię w końcu się udusi i nie wzejdzie

Nie wiem czy przejazd wielorakiem jej pomoże na pewno jak by przyszedł deszcz to jeszcze by powschodziła może nie wszystka, ale na pewno było by lepiej niż jest teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

wielorak na pewno nie za szkodzi, skorupę rozerwiesz napowietrzysz glebę...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ale może stracić resztę wilgoci bo to dodatkowe przesuszenie gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Taki tez był mój zamiar tylko nie wiem czy nie jest już za późno gdybym mógł to zrobić wcześniej to na pewno bardziej pomógłbym soi niż teraz

Co do straty wilgoci to raczej odwrotnie spulchniając płytko przerywamy podsiąkanie wody tworząc cienką przesuszona warstwę gleby i tym samym zapobiegamy dalszemu wyparowywaniu wody z głębszych warstw gleby stara i skuteczna metoda na przerwanie odparowywania wody z gleby

Gdybym miał posiane siewnikiem punktowym to mógłbym zniszczyć skorupę jeszcze zanim soja by powschodziła, bo było by widać gdzie są rzędy a zwykłym siewnikiem jak się sieje to nie wiadomo gdzie są rzędy, więc trzeba czekać aż soja częściowo powychodzi tylko wtedy może być już za późno

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po zeszłorocznych doświadczeniach śmiem twierdzić że soja (Merlin) wbrew temu co pisali niektórzy na tym forum i innych publikacjach nie urośnie na byle jakim polu i bez nawożenia na pewno nie wyda dobrego plonu. Na pewno lubi uregulowane PH a także nawozy, ciepło i wilgoć od czasu do czasu też mile widziane. W minionym roku u mnie średnia wyniosła około 1 tony ale na polu gdzie było PH 3,7 była bardzo niska i osypała się w 85% czego także powodem były upały co przyczyniło się do znikomego plonu. Reasumując gdzie była wilgoć i stanowisko było dobre ustała mimo palącego słońca. A jak PH było "pod psem" do tego pole wydojone to był obraz nędzy i rozpaczy.

W tym roku postanowiłem opóźnić siew 24-04-2015/04-05-2016 ze względu na temperatury jakie u nas panowały.

Posiałem 6ha na 3klasie ph 5,5 do 7 przy czym tam gdzie było 5,5 poszło na jesień wapno węglanowe około 5 t/ha.

Przedplonem był jęczmień ozimy, a z uwagi na to że mam rolno środowiskowe po żniwach we wrześniu wysiałem bobik łubin i wykę a wiosną pola zaorałem bo po poplonach ani śladu a chwasty rozszalały się na dobre. Poza tym jesień była masakrycznie sucha i ani gruber ani pług nie chciały się zagłębić a terminy rolno środowiskowych goniły wiec wiosna zapadła decyzja żeby starannie zrobić uprawę i załatwić młode chwasty.

Pod agregat uprawowo siewny poszło 300kg polifoski 6 i 100kg soli potasowej i około 80L RSM 32%

Ponieważ nie zrobiłem próby kiełkowania zwiększyłem normę wysiewu do 130kg/ha i postanowiłem siewnik ustawić na 25cm. Soja z ubiegłorocznych zbiorów zaprawioną przed siewem nitraginą na mokro w betoniarce.

Dwa dni po siewie po opadach deszczu udało się opryskać na wilgotną glebę mieszanką:

Sencor Liqid 0,5L + Command 0,125ml+Afalon 0,5L+Pendigan 0,5 L

i na polu 2 ha samym Sencorem 0,5 L i Commandem 0,15L

Jest to mój drugi rok z tą rośliną miejmy nadzieje że nie ostatni.

Na dzień dzisiejszy moja soja wygląda tak:

 

czy po takiej dawce śor było widać jakieś przebarwienia, zahamowania wzrostu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

A moja soja wygląda tak, siana 05/05 w ilości 150kg/ha, siew własnych nasion odmiana merlin

post-44137-0-27360400-1464291525_thumb.jpg

post-44137-0-40435600-1464291621_thumb.jpg

post-44137-0-85973700-1464291698_thumb.jpg


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tylko pozazdrościć takiej soi widać, że u ciebie wilgoci nie brakuje soja bardzo ładna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Dzieki Pstaszek, faktycznie  na brak wilgoci nie mogę narzekać raz za czas popada i jest ciepło


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czyli idealnie dla soi

A u mnie nie zanosi się na deszcz ani burze jest sucho soja jak by stanęła w miejscu bez deszczu będzie kiepsko i do tego te gołębie ciągle żerują prawdopodobnie wyjadają tą soje, która jeszcze wschodzi, bo siadają w tych miejscach gdzie soja słabo powschodziła

Znalazłem cos takiego OPTIPLUS podobno odstrasza miedzy innymi ptactwo ciekawe czy to działa

Podobno można tym i soję zaprawiać

http://www.saatbau.com/uploads/magazine/OPTIPLUS.pdf

http://www.saatbau.com/uploads/magazine/soja_2016_calosc_wersja10_male_gotowe.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Kilka zdjęć jak to u mnie wyglada:

post-136328-0-01008000-1464341462_thumb.jpg

post-136328-0-21003300-1464341477_thumb.jpg

Odmiana Violetta, siana 29.IV. Przebiła się przez skorupę i ładnie rośnie.

 

post-136328-0-94497500-1464341542_thumb.jpg

Anuszka albo to co z niej zostało. Siana 2.V. Dwie godziny po siewie porządna ulewa i tak to wygląda.

 

post-136328-0-11843500-1464341589_thumb.jpg

Wychodzi na pęknięciach w ziemi. Obsada na polu bardzo słaba. Jest ciepło i pada tak co drugi dzień, więc powinna wyjść ale jest strasznie zbita ziemia. Jak odgrzebałem, to jest w ziemi kiełek, tuz pod powierzchnią lecz nie może się przebić.

 

post-136328-0-00363500-1464341731_thumb.jpg

Ale może jeszcze nie wszystko stracone. Po dokładnej lustracji działki coś tam jeszcze ma chęć rosnąć.

Nie będę tego przesiewał, zostawię tak jak jest. Będzie nowe doświadczenie czy w baaaardzo rzadkim siewie soja może dać jakiś plon i czy ta odmiana wytworzy pędy boczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9203
Napisano (edytowany)

Soja mojego sąsiada, wysiew około 7.05, około 150kg/ha, poznaniakim co 2 lejek, zdjęcie z 22.05

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

01_Spider

Czyli coś podobnego jak u mnie tylko, że u mnie nie chce popadać a soja tak jak piszesz jest pod skorupą, ale nie wychodzi

Mówiąc szczerze to wolałbym niemieć takiego doświadczenia, ale niestety nic na to nie poradzę tak jak i ty trzeba czekać

jahooo

Pogratuluj sąsiadowi, bo choć widać, że ziemia ciężka i sporo brył to mimo wszystko soja bardzo fajnie powschodziła gratulacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas401    3

Moja soja mavka 2 pierwsze zdjęcia i merlin siana 26,04 zrobiony oprysk afalon+commandpost-80245-0-10440400-1464349845_thumb.jpgpost-80245-0-33569300-1464350017_thumb.jpgpost-80245-0-28200600-1464350188_thumb.jpgpost-80245-0-65965900-1464350361_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nooooo tym to przebiłeś wszystkich nie dość, że równo powschodziło to jeszcze bardzo dobrze ci rośnie o ile zazdrościłem poprzednim kolegom forumowiczą to tutaj mi szczenna opadła rewelacja

Czysta bez chwastów a tylko afalon + command takie pola pod soje jak najbardziej wskazane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78
Napisano (edytowany)

farmervip ładna soja.Czym pryskałeś?

 

Command + ipiron

 

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9203

Staszek, powinieneś być trochę dumny , dzięki twoim testom i doświadczeniom w ubiegłym roku, w tym wiele osób unika sporej ilości błędów. To, że ktoś się nie udziela na forum, nie znaczy, że go nie czyta. Sporo osób właśnie z tego forum czerpie wiedzę garściami. Szkoda tylko, że nie chcą się dzielić swoją. Ja w tym roku bardziej przenoszę się do działu gryka, bo soi nie  siałem, ale wiem, że u mnie sporo osób kontynuuje uprawę soi, mimo słabych wyników w roku ubiegłym. Z rozmów z drugim sąsiadem wiem, że w ubiegłym roku zebrał około 1,5t/ha na takiej samej glebie, jak wrzuciłem fotki. Szału nie było, ale pszenica w tym miejscu piękna i zdrowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No fakt mało osób się udziela z ponad 100 osób obserwujących ten temat tylko kilka dzieli się swoimi spostrzeżeniami a szkoda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
Napisano (edytowany)

Witam, 

Obszedłem pola, soja ładnie powschodziła, widać rządki. Siew początek maja w ilości ok 100kg/ha co każdą leję. Opryskane 0,1-0,12 Command + 3l Pendigan i czyściutko :) Dla soi nie zaszkodziło ale nie ma chwastów jak w zeszłym roku. 
Jeszcze pójdzie Harmony dla pewności ale jeszcze nie mamy. Jak ktoś potrzebuje to mogę dać namiary na priv do firmy z lubelskiego. Mieliśmy od nich rok temu.

 

post-4405-0-59898900-1464377815_thumb.jpg

post-4405-0-89958800-1464378865_thumb.jpg

post-4405-0-72113700-1464379106_thumb.jpg

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

01_Spider

Czyli coś podobnego jak u mnie tylko, że u mnie nie chce popadać a soja tak jak piszesz jest pod skorupą, ale nie wychodzi

Mówiąc szczerze to wolałbym niemieć takiego doświadczenia, ale niestety nic na to nie poradzę tak jak i ty trzeba czekać

 

Też wolałbym tego uniknąć, no ale stało się. Staram się ratować to co jest. Dopiero co zjechałem z pola. Opryskałem najgorszą pod względem wschodów działkę odżywką Black Star 1l/ha. Preparat ten ma w swoim składzie kwasy humusowe, ulmowe i jeszcze jakieś i ma wspomagać kiełkowanie oraz tworzenie większej masy korzeniowej przez rośliny a także rozluźnić troszkę glebę. Teraz czekam na deszcz i zobaczę czy to coś dało. Zauważyłem też że soja bardzo lubi ciepło. Byłem na polu ok godziny 10 rano i teraz ok 20 i różnica jest widoczna gołym okiem. Temperatura dziś u mnie to ponad 28*C.

 

#Sebas401

Piękna soja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas401    3

Witam faktycznie ja mało się udzielam ale w zeszłym roku poległam na soi a wszystko przez oprysk sencorem 2/3 uprawy spaliło się mimo iż ładnie powschodziła  ale po miesięcznej suszy później zaczela schnąć od góry ale pisałam i pytałam się Was co to może być i dałam do analizy i okazalo się wtedy że widocznie odmiana mavka jest wrażliwa na sencor ale w tym roku zaryzykowałam i zasiałam jeszcze raz na tym samym polu i jak na razie jest dobrze ale jest miejscami dużo powoju i skrzypu, postaram się w tym roku cos udzielać powiem tylko że tez mam zasiany groszek zielony i we środę popryskałam go agilem i na robaka sumi alpha i zastało trochę więc zaryzykowałam i szerokością lany przejechałam kawałek soi zobaczymy za 2 dni czy coś dolega soi i zrobię fotki to Wam pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Koledzy wyżej ,nie będę powtarzał się,kolega pstaszek już napisał wszystko,koleżanko sebas401 chylę czoła,naprawdę wzorowa soja.Czyżby Mavka była wrażliwa na Sencor?Ja pryskałem Sencorem Merlina w zeszłym roku i było czysto i bez żadnych objawów przypalenia.W tym roku ponownie opryskałem Sencorem ale przepuścił przytulię.Będę musiał czymś poprawić.Co byście polecili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Pierwszy raz zasiałem soję i lipa :(, na czwarty dzień od siewu dopiero opryskałem afalon+command, na następny dzień sporo popadało. (Tak sobie gdybam) Czy po 4rech dniach soja mogła puścić już kiełki? A oprysk wraz z deszczem przemieścił się w głąb gleby i uszkodził kiełki?? Powschodziła gdzie nigdzie ale jakaś taka bidna. Wcześniej rzepak pryskany galerą ( ale nic z niego nie wyszło).
 

do doniczki włożyłem 7 ziarenek, wszystkie wzeszły. Jakby teraz przesiać jeszcze raz, wzejdzie i dojdzie jeszcze czy oprysk afalon plus command bedzie trzymał ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj