AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

jaco25    300

Pstaszek ja tak czekałem na bobik z firmy Kazgod dwa lata temu to mi dostarczyli dwa tygodnie po optymalnym terminie, teraz kazgod jest w spółce agri.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czyli sprawa jasna lis zmienił ubarwienie, ale zasady pozostały stare, czyli brak solidności

Dałem im termin do końca tygodnia po tym terminie nie odbiorę nasion niech sobie je sami wysiewają

Niestety firma Euralis Semences nie mogła gorzej trafić wybierając sobie takiego pośrednika do sprzedaży swojej odmiany soi Aligatora

To następna firma, czyli Agrii Polska, która trafi na moja czarna listę

Niestety, ale w dzisiejszych czasach traktowanie klienta w taki sposób jak to czyni Agrii Polska jest niedopuszczalne oni chyba dalej są w świecie realnego socjalizmu i uważają, że konkurencja im nie zagraża 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

dalgety właśnie szczepi partię aligatora nitraginą i dowieść mają do końca tygodnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Też dostałem taka wiadomość, ale czy to prawda to się okaże pod koniec tego tygodnia nie sądzę, aby wszystkim dowieźli pod koniec tygodnia, ale to się okaże jak ten tydzień minie, więc na razie czekam cierpliwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Mam pytanie. Jaka obieracie strategie walki z chwastami w soi w tym roku? U mnie pole przerobione zostalo wczesna wiosna jak pogoda pozwoli pojdzie randap bo sie zielono zrobilo a potem siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W moim przypadku będzie tak jak już pisałem, czyli trzymam się oprysk po siewie + mechaniczna walka z chwastami po wschodach

 

Dzisiaj potwierdzono mi dostawę soi Pollux w tym tygodniu do piątku ma być u mnie

jak dotrzymają słowa to będą mieli wielkiego plusa mowa tu o firmie  OSADKOWSKI S.A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja planuje opryskac boxerem. Wyjdzie mi jakies 3,2l na ha. W łubinie widze ze działa. Tylko gdzie niegdzie cos tam sie pojawia ale to pikuś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ciekawe dwa artykuły, które są sprzeczne, co do opinii jak i czym dokarmiać soje na podstawie tych artykułów widać, że nasi pseudo fachowcy piszą, co chcą i nie koniecznie prawdę

W pierwszym artykule poleca się do dokarmiania MIEDŹ i MANGAN, które są zabójcze dla bakterii brodawkowych a w drugim kategorycznie się tych dwóch mikroelementów zabrania

 

Dokarmianie dolistnie soi

Optymalne zaopatrzenie soi w składniki pokarmowe powoduje zwiększenie liczby kwiatów oraz lepsze zawiązywanie i wykształcanie strąków i nasion, co wpływa na zwiększenie plonu nasion i poprawienie ich wartości biologicznej.

Warunkiem dobrego współżycia z bakteriami brodawkowymi wiążącymi wolny azot z powietrza jest dostępność obok fosforu i potasu, także mikroskładników, głównie molibdenu, boru, miedzi i manganu. Ponadto w warunkach niekorzystnych dla wzrostu i rozwoju roślin, gdy pobieranie makroskładników przez system korzeniowy jest zbyt wolne lub utrudnione na skutek np. niedoboru wody, zbyt niskiej temperatury czy też nieprawidłowego odczynu gleby, można pomóc roślinie dokarmiając ją dolistnie.

Soję nie dokarmia się dolistnie azotem (mocznik), tylko magnezem (5% roztwór siarczanu magnezu) oraz mikroskładnikami. Dokarmianie dolistnie należy wykonać dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym (faza rozwojowa: 7 wyrośniętych liści i początek pąkowania).

 

 

 

Dokarmianie dolistnie

Soję warto 1-2 razy w sezonie wegetacyjnym dokarmiać siarczanem magnezu. Dodatkowo w uprawie tego gatunku ważny jest cynk i molibden (na glebach lekkich). Niedobory mikroskładników należy uzupełniać nawozami do listnymi nie później niż w fazie drugiej-trzeciej pary przylistków. Absolutnie, nie należy stosować nawozów zawierających miedź i mangan, które są zabójcze dla bakterii brodawkowych!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Uprawia ktoś soję na północnym Mazowszu? okolice Ciechanowa. Myślicie że w tym regionie uda się uprawa tej rośliny?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na pewno warto sprawdzić jak w twoim rejonie soja będzie rosnąć jest sporo nowych odmian na pewno coś można wybrać

 

Dzisiaj dostałem soję Pollux, czyli Osadkowski wywiązał się i dostarczył soję na czas niestety Agrii Polska nie dostarczyła nasion soi Aligator a jak dzwoniłem to powiedziano mi, że są problemy z siłą kiełkowania, ale kręcą ostatnio mówili, że soja jest zaprawiana

Ostatecznie odmówiłem i zrezygnowałem z tej odmiany wielki minus dla firmy Agrii Polska nie polecam współpracy z ta firmą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Ostatnio rozmawiałem ze znajomym co od kilku lat uprawia soje i twierdzi że zawsze zaprawia tylko samą nitraginą :unsure:  

 

Jak myślicie środek doglebowy zniszczy mi głuchy owies który już powschodził?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Nie chodzi mi o ulotke tylko o praktyke,   jak tam zasiewy dużo już posiane?

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Rozumiem doskonale, że chodzi ci o praktykę, ale skąd można wiedzieć, czym pryskałeś czy też masz zamiar pryskać czy też nie wiadomo, o co pytasz? To po pierwsze po drugie, jeśli środek, który zastosowałeś czy masz zamiar stosować a niema zbyt dużego wyboru środków w stosowani doglebowym w soi a nie są one na jednoliścienne a w tym na owies głuchy to tylko raczej cud może sprawić, że zadziała na owies głuchy

 

Po prostu chodzi mi oto żeby jak prosicie o pomoc to podawajcie więcej szczegółów chociażby w twoim przypadku mogłeś napisać, czym pryskałeś czy też masz zamiar pryskać czy też żeby ci ktoś polecił, jaki środek doglebowy mógłby zadziałać na taki owies tak naprawdę to ja nie mam pojęcia, o co ty pytasz? to może by ktoś mógł ci pomóc a tak nie wiadomo, co ci napisać na pewno są środki, które zwalczają owies głuchy po zastosowaniu doglebowym, ale nie koniecznie są stosowane czy też dopuszczone do stosowania w soi może być tak, że zastosowany środek zniszczy ten owies, który powschodził, ale to tylko może

 

Dlatego najlepiej jak byś napisał, czym chcesz pryskać czy też, czym masz opryskać to może ktoś stosował to ci poradzi

 

Moja rada najlepiej i najskuteczniej, jeśli jeszcze nie posiałeś soi to zniszcz ten owies po prostu mechanicznie przed siewem na przykład agregatem uprawowym i po sprawie tak wynika z mojej praktyki niestety nie podałeś żadnych informacji wiec ciężko ci coś poradzić

 

Tak na marginesie nie wyobrażam sobie siew soi w nieprzygotowane pole a z twojego pytania tylko to wynika, że masz zamiar siać soję w nieprzygotowane pole porażka

 

 

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ponieważ zapowiadają ochłodzenie i deszcze, ale wczoraj zasiałem wszystkie odmiany soi, czyli soja posiana

 

Martwi mnie fakt, że jeszcze nie jest opryskana na chwasty a dzisiaj pada, więc może być problem z opryskiem posiewnym doglebowym

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Praktykowaliście w soi Boxer + linuron albo w innych mieszaninach. Planuje dać kilka kombinacji w soi - Harrier 1,5l + 0,4 Sencor, jako standard , Proman 2l + Command 0,15, Boxer 2l + Proman 2l i Boxer 2l + linuron 1l.. Najbardziej ciekawy jestem mieszanin z Boxerem stąd pytanie o wasze doswiadczenia z tym środkiem.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Praktykowaliście w soi Boxer + linuron albo w innych mieszaninach. Planuje dać kilka kombinacji w soi - Harrier 1,5l + 0,4 Sencor, jako standard , Proman 2l + Command 0,15, Boxer 2l + Proman 2l i Boxer 2l + linuron 1l.. Najbardziej ciekawy jestem mieszanin z Boxerem stąd pytanie o wasze doswiadczenia z tym środkiem.

 

Boxer zastosowałem w Łubinie w dawce 3,2 l na ha bo tak mi wychodziło i dosc dobrze trzyma. Chwastow narazie nie widze. Wysiewany był 4.04. a opryskany dzien później. Jedynie w zaniżeniu gdzie bardzo duzo wilgoci to coś tam wyłazi ale tragedi nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Kolego @Pstaszek dzieki za obszerną wypowiedź, lecz nigdzie  jednak nie mówię że pole pod soje będę miał nie przygotowane, (wiem konkretów nie podałem) soje będe siał na 6 kawałkach i na 2 mam spory problem własnie z głuchym owsem który już powschodził ,czym będe pryskał to jeszcze nie wiem a co do mechanicznej uprawy to nie wiem czy miałeś z nim do czynienia ale z tym dziadostwem nawet oprysk ma problem sobie poradzić,

 

co do niskich temp to miejmy nadzieje że przejdą szybciej niż przyszły!   ja myśle w połowie tyg zacząć siać


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Owszem miałem i uważam, że owies głuchy, który już powschodził nie stanowi żadnego problemu każda mechaniczna uprawa go zniszczy no chyba, że owies jest już po kolana, co na przedwiośniu jest raczej niemożliwe no chyba że jest to forma ozima i powschodził już na jesień taki owies mógłby być trudny do zniszczenia jednym przejazdem agregatu, co nie jest niemożliwe, ale trzeba było by wcześniej zacząć niszczenie mechaniczne a nie przed samym siewem

Dobrze jest użyć do uprawy przedsiewnej agregatu z gęsimi stopkami, które na sto procent go nie przepuszczą

Owszem nie napisałeś, że nie będzie pole przygotowane, ale jasno wynika, że jak posiejesz to go będziesz miał powschodzonego a przecież owies za jeden dzień nie wzejdzie, więc jasno z tego wynika, że będziesz siał w ten powschodzony owies gdybyś miał zamiar przygotować pole pod soję to nie miałbyś z tym powschodzonym żadnego problemu

Owies głuchy jest problematyczny tylko z jednego powodu a mianowicie nie wschodzi w jednym czasie, ponieważ potrafi skiełkować z głębszych warstw gleby, co często dla niektórych niedoświadczonych rolników stanowi problem, ponieważ pryskają zbyt wcześnie, co powoduje, że ten, który powschodził jest zniszczony, ale wychodzi następny i wygląda na to jak by środek nie zadziałał, dlatego z opryskiem na głuchy owies nie należy się spieszyć a nie będziesz miał problemu z owsem głuchym w zbożach najlepszy do zwalczania owsa jest Axial można go stosować w późniejszych fazach rozwojowych zbóż, co umożliwia powschodzenie nawet tego, który skiełkuje z głębszej warstwy gleby

W twoim przypadku jak nawet po uprawie przedsiewnej owies jakimś cudem by przetrwał to zniszczy go po wschodach soi jakimś z graminicydów na przykład Agil więc nie widzę problemu tylko nie należy się spieszyć z opryskiem powschodowym, aby wszystkie nasiona owsa powschodziły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ja mialem opryskac i siebie randapem ale bylem ostatnio na polu i z chwastow to miejscami samosiewy pszenicy i owies a tak to czyste pole az sie zdziwilem ze chwastow nie ma. Oprysk randapem stracil dla mnje sens. Wiec przejechalem agregatem talerzowym z racji tego ze nie bylo orane na jesien a sporo slomy miejscami bylo. Teraz pole wyglada ok. Po siewie command i pendigan tylko dawki musimy z ojcem przemyslec. A siac bedziemy ok 100kg/ha zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jahooo

Co racja to racja, ale dzisiaj udało mi się zrobić oprysk część opryskałem Proman 2l/1ha + sencor 0,2l/1ha + command 0,15l/1ha było tego około 6,70ha reszta opryskana Sencor 0,4l/1ha + command 0,2l/1ha

Byłem tez dzisiaj w ubezpieczalni, aby ubezpieczyć soję od wiosennych przymrozków jakież było moje zdziwienie jak agent Concordi powiedział mi, że soi od wiosennych przymrozków i suszy nie ubezpieczają tylko od gradu i że do soi niema dopłaty Rządowej

Od razu zadzwoniłem do PZU i tam znów zdziwienie, bo PZU ubezpiecza od suszy wiosennych przymrozków i gradobicia oprócz tego kilka innych i to z dopłatą, 65% ale trzeba ubezpieczyć minimum 50% posiadanego areału żeby dostać te 65% dopłaty do polisy a w Concordi twierdzili, że do soi niema dotacji, więc przejdę do PZU i tam ubezpieczę soję i pozostałe uprawy, czyli pszenicę ozima i jęczmień jary mogę tam ubezpieczyć wszystkie zdarzenia, które mnie interesują i to z dopłatą Rządową

Mało tego Concordia stosuje karencje 14 dniową dopiero po tych 14 dniach ubezpieczenie jest aktywne a w PZU jak jutro ubezpieczę to ubezpieczenie działa już od północy, czyli już od następnego dnia coś ta Concordia zaczyna działać mi na nerwy najchętniej ubezpieczyliby od takich zdarzeń, które w moim rejonie w ogóle nie występują i w taki właśnie sposób stracili klienta pazerność nie popłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jahooo

Co racja to racja, ale dzisiaj udało mi się zrobić oprysk część opryskałem Proman 2l/1ha + sencor 0,2l/1ha + command 0,15l/1ha było tego około 6,70ha reszta opryskana Sencor 0,4l/1ha + command 0,2l/1ha

Byłem tez dzisiaj w ubezpieczalni, aby ubezpieczyć soję od wiosennych przymrozków jakież było moje zdziwienie jak agent Concordi powiedział mi, że soi od wiosennych przymrozków i suszy nie ubezpieczają tylko od gradu i że do soi niema dopłaty Rządowej

Od razu zadzwoniłem do PZU i tam znów zdziwienie, bo PZU ubezpiecza od suszy wiosennych przymrozków i gradobicia oprócz tego kilka innych i to z dopłatą, 65% ale trzeba ubezpieczyć minimum 50% posiadanego areału żeby dostać te 65% dopłaty do polisy a w Concordi twierdzili, że do soi niema dotacji, więc przejdę do PZU i tam ubezpieczę soję i pozostałe uprawy, czyli pszenicę ozima i jęczmień jary mogę tam ubezpieczyć wszystkie zdarzenia, które mnie interesują i to z dopłatą Rządową

Mało tego Concordia stosuje karencje 14 dniową dopiero po tych 14 dniach ubezpieczenie jest aktywne a w PZU jak jutro ubezpieczę to ubezpieczenie działa już od północy, czyli już od następnego dnia coś ta Concordia zaczyna działać mi na nerwy najchętniej ubezpieczyliby od takich zdarzeń, które w moim rejonie w ogóle nie występują i w taki właśnie sposób stracili klienta pazerność nie popłaca

a w moim przypadku ubezpieczenie rzepaku od gradu w pzu się w zupełności nie opłacało bo oddali jakieś groszowe sprawy ponieważ uznali że rzepak wyleciał z łuszczyn z inego powodu niż grad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Kiedyś jak ubezpieczałem w PZU to też byłem niezadowolony z szacowania szkud Concordia robiła to lepiej, dlatego przeszedłem do Concordi, ale teraz mnie rozczarowała mówiąc, że do soi niema dotacji i że od wiosennych przymrozków i suszy soi nie ubezpieczają a przecież są jedna z trzech ubezpieczalni, z którymi Rząd podpisał umowę odnośnie dopłaty Rządowej w wysokości 65% do każdej polisy o ile rolnik ubezpieczy, co najmniej 50% areału, co najmniej od jednego zdążenia

Dzisiejsza prognoza pogody jest przerażająca mówili o 7 stopniowych przymrozkach no i jak tu nie ubezpieczyć soi i jęczmienia jarego od wiosennych przymrozków widać, że zima jeszcze nie odpuściła

Ale jeszcze ciekawszą sprawę usłyszałem od kolegi, który ubezpieczył kukurydzę od wiosennych przymrozków w PZU i jemu dali karencje 14 dni jutro musze wyjaśnić to u źródła, czyli w PZU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj