AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Dwukrotnie ci odpowiedziałem na temat oprysku nawet mi podziękowałeś a wciąż wałkujesz ten temat pisałeś, że soja wychodzi a na zdjęci nie zauważyłem żadnej soi poza tym pisałem ci, że niema zarejestrowanego żadnego środka na jednoliścienne powschodowo w soi i że oprysk w późniejszej fazie rozwojowej soi jest bardziej odpowiedni niż w wczesnej wynika to też etykiety stosowania najczęściej pisze, że roślina chroniona powinna mieć, co najmniej 2 liście, w zeszłym roku u niektórych były objawy fitotoksyczności po zastosowaniu graminicydów, więc na pewno nie wolno stosować graminicydów podczas wschodów, ale to chyba wiesz i nie trzeba ci tego 10 razy powtarzać

Ale tak to jest jak się sieje soje w powschodzony perz i nie licz na to, że ktoś z nas weźmie odpowiedzialność za to, co się stanie jak popryskasz musisz mieć świadomość tego, że pryskasz niezarejestrowanym środkiem i odpowiedzialność spada całkowicie na ciebie wiec w końcu podejmij jakąś decyzję

Soja wschodzi około 10-14 dni, i więcej, więc miałeś sporo czasu żeby ten perz zwalczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Staszek ma rację - w taki popaprany agregatem perz po posianiu warto było wjechać posiewnie z randapem na zielone liście i kłącza na wierzchu. Teraz można już tylko czekać, aż soja podskoczy trochę w górę/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

ja wczoraj byłem oglądać soje to jeszcze nie powschodziła na górkach tam gdzie glinka,  ale jak ruszyłem ziemię to już gotowa do wyjścia, 4 dzień bez deszczu jako takiej skorupy nie ma, ale z godzinę mogłoby popadać...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153
Napisano (edytowany)

Jest sens siać jeszcze soje po spalonym jeczmieniu u pszenżycie ? Czy jest już za późno na soje 

Edytowano przez Dawid727

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

U mnie jest tak sucho, że nie zaryzykowałbym siać cokolwiek, bo z pewnością by nie powschodziło

Jedynie najwcześniejsze odmiany teoretycznie maja około 100 dni wegetacji, czyli teoretycznie powinny jeszcze dojrzeć, ale to tylko teoretycznie

20 ha to sporo żeby ryzykować jak masz hodowlę bydła to lepiej kukurydzy na kiszonkę posiać a tylko jakąś część soją obsiać

Kiedyś czytałem, że jeden gościu na Opolszczyźnie posiał soje Anushkę po jęczmieniu ozimym i zebrał 2t z 1 ha a posiał 5 hektarów, ale o ile pamiętam to chyba ja dosuszać musiał poza tym nie wiadomo jak soja zareaguje na środki, które stosowałeś w zbożu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dawid- to czym to skropiłeś, że spaliło???

 

Wczoraj patrzyłem na swoją soję, to po ostatniej ciepłej nocy zmieniła się nie do poznania. Wreszcie zaczęła rosnąć i się pięknie zielenić, rozkładać. Te brązowe nadżerki co kiedyś o nich pisałem zniknęły, a rośliny co wyszły później nie mają ich. Soja to jednak ciepłolubna roślina. Dzisiaj znów będzie ok 25 stopni plus wilgoć w spodzie. 

 

Pstaszek - współczuję, poniosłeś duży koszt na same nasiona a tu lipa się robi, ale bądźmy dobrej myśli.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matttic    4

Po  zeszłorocznych doświadczeniach śmiem twierdzić że soja (Merlin) wbrew temu co pisali niektórzy na tym forum i innych publikacjach nie urośnie na byle jakim polu i bez nawożenia na pewno nie wyda dobrego plonu. Na pewno lubi uregulowane PH a także nawozy, ciepło  i wilgoć od czasu do czasu też mile widziane. W minionym roku u mnie średnia wyniosła około 1 tony ale na polu gdzie było PH 3,7 była bardzo niska i osypała się w 85% czego także powodem były upały co przyczyniło się do znikomego plonu. Reasumując gdzie była wilgoć i stanowisko było dobre ustała mimo palącego słońca. A jak PH było "pod psem" do tego pole wydojone to był obraz nędzy i rozpaczy.

W tym roku postanowiłem opóźnić siew 24-04-2015/04-05-2016 ze względu na temperatury jakie u nas panowały.

Posiałem 6ha na 3klasie ph 5,5 do 7 przy czym tam gdzie było 5,5 poszło na jesień wapno węglanowe około 5 t/ha.

Przedplonem był jęczmień ozimy, a z uwagi na to że mam rolno środowiskowe po żniwach  we wrześniu wysiałem bobik łubin i wykę a wiosną pola zaorałem bo po poplonach ani śladu a chwasty rozszalały się na dobre. Poza tym jesień była masakrycznie sucha i ani gruber ani pług nie chciały się zagłębić  a terminy rolno środowiskowych goniły wiec wiosna zapadła decyzja żeby starannie zrobić uprawę i załatwić młode chwasty.

Pod agregat uprawowo siewny  poszło 300kg polifoski 6 i 100kg soli potasowej i około 80L RSM 32%

Ponieważ nie zrobiłem próby kiełkowania zwiększyłem normę wysiewu do 130kg/ha i postanowiłem siewnik ustawić na 25cm. Soja z ubiegłorocznych zbiorów zaprawioną przed siewem nitraginą na mokro w betoniarce.

Dwa dni po siewie po opadach deszczu udało się opryskać na wilgotną glebę mieszanką:

Sencor Liqid 0,5L + Command 0,125ml+Afalon 0,5L+Pendigan 0,5 L

i na polu 2 ha samym Sencorem 0,5 L i Commandem 0,15L

Jest to mój drugi rok z tą rośliną miejmy nadzieje że nie ostatni.

Na dzień dzisiejszy moja soja wygląda tak:

 

 

 

post-119452-0-18081500-1464074364_thumb.jpg

post-119452-0-13931900-1464074372_thumb.jpg

post-119452-0-27905400-1464074377_thumb.jpg

post-119452-0-39445900-1464074381_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300
Napisano (edytowany)

Ja to powtarzam od kiedy jestem na tym forum, że soja na byle czym, byle jak i byle gdzie na pewno nie urośnie i prawdą jest to, że lubi gleby lekkokwaśne zbliżone do odczynu obojętnego.

Pstaszek dzisiaj nic u Was nie pada bo wg tego coś powinno siknąć:

http://meteo.org.pl/radary

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

noooo stary gratuluje bardzo ładna uprawa soi piękne czysta pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Podpisuję się.Piękna soja i czysta.Ciekawe jak po tym RSM-ie się zachowa bo według mnie z azotem poszedłeś dość mocno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

matttic

Soja jak na razie ładnie i równo powschodziła u ciebie miejmy nadzieje, że azot z polifoski i RSM nie zahamuje rozwoju bakterii brodawkowych

Ziemia widać, że nie piaszczysta wiec wilgoci raczej nie powinno zabraknąć chyba ze będzie tak sucho jak u mnie

Ogólnie soja bardzo ładna oby tak dalej

jaco25

Niestety na razie ani kropli, chociaż jest bardzo parno jak by na burzę, ale na razie nic nie pada a w przyszłym tygodniu zapowiadają ponad 30 stopniowe upały tragedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek to u Ciebie całe 20ha takie kiepskie i skorupa czy masz kawałki co lepiej powschodziły???


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Różnie nawet na tym samym polu soja nie równo wschodzi jutro przejadę wszystką soje wielorakiem to może w końcu ruszy przydałby się deszcz, bo dzisiaj ani kropelki nie spadło, choć do południa się chmurzyło i było bardzo duszno, ale nic się z tego nie urodziło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Bardzo rzadko siana. No chyba że tylko tak na zdjęciu wygląda. Ja annushkę w tym roku siałem - co 4 lejki jeden lejek przerwy bo w tamtym roku nie zauważyłem żeby się specjalnie miała ochotę na boki rozrastać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

siana co druga lejke. czy ja wiem czy rzadka?? miejscami jeszcze wyłazi. 200 kg na ha siana z racji słabszej siły kiełkowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Widać, że ziemia ciężka może jeszcze wszystka nie powschodziła na śladzie po ciągniku widać, że jest jeszcze rzadsza, bo na pewno się tam przebić wszystka nie mogła a z tego, co pisałeś to siła kiełkowania nie była najlepsza, więc może to jest przyczyna tego, że jest taka rzadka jak na anuszkę to chyba trochę za rzadka, ale to się okaże 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
Napisano (edytowany)

ona na dniach dopiero wylazła. Napewno jeszcze wszystka nie wzeszła. w sladzie nawet nie zalezy mi zeby była bo i tak bedzie jeżdzone opryskiwaczem. bedzie sciezka technologiczna. Za tydzien zrobie nastepne zdjecie. Jutro nadają deszcze u mnie i pojutrze biby też. Troche deszczu by sie przydało.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Chodziło mi oto, że jak byś zwałował te pole to soja by jeszcze gorzej powschodziła tak jak na tym śladzie, czyli na tym kawałku na pewno w przyszłości nie warto wałować soi, bo będzie miała problemy z przebiciem się na powierzchnie, czyli tak jak pisałem nie zawsze wałowanie ma pozytywny wpływ na wschody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

tu było w jedna i druga stronę ciagnikiem z opryskiwaczem przejechane. Ziemia troche ciezka. Nie mogłem jej agregatem wysuszyc dobrze. Co chwile padało ale jakoś dałem rade. A pozatym stanowisko drugi rok po łubinie, a po łubinie pszenica i teraz soja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widac ze siana w kazdą lejkę? co to za odmiana?

na zdjęciu jest mavka, ale mam posiany tez merlin i poschodził identycznie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja dzisiaj byłem sprawdzić obsadę to jest 60-70 szt/m2 merlina i amadine, chyba jest ok. u mnie akurat wałowanie zdaję egzamin ze wschodami ale wałowanie zda egzamin dopiero przy zbiorze. 

Pstaszek Ty w tamtym roku siałeś merlina i amadine w szerokich rzędach, zasłoniły międzyrzędzia? na bocznych rozgałęzieniach były strąki? i jeszcze jedno w tamtym roku wspominałeś coś o zabiegu fungicydowymi i nawożeniu dolistnym borem masz w planach te zabiegi??


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

W mojej galerii są jeszcze zdjęcia potwierdzające fakt, że merlin i amandine zasłoniły międzyrzędzie na obydwu odmianach były pędy boczne, ale więcej miał ich merlin i obydwie odmiany miały na pędach bocznych strąki, ale merlin miał więcej

Co do nawożenia do listnego mikroelementami i ochronie fungicydowej to ciężko powiedzieć, bo przy takich wschodach nie wiem czy ma to sens efekt będzie mierny wiec szkoda wydawać kasę, chociaż mam już kupione Bor, Molibden i cynk dodatkowo kupiłem dwa regulatory wzrostu Terra-Sorb foliar i Asahi SL mam zamiar jeszcze dokupić jeden regulator wzrostu a mianowicie Microfert

Ale zastosowanie tego będzie zależało w dużej mierze od tego czy soja powschodzi na tyle żeby było opłacalne zastosowanie tych preparatów, bo na dzień dzisiejszy raczej by się to nie opłacało

Tak wygląda soja u mnie na dzień dzisiejszy wszystkie zdjęcia zrobione na tym samym kawałku pola jak widać wschody bardzo zróżnicowane deszczu wciąż niema

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj