AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Przy dobrej ochronie przed chwastami na pewno niema sensu siać soi, co każdy lejek szczególnie odmian, które tworzą pędy boczne taka odmiana w siewie, co każdy lejek nigdy nie da nam dobrego plonu

Do siewu, co każdy lejek nadają się odmiany, które maja tylko jeden pęd na przykład Navka z tego, co się orientuję to większość odmian z AY nie tworzy pędów bocznych a jak maja to nie maja na nich nasion

Ale nawet takie odmiany lepiej posiać, co drugi lejek, niż co każdy siew, co każdy lejek ma sens tylko w przypadku słabej ochrony przed chwastami wtedy jest wymagane, aby soja jak najszybciej zakryła powierzchnię gleby zagłuszając chwasty, choć przy dużej presji chwastów to nie wiele wam pomoże 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0

A to jeszcze można kupić treflan? Przecież on został wycofany.

U mnie soja już zasiana i opryskana.

Tak można zdobyć, jesli byś chciał namiar to napisz na Priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Dziś posiałem ostatnie 1,20 ha soi, reszta posiana przed ulewą wyglada tak:

post-136328-0-49193400-1462388652_thumb.jpg

Opryskałem to dziś doglebowo i czekam co będzie dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Jutro bede siał anuszke 200 kg na ha co drugą leje ze wzgledu na słabsza siłe kiełkowania i odrazu opryskam Boxerem. Mam nadzieje ze nie zaleje mi znowu i nie bede musiał od nowa przygotowywac pola. Jakies miesiąc temu dałem 300 kg na ha superfosfatu prostego. Nasiona mam zaprawione vitavaxem a bezposrednio przed siewem  pojdzie rowniez nitragina. Pole drugi rok po łubinie żółtym wiec azotu nie dawałem na start.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

widzę że u Ciebie też deszczu nie brakuje. Dzisiaj w końcu posialem swoją, sialem od 120 do 130 kg Amadine na ha, korygowane w trakcie siania bo miałem ustawione na 130, ale mokra, zaprawiona szybciej zaczęła uciekać z siewnika. Jutro planuje oprysk do dnia afalonem i comandem w maksymalnych dawkach, w tamtym poszła połowa i zarosla. W tym roku wóz albo przewóz.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Widzę że nie tylko mi się więcej posiało :mellow:  siewnik ustawiony na 130 a wysiało się 150, ale swoje nasiona więc powinno być ok :)  jutro planowany oprysk i zobaczymy co z tego będzie..


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam,

Widzę, że nie tylko u mnie popadało przydałoby się ubezpieczenie od deszczu nawalnego, ale niestety ubezpieczalnie nie chcą ubezpieczać soi od zdarzeń losowych jedynie od gradu, dlatego proponuje wszystkim, którym ubezpieczalnie odmawiają ubezpieczenia soi, aby skierować sprawę do Rzecznika Finansowego a tu numer do tegoż Rzecznika Finansowego (22) 333-73-28 i adres, pod którym możecie złożyć bezpłatną skargę na daną Ubezpieczalnię:

 

https://www.rf.gov.pl/skargi/zasady-przyjmowania-skarg

 

Rzecznik twierdzi, że stosowanie praktyk 14dniowej karencji w uprawach obowiązkowych też jest niezgodne z ustawą, dlatego jak ubezpieczalnia wam odmówi ubezpieczenia czy też będzie stosować karencje 14 dniową czy też dłuższą tak jak mi PZU 30 dni od przymrozków wiosennych to żądajcie pisemnego uzasadnienia od ubezpieczalni i kierujcie sprawę do Rzecznika Finansowego

Z patologia trzeba walczyć albo wszystkich nas dosięgnie jak widać nie tylko firmy nasienne chcą nas wykorzystać a tak naprawdę naszą niewiedzę i fakt ze nie walczymy o swoje prawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Anuszka posiana. Wieczorem opryskam Boxerem i zobaczymy co wyrośnie.. Przy ciepłej pogodzie i wilgoci w ziemi ile czasu trzeba zeby soja pojawiła sie na wierzchu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dzisiaj opryskana, warunki idealne po dość sporym deszczu więc elegancko się pryskalo. Co ciekawe po takich deszczach wcale w nie ma mokra, wszystko wsiaka. Nawet koła się bardzo nie lepiły.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jutro miną 2 tygodnie jak posiałem soję zimno i obfite deszcze nie sprzyjają jej wschodom ziemia jest zlana jak słońce przypiecze to zrobi się skorupa i soja będzie miała problem się przebić oj niedobrze niedobrze się dzieje

A z drugiej strony teraz nie byłbym wstanie jej posiać ciągle popaduje i jest za mokro, czyli trzeba czekać

Jedyny plus z tych opadów to fakt, że środki zadziałają może nawet zbyt dobrze i przyhamują wschody soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na temat środka plateen 41,5wg substancje czynne:flufenacet, metrybuzyna stosować bezpośrednio po siewie w dawce 2kg. tak jest napisane w farmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co można powiedzieć o plateen 41,5 WG?

Na pewno ciekawe spektrum zwalczania chwastów po za tym wymaga wilgotnej gleby podczas oprysku i dobrze doprawionej gleby obfite opady deszczu po zastosowaniu mogą wpłynąć niekorzystnie na wschody soi nie ciekawe jest też to, że nie należy stosować na glebach lekkich i przepuszczalnych

Cena na 1ha w granicach 240zł na 1ha

Ale ważne, że jest kolejny środek do naszej dyspozycji w soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Metrybuzyna jest już znana - to przecież Sencor i zamienniki. Dlatego nie stosować na glebach lekkich i piaszczystych, no i wymaga wilgotności. I ostrożnie z dawkami, bo metrybuzyna w dużych dawkach działa szkodliwie na soję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Pstaszek, a wychodzi ta Twoja do wierzchu? a ten plateen to powala ceną...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek dzisiaj zacząłem siać merlina sieje w szerokich rzędach co 40cm wysiewam swoje nasiona w normie 115kg przy sile kiełkowania ok 85% czy nie będzie za gęsto, chodzi głównie o odstępy między roślinami bo na 3 m mam 7 rzędów.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Gdzieś czytałem, że do siewu w szerokie rzędy dużo lepsze są siewniki punktowe ze względu na równe odstępy, bo zbożowe sieją kupkami. Ale kto będzie kupował punktowy dla kawałka soi tak jak w moim przypadku.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Co prawda to prawda, że metrabuzyna nic nowego, ale z dodatkiem flufenacet ten środek ma dość ciekawe spektrum zwalczania chwastów oczywiście należy być ostrożnym z jego stosowaniem szczególnie w soi

Ciekawy jestem jak mi wyjdzie Proman z dodatkiem command i sencor cenowo jest podobnie jak Plateen

Soja zakiełkowała, ale nie powschodziła  jeszcze jak dobrze pójdzie to jeszcze tydzień się będzie męczyć oczywiście jak się nie zrobi skorupa

Myślę, że nie powinno być za gęsto 40cm to nie jest mało a czy te 115kg merlina będzie za gęsto to się okaże po wzejściu soi jak wszystka wzejdzie, co raczej mało prawdopodobne to może się wyłożyć, bo będzie jej zbyt dużo w jednym rzędzie, co spowoduje konkurencję i przepychanie się do światła, co na pewno osłabi rośliny soi będą zbyt wiotkie, ale to tylko przypuszczenia miejmy nadzieję, że siew w szerokie rzędy rozwiąże ten problem

Ja mam na  4m siewnika 12 rzędów, bo sieje, co 3ci lejek, ale po 2 rzędy, więc na czterech metrach wychodzi mi 12 rzędów, więc twoje 7 rzędów wcale nie będzie za gęsto na 3m

A co do punktowych siewników to prawda są dużo lepsze równomiernie rozmieszczają nasiona w rzędach wysiewają na jednakowa głębokość i najnowsze modele też sieją 2 rzędy obok siebie później przerwa około 70cm i znów 2 rzędy dodatkowo wysiewają nasiona w tych 2 rzędach asymetrycznie, co sprawia, że nasiona nie leżą naprzeciwko siebie no, ale kto sobie pozwoli na taki siewnik jak nie wiadomo czy będziemy siać tą soję

W linku poniżej widać dokładnie zasadę siewu siewnikami TWIN 6x2 - wysiew w podwójnych rzędach pneumatyczny

http://www.matermacc.it/pdf/pressarea/PODLASKIE%20AGRO%20LUTY%202014.pdf

http://www.raitech.pl/maszyna,0,174/maszyny-nowe/matermacc_ms_twin.ehtml

Tylko cena takiego siewnika jest powalająca

http://otomoto.pl/oferta/twin-6x2-wysiew-w-podwojnych-rzedach-pneumatyczny-siewnik-precyzyjny-punktowy-twin-matermacc-6-x-2-rzedy-ID15HTl9.html

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

właśnie tego się obawiam bo jak ja bym miał 4 m to miałbym 9-10 rzędów czyli dużo większa konkurencyjność  w rzędzie jak u Ciebie boję się, że rośliny będą słabsze cóż, cześć jak zacząłem posieje w szerokie rzędy a cześć co lejek boje się 11ha tak siać trzeba się na własnej skórze przekonać...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Racja lepiej wszystkiego tak nie siej będziesz miał porównanie

Tą, co posiejesz, co 40cm będziesz stosował uprawę międzyrzędową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Mam do kupienia siewnik do buraków, punktowy Gama za 600zł - do soi jak znalazł. Sąsiad zrezygnował z uprawy buraków i sprzedaje sprzęt w cenie złomu. W ubiegłym roku wystawił wielorak, to się ludzie bili na podwórku, bo ogłosił go za 600zł.

Siewnik do buraków wymaga lekkich przeróbek, ale wysiew razem z nawozem w rzędy co 35-40cm mógłby dać niezłe efekty. Tyle, że dla mnie to przerost formy nad treścią na moje 20-30 arów soi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

O ile pamiętam to ten siewnik ma tarcze otworowe, więc pierwsza rzecz to trzeba dorobić tarcze kiepsko to widzę, ale jak ktoś chciałby się pomęczyć to jak gościu oddałby w cenie złomu to może ktoś by się skusił, ale moim zdaniem do soi to raczej kiepski pomysł

Może właśnie na takie arowe sprawy to on by się nadał, bo na większe kawałki to bym nim nie zaryzykował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111
Napisano (edytowany)

Tak, ma tarcze otworowe, wystarczy je rozwiercić na rozmiar kalibracyjny soi, już się nad tym zastanawiałem, ale dałem sobie spokój. U mnie co 2 dzień pada lekki deszcz (zlewy jeszcze nie było), ale dziś wyraźny spadek temperatury - jest tylko 12-13 stopni w dzień, a soja lubi ciepło do wschodów.

Wygląda to mniej więcej tak http://www.agrolkutno.pl/936-982-thickbox/tarcza-do-kukurydzy-gamma-3041020031.jpg

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

A no tak pamiętam siało się takimi tarczami cukrówkę, co do soi to nasiona musiałyby być kalibrowane inaczej albo by niektóre nie wchodziły do otworu albo jak by weszła a za bardzo by wystawał to by ją rozpołowiło myślę, że raczej do soi to by było ciężko go przystosować 

 

 

No i taka ciekawostka odnośnie ubiegłego roku o tej porze soja wyglądała tak jak na poniższym zdjęciu a w tym roku nawet jeszcze się nie przebija

Sami widzicie, jaki wpływ na soje ma przebieg pogody dzisiaj świeci słońce, ale wieje zimny wiatr, co na pewno nie przyspieszy wschodów 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek posiałem wczoraj 1,5ha w 7 rzędów, siewnikiem 3m, ale dzisiaj zmodyfikowałem siew i resztę posiałem tj,9,5ha w 11 rzędów jakoś te 11 bardziej mi pasuję gdyż soja będzie bardziej rozmieszczona, z tym, że leje dopasowane są tak by wielorak się zmieścił i do tego bym mógł ciągnikiem o szerokości kół 40 cm wjechać i nie deptać oponami zobaczymy co z tego wyniknie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie wiem jak ustawiłeś ten siewnik, ale co lejek na 11siejących to to raczej, co 40cm nie wyjdzie no chyba, że ustawiłeś tak jak ja i sieją 2 koło siebie później przerwa i tak dalej inaczej raczej, co 40 na 3metrach się nie da ustawić 11 lejków

Teraz będziesz miał porównanie, co do tej soi, co siałeś wcześniej

A ja mam zamiar kupić jeszcze jeden opielacz wielorak coś ta soja mnie zbyt drogo wychodzi mam tylko nadzieje, że w końcu się odwdzięczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj